swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Szkoły w wakacje również pracują.

Dodane: AT Data: 2012-07-05 13:35:58 (czytane: 19724)  Wersja do druku

Jak wiadomo, wakacje to czas, kiedy i uczniowie i nauczyciele idą na zasłużony urlop. Zgodnie z kartą nauczyciela tym drugim przysługuje urlop wypoczynkowy, nie wszyscy jednak z niego korzystają i ktoś w szkole jednak pracuje. Czym zatem są wakacje dla nauczycieli?

Zgodnie z obowiązującą kartą nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Niemniej jednak nauczyciel może zostać zobowiązany przez dyrektora szkoły, w której pracuje do wykonania w czasie urlopu pewnych czynności np. przeprowadzania egzaminów, pracy związanej zarówno z zakończeniem roku szkolnego jak również przygotowaniem nowego, przygotowywanie planów lekcji, przeprowadzanie rekrutacji itp. Czas poświęcony na te czynności nie może jednak być dłuższy niż 7 dni.


Karta nauczyciela obowiązuje również dyrektorów, którzy są zatrudnieni w szkole na stanowisku nauczyciela. Jednak w wakacje niekoniecznie mogą sobie oni pozwolić na urlop. Dyrektor zatrudniony w szkole może wykonywać dwie funkcje – być kierownikiem placówki jak również nauczycielem w niej. Może również wykonywać tylko funkcje dyrektora stąd karta nauczyciela nie będzie już go obejmować. Tak czy inaczej w funkcji dyrektora nie przewiduje się urlopu w całym okresie wakacji.


Zatem między 1 lipca a 31 sierpnia w szkole można spotkać nauczycieli i dyrektorów jednak nie jest to gwarantowane, tak jak w przypadku roku szkolnego. Wykonywane są wówczas prace organizacyjne, szkoły planują nowe działania, szukają możliwości rozwoju zarówno dla szkoły jak i swoich uczniów a nauczyciele mają czas na samodoskonalenie i dokształcanie. W końcu w czasie roku szkolnego nie ma zbytnio czasu na takie działania.


Jedną z akcji prowadzonych dla szkół w czasie wakacji jest kampania „Świadomie wybieram przyszłość”. Właśnie w okresie miesięcy letnich szkoły mogą zgłosić chęć udziału w kampanii, której celem jest pokazanie młodzieży, iż posiadają pewne typy osobowości zawodowej i mogą sami kształtować własną ścieżkę kariery zgodną z ich osobistymi preferencjami i predyspozycjami zawodowymi.
„Bez zaangażowania nauczycieli i dyrektorów szkół kampania nie miałaby sensu. To właśnie oni odpowiadają za to, aby młodzież w czasie nauki obrała najlepszy kierunek dla rozwoju swojej ścieżki zawodowej. To dzięki nim, młodzież poznaje świat, zarówno ten teoretyczny jak i praktyczny. W mniejszym bądź większym stopniu są oni coachami dla uczniów” – komentuje Rafał Żmuda, właściciel portalu KluczDoKariery.pl, organizator kampanii.


Od 1 czerwca do 31 sierpnia szkoły ponadgimnazjalne z całej polski mogą zgłosić chęć udziału w kampanii poprzez formularz dostępny na stronie www.wybieram.kluczdokariery.pl. W kolejnym etapie, już w czasie roku szkolnego, od 1 września do 31 grudnia uczniowie, dzięki nauczycielom będą mieli możliwość wypełnić kwestionariusz obszarów i kompetencji zawodowych. W jego wyniku otrzymają podpowiedź jak powinni kształtować swoją ścieżkę kariery. Otrzymują sugestie, jakie kierunki studiów oraz zawody najbardziej pasują do ich preferencji i predyspozycji zawodowych. Nauczyciele ponadto otrzymują proponowany 45 minutowy scenariusz lekcji dotyczącej poradnictwa zawodowego oraz ćwiczenia i warsztaty dla uczniów, jakie mogą wykorzystać podczas tych lub innych zajęć.


„Podczas podsumowania pierwszej edycji kampanii, która miała miejsce w województwie podkarpackim i wzięło w niej udział prawie 50% wszystkich szkół z regionu, nauczyciele informowali nas, że scenariusz lekcji był dla nich bardzo przydatny. Okazuje się, że większość nauczycieli nie posiada materiałów, które może wykorzystać do przeprowadzenia lekcji o doradztwie zawodowym. Każdy scenariusz lekcji czy ćwiczenia dla uczniów są im bardzo pomocne.” – informuje Alicja Leś, koordynator kampanii.


Udział szkół ponadgimnazjalnych w kampanii jest bezpłatny. W jej ramach uczniowie bezpłatnie otrzymują dostęp do wyniku kwestionariusza obszarów i kompetencji zawodowych. Szkoły natomiast są zobowiązane jedynie do przekazania uczniom loginów i haseł dostępu do kwestionariusza, które zostaną im przekazane przez organizatorów pod koniec sierpnia.


Wszystkie informacje o kampanii są dostępne na stronie www.wybieram.kluczdokariery.pl. Partnerem strategicznym kampanii jest firma Postivo.pl.

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (20)
     

-olo do nauczy(i)cielki (2012-07-08 19:18:29)

Chyba zgłębiać temat a nie zgłębiać się w temacie. Skoro sama teoria to kilka cytatów praktyka
1Obecni nauczyciele to zglajszlachtowana kasta, prawie zupełnie pozbawiona indywidualności, niezdolna, by coś samodzielnie kreować. Dominuja w niej takie cechy jak oportunizm i brak obywatelskiej odpowiedzialności. Jest to warstwa wykazująca dużą siłę inercji i konserwatyzm. Nalezy się cieszyć,że młodzież - między innymi dzięki środkom masowego przekazu - w mniejszym stopniu niż poprzednio ulega wpływom nayczycieli

2. Nasi nayczyciele- poza tym, że niedouczeni -są bierni, chcą by nimi sterowano czy kierowano. Wykazuja absolutną niezdolność podejmowania decyzji, całkowite desinteressment dla zycia publicznego kraju, politycznego, również społecznego, które przynosi natychmiastowych realnych korzyści w postaci pieniędzy.Nauczyciele tak zostali uformowani i tak niestety formują młodzież

3 szkoła nie przygotowuje młodzieży do życia w ustroju demokratycznym. Nie daje minimum informacji co to jest demokracja

-nauczy(i)cielka ;) (2012-07-08 17:58:32)

Olo napisał: "Warunki szczególnie te socjalne nie są złe. Przez lata zawód zyskał wiele uprawnień nie znanych gdzie indziej, A więc dwa miesiące urolu rocznie, płaty roczny urlop dla poratowania zdrowia, zniżki komunikacyjne, dofinansowanie do kształcenia,uroppy dla kształcących się, dodatki mieszkaniowe na wsi, baza wypoczynkowa itp. A wymagania? Są one zapisane ale nikt ich nie przestrzega. Czyli odpowiedzialność nauczyciela za efekty pracy jest w zasadzie niewielka."

Teoria opanowana, Panie Oloksandrze. Ale widać, żeś się Pan nie raczył zagłębić w temacie. A szkoda... zabiera Pan czcigodny Głos właściwie po próżnicy. Bo coś Pan tu nowego w "debatę" dołożył??? Nędzne 3 grosze...

-olo (2012-07-08 14:16:03)

dlaczegi mi żle życzysz ? Mam sprzątać bałagan który większości nie przeszkadza?

-do olo (2012-07-08 09:15:18)

dziwię się, że do tej pory nie zostałeś ministrem, prezydentem bądź inną znaczącą postacią tyle masz rozumu i pomysłów na każdy temat. Mam dla Ciebie propozycję startuj w najbliższych wyborach z takimi poglądami jakie prezentujesz w swoich komentarzach zwycięstwo murowane!!!!!

-olo (2012-07-06 23:39:08)

temat ograny do granic możliwości czyli jacy są nauczyciele, jaka jest szkoła?A są ci nauczyciele tacy jakie im stworzono warunki i jakie stosuje się wobec nich wymagania. Warunki szczególnie te socjalne nie są złe. Przez lata zawód zyskał wiele uprawnień nie znanych gdzie indziej, A więc dwa miesiące urolu rocznie, płaty roczny urlop dla poratowania zdrowia, zniżki komunikacyjne, dofinansowanie do kształcenia,uroppy dla kształcących się, dodatki mieszkaniowe na wsi, baza wypoczynkowa itp. A wymagania? Są one zapisane ale nikt ich nie przestrzega. Czyli odpowiedzialność nauczyciela za efekty pracy jest w zasadzie niewielka
To jest ,,zła klasa,, tłumczy się brak
efektów wychowawczych. Nie jest trudno zdobyć uprawnienia czy kwalifikacje nauczycielskie. Produkuje się je masowo niczym na taśmie. Produkuje w sposób tradycyjny, według 19 wiecznej koncepcji nauki. Uczą tego teoretycy nie znający życia czyli zmian zachodzących w społeczeństwie. Uczelnie produkują fachowców od nauczania przedmiotów a nie nauczycieli. Jest więc obraz tego zawodu mało ciekawy. Nauczyciele nie radzą sobie z problemami wychowawczymi , bo nie wiedzą jak. W efekcje stres, wypalenie.
Fatalna jest pozycja kadry kierowniczej szkół. Byle problem od siebie odsunąć. Byle sprawozdania zrobić i się nie narazić. Takie obrazki często pokazuje telewizja gdy w szkole nastąpi jakiś poważny problem. Jest więc marnie i efekty tego widać.

-nauczy-(i)cielka ;) (2012-07-06 12:26:09)

Nasz rząd prowadzi jakąś grę, a społeczeństwo jak stado baranów, sfora psów - szczeka i warczy, gryzie i szarpie...
Jak kto używa mózgu do myślenia, jak go w szkole uczono, to i się powinien zastanowić o co w tym wszystkim chodzi. Temat "nauczyciele" (bo nie "oświata") to temat-przykrywka na buble rządowe,to temat-granat na głupie społeczeństwo. To szukanie wrogów społecznych, by nie być nim samemu...
Nie będę się tłumaczyć jak jest w oświacie, jak mają nauczyciele: dobrze, źle, lepiej niż..., czy też gorzej...
Profesja ta jest otwarta-każdy może wejść do tego "raju". Ukończenie studiów wyższych w dzisiejszych czasach, też nie jest zbyt skomplikowane dla przeciętnego, a nawet "dopuszczającego" Kowalskiego. II LO bierze wszystkich- są wolne miejsca. Matura czeka!

-nauczycielka (2012-07-06 12:10:46)

Ależ ja bardzo chcę 40 h pensum i 26 dni urlopu! Nie znosić papierów do domu, mieć w pracy biurko z komputerem, nie zużywać sobie domowej drukarki, tuszu, papieru; rady, wywiadówki, dyskoteki i wycieczki odpracować do 16; no i przede wszystkim móc te 26 dni wykorzystać w wygodnym dla mnie czasie, a nie cuda wymyślać, jak z własnym dzieckiem muszę jechać do lekarza w środku tygodnia, wczasy w ciepłych krajach też są wiele tańsze w listopadzie np. Ale ciężko będzie zrobić wycieczkę dwudniową dla klasy, no i wywiadówki też nie o 18, żeby rodzice mogli zdążyć po pracy.

- (2012-07-06 11:52:41)

sklepowa na kasie zarobi 1100 zł.netto -też z wyższym wykształceniem mając 26 dni urlopu do dyspozycji i pracuje siedem dni w tygodniu.Nauczyciel natomiast 2500 pracując pięć dni w tygodniu po parę godzin i mają do dyspozycji(2tyg. ferie zimowe,2 miesiące wakacji,po kilka dni przed każdymi świętami,5dni w roku szkolnym wolne dodatkowo.Wycieczki szkolne i zwiedzanie za friko.Więc nie użalajcie się nad sobą
drodzy NAUCZYCIELE.Tym bardziej że na pewno zdajecie sobie sprawę z tego że większość z Was nie nadaje się na nauczycieli.Idąc za hasłem SZKOŁA UCZY I WYCHOWUJE to rezultat widać gołym okiem.

-Do poniżej (2012-07-06 11:47:30)

No to się zamieniaj albo zatrudnij w szkole,gledzic potrafisz wspaniale.Droga wolna.W końcu podstawy "pedagogii" masz.

- (2012-07-06 10:49:31)

Oj, bo się popłaczę. huk podczas 10 minutowych przerw - na pewno straszny! Rodzice z pretensjami - jak ktoś nie umie uczyć to takie pretensje będą; sterty papierzysk ma każdy więc nie jest to wymówka; rady popołudniami - ojej - jak się kończy pracę o 12 i trzeba przyjść na godzinę o 16 to jest to wprost straszne; szkolenia - noż k..a, sam się systematycznie douczam i nie widzę najmniejszego problemu; a poprawa klasówek, sprawdzianów itp itd podobnież brana jest pod uwagę przy Waszych 40 godzinach tygodniowo! Dlatego pracujesz jeden z drugim po 3 - 4 godziny zegarowe dziennie, żebyś przez kolejne 4 mógł zap... z klasówkami w domu!!
I tak, z chęcią zamienię się pracą, podstawy pedagogii mam.

- (2012-07-06 08:10:16)

masz rację. Nauczyciele tylko pracują. Reszta leży i się nudzi.

-gość (2012-07-06 07:46:04)

Zapraszam do szkoły tych co myślą że nauczyciele są zachłanną grupą zawodową. Same przyjemności:huk podczas przerw, rodzice coraz większa ilość ..... z pretensjami, papierzyska, rady popołudniami, egzaminy za darmo, poprawki wakacyjne za darmo, wyjazdy na szkolenia.........itd. Do domu sprawdziany, klasówki dla rozrywki nie mówiąc o młodzsych nauczycielach, którzy się muszą przygotowywać z dnia na dzień.

-_ (2012-07-05 23:02:03)

Mnie na pewno nie wykształcili nauczyciele liceum (z naprawdę małymi wyjątkami - tutaj ukłon w stronę p. Wąsowicza). Studia - a tak szczerze - doświadczenie zawodowe uzyskane w trakcie i po ich zakończeniu. Niestety ale myślę podobnie jak większość ... 40 h pracy tygodniowo i 26 dni urlopu!

-do Do od poniżej (2012-07-05 23:00:02)

Skończyłem Politechnikę.Ci co sobie nie radzili na 1 roku poszli na WSP. Tam byli The Best. Takich mamy nauczycieli. Czego uczyłem moja sprawa. Niejeden WF-sta jest pięć poziomów wyżej od tych rzekomo lepszych. Pracy od zaj... Nie chodzi mi o etaty, chodzi o podejście.

- (2012-07-05 22:44:12)

Idżcie wszyscy na nauczycieli to zobaczycie czym to smakuje.Przygania kocioł....idąc tą drogą dedukcji to i sklepowa trochę posiedzi na kasie,więc się zbytnio nie napracuje,robotnik pracując skoczy na piwko,księgowa siedząc za biurkiem jaką ona pracę mozolną prowadzi-do koleżanki zadzwoni,przepis na marynatę zdobędzie a piekarz nocą pracuje więc może w kimono uderzyć-co to za praca?Zapomniałam jeszcze o dozorcach,lekarzach,pielęgniarkach,którzy też mogą się przespać w nocy no i kierowcach którzy mają nakazane by w pracy spać co jakiś czas.więc wszystkim zabierzmy a mądrym dajmy bo oni tylko głowami pracują.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry