swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Niebezpieczne wypalanie traw.

Dodane: AT Data: 2012-03-20 11:21:20 (czytane: 14645)  Wersja do druku

W okresie od 16.03.2012 r. do 18.03.2012 do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Busku-Zdroju wpłynęło 52 zgłoszenia dotyczące tylko pożarów suchej trawy na nieużytkach!. Najczęściej zdarzenia te występowały na terenach gmin: Wiślica, Pacanów, Nowy Korczyn, Tuczępy i Busko.


pozary_busko001.jpg 

pozary_busko002.jpg 

pozary_busko003.jpg 

pozary_busko004.jpg

 

W związku z narastającą ilością tych zdarzeń mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców powiatu buskiego Komenda Powiatowa w Busku-Zdroju zwraca się z apelem.

APEL DO MIESZKAŃCÓW POWIATU BUSKIEGO



Wraz z nastaniem ciepłych dni - wczesną wiosną dochodzi do powstania pożarów, które związane są z wypalaniem traw oraz pozostałości roślinnych nagromadzonych w związku z porządkowaniem terenu po okresie zimowym.

Na przełomie marca i kwietnia obserwujemy wyraźny wzrost liczby pożarów na łąkach oraz nieużytkach rolnych znajdujących się przy szlakach drogowych. Proceder ten corocznie przybiera katastrofalne rozmiary angażując duże siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych przewidziane do likwidacji powstałych pożarów.

Wypalanie suchych pozostałości roślinnych, zwłaszcza tych znajdujących się na obrzeżach kompleksów leśnych często powoduje przerzut ognia, co prowadzi do pożarów lasów. Nierzadko, w sytuacjach trudnych do opanowania pożary te przenoszą się na zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Tego typu pożary niszczą faunę i florę bakteryjną na głębokości kilkunastu centymetrów w głąb ziemi.

Wbrew obiegowej opinii wypalanie traw nie przynosi żadnych pozytywnych skutków, a jedynie szkody. W następstwie wypalania traw giną zwierzęta oraz mikroorganizmy niezbędne do utrzymania równowagi biologicznej. Wypalanie nawet jednorazowe, obniża wartość plonów oraz powoduje jałowienie ziemi. Bardzo często zostaje zahamowany pożyteczny naturalny rozkład resztek roślinnych, a do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych, które są truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Dymy pochodzące z wypalania zasnuwają często drogi publiczne do tego stopnia, że stają się przyczyną groźnych wypadków.

Brak wyobraźni wśród ludzi skutkuje trudnymi, a często wręcz niemożliwymi do oszacowania stratami. Niemal co roku w skali kraju odnotowywane są przypadki, których ofiarami wypalania stają się ludzie.

Osoby wypalające trawy łamią także prawo, które jasno zakazuje tego typu praktyk. Świadomość społeczna w kwestii wypalania traw jest nadal bardzo niska. Stąd też Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej Busku - Zdroju apeluje do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o rozsądek.

Warto zastanowić się niekiedy nad tym, czy przez własną bezmyślność nie narazimy na zagrożenie własnego lub innych mienia lub życia.



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (24)
     

-antek (2012-03-20 18:52:37)

czy GUMIŚ Z OSP Błotnowola grasuje po okolicy Nowy KORCZYN

-* (2012-03-20 18:29:10)

zamiast kosztownych akcji gaśniczych zorganizujcie sobie przez dwa tygodnie dyżury. Przecież podpalenia to miejscowy folklor. Zawsze w tym samym czasie i tych samych miejscach. Można to opanować i przypilnować.Cieawe jak długo będziecie myśleć i myśleć zamiast wziąc się do roboty.

-DE (2012-03-20 16:48:15)

Może i maja płacone ale to wszystko jest z naszych podatków wiec gdzie sen gdzie logika tych co podpalają no chyba ze to są "Panowie"z ul.Partyzantów

-ochotnik (2012-03-20 16:03:34)

I co z tego ze jest placone? idz I gas to Sam jelopie jak jestes taki madry za te pieniadze.!!! Bogu na chwale ludzia na ratunek!!!

- (2012-03-20 15:54:48)

Ale o co chodzi, przecież strażacy ochotnicy mają płacone za każą akcję więc wszystko gra...

- (2012-03-20 14:35:51)

Gdyby nasza nieudolna policja złapała choć jednego podpalacza z każdej z tych gmin i obciążyła go kosztami akcji Strażaków, było by po problemie. Niestety nasi włodarze, prawodawcy, i stróże prawa są tak samo prymitywni jak większość społeczeństwa i nie potrafią tego ogarnąć.

-xyz (2012-03-20 13:56:50)

policja w Busku roboty wiele nie ma. Mieścina spokojna, czasem pijaczek jakiś, czasem rower ktos podprowadzi a czasem po pijaku autem pojedzie. Więc się policjanci nieco rozleniwili. pRzydałby się im kilkumiesięczny staz w jakichś zakazanych dzielnicach Warszawy , Łodzi czy Katowic. Nabraliby dobrej sylwetki i refleksu. Wypalanie traw obyczaj od setek lat mógłby być łatwo zlikwidowany gdyby sie chciało. To znaczy w okresie trzech tygodni uruchomic patrole strażaków, policjantów, strazy miejskiej, ochrony przyrody i paru innych. Trzeba by to zorganizować, uruchomić tylko jest jeden problem: nikomu z zarządzających wymienionymi jakoś się nie chce. A na to niestety medycyna lekarstwa nie wymysliła.

-LUD (2012-03-20 13:13:58)

APEL to do Strażników Miejskich kierowac by sie ruszyli Poliocja ma co innego do roboty a a niby straz to co od siedzenia sa w srebrnym OPLU

-xyz (2012-03-20 12:59:46)

apelowanie bezskuteczne. Może policja pochwali się choć jednym przypadkiem ujęcia podpalacza? Trzeba się ruszyć w teren, przewietrzyć garderobę. Wiosna Panowie policjanci

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry