swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do koñca roku 189 dni Imieniny: £ucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Kamienne nagrobki na cmentarzu przy ko¶ciele p.w. ¦w. Leonarda zosta³y wyczyszczone.

Dodane: Agnieszka Data: 2012-10-01 11:17:58 (czytane: 19656)  Wersja do druku

Z inicjatywy Oddzia³u Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Busku-Zdroju przy wspó³pracy z ks. Tadeuszem Szlachta, proboszczem Parafii Rzymskokatolickiej p.w. NP NMP w Busku-Zdroju, decyzj± ¦wiêtokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przeprowadzone zosta³y w miesi±cach: sierpieñ, wrzesieñ prace zwi±zane z czyszczeniem i impregnacj± kamiennych nagrobków znajduj±cych siê na cmentarzu przy zabytkowym ko¶ciele p.w. ¦w. Leonarda.

kosciolek001.jpg

kosciolek002.jpg



Serdecznie dziêkujê Panu Alfredowi Staniszewskiemu z Radomia za profesjonaln± poradê w zakresie zabezpieczenia nagrobków.

Dziêkujê Pañstwu Nowickim, Ma³gorzacie i Zdzis³awowi, w³a¶cicielom firmy SYNTETYK z Buska-Zdroju, za nieodp³atne przekazanie preparatów do czyszczenia i impregnacji. Firma SYNTETYK jest importerem profesjonalnej chemii kamieniarskiej. Do prac przy kamiennych nagrobkach wykorzystano produkty bioaktywne najnowszej generacji, które nie ingeruj± w strukturê kamienia, tym samym zachowuj± jego naturalne w³a¶ciwo¶ci i piêkno. Dziêkujê Panu Zdzis³awowi Nowickiemu za pomoc przy wykonywanych pracach oraz pracownikom, Panom Krzysztofowi Kra¶niak oraz £ukaszowi Gajda.

kosciolek003.jpg

kosciolek004.jpg

Podziêkowania za pomoc przy myciu nagrobków kierujê równie¿ dla Komendanta Powiatowego Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej w Busku-Zdroju, Pana Kazimierza ¦cibi³o wraz z pracownikami.

kosciolek006.jpg

kosciolek007.jpg



Dziêkujê cz³onkom i sympatykom Oddzia³u TOnZ za okazan± pomoc przy wykonywanych pracach, w tym w szczególno¶ci : Panu Sebastianowi Motyl, Pani Aleksandrze Imosa, Panu Henrykowi Nurek, Pani Stanis³awie Sarneckiej oraz Panom Mateuszowi i Andrzejowi Lorencik.


Prezes Zarz±du
Oddzia³u Towarzystwa Opieki nad Zabytkami
w Busku-Zdroju
Justyna Nurek

 

  • Wiadomo¶ci z regionu
  • Aktualno¶ci
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ komentarzy.

  Komentarze (35)
     

- (2012-10-02 12:25:46)

w busku konserwatorow jest wielu konserwator sieci wodno kanalizacyjnej sieci energetycznej maszyn i urzadzen wszelakich itp.itd

-do poni¿ej (2012-10-02 10:47:40)

To Wy w Busku macie konserwatora zabytków?

- (2012-10-02 09:49:22)

mamy jeszcze kosciuszke z nim tez do pralni bo sie przykurzyl i mamy jeszcze 3 figurki przydrozne tez je odkurzyc bedzie o czy pisac

-kibic (2012-10-02 05:00:37)

Dziwiê siê, ¿e pani Justyna t³umaczy aparatczykowi, który i tak nic nie kapuje tzn. kapowa³ kiedy¶ jako kapu¶, ale siê koryto rozlecia³o. Szkoda czasu na tego czerwonego buraka olo, który siedzi w krzakach i szczeka.

-smerf (2012-10-02 00:04:00)

Bravo pani Justyno w koñcu kto¶ podj±³ siê odwa¿nej debaty z mieszkañcami i nie anonimowo tylko na poziomie i z kultur±. Niektóre osoby zasiadaj±ce na najwa¿niejszych stanowiskach w ty mie¶cie powinny siê od pani uczyæ jak siê dzia³a skutecznie i szanuje swoje s³owa.... Wiêcej zapaleñców typu pani Justyna!!!!

- (2012-10-01 22:57:38)

Olo zgadnij kto dzis zaczol prace w MPGK na stanowisku kierownika.

-olo raz jeszcze (2012-10-01 22:49:06)

- dostêpny na stronie internetowej wykaz obiektów nieruchomych woj ¶wiêtokrzyskiego, wpisanych do rejestru zabytków nie zawiera rze¿b cmentarnych. Jest tam zapis o terenie cmentarza jako nienaruszalnym. A to trochê ró¿ne sprawy.

- wyja¶nienie, ¿e konserwator wskaza³ konkretny ¶rodek chemiczny bez sprawdzenia z jakiego kamienia jest rze¿ba, trochê mnie zadziwia. Ma³o tego, ¿eby trafnie dobraæ ¶rodek nalezy u¿yæ kilku ¶rodków i obserwowaæ dzia³anie.

- fachowcy a zadzwoni³em do takiego odradzaj± chemiê na rzecz piaskowania
Ale najpierw sugeruj± dok³adne oglêdziny rze¿by i jej podstawy. Potem prace umacniaj±ce rze¿bê , uzupe³niaj±ce braki a na koñcu czyszczenie. Dowiedzia³em siê równie¿ jaka w tej sprawie dokumentacjê powinien konserwator mieæ przygotowan±.

- nie chcê Pani zniechêcaæ do tej pracy / wprost odwrotnie / ale ¿eby odpowiedzialnie siê tym zajmowaæ trzeba skoñczyæ bodaj¿e 5 letnie studia konserwacyjne.

- i jeszcze jedno. Mam do konserwatora pretensje za Marconiego. Jaki¶ czas temu wygarn±³em to w rozmowie telefonicznej. Co¶ wówczas ustalili¶my z elewacj± dobudówki. To co¶ zosta³o zrobione i mo¿e tylko mniej szpeci ale szpeci. St±d moja uwaga na to co konserwator czyni

- (2012-10-01 22:21:26)

Szanowny Panie Olo:

Uprzejmie informujê:
- rodzaj ¶rodków do mycia i impregnacji oczywi¶cie zosta³ uzgodniony z konserwatorem (w decyzji okre¶lone s± nazwy preparatów)
- nagrobki zosta³y wpisane do rejestru zabytków pod nr. 79B z dn.19.04.2007 r.
- przy wykonywaniu wszystkich prac doradzali nam profesjonali¶ci
-naszym celem jest zabezpieczenie kamiennej struktury nagrobków.

Justyna Nurek
Oddzia³ Towarzystwa Opieki
nad Zabytkami w Busku-Zdroju

-olo (2012-10-01 22:13:25)

Szanowna Pani

Bardzo dziêkujê za wyja¶nienie. Zarówno Pani jak i mnie przy¶wieca troska o te nieliczne ju¿ rze¿by nagrobne. Z mojej strony obawy wzbudza to, ¿e konserwator zostawi³ wolna rêkê w doborze ¶rodków jak i sposobie wykoywania prac. Tak to odczytujê.Mycie i impregnacja tych rze¿b wymagaj± umiejêtnego doboru ¶rodka Czyli wcze¶niej nalezy rozpoznaæ rodzaj kamienia, jego no¶no¶c, zasolenie czy rodzaj zabrudzenia. Z³y lub nieodpowiednio dobrany preparat mo¿e spowodowaæ nieodwracalne szkody. Mam w±tpliwo¶ci czy wiedzê o tym ma darczyñca preparatu.

Nie wycofujê siê z uwag zawartych poni¿ej min tych ,¿e rzezby cmentarne nie znajduj± siê w rejestrze zabytków co dziwnym wydaje siê przy wydawaniu zgód konserwatora. Dziwnym jest tak¿e lakoniczna tre¶c zgody jakby nie chodzi³o o rze¿by zabytkowe a umycie elewacji budynku. Wyja¶nia mi te¿ Pani, ¿e nie by³a to renowacja/ konserwacja a jedynie umycie.Pozdrawiam i my¶lê, ¿e dobrym jest objaw reakcji spo³ecznej na takie informacje. Znaczy ¿e nie jest nam wszystko jedno czyli widoczny przyk³ad upodmiotowienia spo³eczno¶ci buskiej powoli, powoli owocuje Pozdrawiam . Obiecujê interesowaæ siê wszystkim co dla miasta istotne. Olo

- (2012-10-01 21:41:19)

Szanowny Olo,

Uprzejmie informujê:
Decyzja nr 39/B/2012 z dn. 17.07.2012 r.
"¦wiêtokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach zezwala na prowadzenie prac polegaj±cych na umyciu i impregnacji kamiennych nagrobków (z wy³±czeniem nagrobka Paw³a So³tyka i kamiennej kolumny z wici± ro¶linn±)".
W uzasadnieniu: "nagrobki wymagaj± oczyszczenia z brudu, osadów i glonów".
Zapewniam, ¿e wszelkie prace zosta³y przeprowadzone z nale¿yt± staranno¶ci± bez uszczerbku dla kamiennej struktury nagrobków.
Je¶li Olo sobie ¿yczy decyzja jest do wgl±du.

Pozdrawiam
Justyna Nurek
Oddzia³ Towarzystwa Opieki
nad Zabytkami
w Busku- Zdroju

-olo do poni¿ej (2012-10-01 21:13:26)

bardzo dziêkuje za dobre s³owo o bli¿nim Na kilometr poznaæ wiernego syna coniedzielnych indoktrynacji stosunkowo niewielu tzw grzechów g³ównych. Trwa ta indoktrynacja przesz³o 2 tys lat i skutki jak na za³±czonym obrazku / poscie /. I kilka zdañ merytorycznych

- jestem za dbaniem o ten najstarszy buski zabytek. Wyra¿am jedynie obawy by nie zepsuæ tego dzia³aj±c z pobudek jak najlepszych lecz nieprofesjonalnie

- nie wiem czy nagrobki s± pod opiek± konserwatora. W jedynym dostêpnym wykazie obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków, nie ma rze¿b cmentarnych z cmentarza przy ul Boh Warszawy / dane na 1.10.2011 /

- skoro tych obiektów tam nie ma, dziwna jest informacja o tym,¿e konserwator wyda³ decyzjê w ich sprawie

- jeszcze dziwniejsze to, ¿e decyzja musia³aby dotyczyæ umycia tych rze¿b czym siê urz±d konserwatora nie zajmuje

- równie dziwne, ¿e taka ewentualna decyzja / za³o¿my ¿e by³a / powinna siê nazywaæ inaczej czyli pozwolenie na prace konserwatorskie. Inne nie wchodz± tu w rachube

- moje obawy budzi fakt ¿e te prace na które ponoæ zgodê wyda³ konserwator nie przebiega³y pod jego nadzorem. Jaka¶ firma da³a jaki¶ ¶rodek myj±cy, kto¶ umy³..... I co? To by³ ¶rodek odpowiedni dla tych rze¿b? Na s³owo honoru?

- konserwacja tych niewielu rze¿b i p³yt nagrobnych wymaga wielu innych czynno¶ci. Min takich by odtworzyæ ich dawny wygl±d. Tym siê kto¶ zajmie profesjonalnie czy znowu jaka¶ firma da jaki¶ p³yn a Pan Zdzicho w czynie spo³ecznym wyczy¶ci?

Te zabytki s± zbyt wa¿ne aby w czynie spo³ecznym przy nich majstrowaæ. Jak siê zaczn± po tej k±pieli sypaæ za rok czy dwa nikt nie bêdzie pamiêta³ co by³o powodem. Stare by³y, to sie rozsypa³y. I przeciwko takiemu pozorowaniu dba³o¶ci o buskie zabytki protestujê. Postaram siê sprawdziæ jak± zgodê wyda³ konserwator, kto o to wnioskowa³ i jaki nadzór nad pracami zapewni³.

-do Pani Justyny (2012-10-01 20:36:31)

Pani siê nie przejmuje tym kacykiem olo, to takie stare zdezelowane czerwone ¶cierwo, które przyczepi³o siê do buta i udaje, ¿e jedziemy razem.
Róbcie swoje, gratulujê, a jako buszczanin dziekujê.
Ko¶ciólek ¶w. Leonarda, to dla Buska pere³ka jakich w Polsce i na ¶wiecie ma³o.

-euzebiusz prawda (2012-10-01 19:20:46)

Dziêkujê Pañstwu Nowickim, Ma³gorzacie i Zdzis³awowi, w³a¶cicielom firmy SYNTETYK z Buska-Zdroju, za nieodp³atne przekazanie preparatów do czyszczenia i impregnacji. Firma SYNTETYK jest importerem profesjonalnej chemii kamieniarskiej. Do prac przy kamiennych nagrobkach wykorzystano produkty bioaktywne najnowszej generacji, które nie ingeruj± w strukturê kamienia, tym samym zachowuj± jego naturalne w³a¶ciwo¶ci i piêkno. Dziêkujê Panu Zdzis³awowi Nowickiemu za pomoc przy wykonywanych pracach oraz pracownikom, Panom Krzysztofowi Kra¶niak oraz £ukaszowi Gajda.
czy w swietokrzyskim sa sami idioci?
kryptoreklama marek, to bedzie zgloszone gdzie trzeba, a sprubuj to usunac.

-xyz (2012-10-01 19:04:31)

fragmenty tamtych nagrobków
/ choleryczny / lud miejscowy skwapliwie wykorzysta³.

- (2012-10-01 18:56:22)

kiedys byl tez ladne nagrobki na cmentarzu cholerycznym ale w czasach komuny wszystko zostalo zniszczone przez wysypisko smieci na lowiskach nie pozostal po cmentarzu zaden slad jestem cekaw czy istnieja gdzies koscielne dokumenty ile tam osob zostalo pochowanych i ich nazwiska to jest ciekawa histora warta zbadania

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Miêdzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorz±dowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Miêdzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbêdzie siê w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyci±ga mi³o¶ników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najwa¿niejszych wydarzeñ kulturalnych w regionie. Sprawd¼cie program tegorocznego festiwalu.



Wróæ do góry