Dodane: Agnieszka Data: 2012-09-12 14:17:39 (czytane: 10226) 
Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników Zarząd Krajowy śladem ubiegłego roku złożył ofertę wypoczynku letniego – w formie półkolonii. W połowie czerwca bieżącego r. Wójt Gminy Czarnocin ogłosiła w dostępny na terenie tut. Gminy sposób możliwość zorganizowania czynnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat.
Podstawą
rozpoczęcia półkolonii było zebranie grupy minimum 30 chętnych
dzieci. Liczba miejsc była ograniczona w/w Związek początkowo
przydzielił Gminie Czarnocin 45 miejsc. Z uwagi na duże
zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży możliwością
niecodziennego, a zarazem aktywnego spędzenia czasu wolnego,
poczyniono kroki w celu zwiększenia liczby miejsc, co w efekcie
zaowocowało niebagatelnie pokaźną grupą
– bo wzięło
udział blisko 60 uczniów naszych Gminnych Szkół.
Organizatorzy
wypoczynku: Wójt Gminy Czarnocin Pani Maria Kasperek
oraz
Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników Zarząd Krajowy
reprezentowany przez Pana Łukasza Durnasia w dniu 30 lipca ogłosili
otwarcie drugich letnich półkolonii na terenie Gminy Czarnocin.
Półkolonie rozpoczęły się 30 lipca 2012 roku i trwały do 30 sierpnia 2012 r. Aktywny wypoczynek miał miejsce w Szkole Podstawowej w Czarnocinie pod kierownictwem Dyrektora w/w Placówki Pana Jana Fortuny w asyście trojga opiekunów – wychowawców kolonii.
Uczestnikami półkolonii częściowo byli uczniowie Szkoły Podstawowej z Czarnocina i Szkoły Podstawowej im. Leona Wójcickiego z Sokoliny. Czas dziennego pobytu uczestnika na półkoloniach był średnio 6 – 8 godzin.
Interesującym
punktem wypoczynku letniego były jednodniowe wycieczki. Uczestnicy
zwiedzali Pińczowski Areoklub, mieli okazję jako widzowie
uczestniczyć
w pokazach lotów motolotnii oraz obserwować
sposób i system rozkładania paralotnii. Przysłowiowym „gwoździem”
wyjazdu był przejazd kolejką jednotorową z Pińczowa do Umianowic
i z powrotem, co dla uczestników było nie lada przeżyciem oraz
specyficzną lekcą przyrody ukazującą piękno naszej
świętokrzyskiej natury. Po ostudzeniu przeżyć związanych z
niecodzienną wycieczką Dyrektor półkolonii zorganizował kolejny
dłuższy wyjazd tym razem do Krakowa na film „Madagaskar III”,
nie obyło się bez tradycyjnego kubka coli i popcornu.
Nasz
lokalny, a jakże atrakcyjny ORLIK również nie świecił pustkami i
był dla niektórych uczestników pierwszym spotkanie z tym
Cieszkowskim obiektem sportowym. Uczestnicy półkolonii kilka razy
korzystali z aktywnego wypoczynku na tym obiekcie oraz mieli
możliwość poznać choćby maleńką cząstkę historii naszej
Gminy związaną z dumnie wznoszącym się obok Zborem Ariańskim.
Zaś beztroską chwilę relaksu i odpoczynku
od gorących
promieni słońca uczestnicy odnajdywali kilka razy na kazimierskim
basenie.
Ogromnym
przeżyciem dla wszystkich uczestników, a w szczególności
dla
najmłodszych było spotkanie z Panią Policjantką Komendy
Powiatowej Policji
z Kazimierzy Wielkiej sp. post. Moniką Cichy,
która
świetnie
przygotowana z wszelkimi atrybutami związanymi z pracą policjanta
poprowadziła
pogadankę na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego podczas
wakacji, w drodze do szkoły, w pracach polowych
z naciskiem na
bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz problemy społeczne,
a w
szczególności alkoholizm. Uczestnicy mieli możliwość w sposób
namacalny przymierzając alkogogle odczuć jak zachowuje się
człowiek pod wpływem alkoholu
i przekonać się że jest to
bardzo niebezpieczne dla własnego zdrowia oraz dla otoczenia,
przymierzyć kajdanki, czapkę, usiąść w samochodzie policyjnym,
itp.
W połowie wypoczynku letniego półkoloniści gościli Pana
Stanisława Golmento
z Państwowej Inspekcji Pracy, który
zapraszając pracowników straży pożarnej i pogotowia ratunkowego
przedstawił specyfikę spędzania czasu wolnego bez narażania
siebie i innych na krzywdę bądź najmniejszy uszczerbek na zdrowiu.
Uczestnicy poznali również specyfikę pracy strażaka, lekarza czy
ratownika medycznego. Podczas spotkania było dużo konkursów
i
zabaw edukacyjnych z zastosowaniem przepisów ruchu drogowego,
przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy pracach w gospodarstwie, w
drodze do domu, szkoły czy gospodarstwa oraz poruszane były
zagadnienie dotyczące przeciwdziałania chorobom społecznym
z
naciskiem na alkoholizm. Wszyscy uczestnicy zabaw edukacyjnych
otrzymali pamiątkowe gadżety.
W
ostatnim dniu uczestników odwiedziła Pani Wójt Gminy Czarnocin,
dziękując
za czas spędzony na półkolonii i zapraszając za
rok do wspólnego spotkania podczas letnich wakacji. Pani Wójt w
asyście Kierownika Półkolonii Pana Jana Fortuny wręczyła
pamiątkowe Dyplomy i zaprosili wszystkich uczestników na słodycze.
Cały okres wypoczynku letniego dzieci spędziły atrakcyjnie, a w szczególności aktywnie i zdrowo.
Organizatorzy zapewniali uczestnikom: wyżywienie (2 posiłki dziennie, w tym ciepły dwudaniowy obiad), opiekę medyczną, ubezpieczenie, atrakcyjny program zająć oraz organizację wycieczek. Z uwagi na fakt, iż uczestnikami byli uczniowie z terenu całej gminy organizatorzy zapewnili również dowóz i odwóz uczestników.
Całkowity
koszt pobytu uczestnika na półkoloniach to 60,00 zł. za dwa
tygodnie
(10 dni roboczych). Jedynym
warunkiem uczestnictwa była konieczność ubezpieczenia przynajmniej
jednego z rodziców w KRUS.
Śladem
ubiegłego roku oraz tegorocznego zainteresowania półkoloniami Wójt
Gminy Czarnocin w przyszłym roku oraz dalszych latach w miarę
możliwości współpracy
ze Związkiem Zawodowym Centrum
Narodowe Młodych Rolników Zarząd Krajowy zamierza kontynuować to
przedsięwzięcie, które jest atrakcją dla naszej młodzieży,
aktywną nauką poprzez zabawę, konkursy, gry to alternatywa dla
terenów wiejskich, w których jest ograniczony dostęp do
innowacyjnych i zarazem bezpiecznych pod okiem opiekuna form
spędzania czasu podczas wakacji.
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (0) |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.