24 kwietnia 2012 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się konferencja inauguracyjna projektu pn. „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego".
W konferencji udział wzięli: Heinz Kaufmann dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Sylwia Słomiak z Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy – opiekun projektu, Mariusz Kasprzyk z-ca dyrektora Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, Tomasz Dyląg kierownik Zespołu ds. Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy we Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, przedstawiciele buskiego magistratu oraz gmin biorących udział w przedsięwzięciu, radni, sołtysi i beneficjenci projektu.
Wszystkich zebranych powitał gospodarz konferencji, burmistrz Waldemar Sikora, który zwrócił uwagę na rolę kolektorów słonecznych we współczesnym świecie, podkreślił również, że są one szansą na rozwój regionu, jak i poprawę warunków życia mieszkańców Ponidzia.
Heinz Kaufmann zaznaczył, że przedsięwzięcie solarne jest dużym wyzwaniem dla realizatorów nie tylko pod względem rzeczowym, ale też wyzwaniem w zakresie współpracy między dwoma krajami – Polską i Szwajcarią. Wspominał również o głównych celach projektu takich jak: poprawa stanu środowiska i bilansu energetycznego.
Mariusz Kasprzyk pogratulował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w przedsięwzięcie - tym, którzy przygotowywali je od strony administracyjno-prawnej i tym, którzy będą je realizować.
Ogólne informacje oraz cele Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przedstawiła Wioletta Tyma - inspektor Wydziału Rozwoju Strategicznego, Inwestycji i Drogownictwa (RSID) buskiego magistratu.
Genezę przedsięwzięcia omówiła Anna Przyborowska-Ryś – z-ca naczelnika Wydziału RSID, zaś zakres rzeczowy inwestycji zaprezentował Tomasz Mierzwa wiceburmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój.
Zarys projektu solarnego został ostatecznie zaakceptowany przez stronę szwajcarską w sierpniu 2010 r. Kolejnym krokiem było złożenie przez gminę Busko-Zdrój kompletnej propozycji projektu.
Umowa o dofinansowanie inwestycji między stroną polską, a szwajcarską podpisana została 16 stycznia 2012 r., a 20 lutego gmina Busko-Zdrój, jako lider projektu podpisała umowę na realizacje przedsięwzięcia z Władzą Wdrażającą Programy Europejskie.
Kolektory słoneczne zamontowane zostaną łącznie na 22 budynkach użyteczności publicznej i blisko na 4 tys. prywatnych budynkach mieszkalnych. W Busku-Zdroju obiekty, w których zostaną zamontowane instalacje solarne to: Pływalnia Miejska im. Stefana Komendy, Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy i Zespół Opieki Zdrowotnej (szpital).
W ramach projektu zostaną również zamontowane ogniwa fotowoltaiczne, służące do oświetlania nowej części Parku Zdrojowego.
W zakresie szeroko pojętej promocji projektu solarnego odbędą się szkolenia dla dzieci i młodzieży szkół gminnych oraz uczestników projektu.
Szacunkowe koszty realizacji zadania to kwota 67 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy wynosi 75 % (ok. 50 mln zł), pozostałe 25 % kosztów to wkład własny beneficjenta. Na wykonanie instalacji solarnej na Pływalni Miejskiej w Busku-Zdroju, gmina Busko-Zdrój uzyskała również dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Po prezentacjach nadszedł czas na pytania dotyczące inwestycji. Beneficjenci pytali m.in. o rodzaje kolektorów, sposób ich montowania oraz techniczne przeglądy instalacji.
Warto przypomnieć, że w przedsięwzięciu solarnym bierze udział 10 gmin: gmina Busko-Zdrój - lider projektu oraz gminy: Gnojno, Nowy Korczyn, Pacanów, Solec-Zdrój, Stopnica, Tuczępy, Wiślica, Pińczów i Kije.
Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Źródło: busko.pl
Wkrótce video