swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Jest decyzja. Marszałek przejmuje uzdrowisko w Busku-Zdroju.

Dodane: admin Data: 2012-10-29 16:43:51 (czytane: 44801)  Wersja do druku

Przy dwudziestu siedmiu głosach poparcia i jednym wstrzymującym się, Sejmik wyraził zgodę na nieodpłatne nabycie przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego od Skarbu Państwa akcji Spółki Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.

Komunalizacja spółki ma nie tylko zagwarantować utrzymanie charakteru jej działalności, ale również sprzyjać podwyższeniu poziomu usług leczniczych oraz ich dostępności. W sesji Sejmiku, która odbyła się w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, uczestniczył m.in. prezes Zarządu Uzdrowiska Wojciech Legawiec oraz pracownicy i  przedstawiciele związków zawodowych.

uzdrowisko_busko_glosowanie01.jpg


Rozmowy dotyczące możliwości ewentualnej komunalizacji Uzdrowiska Busko – Zdrój S.A. prowadzone były od kilku miesięcy i zostały podjęte przez Zarząd Województwa po pojawieniu się informacji o możliwej prywatyzacji uzdrowiska. Ministerstwo Skarbu Państwa zmodyfikowało bowiem plany prywatyzacji uzdrowisk i umożliwiło województwom, w których funkcjonują państwowe sanatoria, prawo do ich przejęcia. We wrześniu br. doszło do spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Skarbu; uzgodniono, iż w przeciągu miesiąca Samorząd Województwa zadeklaruje, czy zechce przejąć uzdrowisko.

Zewnętrzna firma opracowała analizę budżetową buskiego uzdrowiska. Wynika z niej, że Uzdrowisko Busko – Zdrój S.A. znajduje się w dobrej kondycji finansowej, nie jest zagrożone upadłością ani utratą płynności finansowej oraz posiada duży potencjał rozwojowy.

uzdrowisko_busko_glosowanie02.jpg


- Uzdrowisko Busko-Zdrój to jedna z najlepszych tego typu placówek – mówił podczas dzisiejszych obrad Sejmiku Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa. - Dysponuje nie tylko najnowocześniejszym sprzętem i wykwalifikowanym personelem, ale przede wszystkim wspaniałymi własnymi źródłami leczniczymi z wodami siarczkowymi i solankami jodo-bromowymi. Przejęcie buskiego uzdrowiska przez Województwo Świętokrzyskie zapobiegnie jego prywatyzacji, a tym samym zagwarantuje utrzymanie dotychczasowego leczniczo-uzdrowiskowego profilu działalności placówki – dodał Kazimierz Kotowski rekomendując radnym przyjęcie uchwały w tej sprawie.

Podstawową działalnością Uzdrowiska Busko – Zdrój S.A., a zarazem najważniejszym źródłem przychodów jest lecznictwo uzdrowiskowe prowadzone na bazie własnych źródeł wód leczniczych: unikatowej wody siarczkowej i solanki jodobromowej. Spółka udziela świadczeń zdrowotnych również w rodzaju rehabilitacji leczniczej, leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia stomatologicznego, które realizowane są w szpitalach uzdrowiskowych, zakładach przyrodoleczniczych, przychodni uzdrowiskowej oraz innych jednostkach. Sanatoria i szpitale posiadają łącznie 938 łóżek. Spółka posiada dobrze wyposażoną bazę diagnostyczną. Zatrudnia około 700 osób. W planach ma m.in. realizację projektu inwestycyjnego pn. „Rozbudowa i modernizacja Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej", wybudowanie łącznika między budynkiem Sanatorium „Marconi”, a Zakładem Przyrodoleczniczym, jak również rozbudowanie i modernizację sanatoriów „Oblęgorek” oraz „Mikołaj”.

Z dzisiejszej decyzji Sejmiku zadowoleni byli przysłuchujący się jego obradom zarówno prezes Zarządu Uzdrowiska Wojciech Legawiec, pracownicy jak i związki zawodowe, które obawiały się prywatyzacji Spółki.

źródło: www.sejmik.kielce.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (39)
     

-rybka (2012-10-30 08:00:58)

Powstanie nowy związek zawodowy PSL

-do poniżej (2012-10-29 23:38:56)

Jeśli masz nadzieję, że na pewno wygra pis to pamiętaj, że jeśli istnieje taki plan to zamiast pana czesia będzie pan Gienio (tyle, że z pis) i też za złotówkę kupi.
Pis nie jest czysty. Pis jest tak samo umoczony w przekręty jak każda inna partia.

-mam nadzieję że jak na pewno wygra pis (2012-10-29 22:44:56)

to im to wszystko pozabiera bo boje sie ze przejąl marszalem aby potem czesio ten od solca zdroju sobie kupi za zlotowke cos co bedzie zmodernizowane za nasze publiczne pieniadze

- (2012-10-29 21:11:32)

Wszystko ok, ale teraz trzeba będzie sprawnie zarządzać uzdrowiskiem bo konkurencja na rynku jest silna. Czy PSL na pewno ma przygotowane do tego kadry??? Sama legitymacja to może być za mało

-hm (2012-10-29 20:03:44)

hm tera trza pracował oto się boicie

- (2012-10-29 19:28:38)

gratulacje i tak już w busku zielono teraz zrobia co chcą. a wojtuś wniebowzięty bo ziemia sie paliła

-prywatyzacja-tak (2012-10-29 18:17:18)

Już p. Pałys zapowiadał ,że przejmą z panem Adamem to Busko . I co? Przejmują .
Ciekawe jakie stanowisko zrobią dla Pałysa może "specjalista od terenów zielonych" . Słyszałem ,że pracownicy uzdrowiska biegusiem zapisują się do PSL-u.

-rob (2012-10-29 16:43:30)

już po głosowaniu jeden głos wstrzymujący reszta za komunalizacją Uzdrowiska

-rob (2012-10-29 16:43:17)

już po głosowaniu jeden głos wstrzymujący reszta za komunalizacją Uzdrowiska

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry