Dodane: admin Data: 2012-10-29 16:43:51 (czytane: 44796) 
Przy dwudziestu siedmiu głosach poparcia i jednym wstrzymującym się, Sejmik wyraził zgodę na nieodpłatne nabycie przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego od Skarbu Państwa akcji Spółki Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.
Komunalizacja spółki ma nie tylko zagwarantować utrzymanie charakteru jej działalności, ale również sprzyjać podwyższeniu poziomu usług leczniczych oraz ich dostępności. W sesji Sejmiku, która odbyła się w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, uczestniczył m.in. prezes Zarządu Uzdrowiska Wojciech Legawiec oraz pracownicy i przedstawiciele związków zawodowych.

Rozmowy dotyczące możliwości ewentualnej komunalizacji Uzdrowiska Busko – Zdrój S.A. prowadzone były od kilku miesięcy i zostały podjęte przez Zarząd Województwa po pojawieniu się informacji o możliwej prywatyzacji uzdrowiska. Ministerstwo Skarbu Państwa zmodyfikowało bowiem plany prywatyzacji uzdrowisk i umożliwiło województwom, w których funkcjonują państwowe sanatoria, prawo do ich przejęcia. We wrześniu br. doszło do spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Skarbu; uzgodniono, iż w przeciągu miesiąca Samorząd Województwa zadeklaruje, czy zechce przejąć uzdrowisko.
Zewnętrzna firma opracowała analizę budżetową buskiego uzdrowiska. Wynika z niej, że Uzdrowisko Busko – Zdrój S.A. znajduje się w dobrej kondycji finansowej, nie jest zagrożone upadłością ani utratą płynności finansowej oraz posiada duży potencjał rozwojowy.

- Uzdrowisko Busko-Zdrój to jedna z najlepszych tego typu placówek – mówił podczas dzisiejszych obrad Sejmiku Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa. - Dysponuje nie tylko najnowocześniejszym sprzętem i wykwalifikowanym personelem, ale przede wszystkim wspaniałymi własnymi źródłami leczniczymi z wodami siarczkowymi i solankami jodo-bromowymi. Przejęcie buskiego uzdrowiska przez Województwo Świętokrzyskie zapobiegnie jego prywatyzacji, a tym samym zagwarantuje utrzymanie dotychczasowego leczniczo-uzdrowiskowego profilu działalności placówki – dodał Kazimierz Kotowski rekomendując radnym przyjęcie uchwały w tej sprawie.
Podstawową działalnością Uzdrowiska Busko – Zdrój S.A., a zarazem najważniejszym źródłem przychodów jest lecznictwo uzdrowiskowe prowadzone na bazie własnych źródeł wód leczniczych: unikatowej wody siarczkowej i solanki jodobromowej. Spółka udziela świadczeń zdrowotnych również w rodzaju rehabilitacji leczniczej, leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia stomatologicznego, które realizowane są w szpitalach uzdrowiskowych, zakładach przyrodoleczniczych, przychodni uzdrowiskowej oraz innych jednostkach. Sanatoria i szpitale posiadają łącznie 938 łóżek. Spółka posiada dobrze wyposażoną bazę diagnostyczną. Zatrudnia około 700 osób. W planach ma m.in. realizację projektu inwestycyjnego pn. „Rozbudowa i modernizacja Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej", wybudowanie łącznika między budynkiem Sanatorium „Marconi”, a Zakładem Przyrodoleczniczym, jak również rozbudowanie i modernizację sanatoriów „Oblęgorek” oraz „Mikołaj”.
Z dzisiejszej decyzji Sejmiku zadowoleni byli przysłuchujący się jego obradom zarówno prezes Zarządu Uzdrowiska Wojciech Legawiec, pracownicy jak i związki zawodowe, które obawiały się prywatyzacji Spółki.
źródło: www.sejmik.kielce.pl
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (39) |
-4y (2012-10-31 07:34:50)
i teraz zieloni bedą mieli gdzie ulokować swoich fachowców od wszystkiego, tych którzy nie dostaną się do korytka po najbliższych wyborach
-... (2012-10-30 22:18:36)
Popieram bez prywatyzacji bedzie co raz gorzej jesteśmy w demokracji a nie za czasów PRL!!!
-... (2012-10-30 22:18:29)
Popieram bez prywatyzacji bedzie co raz gorzej jesteśmy w demokracji a nie za czasów PRL!!!
- (2012-10-30 13:49:29)
ks. Piotr Skarga:
Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna - chwałę przynosiła imieniowi Twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości.
Wszechmogący, wieczny Boże, wzbudź w nas szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie.
Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy naszego kraju sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen
-........mmmmm (2012-10-30 13:49:12)
PKS do ruiny doprowadzili po kolei SLD i PIS w chawle swych rządów ,któr to przepiękną stołówkę w centrum parku zdrojowego wybudowała o zgrozo co za artyzm, a jeśli chodzi o prywatnego żyda który to najlepszy by był dla uzdrowiska ,to szkoda że nie wiecie jak wspaniale pracuje się ludziom w prywatnym uzdrowisku Solec u P.Sztuka szkoda gadać, a każda rządząca partia zatrudnia i rządzi swoiimi ludżmi co działo się za rządów PISU to ja u nas w zakładzie pracy widziałam jak się tworzyło dla nich spacjalne stanowiska ,których u nas nigdy nie było i tak będzie zawsze
-Jarek z PKS (2012-10-30 13:01:08)
- teraz czekamy kiedy Pan Marszałek przejmie PKS Busko ale informuję, że bieda aż piszczy,
-- (2012-10-30 12:20:33)
Endriu znów grzeeeeeeje tym razem fetuje największe przejęcie,nie wie biedny,że będzie ono ostatnie.Prawo i czuwa i wszystko zbilansuje.
-marszałek (2012-10-30 11:32:57)
marszałek wziął Centrum Bajki wystarczy mają kasy jak lodu
-PRYWATYZACJA STOP (2012-10-30 10:50:06)
TO JEST NAJGORSZE ROZWIĄZANIE !!!!!!!!!!!!!!
-szok (2012-10-30 10:07:30)
Tragedia!!! Biedne Busko. Nie ma, co liczyć na cywilizacyjnego kopa, który dałby prywaciarz. Czeka nas stagnacja i klepanie tyłów w drugiej lidze polskich uzdrowisk. LIPA
-peter (2012-10-30 10:02:01)
Już szpitalem ząrzdzi PSL a teraz jeszcze Uzdrowiskiem? Wszystko to będzie prowadzić do bankructwa. Uzdrowisko powinno być sprywatyzowane- tylko to gwarantuje dobre funkcjonowanie (Przykład Nałęczów).
-Bartosz (2012-10-30 09:03:39)
"Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękami czarnemi od pługa".
Zdjęcie sezonu!
Ręce wzniesione wysoko. Oj nie są to ręce od pługa!
Gdzie te chłopskie ręce od pługa?
Nie widzę na sali ani jednego chłopa.
Gdzie te chłopy?. Co chłopy na tej decyzji skorzystają.W czym im się ulży. Kilka stanowisk dla kumpli rodzin władców na pewno tak.
-Szymon (2012-10-30 08:50:20)
Może ktoś wie kiedy z Górki pojadą po deski?
-mieszkaniec Buska (2012-10-30 08:45:49)
18 października br. byliśmy świadkami jak koalicja PO PSL wysadziła biurowiec Jelczańskich Zakładów Samochodowych, w których pracowało kilka tysięcy pracowników. O zgrozo! Czas wysadzić koalicję PO-PSL. Co zrobili z buskim PKS? - wychodowali ekonomicznego bankruta, w tym przypadku brak było "uzdrowicieli" z PSL-u i PO.
-gryl (2012-10-30 08:29:13)
Czarny Leszek na to wszystko
Oddajcie dzieciom bykolec
Bo ja wolę moje Uzdrowisko
Chłopy Pańskie pola rodzielili
Pomógł Związek Bratni.
Dziś pługi na wanny zamienili
Bój to ich ostatni.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.