Dodane: Agnieszka Data: 2012-09-19 11:11:38 (czytane: 16465) 
5 września 2012 roku zapisze się na długo w pamięci tych wszystkich, którzy tego dnia wzięli udział w uroczystym otwarciu mieszkania kontraktowego dla czterech bezdomnych mężczyzn przy ul. Kościuszki 11a w Busku-Zdroju.
Osoby te realizują Indywidualny Program Wychodzenia z Bezdomności w ramach projektu systemowego „Zainwestuj w siebie – zmień własną przyszłość” w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju.
W uroczystości otwarcia placówki udział wzięli: Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka - Koruba, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, Przewodnicząca Rady Miejskiej Justyna Nurek, Starosta Buski Jerzy Kolarz oraz wielu innych znamienitych gości w tym sponsorzy, dzięki hojności których można było wykonać prace remontowe budynku.
Gości przywitała Dyrektor MGOPS w Busku-Zdroju Zofia Guz i przybliżyła zgromadzonym krótką historię tego przedsięwzięcia. Po poświęceniu murów obiektu, którego dokonał proboszcz parafii pw Najświętszej Marii Panny ks. Tadeusz Szlachta nastąpił kulminacyjny moment tej podniosłej uroczystości – przecięcie wstęgi. Aktu tego dokonali oprócz zaproszonych władz, bezdomni mieszkańcy mieszkania kontraktowego. Następnie wojewoda, burmistrz i starosta w krótkich wystąpieniach wyrazili swoją opinię na temat celowości uruchomienia tego typu obiektu.
Burmistrz i Przewodnicząca Rady Miejskiej wręczyli mieszkańcom mieszkania kontraktowego praktyczne upominki w postaci zestawu obiadowego, kawowego i czajnika bezprzewodowego. Po oficjalnym przecięciu wstęgi zgromadzeni goście oprowadzeni zostali po wyremontowanych pomieszczeniach budynku. Następnie uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej na poczęstunek, w trakcie którego zaprezentowano na slajdach historię powstawania placówki. Całą uroczystość filmowała Regionalna Telewizja Kielce. W wywiadach bezdomni opowiadali swoje życiowe historie.
Mieszkanie kontraktowe jest jednym z etapów programu wychodzenia z bezdomności. Ten etap skierowany jest do osób zmotywowanych do zmiany trybu życia, oczekujących na przydział samodzielnego mieszkania. Celem tych działań jest odzyskanie i utrzymanie przez osobę bezdomną pełnej samodzielności życiowej. Mieszkanie kontraktowe przyznane jest osobom zachowującym już od dłuższego czasu abstynencję, posiadającym źródło dochodu i w dalszym ciągu kontynuującym Program. Ma służyć reintegracji społecznej i zawodowej osób wychodzących z bezdomności.
Źródło: www.mgops.busko.pl
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (18) |
-miastowy (2012-09-22 17:56:46)
do Buszczanina Masz rację niech zgnije i popadnie w ruinę ale moje i już .
-Buszczanin (2012-09-22 12:45:18)
Myśliwy weż sobie tych podopiecznych do siebie a nie do budynku po klasztorze będziesz miał wesoło jeszcze ci Państwo dopłaci.Trzeba poznać historię budynku,a nie bzdury wypisywać.
- (2012-09-22 11:33:04)
Podniosła chwila, poświęcenie ścian, przemówienia ... normalnie komuna wróciła tylko wtedy było bez poświęceń. A po drugie to takie lokum należało by zlokalizować gdzieś na obrzeżach miasta lub na wsiach gdzie już istnieją takie lokale. A tu w centrum miasta małą willę nierobom zrobili, świetny pomysł. Brawo nie wiem czemu Jarubasa nie było ha ha ha
-emil (2012-09-21 17:43:20)
- w tym budynku powinien mieścić się posterunek Straży Miejskiej, może byłby wreszcie spokój z chlającymi na placu zabaw
-propaganda (2012-09-20 21:58:50)
brawo, jeszcze TVN i Donka było zaprosić. Coś niesamowitegoo
- (2012-09-20 13:39:22)
w tym domku bedzie dobra melina na dlugie zimowe wieczory
-HEJ HEJ (2012-09-20 07:53:11)
BURMISTRZU !!! W RADZANOWIE W CZWORAKACH SĄ WOLNE MIEJSCA I W OLGANOWIE TEŻ SĄ WOLNE MIEJSCA A TY TYM LUJOM GDZIE MAJĄ SWOJE DOMY DAJESZ MIESZKANIA I ŻRYĆ ITP.TAKIM LUDZIOM TRZEBA DAĆ ROBOTE NP. SEGREGACJA NA WYSYPISKU BO TO ICH TERENY CI LUDZIE DOBRZE JE ZNAJĄ . A TE MIESZKANIE TRZYMAĆ BO IDZIE ZIMA I NAPEWNO BĘDZIE POTRZEBOWAĆ JAKAŚ MATKA Z DZIECIMI MOŻE NAWET MAŁO ZARADNE RODZINY.
-miss mokrego podkoszulka (2012-09-19 21:16:56)
mistrzu a gdzie ty widzisz panów?? :-))
-miszczu (2012-09-19 20:55:35)
Panowie zapnijcie marynarki
-myśliwy (2012-09-19 20:47:06)
do kobry dzięki za info wiem o tym .Ale to trzeba powtarzać aż do skutku.Wiem też na pewno że miasto ,,odsprzedało " kościołowi budynek po dawnych salkach katechetycznych przylegających do budynku sądu i to i tamto stoi odłogiem i popada w ruinę i tego mi żal i tych nieszczęsnych ludzi błąkających się po naszym kurorcie.Dam ci przykład miedzy na głupotę naszych włodarzy zasiedlają oni tymi nieszczęśnikami pawilony na Górce gdzie obok szkoła i szpital dla dzieci niepełnosprawnych .A więc edukacja młodzieży przy pomocy zdegradowanych przez alkohol osobników ku chwale naszego ,,burmistrza" itd.itd.
- (2012-09-19 20:07:51)
a ile osob tam zamieszka zapomniano napisac
-Paweł (2012-09-19 19:52:25)
Niezła balanga musiała być skoro "zapisze się na długo w pamięci tych wszystkich, którzy tego dnia wzięli udział..." Wnuczkom będzie co wspominać.
-kobra (2012-09-19 19:07:56)
@mysliwy - troche historii budynku o którym piszesz: Od XII wieku Busko było własnością zgromadzenia zakonnego norbertanek krakowskich. W 1819 roku nastąpiła kasacja klasztoru norbertanek i Busko stało się miastem rządowym. ..Feliks Rzewuski przystosował budynek poklasztorny (wzniesiony w latach 1720-1730, obecnie były budynek Sądu Rejonowego) dla potrzeb kuracjuszy. Obok niego założył "ogród spacerowy" pełen drzew, klombów, krzewów (obecnie ulice: Staszica, Sądowa , Oś. Legionów Polskich)...
Aktualnie ten zabytkowy budynek podobno został wykupiony przez jednego z buskich milionerów; tego od aptek.
Reszty doszukaj sie sam.
-myśliwy (2012-09-19 16:19:36)
no to znowu ,,burmistrz " robi sobie reklamę kosztem bezdomnych .A teraz pytanie po co ta szopka ?? Czy ten budynek nie powinien być utrzymany dla ludzi których dotknął wypadek losowy i nagle zostali z całą rodziną bez dachu nad głową.,,burmistrzu " czy nie lepiej pomyśleć o zaadoptowaniu np: Budynku po byłym sądzie dla tych ludzi gdzie można by w jednym miejscu zgromadzić kilkudziesięciu podopiecznych i nawet urządzić im tam garkuchnię i toby miało rację bytu ,burmistrzu" ale to już zadanie faceta z głową a nie ,,burmistrza"
.
- (2012-09-19 13:28:15)
dla samotnej matki ciężko było wyremontować dla "bezdomnych" z własnej woli dało się
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.