swietokrzyskie.info


Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Marszałek popłynął Wisłą do stolicy. (fotoreportaż)

Dodane: Agnieszka Data: 2012-09-01 14:03:16 (czytane: 29633)  Wersja do druku

Dziś przed godziną 11 z przystani promowej w Nowym Korczynie wypłynął na specjalnie przygotowanej łodzi do Warszawy Marszałek Województwa Adam Jarubas. Kapitanem „świętokrzyskiego statku wodnego” jest jego budowniczy Andrzej Rytelewski i wraz z marszałkiem zapowiedzieli na starcie podróży, że dotrą do stolicy wraz z ładunkiem – produktami od świętokrzyskich rolników na czas czyli 6 września.

Łódź pod nazwą PONIDZIE z flagą województwa świętokrzyskiego jest symbolem akcji „Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika” – akcji której patronuje Adam Jarubas.

Przewodnie motto wyprawy i załadowane na pokład tegoroczne owoce ziemi świętokrzyskiej nie są żadną formą protestu. Tą formą, oryginalnego w swoim wyrazie happeningu rolnicy z Ponidzia próbują zwrócić uwagę na drastyczne różnice między cenami skupu płodów rolnych, a wysokością cen tych produktów w sklepach. To problem, z którym borykają się od lat i mimo wielu podejmowanych dotychczas inicjatyw brak wyraźnego odzewu w tej sprawie. Dlatego też podjęli się budowy specjalnej łodziotratwy, na którą  załadowali płody rolne i pod moim i kapitana Rytelewskiego pieczą płyną Wisłą z Nowego Korczyna do Warszawy promując naszą świętokrzyską zdrową żywność i ludzi, którzy ją wyprodukowali – mówił marszałek.

tratwa001.jpg 

tratwa002.jpg 

tratwa003.jpg 

Rejs na blisko 400 kilometrowej trasie potrwa do 6 września a wyprawiali śmiałków w drogę przedstawiciele rolników z prezesem Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszardem Ciźlą, europoseł Czesław Siekierski, samorządowcy, członkowie grup producenckich a o kapitalną oprawę postarali się członkowie zespołu „Działoszacy”, orkiestry dętej ze Starego Korczyna.

Przed wyruszeniem na trasę do stolicy łódź „ochrzciła” starościna tegorocznych Dożynek Wojewódzkich, które odbędą się 9 września w Pińczowie Aneta Drabik z Kozubowa.

Podczas  „rejsu” zawiną m.in. do Połańca, Sandomierza, Solca nad Wisłą, Dęblina, gdzie będą spotykać się z przedstawicielami rolników, mieszkańców tych regionów, miejscowych władz.

Trasa wyprawy: Nowy Korczyn – Połaniec – 52 km - 1.09.2012 r. (sobota)
Połaniec – Sandomierz – 64 km         - 2.09.2012 r. (niedziela)
Sandomierz – Solec n/Wisłą – 66 km - 3.09.2012 r. (poniedziałek)
Solec n/wWisłą – Dęblin – 67 km       - 4.09.2012 r. (wtorek)
Dęblin – Góra Kalwaria – 90 km         - 5.09.2012 r. (środa)
Góra Kalwaria – Warszawa – 40 km  - 6.09.2012 r. (czwartek)
 

fotoreportaż

 

 

 

 

 /Robert Gwóźdź/


 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (41)
     

-róży (2012-09-01 20:42:53)

No i kto tego pajaca wybierał.

-ja (2012-09-01 19:21:20)

A czy taka łajba "samoróbka" może legalnie udać się z pasażerami na wodny szlak?

-juan carlos da silva (2012-09-01 19:00:28)

I niech już tam zostanie...

-wesoły romek (2012-09-01 17:42:47)

pan Andrzejek P. będzie sternikiem tej łajby :)

-pawel (2012-09-01 17:35:29)

Piotr bądź dobrej myśli wziął ze sobą zeszłoroczne ogórki (kiszone) do Warszawy to być może z powrotem w tych pustych pojemnikach przywiezie pieniądze za ogórki dla poszkodowanych rolników.
Nie trzeba tracić nadziei.

-Z nutrem wody zamiast BMW (2012-09-01 16:26:38)

Zastanawiam się czym kieruje się nasz marszałek spływając do stolicy jak stolec z nurtem wody, zamiast rok temu pojechać tam sejmowym BMW jako poseł.
Zabij nie pojmuję.

-Idą przedterminowe wybory - działacze sięlansują w mediach (2012-09-01 16:22:42)

Uważam, ze dzisiejsza polityka sprowadzona została do taniego cynicznego lansu w mediach cwaniaków, których jedynym celem jest dorwanie się do koryta.

-piotr (2012-09-01 15:29:55)

Gdzie Pan byłeś Panie Jarubas, jak dzielono pieniądze za ogórki?

-- (2012-09-01 14:53:11)

Tłumów na pożegnanie nie widzę !

-irys (2012-09-01 14:51:16)

Hucpa!czy oni nie mają nic innego do roboty?.Pogoda idzie deszczowa tyłki im wymoczy i tyle zyskają.Przejażdżki po Wiśle tu efekt jest ale wypoczynkowo turystyczny, chyba,że o to biegusia. Rezygnacja z posłowania uniemożliwia działania w tym zakresie .Tam były szanse walczyć o to co w komentarzu. W końcu jesteście opozycja czy koalicją?

-rolnik (2012-09-01 14:23:19)

pana marszałka tyle obchodzi rolnik co nic jak byla pikieta to poprostu olal rolnikow pokrzywdzonych w aferze ogorkoweji i co im pomogl w tej sprawie niech po drodze do warszawy przecina starzeczki na kazdym przystanku

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry