swietokrzyskie.info


Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Szkoły w wakacje również pracują.

Dodane: AT Data: 2012-07-05 13:35:58 (czytane: 19723)  Wersja do druku

Jak wiadomo, wakacje to czas, kiedy i uczniowie i nauczyciele idą na zasłużony urlop. Zgodnie z kartą nauczyciela tym drugim przysługuje urlop wypoczynkowy, nie wszyscy jednak z niego korzystają i ktoś w szkole jednak pracuje. Czym zatem są wakacje dla nauczycieli?

Zgodnie z obowiązującą kartą nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Niemniej jednak nauczyciel może zostać zobowiązany przez dyrektora szkoły, w której pracuje do wykonania w czasie urlopu pewnych czynności np. przeprowadzania egzaminów, pracy związanej zarówno z zakończeniem roku szkolnego jak również przygotowaniem nowego, przygotowywanie planów lekcji, przeprowadzanie rekrutacji itp. Czas poświęcony na te czynności nie może jednak być dłuższy niż 7 dni.


Karta nauczyciela obowiązuje również dyrektorów, którzy są zatrudnieni w szkole na stanowisku nauczyciela. Jednak w wakacje niekoniecznie mogą sobie oni pozwolić na urlop. Dyrektor zatrudniony w szkole może wykonywać dwie funkcje – być kierownikiem placówki jak również nauczycielem w niej. Może również wykonywać tylko funkcje dyrektora stąd karta nauczyciela nie będzie już go obejmować. Tak czy inaczej w funkcji dyrektora nie przewiduje się urlopu w całym okresie wakacji.


Zatem między 1 lipca a 31 sierpnia w szkole można spotkać nauczycieli i dyrektorów jednak nie jest to gwarantowane, tak jak w przypadku roku szkolnego. Wykonywane są wówczas prace organizacyjne, szkoły planują nowe działania, szukają możliwości rozwoju zarówno dla szkoły jak i swoich uczniów a nauczyciele mają czas na samodoskonalenie i dokształcanie. W końcu w czasie roku szkolnego nie ma zbytnio czasu na takie działania.


Jedną z akcji prowadzonych dla szkół w czasie wakacji jest kampania „Świadomie wybieram przyszłość”. Właśnie w okresie miesięcy letnich szkoły mogą zgłosić chęć udziału w kampanii, której celem jest pokazanie młodzieży, iż posiadają pewne typy osobowości zawodowej i mogą sami kształtować własną ścieżkę kariery zgodną z ich osobistymi preferencjami i predyspozycjami zawodowymi.
„Bez zaangażowania nauczycieli i dyrektorów szkół kampania nie miałaby sensu. To właśnie oni odpowiadają za to, aby młodzież w czasie nauki obrała najlepszy kierunek dla rozwoju swojej ścieżki zawodowej. To dzięki nim, młodzież poznaje świat, zarówno ten teoretyczny jak i praktyczny. W mniejszym bądź większym stopniu są oni coachami dla uczniów” – komentuje Rafał Żmuda, właściciel portalu KluczDoKariery.pl, organizator kampanii.


Od 1 czerwca do 31 sierpnia szkoły ponadgimnazjalne z całej polski mogą zgłosić chęć udziału w kampanii poprzez formularz dostępny na stronie www.wybieram.kluczdokariery.pl. W kolejnym etapie, już w czasie roku szkolnego, od 1 września do 31 grudnia uczniowie, dzięki nauczycielom będą mieli możliwość wypełnić kwestionariusz obszarów i kompetencji zawodowych. W jego wyniku otrzymają podpowiedź jak powinni kształtować swoją ścieżkę kariery. Otrzymują sugestie, jakie kierunki studiów oraz zawody najbardziej pasują do ich preferencji i predyspozycji zawodowych. Nauczyciele ponadto otrzymują proponowany 45 minutowy scenariusz lekcji dotyczącej poradnictwa zawodowego oraz ćwiczenia i warsztaty dla uczniów, jakie mogą wykorzystać podczas tych lub innych zajęć.


„Podczas podsumowania pierwszej edycji kampanii, która miała miejsce w województwie podkarpackim i wzięło w niej udział prawie 50% wszystkich szkół z regionu, nauczyciele informowali nas, że scenariusz lekcji był dla nich bardzo przydatny. Okazuje się, że większość nauczycieli nie posiada materiałów, które może wykorzystać do przeprowadzenia lekcji o doradztwie zawodowym. Każdy scenariusz lekcji czy ćwiczenia dla uczniów są im bardzo pomocne.” – informuje Alicja Leś, koordynator kampanii.


Udział szkół ponadgimnazjalnych w kampanii jest bezpłatny. W jej ramach uczniowie bezpłatnie otrzymują dostęp do wyniku kwestionariusza obszarów i kompetencji zawodowych. Szkoły natomiast są zobowiązane jedynie do przekazania uczniom loginów i haseł dostępu do kwestionariusza, które zostaną im przekazane przez organizatorów pod koniec sierpnia.


Wszystkie informacje o kampanii są dostępne na stronie www.wybieram.kluczdokariery.pl. Partnerem strategicznym kampanii jest firma Postivo.pl.

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (20)
     

-ostatni (2012-07-05 22:22:00)

...niestety znowu te komentarze na nauczycieli, którzy pracują za mało a za dużo zarabiają, kształcąc Nasze pociechy? Zarabiają aż 2500zł netto - skandal! Przecież zwykły robotnik na budowie zarobi bez podatku 35000zł! Do nielubiących nauczycieli-kto Was wykształcił- pytanie (dobrze jak na tamte czasy zarabiający nauczyciele czy słabo zarabiający?-porównajcie średnie zarobków w kraju 10-15-25 lat wstecz) i wtedy komentujcie...

-Do od poniżej (2012-07-05 22:11:32)

Może i byłeś ale nauczycielem ale chyba w-fu.Pracy jest od zaj.ania dla kogoś kto chce, nie generalizuj.Z jednym się zgodzę:z pozoranctwem i kołtunerią.

-oo7 (2012-07-05 21:18:33)

Wystarczy policzyć ile tak naprawdę pracują nauczyciele w ciągu roku kalendarzowego i jaka biorą za to pensję. Żyć nie umierać, pracuja o połowe mniej niz "statystyczny" człowiek, a pensja taka ze niejeden moze pozazdrościć.A wymagania że hoho!

-do poniżej (2012-07-05 18:09:40)

Śmiem myśleć, że właśnie jesteś nauczycielem. Idź do szkoły i spotkaj nauczyciela - powodzenia. Etat 18 godz. po 45 min. 3 godziny zegarowe pracy w ciągu dnia. Oczywiście weekendy i święta wolne. W wakacje prawda muszą przyjść pod koniec sierpnia na radę, aby się dowiedzieć, gdzie mają "tyrać". Drugiego tak próżnej i zachłannej grupy zawodowej niema. Ale za to bardzo mądrzy! Że hoho! Już niebawem (mam nadzieję) 40 h. tydzień pracy i 26 dni urlopu. Teraz pewnie dostanę po głowie, ale wiem co piszę. Parę lat byłem nauczycielem i jak popatrzyłem na to pozoranctwo, kołtunerię to dałem sobie spokój. Pozdrawiam wszystkich ciężko pracujących, nie udających, że pracują.

-misia (2012-07-05 16:02:42)

Myślałam, że nauczyciel ma 2 m-ce wakacji, ferie itd. a tu lipa, nie ma tego tak dużo jak trąbią dookoła ludzie. Miałam po maturze pójść na pedagogikę ze względu na różne przywileje jakie mają belfrowie ale skoro jest tak jak piszecie, mocno się zastanowię.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry