Dodane: AT Data: 2012-05-05 12:04:08 (czytane: 15257) 
24 kwietnia 2012 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się konferencja inauguracyjna projektu pn. „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego".
W konferencji udział wzięli: Heinz Kaufmann dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Sylwia Słomiak z Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy – opiekun projektu, Mariusz Kasprzyk z-ca dyrektora Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, Tomasz Dyląg kierownik Zespołu ds. Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy we Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, przedstawiciele buskiego magistratu oraz gmin biorących udział w przedsięwzięciu, radni, sołtysi i beneficjenci projektu.
Wszystkich zebranych powitał gospodarz konferencji, burmistrz Waldemar Sikora, który zwrócił uwagę na rolę kolektorów słonecznych we współczesnym świecie, podkreślił również, że są one szansą na rozwój regionu, jak i poprawę warunków życia mieszkańców Ponidzia.
Heinz Kaufmann zaznaczył, że przedsięwzięcie solarne jest dużym wyzwaniem dla realizatorów nie tylko pod względem rzeczowym, ale też wyzwaniem w zakresie współpracy między dwoma krajami – Polską i Szwajcarią. Wspominał również o głównych celach projektu takich jak: poprawa stanu środowiska i bilansu energetycznego.
Mariusz Kasprzyk pogratulował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w przedsięwzięcie - tym, którzy przygotowywali je od strony administracyjno-prawnej i tym, którzy będą je realizować.
Ogólne informacje oraz cele Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przedstawiła Wioletta Tyma - inspektor Wydziału Rozwoju Strategicznego, Inwestycji i Drogownictwa (RSID) buskiego magistratu.
Genezę przedsięwzięcia omówiła Anna Przyborowska-Ryś – z-ca naczelnika Wydziału RSID, zaś zakres rzeczowy inwestycji zaprezentował Tomasz Mierzwa wiceburmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój.
Zarys projektu solarnego został ostatecznie zaakceptowany przez stronę szwajcarską w sierpniu 2010 r. Kolejnym krokiem było złożenie przez gminę Busko-Zdrój kompletnej propozycji projektu.
Umowa o dofinansowanie inwestycji między stroną polską, a szwajcarską podpisana została 16 stycznia 2012 r., a 20 lutego gmina Busko-Zdrój, jako lider projektu podpisała umowę na realizacje przedsięwzięcia z Władzą Wdrażającą Programy Europejskie.
Kolektory słoneczne zamontowane zostaną łącznie na 22 budynkach użyteczności publicznej i blisko na 4 tys. prywatnych budynkach mieszkalnych. W Busku-Zdroju obiekty, w których zostaną zamontowane instalacje solarne to: Pływalnia Miejska im. Stefana Komendy, Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy i Zespół Opieki Zdrowotnej (szpital).
W ramach projektu zostaną również zamontowane ogniwa fotowoltaiczne, służące do oświetlania nowej części Parku Zdrojowego.
W zakresie szeroko pojętej promocji projektu solarnego odbędą się szkolenia dla dzieci i młodzieży szkół gminnych oraz uczestników projektu.
Szacunkowe koszty realizacji zadania to kwota 67 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy wynosi 75 % (ok. 50 mln zł), pozostałe 25 % kosztów to wkład własny beneficjenta. Na wykonanie instalacji solarnej na Pływalni Miejskiej w Busku-Zdroju, gmina Busko-Zdrój uzyskała również dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Po prezentacjach nadszedł czas na pytania dotyczące inwestycji. Beneficjenci pytali m.in. o rodzaje kolektorów, sposób ich montowania oraz techniczne przeglądy instalacji.
Warto przypomnieć, że w przedsięwzięciu solarnym bierze udział 10 gmin: gmina Busko-Zdrój - lider projektu oraz gminy: Gnojno, Nowy Korczyn, Pacanów, Solec-Zdrój, Stopnica, Tuczępy, Wiślica, Pińczów i Kije.
Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Źródło: busko.pl
Wkrótce video
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (10) |
- (2012-05-08 23:14:12)
a może by prościej było zainstalowac jeden reaktor jądrowy , w urzędzie miasta , to by wszystkich tych nierobów napromieniował
-ja (2012-05-07 13:53:14)
Władza Wdrażająca Projekty- jak to brzmi, jakbym się przeniósł 30 lat wstecz. A tak na prawdę mam pytanie- jak kolektory poprawią warunki życia mieszkańców ponidzia? Bo mam wrażenie, że najbardziej pomogą producentom kolektorów i bankom dającym na to kredyt. Spytajcie czy możecie wyłożyć swoje pieniądze w gotówce czy obowiązkowo skredytować własną część inwestycji to wtedy Wam się rozjaśni o co tak na prawdę chodzi.
- (2012-05-06 16:01:42)
ja bym proponowal wiatraki na gorce i na zimnych wodach no i jeden na bycoku to by byla radocha o kolektory gdzie sie da nawet na calych lowiskach tam trzeba przeprowadzic rewitalizacje moze sie uda ja wierze w burmistrza sikory cuda jemu zawsze sie cos spieprzyc uda
-dumny (2012-05-06 14:17:07)
nie wiedziałem, że nasz burmistrz mówi po szwajcarsku. inni burmistrze na pewno nie umieją mówić po szwajcarsku.
-rys (2012-05-06 12:46:07)
Panie Burmistrzu w sobote prosze wyjsc na miasto i zobaczyc czegoo brakuje to nawet małe dzieci wizdzą: po pierwsze parking wielopoziomowy bo to misto jest zasłane samochodami a podrugie kosze na śmieci to jak na lekarstwo. I to ma byc misto uzdrowiskowe remonty wyłącznie rynku ulic a busko sie nie rozrasta infrastruktura kuleje. Po co ja na Pana głosowałem.
-Baba (2012-05-06 00:45:08)
I przyjdzie czas na serwis, drogi serwis, a za nim chude lata. Nie dla Szwajcarii - oni mają już kredyty. I bedą mieć solary, a my rachunki...
-_ (2012-05-05 23:43:36)
To, że białe odbija światło a czarne je pochłania.
-nie na temat (2012-05-05 21:45:07)
co ma wspólnego malowanie pasów na jezdni z kolektorami słonecznymi?
-AAA (2012-05-05 20:53:17)
W sobotę to się powinno odpoczywać w cieniu lub przebywać na świeżym powietrzu, a nie włóczyć się po mieście. Na rower i poza miasto - a jeśli chodzi o malowanie pasów - to kiedyś muszą pomalować - wolę niech to robią w sobotę niż w tygodniu - kiedy ruch też jest duży. Pozdrawiam.
-Panie Burmistrzu (2012-05-05 16:31:24)
Czy naprawdę nie ma kiedy malować linii na ulicach w centrum miasta ? Dzisiaj w sobotę natężony ruch w samo południe i ogromne korki, bo panowie malują blokując przejazd. Skandal!
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.