swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Uroczyste otwarcie mieszkania kontraktowego dla bezdomnych.

Dodane: Agnieszka Data: 2012-09-19 11:11:38 (czytane: 16465)  Wersja do druku

5 września 2012 roku zapisze się na długo w pamięci tych wszystkich, którzy tego dnia wzięli udział w uroczystym otwarciu mieszkania kontraktowego dla czterech bezdomnych mężczyzn przy ul. Kościuszki 11a w Busku-Zdroju.

Osoby te realizują Indywidualny Program Wychodzenia z Bezdomności w ramach projektu systemowego „Zainwestuj w siebie – zmień własną przyszłość” w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju. 

 dom_bezdomnych003.JPG

W uroczystości otwarcia placówki udział wzięli: Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka - Koruba, Burmistrz  Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, Przewodnicząca Rady Miejskiej Justyna Nurek, Starosta Buski Jerzy Kolarz oraz wielu innych znamienitych gości w tym sponsorzy, dzięki hojności których można było wykonać prace remontowe budynku.

Gości przywitała Dyrektor MGOPS w Busku-Zdroju Zofia Guz i przybliżyła zgromadzonym krótką historię tego przedsięwzięcia. Po poświęceniu murów obiektu, którego dokonał proboszcz parafii pw Najświętszej Marii Panny ks. Tadeusz Szlachta nastąpił kulminacyjny moment tej podniosłej uroczystości – przecięcie wstęgi. Aktu tego dokonali oprócz zaproszonych władz, bezdomni mieszkańcy mieszkania kontraktowego. Następnie wojewoda, burmistrz i starosta w krótkich wystąpieniach wyrazili swoją opinię na temat celowości uruchomienia tego typu obiektu.

dom_bezdomnych001.JPG



Burmistrz i Przewodnicząca Rady Miejskiej wręczyli mieszkańcom mieszkania kontraktowego praktyczne upominki w postaci zestawu obiadowego, kawowego i czajnika bezprzewodowego. Po oficjalnym przecięciu wstęgi zgromadzeni goście oprowadzeni zostali po wyremontowanych pomieszczeniach budynku. Następnie uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej na poczęstunek, w trakcie którego zaprezentowano na slajdach historię powstawania placówki. Całą uroczystość filmowała Regionalna Telewizja Kielce. W wywiadach bezdomni opowiadali swoje życiowe historie.

dom_bezdomnych002.JPG 

Mieszkanie kontraktowe jest jednym z etapów programu wychodzenia z bezdomności. Ten etap skierowany jest do osób zmotywowanych do zmiany trybu życia, oczekujących na przydział samodzielnego mieszkania. Celem tych działań jest odzyskanie i utrzymanie przez osobę bezdomną pełnej samodzielności życiowej. Mieszkanie kontraktowe przyznane jest osobom zachowującym już od dłuższego czasu abstynencję, posiadającym źródło dochodu i w dalszym ciągu kontynuującym Program. Ma służyć reintegracji społecznej i zawodowej osób wychodzących z bezdomności.

 

Źródło: www.mgops.busko.pl

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (18)
     

-miastowy (2012-09-22 17:56:46)

do Buszczanina Masz rację niech zgnije i popadnie w ruinę ale moje i już .

-Buszczanin (2012-09-22 12:45:18)

Myśliwy weż sobie tych podopiecznych do siebie a nie do budynku po klasztorze będziesz miał wesoło jeszcze ci Państwo dopłaci.Trzeba poznać historię budynku,a nie bzdury wypisywać.

- (2012-09-22 11:33:04)

Podniosła chwila, poświęcenie ścian, przemówienia ... normalnie komuna wróciła tylko wtedy było bez poświęceń. A po drugie to takie lokum należało by zlokalizować gdzieś na obrzeżach miasta lub na wsiach gdzie już istnieją takie lokale. A tu w centrum miasta małą willę nierobom zrobili, świetny pomysł. Brawo nie wiem czemu Jarubasa nie było ha ha ha

-emil (2012-09-21 17:43:20)

- w tym budynku powinien mieścić się posterunek Straży Miejskiej, może byłby wreszcie spokój z chlającymi na placu zabaw

-propaganda (2012-09-20 21:58:50)

brawo, jeszcze TVN i Donka było zaprosić. Coś niesamowitegoo

- (2012-09-20 13:39:22)

w tym domku bedzie dobra melina na dlugie zimowe wieczory

-HEJ HEJ (2012-09-20 07:53:11)

BURMISTRZU !!! W RADZANOWIE W CZWORAKACH SĄ WOLNE MIEJSCA I W OLGANOWIE TEŻ SĄ WOLNE MIEJSCA A TY TYM LUJOM GDZIE MAJĄ SWOJE DOMY DAJESZ MIESZKANIA I ŻRYĆ ITP.TAKIM LUDZIOM TRZEBA DAĆ ROBOTE NP. SEGREGACJA NA WYSYPISKU BO TO ICH TERENY CI LUDZIE DOBRZE JE ZNAJĄ . A TE MIESZKANIE TRZYMAĆ BO IDZIE ZIMA I NAPEWNO BĘDZIE POTRZEBOWAĆ JAKAŚ MATKA Z DZIECIMI MOŻE NAWET MAŁO ZARADNE RODZINY.

-miss mokrego podkoszulka (2012-09-19 21:16:56)

mistrzu a gdzie ty widzisz panów?? :-))

-miszczu (2012-09-19 20:55:35)

Panowie zapnijcie marynarki

-myśliwy (2012-09-19 20:47:06)

do kobry dzięki za info wiem o tym .Ale to trzeba powtarzać aż do skutku.Wiem też na pewno że miasto ,,odsprzedało " kościołowi budynek po dawnych salkach katechetycznych przylegających do budynku sądu i to i tamto stoi odłogiem i popada w ruinę i tego mi żal i tych nieszczęsnych ludzi błąkających się po naszym kurorcie.Dam ci przykład miedzy na głupotę naszych włodarzy zasiedlają oni tymi nieszczęśnikami pawilony na Górce gdzie obok szkoła i szpital dla dzieci niepełnosprawnych .A więc edukacja młodzieży przy pomocy zdegradowanych przez alkohol osobników ku chwale naszego ,,burmistrza" itd.itd.

- (2012-09-19 20:07:51)

a ile osob tam zamieszka zapomniano napisac

-Paweł (2012-09-19 19:52:25)

Niezła balanga musiała być skoro "zapisze się na długo w pamięci tych wszystkich, którzy tego dnia wzięli udział..." Wnuczkom będzie co wspominać.

-kobra (2012-09-19 19:07:56)

@mysliwy - troche historii budynku o którym piszesz: Od XII wieku Busko było własnością zgromadzenia zakonnego norbertanek krakowskich. W 1819 roku nastąpiła kasacja klasztoru norbertanek i Busko stało się miastem rządowym. ..Feliks Rzewuski przystosował budynek poklasztorny (wzniesiony w latach 1720-1730, obecnie były budynek Sądu Rejonowego) dla potrzeb kuracjuszy. Obok niego założył "ogród spacerowy" pełen drzew, klombów, krzewów (obecnie ulice: Staszica, Sądowa , Oś. Legionów Polskich)...
Aktualnie ten zabytkowy budynek podobno został wykupiony przez jednego z buskich milionerów; tego od aptek.
Reszty doszukaj sie sam.

-myśliwy (2012-09-19 16:19:36)

no to znowu ,,burmistrz " robi sobie reklamę kosztem bezdomnych .A teraz pytanie po co ta szopka ?? Czy ten budynek nie powinien być utrzymany dla ludzi których dotknął wypadek losowy i nagle zostali z całą rodziną bez dachu nad głową.,,burmistrzu " czy nie lepiej pomyśleć o zaadoptowaniu np: Budynku po byłym sądzie dla tych ludzi gdzie można by w jednym miejscu zgromadzić kilkudziesięciu podopiecznych i nawet urządzić im tam garkuchnię i toby miało rację bytu ,burmistrzu" ale to już zadanie faceta z głową a nie ,,burmistrza"
.

- (2012-09-19 13:28:15)

dla samotnej matki ciężko było wyremontować dla "bezdomnych" z własnej woli dało się

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry