swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Potrącenie na przejściu dla pieszych.

Dodane: AT Data: 2012-04-26 17:36:43 (czytane: 22438)  Wersja do druku

W dniu 26 kwietnia 2012r. po godzinie 15-stej na ulicy Partyzantów w Busku-Zdroju doszło do potrącenia pieszych. Z relacji świadków wynikało, iż kobietę przechodzącą wraz z trójką dzieci przez przejście dla pieszych potrącił nadjeżdżający od strony centrum miasta VW Caddy, na śląskich numerach rejestracyjnych.

Poszkodowani zostali zabrani do szpitala przez załogę pogotowia ratunkowego.

wypadek001.jpg 

wypadek002.jpg 

Przyczyny wypadku ustalają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju.


 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (58)
     

-lol (2012-04-30 14:24:38)

Dlatego nigdy nie przechodze prez pasy ;]

-kiełtu (2012-04-28 19:41:53)

Ten pan już na kuracje nie przyjedzie do sanatorium tylko do sądu jak czyta to pozdrawiam ojciec trzy miesięcznej Majki
8 lat Mateusz 11 lat Nikola nazwisko podam bo może znowu nie widział papierów tak jak dzieci i mojej żony

-Do -@#$ (2012-04-28 08:05:00)

Tylko wieśniak nie przechodzi po pasach

-mądruś (2012-04-27 21:27:42)

po prostu: piesi chodzą jak świnie, a kierowcy jeżdżą jak wieprze!

jak już porównujemy się do Niemiec to żadna matka z dziećmi nie przejdzie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym (dla bezpieczeństwa, ale przede wszystkim dla dobrego przykładu). A w Polsce? Matki ciągną gdzie popadnie swoje pociechy przez jezdnię. A później będą płakać...

W Polsce, w Busku kierowcy skrobią pieszym na pasach marchewki. A z drugiej strony niektórzy piesi (szczególnie centrum w soboty, popołudniu) piesi wchodzą non stop na pasy. Nie dziw, że kierowcy chcą być pierwsi.

Kultury, nam Polakom, brakuje nie tylko na jezdni. Niepokojący jest fakt, że nie jest lepiej i nie zapowiada się by tak było. A w końcu śmierć na drodze kosztuje nasz kraj grubą kasę.. (jak to wyliczył pewien polityk)

- (2012-04-27 20:15:57)

z tym rozgladaniem masz racje zanim wejde na przejscie rozgladam sie nie raz ale pare razy bo w niemczech czy austri kierowcy jezdza po miescie o wiele szybciej niz w Polsce ale maja wieksze zrozumienie dla pieszych i odwrotnie poprostu jedni drugich szanuja tak samo przy stluczkach rzadko dochodzi do klotni jest wieksza kultura jazdy jezeli ktos na obcych numerach pomyli pas ruchu i poprosi reka jest przepuszczany bez trabienia i wyzwisk nasi kierowcy musza sie niestety pozbyc sie chamstwa a piesi nie powinni chodzic po ulicach jak gesi po wsi i bedzie ok.

-jan (2012-04-27 19:11:05)

Tylko, ze w Austrii lub w Niemczech piesi sie rozglądają i nie wpychają się " na chama" przed auto. A u nas trafia swój na swego. Żaden nie popuści a przeważnie to nie popuszczają piesi, bo im ktoś nakładł do głowy, że ulica jest bardziej dla nich niż dla samochodów. Owszem jak widzę że pieszy jest na przejściu to bezwarunkowo go przepuszczam. Ale nie odgadniesz co zrobi pieszy bo idzie chodnikiem i nagle zwrot i na przejście nawet nie patrząc. A jeszce w Busku dochodzi ten rozgardiasz z przejściami dla pieszych.

- (2012-04-27 18:16:33)

czegos tu nie rozumie kobieta potracona na pasach zyje od 30 lat w austrii i jeszcze nie slyszalem o takim wypadku tutaj dochodzisz do przejscia dla pieszych a juz samochod hamuje i ty masz pierwszenstwo bylem swiadkiem zdarzenia jak kierowca nie zatrzymal sie przed przejsciem dla pieszych akurat widzial to policjant kosztowalo go to tylko 500 euro tak karaja w austrii to jest jedna trzecia przecietnej miesiecznej pensji ale zawsze po przepuszczeniu pieszego pieszy podnosi reke i dziekuje kierowcy to sie nazywa kultura daleko nam jeszcze do tego jak ja w polsce podniose reke w ramach podziekowania kierowcy ze mnie przepuscil to wszyscy patrza ma mnie jak na wariata albo pytaja mnie czy znam tego kierowce

- (2012-04-27 15:09:53)

TU OTO SĄ PRZEPISY DOTYCZĄCE RUCHU POJAZDÓW I PIESZYCH NA PRZEJŚCIACH. DOTYCZĄ ONE TAK PIESZYCH JAK I KIEROWCÓW I OBYDWIE GRUPY OSÓB MAJĄ OBOWIĄZEK JE ZNAĆ,TAK KIEROWCY JAK I PIESI, KTÓRZY TAK SAMO JAK KIEROWCY SĄ UCZESTNIKAMI RUCHU DROGOWEGO.
Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych:
§ 47. 1.Znak D-6 "przejście dla pieszych" oznacza miejsce przeznaczone do przechodzenia pieszych w poprzek drogi.
4.Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6, D-6a albo D-6b jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających.
Ustawa prawo o ruchu drogowym:
Art. 3. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga — szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.
Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
Art. 14. Zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię;
7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.
Art. 26. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.

-Buszczanka (2012-04-27 13:49:23)

Najważniejsze, że ani dzieciom ani matce nic poważnego się nie stało. Prawdopodobnie jutro wyjdą ze szpitala. Co do zachowania i tłumaczeń kierowcy zostawiam to bez komentarza. Ciekawe czy jakby słoń przechodził przez to przejście też by go nie widział...

-@#$ (2012-04-27 12:30:09)

TYLKO WIESNIAK NIE PRZEPUSZCZA NA PASACH

- (2012-04-27 12:21:08)

Kultura - mom auto jestem bucem chamem rozjadę każdego po co oni łażą włażą Człowieku zatrzymaj sie bądź kulturalny, to co ze masz auto za 100tys jutro ciebie może pozbawić życia auto za 1000zł.Ja zawsze "wpycham się " wchodzę na pasach bo takie są przepisy : Kierowca Zbliżając się do przejścia dla pieszych, należy zachować szczególną ostrożność i ustąpić PIERWSZEŃSTWA pieszemu znajdującemu się na przejściu. Poprawiłem (wpycham)żeby nie było że może na maskę od razu skacze po prostu zdecydowanie wchodzę jedzie samochód ma się zatrzymać jestem na przejściu

-iQ (2012-04-27 12:14:05)

"Troche kultury i myśl człowieku - Ty na nogach masz krótszą drogę hamowania niż auto to raz, a 2 pomyśl że każde hamowanie i rozpędzenie auta kosztuje, Ciebie na piechote nie kosztuje to nic. "
Czy tu jest coś o wzajemnym szacunku ???Moze w pierwszym zdaniu ale reszta raczej o twoim lekceważeniu pieszych i o kosztach jakie wiążą się z zatrzymaniem przed przejściem i ponownym ruszeniem co sugeruje iz jest to ważniejsze dla ciebie niż bezpieczeństwo innych

- (2012-04-27 12:05:27)

MATOLE jeden z drugim :)
Jeden mówi że ja mam niskie IQ, a kłania się czytanie ze zrozumieniem.. maturę kupiłeś na bazarze, tam gdzie ja prawo jazdy? Czy przed maturą jeszcze jesteś? Jak tak to dam Ci namiary to sobie kupisz bo zdać nie da rady. Ja mówię o wzajemnym szacunku i nie wpychaniu się przed maskę. Człowieka od zwierzęcia różni zdolność abstrakcyjnego myślenia, więc nie wiem do którego Ci bliżej :)

-IQ (2012-04-27 12:00:03)

..."a 2 pomyśl że każde hamowanie i rozpędzenie auta kosztuje, Ciebie na piechote nie kosztuje to nic" Pomyśl no ile ciebie będzie kosztować jak nie wyhamujesz KIM trzeba być żeby tak myśleć IQ<68 ?... to Chyba za dużo może IQ 34

-igor z ukrainy (2012-04-27 11:49:49)

Ciezko z ludzmi rozmawiac o przepisach jak kazdy mysli o kasie.Prawda czekalem 10 minut zanim niesmialo postawilem stope na jezdni ale to niepomoglo widzialem zdziwione spojrzenia kierowcow jakbym popelnial przestepstwo wchodzac na pasy.Zasada chlopa dziala.Ludzie nie przestrzegaja przepisow.Ciekawe jakby to bylo dziecko wczesniej wypowiadajacego sie o przepisch ignoranta o kasie.Wiecej kultury chlopstwo!

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry