Nawet 1 000 zł na rachunkach za paliwo oraz około 400 kg CO2 może zaoszczędzić w ciągu roku kierowca, prowadząc samochód zgodnie z zasadami ekojazdy. Zachęcają do tego Ministerstwo Środowiska i Maja Włoszczowska poprzez kampanię Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!. Projekt nawiązuje do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT), który rozpoczął się w niedzielę, 16 września.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską, aby zachęcić społeczeństwo do ekologicznych sposobów podróżowania – jazdy na rowerze, środkami komunikacji miejskiej i chodzenia. Punktem kulminacyjnym ETZT jest Dzień Bez Samochodu obchodzony 22 września. Ministerstwo Środowiska od wielu lat prowadzi działania edukacyjne towarzyszące ETZT, zachęcające do ekologicznego podróżowania. W tym roku kampania resortu skupia się na promocji zasad przyjaznej środowisku jazdy samochodem.
– Samochód to główny środek transportu dla ponad 80 proc. mieszkańców miast. W wielu sytuacjach z jazdy nim nie da się zrezygnować. Jednak poruszając się autem, warto wyrobić w sobie pewne nawyki, które z jednej strony przyczynią się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin, a z drugiej przyniosą także wymierne korzyści finansowe samym kierowcom – przekonuje Marcin Korolec, minister środowiska.
Ekokojazda to taki styl prowadzenia samochodu, który powoduje jak najmniejsze zużycie paliwa. Taka jazda jest więc przyjazna i dla środowiska, gdyż przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, i dla portfela. Dzięki trzymaniu się zasad ekojazdy można zaoszczędzić nawet około 1 litra na 100 przebytych kilometrów. Jeżeli więc kierowca pokonuje rocznie 20 tys. km, to w jego portfelu może zostać nawet 1 000 zł. Ponadto, przeciętny samochód emituje do powietrza ok. 160 gramów CO2. Przy założeniu, że kierowca pokonuje 20 tys. km rocznie - powoduje on, że do atmosfery dostają się nawet 3 tony tego gazu. Do zneutralizowania takiej ilości CO2 potrzebnych jest aż 7 drzew. Jeżeli jednak ten sam kierowca będzie stosował zasady ekojazdy, może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 300-400 kilogramów na rok.

Aby poznać podstawowe zasady ekojazdy, Ministerstwo Środowiska przygotowało stronę internetową www.miejskajazda.pl. Znajdują się na niej m.in. filmy instruktażowe z udziałem Mai Włoszczowskiej, wicemistrzyni olimpijskiej w kolarstwie górskim, które uczą najważniejszych technik ekologicznego prowadzenia pojazdu. Zasady te to np.: usuwanie niepotrzebnych przedmiotów z bagażnika, sprawdzanie ciśnienia w oponach, hamowanie silnikiem oraz płynna jazda bez gwałtownych zmian prędkości.
Kampania Ministerstwa Środowiska potrwa do 28 września.
Zapraszamy także na: https://www.facebook.com/MinSrodowiska
Źródło: www.mos.gov.pl