swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Niebezpieczne wypalanie traw.

Dodane: AT Data: 2012-03-20 11:21:20 (czytane: 14646)  Wersja do druku

W okresie od 16.03.2012 r. do 18.03.2012 do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Busku-Zdroju wpłynęło 52 zgłoszenia dotyczące tylko pożarów suchej trawy na nieużytkach!. Najczęściej zdarzenia te występowały na terenach gmin: Wiślica, Pacanów, Nowy Korczyn, Tuczępy i Busko.


pozary_busko001.jpg 

pozary_busko002.jpg 

pozary_busko003.jpg 

pozary_busko004.jpg

 

W związku z narastającą ilością tych zdarzeń mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców powiatu buskiego Komenda Powiatowa w Busku-Zdroju zwraca się z apelem.

APEL DO MIESZKAŃCÓW POWIATU BUSKIEGO



Wraz z nastaniem ciepłych dni - wczesną wiosną dochodzi do powstania pożarów, które związane są z wypalaniem traw oraz pozostałości roślinnych nagromadzonych w związku z porządkowaniem terenu po okresie zimowym.

Na przełomie marca i kwietnia obserwujemy wyraźny wzrost liczby pożarów na łąkach oraz nieużytkach rolnych znajdujących się przy szlakach drogowych. Proceder ten corocznie przybiera katastrofalne rozmiary angażując duże siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych przewidziane do likwidacji powstałych pożarów.

Wypalanie suchych pozostałości roślinnych, zwłaszcza tych znajdujących się na obrzeżach kompleksów leśnych często powoduje przerzut ognia, co prowadzi do pożarów lasów. Nierzadko, w sytuacjach trudnych do opanowania pożary te przenoszą się na zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Tego typu pożary niszczą faunę i florę bakteryjną na głębokości kilkunastu centymetrów w głąb ziemi.

Wbrew obiegowej opinii wypalanie traw nie przynosi żadnych pozytywnych skutków, a jedynie szkody. W następstwie wypalania traw giną zwierzęta oraz mikroorganizmy niezbędne do utrzymania równowagi biologicznej. Wypalanie nawet jednorazowe, obniża wartość plonów oraz powoduje jałowienie ziemi. Bardzo często zostaje zahamowany pożyteczny naturalny rozkład resztek roślinnych, a do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych, które są truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Dymy pochodzące z wypalania zasnuwają często drogi publiczne do tego stopnia, że stają się przyczyną groźnych wypadków.

Brak wyobraźni wśród ludzi skutkuje trudnymi, a często wręcz niemożliwymi do oszacowania stratami. Niemal co roku w skali kraju odnotowywane są przypadki, których ofiarami wypalania stają się ludzie.

Osoby wypalające trawy łamią także prawo, które jasno zakazuje tego typu praktyk. Świadomość społeczna w kwestii wypalania traw jest nadal bardzo niska. Stąd też Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej Busku - Zdroju apeluje do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o rozsądek.

Warto zastanowić się niekiedy nad tym, czy przez własną bezmyślność nie narazimy na zagrożenie własnego lub innych mienia lub życia.



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (24)
     

-Do Rodowity (2012-03-23 10:05:54)

Nie daleko bym wracał bo jedną ul. dalej.Ja nie pisze zeby mi ktos sprzatał ,sa to czyjeś nieruchomości i powinny byc uposprzatnięte jak to dawniej bywało(wykoszone,niepotrzebne krzaczki wycięte)a nie straszyło!Też rodowity

- (2012-03-23 07:26:58)

Nie ważne czy to 10 zł czy więcej. Ochotnicy pracują za darmo, a w tym przypadku jest wynagrodzenie i kropka.

- (2012-03-22 21:48:37)

Juz sie nie podpiujesz ? \ochotnik\

- (2012-03-22 20:17:46)

tak wszyscy krytykują bo jadą za 10 zł za godzine tylko nikt kto za przeproszeniem nie napie......dalał niekiedy 1-1,5 kilometra na piechote aby dotrzeć do pożaru potem kilkadziesiąt minut machał tłumicą do posrania aby ugasić to co inny kretyn podpalił to nie jest w stanie nawet w teori opisać ile potrzeba siły aby temu podołać.
Zaręczam ze po jednym takim wyjeżdzie Ci wielcy krytycy spokornieli by w sekundzie co więcej te 10 zł okazało by się dla nich śmiesznymi pieniędzmi nie wartymi ich wysiłku i potu lejącego się im po jajach.

-Rodowity (2012-03-22 15:04:17)

Wróćcie skąd przybyliście,a ja pójdę nazajutrz i to wykoszę.Popatrzcie no państwo jakie to mieszczuchy się porobiły.Zapomnieli jak sie kosi?Sierpa brać i do roboty!

- (2012-03-22 10:41:47)

a kiedy zostanie wypalona lub wykoszona ta chaszcz przed blokiem 14 na os.Sikorskiego bo dawno sie tu nie paliło

-Do lol (2012-03-21 15:04:56)

Jesteś JaK kwiatek po burzy

-lol (2012-03-21 11:44:51)

Jeżdżą 3-4 osoby i pewnie Ci sami. Pewnie nie mylę się, bo pewnie te osoby źródło utrzymania zrobiły sobie.

-JESTEŚCIE TĘPI JAK KOMENTARZ NA ONECIE (2012-03-21 10:46:34)

CZAS to zmienic JAK na BUSKO>NET>PL

-Niedowiarki (2012-03-21 10:44:56)

Za 10 zł Pozabijac sie chcą jestes skończonym kretynem pisząc to zadzwoń sobie do PSP i dowiedz sie jaka liczba osób jeździ średnio3-4 osoby i to ci co mogą reszta pracuje w tym debilnym KRAJU na takich jak ty byś stał i i na piwo miał

-lol (2012-03-21 07:31:42)

10 zł na godzinę ! pozabijać się chcą wskakując do samochodu !

-do ochotnika (2012-03-21 00:15:32)

po twoich wypowiedziach widac jaki ty jestes tempy- jak ten twoj ochotniczy toporek!!!!

-ochotnik (2012-03-20 23:30:17)

Nie placili i tez jeździłem i gasilem .. poprostu nie mam slow do takich pustaków jak wy.

-do ochotnika (2012-03-20 22:10:08)

Jaki z ciebie ochotnik jak ci placa- tylko za MALO!!!
Idz do szkoly pozarniczej zdaj egzaminy i ci zaplaca normalnie- DUZO !
PAJACU niedouczony.

-do ochotnik (2012-03-20 20:45:59)

Naucz się jełopie pisać po polsku, a skoro się odezwałeś to użarła prawdą jednak...

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry