Dodane: Agnieszka Data: 2012-10-25 16:19:58 (czytane: 22452) 
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie listopada tego roku przed „Byczą Górą” zostanie odsłonięty pomnik Leszka Czarnego. Już przygotowano tzw. stopę pod figurę księcia, a także otwór, do którego zostanie włożona, i przykryta granitową płytą, kapsuła z opisem całego przedsięwzięcia i listą darczyńców.
Na koncie, na które wciąż wpływają pieniądze na budowę pomnika, znajduje się już 31 335,80 złotych. Dzięki pomocy pani Małgorzaty Donoch udało się złożyć wniosek do Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego i uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych, które wyniesie 25 tysięcy złotych.
Uroczystemu odsłonięciu pomnika będzie towarzyszyć konferencja poświęcona budowie oraz promocja książki o Leszku Czarnym Franciszka Rusaka.
Poniżej znajduje się lista darczyńców, którzy wsparli budowę pomnika:
ZŁOCI DARCZYŃCY:
01. STANISŁAW IMOSA AUSTRALIA
02. KRYSTYNA WERONIKA KUŹNIAK
03. SANATORIUM UZDROWISKOWE NIDA-ZDRÓJ Sp. z o.o.
04. UZDROWISKO BUSKO-ZDRÓJ S.A.
05. ŁUCJA I TADEUSZ BANASZEWSCY
06. WALDEMAR JÓZEF SIKORA
07. BANK SPÓŁDZIELCZY W BUSKU-ZDROJU
08. TERESA I KAZIMIERZ, ORAZ EWELINA I MAREK KRZEMIŃSCY
09. 21 WOJSKOWY SZPITAL UZDROWISKOWO-REHABILITACYJNY
WSZYSCY DARCZYŃCY W/G KOLEJNOŚCI WPŁAT:
1. TADEUSZ URA - HOTEL POD ŚWIERKIEM
2. PROF. DR HAB. MIECZYSŁAW ADAMCZYK
3. JERZY KOKOCIŃSKI
4. BARBARA WIELGO
5. REGINA i CZESŁAW GRADZIK
6. RYSZARD LALEWICZ
7. JOLANTA DYTKOWSKA-WŁODARCZYK
8. MAŁGORZATA MIODOWICZ
9. IWONA i PIOTR TOKARZ
10. Z. J. LUDWIKOWSCY, Z.RUSIECKA z d. LUDWIKOWSKA
11. ELŻBIETA i RYSZARD KŁUSKIEWICZ
12. KRYSTYNA WERONIKA KUŹNIAK
13. JERZY DYGDOŃ
14. SANATORIUM UZDROWISKOWE NIDA-ZDRÓJ Sp. z o.o.
15. JUSTYNA NUREK
16. BOGUSŁAWA ZOCH
17. MOTOZBYT KRZEMIŃSKI TADEUSZ
18. Piotr Wierzbicki od KARDYNAŁA JÓZEFA GLEMPA
19. UZDROWISKO BUSKO-ZDRÓJ S.A.
20. ŁUCJA I TADEUSZ BANASZEWSCY
21. WALDEMAR JÓZEF SIKORA
22. STANISŁAW IMOSA AUSTRALIA
23. MIROSŁAWA i FRANCISZEK RUSAK
24. BANK SPÓŁDZIELCZY W BUSKU-ZDROJU
25. MAJCHERCZAK BOGUSŁAWA
26. LESZEK GADAWSKI
27. TERESA I KAZIMIERZ, ORAZ EWELINA I MAREK KRZEMIŃSCY
28. TADEUSZ GRYC
29. 21 WOJSKOWY SZPITAL UZDROWISKOWO-REHABILITACYJNY
30. TADEUSZ KOREPTA
31. ANDRZEJ I OLGA ZOCH
32. GRZEGORZ SOLARZ
33. JADWIGA I CZESŁAW KARCZEWSCY
34. BEATA, GRZEGORZ KIELESIŃSKI
35. CZESŁAW CHAŁAT TYGODNIK PONIDZIA
Informujemy, że wpłaty można dokonywać w dalszym ciągu na konto bankowe Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju.
Bank Spółdzielczy w Busku-Zdroju, numer konta:
31-8480 0004 -2001 0006 8882 0002
/KR/
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (34) |
-zadziwiona (2012-10-29 15:22:12)
Pan z tyłu po prawej podobny do Palikota, a Leszek Czarny ma twarz Chrystusa.
-Cleo do olo (2012-10-28 21:28:30)
Olo, to ty piosenkarz też jesteś! Kto by pomyślał, rewolucyje też napewno pamietasz, może jakiś festiwal byś w Busku zorganizował, np. szukamy młodych talentów?
Tobie musi być cholernie ciężko żyć, skoro cały życiorys masz tak zafajdany, nic ci nie pasuje. Tylko sobie w łep palnąć.
Może wzorem Kobry /tej poniżej/ kup sobie aparat to byście w duecie biegali dookoła Byczej Góry i pstrykali pamiątkowe zdjęcia. Pożyteczne z przyjemnym, później wpadniecie na piwko i pobiadolicie sobie wzajemnie, będzie ci od razu raźniej.I nie bądź trutka, nie truj.
-olo (2012-10-28 18:47:01)
Wszystko co się na stałe umieszcza w przestrzeni publicznej powinno być starannie przemyślane.Starannie to znaczy profesjonalnie. Nie może być tak, by władza o tym decydowała posiłkując się własnym / często marnej jakości / gustem. Nie powinno tez zezwalać się na grasowanie w przestrzeni publicznej różnego rodzaju działaczom czy innym nawiedzonym. Przestrzeń publiczna naszych miast i miasteczek jest zdewastowana przez takie własnie bezhołowie
Profesjonalna lokalizacja pomnika powinna być dokonana przez architekta , który ma wizję otoczenia, relacji bryły pomnika z bryłami sąsiednich budynków, znaczenia miejsca gdzie się chce pomnik sytuowac i wielu podobnych. Nawiedzeni czyli działacze takich dylematów nie maja. Co gorsza nie można ich pracy rzetelnie ocenić , bo pracują społecznie więc i społecznie mają prawo coś zepsuć i wara innym od nich
Pomysł zabudowy Byczej, pisałem o tym, wydaje mi się nietrafionym. Jaki związek będą miały te kaskadowe mury z bliskościa parku gdzie obowiązuje zupełnie inna estetyka. Dlaczego estetyki parkowej nie przenosić poza park? Jaki związek estetyczny będą miały te mury z bryła Bristolu i makabryłą szkoły? Dramat.Wreszcie jaki walor użytkowy będzie miała ta zabudowa? Punkt widokowy?
Wpakowanie w te mury realistycznej rzeżby założyciela miasta to jakiś zart
Aleja Mickiewicza z pewnością wymagała remontu. Ale czy tak radykalnego unowocześnienia? Albo jest pomysł na zmianę estetyki uzdrowiska i jego otoczenia albi kształtuje ta estetykę każdy co ma takie możliwości. Jednym słowem kaszana. A szkoda. Trochę przyzwoitej architektury zdrojowej powoli zanika. Kiedyś przebudowano san. wojskowe i wizualnie zepsuto niezły budynek. Kiedyś zbudowano paskudnu obiekt Słowacki. kiedyś dobudowano do Marconiego fatalny obiekt. Ktoś próbował przywrócić klimat willi WiślicaOczywiście że się to nie udało. Po co naśladować coś co maiało swój wyraz w drewnie?Wreszcie spieprzono dawny dom kultury stawiając coś na kształt remizy strażackiej bez żadnego odniesienia do sąsiadujących obiektów
Aż chce się przypomnieć słowa piosenki ,, co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze,,
- (2012-10-28 12:08:10)
jak tak dobrze idzie z tymi pomnikami to mam jeszcze dwie propozycje pomnik zalozyciela uzdrowiska gen rzewuskiego ustawic obok marconiego oraz dr starkiewicza zalozyciela szpitala na gorce i tam go umiescic to sa osoby ktore cos wniosly w dzieje buska poddac propozycje do publicznej debaty mieszkancow
-kobra (2012-10-28 07:24:31)
Fotografuję systematycznie "ku pamięci" szybko znikające z powierzchni ziemi starocie miejskie, a również - kolejne etapy przebudowy al. Mickiewicza i Byczej Góry. Na dzień wczorajszy widać było: od zachodu mury zaporowe nad głębokim wykopem idącym w głąb wzgórza, usypisko ziemi wokół jedynej ocalałej brzozy na szczycie, od południa wjazd na plac budowy,po wyburzonej dobudówce Bagateli, gdzie ciężki sprzęt rwie wykop od strony Mikołaja. Od strony północnej - na ulicy Spacerowej, bezładnie rozrzucone materiały budowlane.
Chyba mi kaktus na dłoni wyrośnie, jeśli do połowy listopada wyłoni się z tego chaosu miejsce i cokół pod pomnik.
-kobra (2012-10-28 07:13:00)
buskowianka do kobry (2012-10-27 09:42:43)
Otóż szanowna buskowianko - należysz do osób, które swoje zdanie muszą podeprzeć obelgą, inwektywą a conajmniej paskudnym przytykiem.
Otóz nie jestem "młodym nierobem" - jestem 73letnia emerytką i doskonale pamiętam czasy, kiedy pola wokół Buska były uprawiane, buraki w ramach "czynu społecznego" wyrywały dzieci szkolne (ja równiez) gołymi rękami, a tereny pod planowane inwestycje były za ćwierć darmo kupowane, lub wywłaszczane od miejskich "kułaków".
Na przyszłość radzę powściągać język, bo rykoszetem też możesz dostać jakiś epitet.
-do xyz (2012-10-27 21:17:32)
Nie bądź drugi olo, bo będzie ci ciężko umżeć. Pomnik ma najlepsze miejsce jakie było możliwe w Busku. Oczywiście jako specjalista od kształtowania krajobrazu postawił byś Leszka Czarnego w Mikułowicach, lub w Zbludowicach a najlepiej przed swoim domem. Wyluzuj się facet, relaks i zmień opony na zimowe żebyś w poślizg nie wpadł.
- (2012-10-27 15:31:29)
moze lepej zeby byl pomnik leszka czarnego niz pomnik lecha herbu kaczego
-xyz (2012-10-27 13:47:45)
-realizacja pomysłu z zółtymi podkolanówkami wymaga mojej zgody jako autora. Inaczej sprawca będzie miał proces o naruszenie praw autorskich. No chyba żeby to były podkolanówki białe, takie komunijne. A może ktoś ma lepszy pomysł, niekoniecznie tak wyrafinowany? Np zrobienie specjalnie dla Leszka niebieskich dużych okularów? Albo obstalowanie dla niego słuchawek?
- pomnik , straszydló głównie z powodu wyjątkowo nietrafionej lokalizacji. Ale czemu się dziwić, skoro w tej sprawie odbyło się głosowanie zamiast decyzji fachowca np architekta czy specjalisty od kształtowania krajobrazu? W głosowaniu można przeciez ustalić większościa, że ziemia jest płaska i opiera się na czterech zółwiach
- zdaje się, że kilka osób było przeciw tej lokalizacji? Proponowali jeszcze gorszą. Oczywiście nikt mieszkańców o to nie pytał, bo po co. Ciemny naród wszystko przełknie, cytuję tu zmieniając nieco, klasyka. A gdzie byłoby miejsce odpowiedznie dla tej maszkary? Jeszcze może gdzieś w pobliżu starego sądu. Tam można by zrobić ciekawy zaułek. Ale medrcy buscy wszystko znoszą na Mickiewicza. Ciekawe ile ta ulica pomieści jeszcze podobnych niewypałów?
-buskowianka do kobry (2012-10-27 09:42:43)
ależ wiem doskonale, że te ziemia należy do rolników, a nie do hutników, że dzieci tych rolników tej ziemi nie uprawiają to widać, że samochodami wjeżdżają do Biedronki też widać, a sama mam sporą działke i rośnie na niej wszystko czego dusza zapragnie.
Czytaj uważnie młody nierobie, to się doczytasz, że napisałąm iż taką ziemię można od nieroba rolnika wydzierżawić, bo ów rolnik dalej będzie leżał pod gruszą, a kasa sama do kieszeni mu wejdzie. Wiem że jego dzieci wolą pracować na zmywaku w knajpie w Londynie byle starą BMW przez wieś przejechać. Zmieniły się czasy, w polu nikt nie chce pracować, teraz wszyscy siedzą w urzedach i kombinują przekręty jak syn Tuska w Amber Gold. W naszym kraju liczy sie tylko nierób i złodziej, to najlepiej płatne stanowiska, a ryba psuje się od głowy czyli Tuska - gdybyś chciał już wszystko wiedzieć.
Jeszcze tylko konie i krowy nie są skorumpowane, ale ich już mało zostało, nie mają konkurencji.
-kobra (2012-10-27 06:10:00)
-do Buskowianina - buskowianka
oburzasz się, że ziemie wokół miasta leżą odłogiem? A zastanowiłaś sie, że to sa ziemie rolników, którzy zmienili zawód, posłali dzieci do szkół, żeby nie musiały harować jak rodzice, a młodzi najchętniej samochodem wjechaliby do Biedronki po zakupy? Zamiast narzekac na Tuska - sama uprawiaj kapustę, kalarepę i ziemniaki. Nie zrobisz tego, bo jesteś "miastowa" z tipsami.
-ha, ha (2012-10-27 02:25:14)
to buska policja juz wie gdzie zapukać, jak Leszkowi Czernemu xyz namaluje żółte podkolanówki.
Mam nadzieję, że obiekt będzie obserwowała kamera i tych malarzy wyślemy na plener do Kazimierza n.Wisłą - za własne pieniądze.
--- Aldo do xyz (2012-10-27 01:39:16)
Tak wyglądał Leszek Czarny, facet co zrobił z ciebie człowieka.
Jeżeli uważasz, że ten pomnik to straszydło, nigdy się tam nie zbliżaj. Miej 5 dkg g..a we łbie i tyle samo honoru, bo nawet ciele chodzi tam gdzie lubi.
Gdyby L.C. wiedział, że takich jak ty spłodzi PRL-bis w Busku, to pewnie własnymi rękoma pod ziemię by się zakopał, a nie nadawał praw miejskich niedorozwiniętym komuchom.
Na szczeście w naszym Busku żyje ok.20 tys normanych ludzi + tylko dwie wywłoki olo i ty, co robią kupę do swego gniazda. Śpij dobrze i załatwiaj sie do własnego sedesu, a nie na buskim portalu.
-xyz poprawka (2012-10-26 23:49:25)
to już piaty pomnik na tej ulicy. Nie za wiele?
-xyz (2012-10-26 23:46:04)
Przecież ten pomnik to straszydło. Kto wpadł na taki , mało mądry , pomysł taką rzeżbę w takim miejscu lokować? Miejski architekt czy to nieszczęsne stowarzyszenie? Teraz będzie się wieńce tam składać? Alez dewastujecie to miasto . Mam nadzieję,że ktoś z dow***sów zrobi Leszkowi podkolanówki np w modnym kolorze żółtym.Zamiast ciekawie organizować okolice Na jednej ulicy będzie to już czwarty pomnik. Pasować to będzie do Bristolu jak pieść do nosa
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.