swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Inauguracja projektu solarnego.

Dodane: AT Data: 2012-05-05 12:04:08 (czytane: 15257)  Wersja do druku

24 kwietnia 2012 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się konferencja inauguracyjna projektu pn. „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego".

W konferencji udział wzięli: Heinz Kaufmann dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Sylwia Słomiak z Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy – opiekun projektu, Mariusz Kasprzyk z-ca dyrektora Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, Tomasz Dyląg kierownik Zespołu ds. Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy we Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, przedstawiciele buskiego magistratu oraz gmin biorących udział w przedsięwzięciu, radni, sołtysi i beneficjenci projektu.

Wszystkich zebranych powitał gospodarz konferencji, burmistrz Waldemar Sikora, który zwrócił uwagę na rolę kolektorów słonecznych we współczesnym świecie, podkreślił również, że są one szansą na rozwój regionu, jak i poprawę warunków życia mieszkańców Ponidzia.

solary.jpg 

Heinz Kaufmann zaznaczył, że przedsięwzięcie solarne jest dużym wyzwaniem dla realizatorów nie tylko pod względem rzeczowym, ale też wyzwaniem w zakresie współpracy między dwoma krajami – Polską i Szwajcarią. Wspominał również o głównych celach projektu takich jak: poprawa stanu środowiska i bilansu energetycznego.

Mariusz Kasprzyk pogratulował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w przedsięwzięcie - tym, którzy przygotowywali je od strony administracyjno-prawnej i tym, którzy będą je realizować.

Ogólne informacje oraz cele Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przedstawiła Wioletta Tyma - inspektor Wydziału Rozwoju Strategicznego, Inwestycji i Drogownictwa (RSID) buskiego magistratu.

Genezę przedsięwzięcia omówiła Anna Przyborowska-Ryś – z-ca naczelnika Wydziału RSID, zaś zakres rzeczowy inwestycji zaprezentował Tomasz Mierzwa wiceburmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój.

Zarys projektu solarnego został ostatecznie zaakceptowany przez stronę szwajcarską w sierpniu 2010 r. Kolejnym krokiem było złożenie przez gminę Busko-Zdrój kompletnej propozycji projektu.

Umowa o dofinansowanie inwestycji między stroną polską, a szwajcarską podpisana została 16 stycznia 2012 r., a 20 lutego gmina Busko-Zdrój, jako lider projektu podpisała umowę na realizacje przedsięwzięcia z Władzą Wdrażającą Programy Europejskie.

Kolektory słoneczne zamontowane zostaną łącznie na 22 budynkach użyteczności publicznej i blisko na 4 tys. prywatnych budynkach mieszkalnych. W Busku-Zdroju obiekty, w których zostaną zamontowane instalacje solarne to: Pływalnia Miejska im. Stefana Komendy, Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy i Zespół Opieki Zdrowotnej (szpital).

W ramach projektu zostaną również zamontowane ogniwa fotowoltaiczne, służące do oświetlania nowej części Parku Zdrojowego.

W zakresie szeroko pojętej promocji projektu solarnego odbędą się szkolenia dla dzieci i młodzieży szkół gminnych oraz uczestników projektu.

Szacunkowe koszty realizacji zadania to kwota 67 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy wynosi 75 % (ok. 50 mln zł), pozostałe 25 % kosztów to wkład własny beneficjenta. Na wykonanie instalacji solarnej na Pływalni Miejskiej w Busku-Zdroju, gmina Busko-Zdrój uzyskała również dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Po prezentacjach nadszedł czas na pytania dotyczące inwestycji. Beneficjenci pytali m.in. o rodzaje kolektorów, sposób ich montowania oraz techniczne przeglądy instalacji.

Warto przypomnieć, że w przedsięwzięciu solarnym bierze udział 10 gmin: gmina Busko-Zdrój - lider projektu oraz gminy: Gnojno, Nowy Korczyn, Pacanów, Solec-Zdrój, Stopnica, Tuczępy, Wiślica, Pińczów i Kije.

Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Źródło: busko.pl

Wkrótce video

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (10)
     

- (2012-05-08 23:14:12)

a może by prościej było zainstalowac jeden reaktor jądrowy , w urzędzie miasta , to by wszystkich tych nierobów napromieniował

-ja (2012-05-07 13:53:14)

Władza Wdrażająca Projekty- jak to brzmi, jakbym się przeniósł 30 lat wstecz. A tak na prawdę mam pytanie- jak kolektory poprawią warunki życia mieszkańców ponidzia? Bo mam wrażenie, że najbardziej pomogą producentom kolektorów i bankom dającym na to kredyt. Spytajcie czy możecie wyłożyć swoje pieniądze w gotówce czy obowiązkowo skredytować własną część inwestycji to wtedy Wam się rozjaśni o co tak na prawdę chodzi.

- (2012-05-06 16:01:42)

ja bym proponowal wiatraki na gorce i na zimnych wodach no i jeden na bycoku to by byla radocha o kolektory gdzie sie da nawet na calych lowiskach tam trzeba przeprowadzic rewitalizacje moze sie uda ja wierze w burmistrza sikory cuda jemu zawsze sie cos spieprzyc uda

-dumny (2012-05-06 14:17:07)

nie wiedziałem, że nasz burmistrz mówi po szwajcarsku. inni burmistrze na pewno nie umieją mówić po szwajcarsku.

-rys (2012-05-06 12:46:07)

Panie Burmistrzu w sobote prosze wyjsc na miasto i zobaczyc czegoo brakuje to nawet małe dzieci wizdzą: po pierwsze parking wielopoziomowy bo to misto jest zasłane samochodami a podrugie kosze na śmieci to jak na lekarstwo. I to ma byc misto uzdrowiskowe remonty wyłącznie rynku ulic a busko sie nie rozrasta infrastruktura kuleje. Po co ja na Pana głosowałem.

-Baba (2012-05-06 00:45:08)

I przyjdzie czas na serwis, drogi serwis, a za nim chude lata. Nie dla Szwajcarii - oni mają już kredyty. I bedą mieć solary, a my rachunki...

-_ (2012-05-05 23:43:36)

To, że białe odbija światło a czarne je pochłania.

-nie na temat (2012-05-05 21:45:07)

co ma wspólnego malowanie pasów na jezdni z kolektorami słonecznymi?

-AAA (2012-05-05 20:53:17)

W sobotę to się powinno odpoczywać w cieniu lub przebywać na świeżym powietrzu, a nie włóczyć się po mieście. Na rower i poza miasto - a jeśli chodzi o malowanie pasów - to kiedyś muszą pomalować - wolę niech to robią w sobotę niż w tygodniu - kiedy ruch też jest duży. Pozdrawiam.

-Panie Burmistrzu (2012-05-05 16:31:24)

Czy naprawdę nie ma kiedy malować linii na ulicach w centrum miasta ? Dzisiaj w sobotę natężony ruch w samo południe i ogromne korki, bo panowie malują blokując przejazd. Skandal!

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry