swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Marszałek popłynął Wisłą do stolicy. (fotoreportaż)

Dodane: Agnieszka Data: 2012-09-01 14:03:16 (czytane: 29632)  Wersja do druku

Dziś przed godziną 11 z przystani promowej w Nowym Korczynie wypłynął na specjalnie przygotowanej łodzi do Warszawy Marszałek Województwa Adam Jarubas. Kapitanem „świętokrzyskiego statku wodnego” jest jego budowniczy Andrzej Rytelewski i wraz z marszałkiem zapowiedzieli na starcie podróży, że dotrą do stolicy wraz z ładunkiem – produktami od świętokrzyskich rolników na czas czyli 6 września.

Łódź pod nazwą PONIDZIE z flagą województwa świętokrzyskiego jest symbolem akcji „Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika” – akcji której patronuje Adam Jarubas.

Przewodnie motto wyprawy i załadowane na pokład tegoroczne owoce ziemi świętokrzyskiej nie są żadną formą protestu. Tą formą, oryginalnego w swoim wyrazie happeningu rolnicy z Ponidzia próbują zwrócić uwagę na drastyczne różnice między cenami skupu płodów rolnych, a wysokością cen tych produktów w sklepach. To problem, z którym borykają się od lat i mimo wielu podejmowanych dotychczas inicjatyw brak wyraźnego odzewu w tej sprawie. Dlatego też podjęli się budowy specjalnej łodziotratwy, na którą  załadowali płody rolne i pod moim i kapitana Rytelewskiego pieczą płyną Wisłą z Nowego Korczyna do Warszawy promując naszą świętokrzyską zdrową żywność i ludzi, którzy ją wyprodukowali – mówił marszałek.

tratwa001.jpg 

tratwa002.jpg 

tratwa003.jpg 

Rejs na blisko 400 kilometrowej trasie potrwa do 6 września a wyprawiali śmiałków w drogę przedstawiciele rolników z prezesem Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszardem Ciźlą, europoseł Czesław Siekierski, samorządowcy, członkowie grup producenckich a o kapitalną oprawę postarali się członkowie zespołu „Działoszacy”, orkiestry dętej ze Starego Korczyna.

Przed wyruszeniem na trasę do stolicy łódź „ochrzciła” starościna tegorocznych Dożynek Wojewódzkich, które odbędą się 9 września w Pińczowie Aneta Drabik z Kozubowa.

Podczas  „rejsu” zawiną m.in. do Połańca, Sandomierza, Solca nad Wisłą, Dęblina, gdzie będą spotykać się z przedstawicielami rolników, mieszkańców tych regionów, miejscowych władz.

Trasa wyprawy: Nowy Korczyn – Połaniec – 52 km - 1.09.2012 r. (sobota)
Połaniec – Sandomierz – 64 km         - 2.09.2012 r. (niedziela)
Sandomierz – Solec n/Wisłą – 66 km - 3.09.2012 r. (poniedziałek)
Solec n/wWisłą – Dęblin – 67 km       - 4.09.2012 r. (wtorek)
Dęblin – Góra Kalwaria – 90 km         - 5.09.2012 r. (środa)
Góra Kalwaria – Warszawa – 40 km  - 6.09.2012 r. (czwartek)
 

fotoreportaż

 

 

 

 

 /Robert Gwóźdź/


 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (41)
     

-ojot (2012-09-03 21:24:35)

spytaj kolegów z PSL jak się jednym podpisem kumoterstwu przydziela kasę,NA PRALNIE,NA PIECE,NA DRZEWO,NA PŁUGI,NA GRILLE,AGROTURYSTYKĘ -co to ma wspólnego z rolnictwem,ekologią ,nowatorstwem it.p.

-rolnik (2012-09-03 20:47:07)

te ponizej powiedz mi jak handlujesz to po ile kupujesz a po ile sprzedajesz a ile u chlopa kosztuje przyklad ziemniaki u chlopa 15 gr i jeszcze nie ma zbytu w sklepie 70-90gr ogorek klasa 2 u chlopa 10gr i na skupie jeszcze wymagania w sklepie 1,20 .sliwki u chlopa 1zl sklep 3zl , i nie mysl sobie ze kochana unia i jej doplaty ze rolnik nic nie musi, pomysl ile co kosztowalo przed unia a ile teraz przed za wieprzka kupilo sie 200litrow on a dzis 100litrow , ile kosztowaly nawozy a ile dzis saletra 40zl a dzis 170zl . najlepiej podwin rekawy i zapierdzielaj w polu swiatek piatek i niedziela nie wyjdziesz nigdzie bo krowe trzeba wydoic swinia dac jesc byka jechac w pole i jeszcze wluczyc sie po urzedach po kochane doplaty

- (2012-09-03 20:38:28)

Towar w sklepie jest drogi, bo trzba pałcić czynsz, ZUS, pracowników, zezwolenia, koncesje, podatki dochodowy i VAT i inne. A rolnik nie płaci se właściwie nic oprócz marnej składki KRUS i podatku rolnego (groszowa sprawa)i nie dość że sprzeda płody nie płacąc podatku od dochodu to jeszcze dostanie dopłatę z Unii do paliwa oraz do hektara. Już pomijam że 80% rolników pobiera renty dalej pracując w swoich gospodarstwach.

-ojot (2012-09-03 17:50:44)

właśnie-konwalio sprawiedliwa - to w twojej wypowiedzi jest nienawiść i ton jednego z znanych ugrupowań PIS.Tak zapracowanego,zatroskanego człowieka jak nasz marszałek nie ma w całym województwie.Przeczytaj najnowszy post informacyjny-nawet w Piasku był.

-róży (2012-09-03 14:45:49)

Nienawiści i jadu tu nie ma. Jest tylko troska o godny wizerunek województwa świętokrzyskiego.

-gosć (2012-09-03 13:58:59)

Co to jest "pąpą"?

-Konwalia - sprawiedliwa :-) (2012-09-03 12:39:35)

Ludzie !!! czy Wy nie rozumiecie,że ta wyprawa jest symbolem akcji „Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika” ???? Tu nie chodzi o to,żeby dostarczyć płody rolne w nienaruszonym stanie do Wawy, lecz jest to rodzaj uzmysłowienia rządzącym,że ceny tychże płodów są zbyt wysokie w sklepach w porównaniu z cenami,jakie rolnicy otrzymują bezpośrednio sprzedając towar !!! Opanujcie się z tymi wrednymi komentarzami i czytajcie tekst ze zrozumieniem !!! Skąd w Was tyle nienawiści i jadu ??? Ciekawe,czy którykolwiek z Was zrobił cokolwiek dla innych - potraficie tylko siedzieć bezczynnie przy kompach zamiast zająć się służbowymi sprawami i oceniać innych !!! Chcąc zmieniać świat - zacznijcie to robić od SIEBIE !!!

-:))) (2012-09-03 11:55:16)


smutno mi Boże

- (2012-09-03 08:35:10)

Mało roboty ma w tym województwie skoro ma czas na głupoty..

-ojot (2012-09-02 21:27:06)

Panowie z P.S.L ja tego nie kupię dosłownie i w przenośni.Robicie pokaz w stylu Majewskiego i próbujecie nabrać tych spracowanych rolników.Mam nadzieję że przy następnych wyborach was rozliczą ,a może i wcześniej.Mam pytanie kto kupi warzywa wiezione przez was zwiędnięte ,pomarszczone i bez wyglądu-pewnie przed Warszawą kupicie je w supermarkecie.Kto zapłaci za 6 dni lansu Pana marszałka na łodzi,itp,itd.

-Góra do Panie Góra (2012-09-02 21:03:01)

Nie smakowały Ci moje jabłka

- (2012-09-02 12:51:30)

a przy wodowaniu tej barki ksiadz byl czy poswiecil jezeli nie to nic nie zalatwi w warszawie

-promilek (2012-09-02 11:19:07)

Jak czytam wasze wypowiedzi to nasuwa mi się pytanie. Czy te pieniądze co nie zostały przekazane rolnikom za aferę ogórkową, nie poszły na budowę tej barki. Wiadomo elita popłyneła z wielką pąpą i za friko. Ciekawe ile podatnicy zapłacą za to wycieczkę z zagrychą. Pewnie nigdy sie nie dowiemy. Panie Marszałku myślałem że z Pana będą ludzie, ale widzę że wyszedł Pan z założenie. "WEJDZIESZ MIĘDZY WRONY TO KRACZ JAK ONE", tylko zapomniał pan że te wrony wybieramy ma szara jednostak. Ja już na Pana głosował nie będę i to moja decyzja.

-miejscowy (2012-09-02 01:34:50)

niestety on idzie do paramentu napoić rządzących i przyjechać z kwitkiem za wyprawę

-swój (2012-09-01 21:57:00)

Miał być most na Wiśle,miała być pomoc dla
naszej społeczności,a są tylko zabawy w błocie i spływowa propaganda. H A Ń B A !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry