Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników Zarząd Krajowy śladem ubiegłego roku złożył ofertę wypoczynku letniego – w formie półkolonii. W połowie czerwca bieżącego r. Wójt Gminy Czarnocin ogłosiła w dostępny na terenie tut. Gminy sposób możliwość zorganizowania czynnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat.
Podstawą
rozpoczęcia półkolonii było zebranie grupy minimum 30 chętnych
dzieci. Liczba miejsc była ograniczona w/w Związek początkowo
przydzielił Gminie Czarnocin 45 miejsc. Z uwagi na duże
zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży możliwością
niecodziennego, a zarazem aktywnego spędzenia czasu wolnego,
poczyniono kroki w celu zwiększenia liczby miejsc, co w efekcie
zaowocowało niebagatelnie pokaźną grupą
– bo wzięło
udział blisko 60 uczniów naszych Gminnych Szkół.
Organizatorzy
wypoczynku: Wójt Gminy Czarnocin Pani Maria Kasperek
oraz
Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników Zarząd Krajowy
reprezentowany przez Pana Łukasza Durnasia w dniu 30 lipca ogłosili
otwarcie drugich letnich półkolonii na terenie Gminy Czarnocin.
Półkolonie
rozpoczęły się 30 lipca 2012 roku i trwały do 30 sierpnia 2012 r.
Aktywny wypoczynek miał miejsce w Szkole Podstawowej w Czarnocinie
pod kierownictwem Dyrektora w/w Placówki Pana Jana Fortuny w asyście
trojga opiekunów – wychowawców kolonii.
Uczestnikami
półkolonii częściowo byli uczniowie Szkoły Podstawowej z
Czarnocina i Szkoły Podstawowej im. Leona Wójcickiego z Sokoliny.
Czas dziennego pobytu uczestnika na półkoloniach był średnio 6 –
8 godzin.
Interesującym
punktem wypoczynku letniego były jednodniowe wycieczki. Uczestnicy
zwiedzali Pińczowski Areoklub, mieli okazję jako widzowie
uczestniczyć
w pokazach lotów motolotnii oraz obserwować
sposób i system rozkładania paralotnii. Przysłowiowym „gwoździem”
wyjazdu był przejazd kolejką jednotorową z Pińczowa do Umianowic
i z powrotem, co dla uczestników było nie lada przeżyciem oraz
specyficzną lekcą przyrody ukazującą piękno naszej
świętokrzyskiej natury. Po ostudzeniu przeżyć związanych z
niecodzienną wycieczką Dyrektor półkolonii zorganizował kolejny
dłuższy wyjazd tym razem do Krakowa na film „Madagaskar III”,
nie obyło się bez tradycyjnego kubka coli i popcornu.
Nasz
lokalny, a jakże atrakcyjny ORLIK również nie świecił pustkami i
był dla niektórych uczestników pierwszym spotkanie z tym
Cieszkowskim obiektem sportowym. Uczestnicy półkolonii kilka razy
korzystali z aktywnego wypoczynku na tym obiekcie oraz mieli
możliwość poznać choćby maleńką cząstkę historii naszej
Gminy związaną z dumnie wznoszącym się obok Zborem Ariańskim.
Zaś beztroską chwilę relaksu i odpoczynku
od gorących
promieni słońca uczestnicy odnajdywali kilka razy na kazimierskim
basenie.
Ogromnym
przeżyciem dla wszystkich uczestników, a w szczególności
dla
najmłodszych było spotkanie z Panią Policjantką Komendy
Powiatowej Policji
z Kazimierzy Wielkiej sp. post. Moniką Cichy,
która
świetnie
przygotowana z wszelkimi atrybutami związanymi z pracą policjanta
poprowadziła
pogadankę na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego podczas
wakacji, w drodze do szkoły, w pracach polowych
z naciskiem na
bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz problemy społeczne,
a w
szczególności alkoholizm. Uczestnicy mieli możliwość w sposób
namacalny przymierzając alkogogle odczuć jak zachowuje się
człowiek pod wpływem alkoholu
i przekonać się że jest to
bardzo niebezpieczne dla własnego zdrowia oraz dla otoczenia,
przymierzyć kajdanki, czapkę, usiąść w samochodzie policyjnym,
itp.
W połowie wypoczynku letniego półkoloniści gościli Pana
Stanisława Golmento
z Państwowej Inspekcji Pracy, który
zapraszając pracowników straży pożarnej i pogotowia ratunkowego
przedstawił specyfikę spędzania czasu wolnego bez narażania
siebie i innych na krzywdę bądź najmniejszy uszczerbek na zdrowiu.
Uczestnicy poznali również specyfikę pracy strażaka, lekarza czy
ratownika medycznego. Podczas spotkania było dużo konkursów
i
zabaw edukacyjnych z zastosowaniem przepisów ruchu drogowego,
przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy pracach w gospodarstwie, w
drodze do domu, szkoły czy gospodarstwa oraz poruszane były
zagadnienie dotyczące przeciwdziałania chorobom społecznym
z
naciskiem na alkoholizm. Wszyscy uczestnicy zabaw edukacyjnych
otrzymali pamiątkowe gadżety.
W
ostatnim dniu uczestników odwiedziła Pani Wójt Gminy Czarnocin,
dziękując
za czas spędzony na półkolonii i zapraszając za
rok do wspólnego spotkania podczas letnich wakacji. Pani Wójt w
asyście Kierownika Półkolonii Pana Jana Fortuny wręczyła
pamiątkowe Dyplomy i zaprosili wszystkich uczestników na słodycze.
Cały
okres wypoczynku letniego dzieci spędziły atrakcyjnie, a w
szczególności aktywnie i zdrowo.
Organizatorzy
zapewniali uczestnikom: wyżywienie (2 posiłki dziennie, w tym
ciepły dwudaniowy obiad), opiekę medyczną, ubezpieczenie,
atrakcyjny program zająć oraz organizację wycieczek. Z uwagi na
fakt, iż uczestnikami byli uczniowie z terenu całej gminy
organizatorzy zapewnili również dowóz i odwóz uczestników.
Całkowity
koszt pobytu uczestnika na półkoloniach to 60,00 zł. za dwa
tygodnie
(10 dni roboczych). Jedynym
warunkiem uczestnictwa była konieczność ubezpieczenia przynajmniej
jednego z rodziców w KRUS.
Śladem
ubiegłego roku oraz tegorocznego zainteresowania półkoloniami Wójt
Gminy Czarnocin w przyszłym roku oraz dalszych latach w miarę
możliwości współpracy
ze Związkiem Zawodowym Centrum
Narodowe Młodych Rolników Zarząd Krajowy zamierza kontynuować to
przedsięwzięcie, które jest atrakcją dla naszej młodzieży,
aktywną nauką poprzez zabawę, konkursy, gry to alternatywa dla
terenów wiejskich, w których jest ograniczony dostęp do
innowacyjnych i zarazem bezpiecznych pod okiem opiekuna form
spędzania czasu podczas wakacji.