swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Ekojazda? To się opłaca.

Dodane: Agnieszka Data: 2012-09-17 12:51:03 (czytane: 20565)  Wersja do druku

Nawet 1 000 zł na rachunkach za paliwo oraz około 400 kg CO2 może zaoszczędzić w ciągu roku kierowca, prowadząc samochód zgodnie z zasadami ekojazdy. Zachęcają do tego Ministerstwo Środowiska i Maja Włoszczowska poprzez kampanię Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!. Projekt nawiązuje do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT), który rozpoczął się w niedzielę, 16 września.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską, aby zachęcić społeczeństwo do ekologicznych sposobów podróżowania – jazdy na rowerze, środkami komunikacji miejskiej i chodzenia. Punktem kulminacyjnym ETZT jest Dzień Bez Samochodu obchodzony 22 września. Ministerstwo Środowiska od wielu lat prowadzi działania edukacyjne towarzyszące ETZT, zachęcające do ekologicznego podróżowania. W tym roku kampania resortu skupia się na promocji zasad przyjaznej środowisku jazdy samochodem.

– Samochód to główny środek transportu dla ponad 80 proc. mieszkańców miast. W wielu sytuacjach z jazdy nim nie da się zrezygnować. Jednak poruszając się autem, warto wyrobić w sobie pewne nawyki, które z jednej strony przyczynią się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin, a z drugiej przyniosą także wymierne korzyści finansowe samym kierowcom – przekonuje Marcin Korolec, minister środowiska.

Ekokojazda to taki styl prowadzenia samochodu, który powoduje jak najmniejsze zużycie paliwa. Taka jazda jest więc przyjazna i dla środowiska, gdyż przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, i dla portfela. Dzięki trzymaniu się zasad ekojazdy można zaoszczędzić nawet około 1 litra na 100 przebytych kilometrów. Jeżeli więc kierowca pokonuje rocznie 20 tys. km, to w jego portfelu może zostać nawet 1 000 zł. Ponadto, przeciętny samochód emituje do powietrza ok. 160 gramów CO2. Przy założeniu, że kierowca pokonuje 20 tys. km rocznie - powoduje on, że do atmosfery dostają się nawet 3 tony tego gazu. Do zneutralizowania takiej ilości CO2 potrzebnych jest aż 7 drzew. Jeżeli jednak ten sam kierowca będzie stosował zasady ekojazdy, może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 300-400 kilogramów na rok.

ekojazda.jpg


Aby poznać podstawowe zasady ekojazdy, Ministerstwo Środowiska przygotowało stronę internetową www.miejskajazda.pl. Znajdują się na niej m.in. filmy instruktażowe z udziałem Mai Włoszczowskiej, wicemistrzyni olimpijskiej w kolarstwie górskim, które uczą najważniejszych technik ekologicznego prowadzenia pojazdu. Zasady te to np.: usuwanie niepotrzebnych przedmiotów z bagażnika, sprawdzanie ciśnienia w oponach, hamowanie silnikiem oraz płynna jazda bez gwałtownych zmian prędkości.

Kampania Ministerstwa Środowiska potrwa do 28 września.

Zapraszamy także na: https://www.facebook.com/MinSrodowiska

Źródło: www.mos.gov.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (2)
     

- (2012-09-18 19:18:35)

Obniżyć ceny paliw zwiększyć normy emisji PROSTE

-ja (2012-09-18 08:24:10)

piepszenie w bambus; podnoszą sztucznie ceny paliw, a potem mówią jak jeździć eko - śmieszne; czemu w takim tempie jak ceny paliw nie rosną pensje, hę?

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry