swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

VII Międzynarodowe Dni Kazimierzy Wielkiej.

Dodane: Agnieszka Data: 2012-07-30 16:50:55 (czytane: 12360)  Wersja do druku

Organizatorzy tegorocznych obchodów Dni Kazimierzy, które odbyły się 14 i 15 lipca br. przygotowali szeroki wachlarz atrakcji dla dzieci i dorosłych. Pierwszy dzień był Dniem Sportu, pod hasłem „Zachowaj trzeźwy umysł”.

 Na boisku „Orlik” przy Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3 rozegrany został XVI Turniej Piłki Nożnej „Dzikich Drużyn” oraz Turniej Koszykarskich Trójek o Puchar Przewodniczącego Komisji Oświaty. Ponadto miłośnicy koszykówki brali udział w konkursie rzutów osobistych oraz za 3 punkty.

W niedzielę, w parku miejskim, na festynie rodzinnym „Zażywasz – przegrywasz” królowała muzyka. Na scenie amfiteatru wystąpiły najpierw zespoły z Ukrainy: taneczny „Wesełka” z Wołoczysk i wokalny „Jaworina” z Buczacza. Pieśni, żywiołowe tańce i barwne stroje artystów publiczność nagrodziła gromkimi brawami, podobnie jak wspaniały głos wokalistki Ani Kusznir.

Po koncercie „na ukraińską nutę” miały miejsce przemówienie okolicznościowe władz samorządowych partnerskich miast: Waldemara Trzaski burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Dominika Imhofa – zastępcy burmistrza Altenstadt i Josepa Moscipana mera Buczacza, tłumaczone „na żywo” na trzy obowiązujące podczas kazimierskiego święta „języki urzędowe”. Głos zabierali również zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Marek Gos oraz Bernard Antos sekretarz Województwa Świętokrzyskiego. W obchodach Dni uczestniczyły także poszerzone delegacje samorządowców z zaprzyjaźnionych miast.

dni_kazimierzy001.jpg



Tradycyjnym już akcentem ze strony ukraińskich gości było przekazanie włodarzom Kazimierzy i Altenstadt dorodnych bochnów chleba tzw. „korowajów”, przyozdobionych ręcznie haftowanymi „rusznikami”, które w imieniu mera Buczacza wręczyli młodzi tancerze z zespołu „Wesełka”. Dziewczęta w pięknych, ludowych strojach przekazały od mera Wołoczysk oryginalne pejzaże, wykonane niekonwencjonalną techniką klejonego, rozdrobnionego bursztynu.

Po części oficjalnej na scenie prym wiedli najmłodsi widzowie. Pod batutą „Hasana z Egiptu” (Jana Benesza) dzieci bawiły się świetnie, tańcząc i uczestnicząc w licznych, zabawnych konkursach z nagrodami.

W wyśmienity nastrój wprowadziła publiczność czeska grupa wokalno – instrumentalna „Riviera”

z solistkami Mirką i Dariną, która wykonała covery najpopularniejszych światowych hitów muzyki pop. Za sprawą czeskiej „Riviery” kazimierskie Dni stały się jeszcze bardziej międzynarodowe.

Po muzycznej rozgrzewce na scenę powrócił Jan Benesz, tym razem w kabaretowym show, prezentując ku uciesze widzów humor góralski i śląski.

Wreszcie nadszedł czas na oczekiwaną przez tłumy gwiazdę wieczoru – formację „Boys”. Ten najbardziej chyba rozpoznawalny polski boysband, kierowany przez wokalistę Marcina Millera, w godzinnym, niezwykle dynamicznym koncercie rozgrzał do czerwoności fanów muzyki disco polo i dance swymi największymi przebojami, m.in.: „Jesteś szalona”, „Wolność”, czy „Dziewczyna z marzeń". Zwieńczeniem niedzielnej imprezy była dyskoteka „pod gwiazdami”, prowadzona przez DJ Janusza Nowaka.

dni_kazimierzy002.jpg



Już od godzin południowych alejki parku miejskiego zapełniły się stoiskami wystawienniczymi szkół, instytucji, Kół Gospodyń Wiejskich, małą gastronomią i ogródkami grilowymi. Wśród najmłodszych największą popularnością cieszyły się kramy z zabawkami, lody, kolorowa wata cukrowa, a przede wszystkim wesołe miasteczko.

Organizatorami siódmej edycji Dni Kazimierzy byli:

Art-Totem

Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka

Kazimierski Ośrodek Kultury

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

 

Tekst Dorota Pilarska
Zdjęcia Dorota i Zdzisław Pilarscy

Źródło: www.kazimierzawielka.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry