Organizatorzy tegorocznych obchodów Dni Kazimierzy, które odbyły się 14 i 15 lipca br. przygotowali szeroki wachlarz atrakcji dla dzieci i dorosłych. Pierwszy dzień był Dniem Sportu, pod hasłem „Zachowaj trzeźwy umysł”.
Na boisku „Orlik” przy Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3 rozegrany został XVI Turniej Piłki Nożnej „Dzikich Drużyn” oraz Turniej Koszykarskich Trójek o Puchar Przewodniczącego Komisji Oświaty. Ponadto miłośnicy koszykówki brali udział w konkursie rzutów osobistych oraz za 3 punkty.
W niedzielę, w parku miejskim, na festynie rodzinnym „Zażywasz – przegrywasz” królowała muzyka. Na scenie amfiteatru wystąpiły najpierw zespoły z Ukrainy: taneczny „Wesełka” z Wołoczysk i wokalny „Jaworina” z Buczacza. Pieśni, żywiołowe tańce i barwne stroje artystów publiczność nagrodziła gromkimi brawami, podobnie jak wspaniały głos wokalistki Ani Kusznir.
Po koncercie „na ukraińską nutę” miały miejsce przemówienie okolicznościowe władz samorządowych partnerskich miast: Waldemara Trzaski burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Dominika Imhofa – zastępcy burmistrza Altenstadt i Josepa Moscipana mera Buczacza, tłumaczone „na żywo” na trzy obowiązujące podczas kazimierskiego święta „języki urzędowe”. Głos zabierali również zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Marek Gos oraz Bernard Antos sekretarz Województwa Świętokrzyskiego. W obchodach Dni uczestniczyły także poszerzone delegacje samorządowców z zaprzyjaźnionych miast.

Tradycyjnym już akcentem ze strony ukraińskich gości było przekazanie włodarzom Kazimierzy i Altenstadt dorodnych bochnów chleba tzw. „korowajów”, przyozdobionych ręcznie haftowanymi „rusznikami”, które w imieniu mera Buczacza wręczyli młodzi tancerze z zespołu „Wesełka”. Dziewczęta w pięknych, ludowych strojach przekazały od mera Wołoczysk oryginalne pejzaże, wykonane niekonwencjonalną techniką klejonego, rozdrobnionego bursztynu.
Po części oficjalnej na scenie prym wiedli najmłodsi widzowie. Pod batutą „Hasana z Egiptu” (Jana Benesza) dzieci bawiły się świetnie, tańcząc i uczestnicząc w licznych, zabawnych konkursach z nagrodami.
W wyśmienity nastrój wprowadziła publiczność czeska grupa wokalno – instrumentalna „Riviera”
z solistkami Mirką i Dariną, która wykonała covery najpopularniejszych światowych hitów muzyki pop. Za sprawą czeskiej „Riviery” kazimierskie Dni stały się jeszcze bardziej międzynarodowe.
Po muzycznej rozgrzewce na scenę powrócił Jan Benesz, tym razem w kabaretowym show, prezentując ku uciesze widzów humor góralski i śląski.
Wreszcie nadszedł czas na oczekiwaną przez tłumy gwiazdę wieczoru – formację „Boys”. Ten najbardziej chyba rozpoznawalny polski boysband, kierowany przez wokalistę Marcina Millera, w godzinnym, niezwykle dynamicznym koncercie rozgrzał do czerwoności fanów muzyki disco polo i dance swymi największymi przebojami, m.in.: „Jesteś szalona”, „Wolność”, czy „Dziewczyna z marzeń". Zwieńczeniem niedzielnej imprezy była dyskoteka „pod gwiazdami”, prowadzona przez DJ Janusza Nowaka.

Już od godzin południowych alejki parku miejskiego zapełniły się stoiskami wystawienniczymi szkół, instytucji, Kół Gospodyń Wiejskich, małą gastronomią i ogródkami grilowymi. Wśród najmłodszych największą popularnością cieszyły się kramy z zabawkami, lody, kolorowa wata cukrowa, a przede wszystkim wesołe miasteczko.
Organizatorami siódmej edycji Dni Kazimierzy byli:
Art-Totem
Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka
Kazimierski Ośrodek Kultury
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Tekst Dorota Pilarska
Zdjęcia Dorota i Zdzisław Pilarscy
Źródło: www.kazimierzawielka.pl