swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Minister Kultury dla wiślickich zabytków.

Dodane: AT Data: 2012-03-14 14:37:40 (czytane: 14465)  Wersja do druku

Listopadowy nabór wniosków okazał się szczęśliwy dla Wiślicy. Miejscowość ta po raz kolejny uzyskała wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach naboru na program Dziedzictwo kulturowe: Ochrona zabytków przyznano ponad 550 000 zł!

Wiślica może poszczycić się stuprocentową skutecznością gdyż wszystkie złożone wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone przez Ministerstwo. Przekazane środki pozwolą na dokończenie projektu hydroizolacji Domu Długosza jak również na kontynuację pierwszego etapu konserwacji rezerwatu archeologicznego w podziemiach wiślickiej Bazyliki Mniejszej.

Jest to dopiero początek drogi gdyż przywrócenie świetności Wiślicy kosztować będzie
ok. 40 milionów złotych.

wislica_muzeum_podziemia001.jpg 

wislica_muzeum_podziemia002.jpg 

Na konserwację czeka pawilon archeologiczny, kryjący relikty kościółka św. Mikołaja (X/XI w.) i hipotetyczną Misę Chrzcielną (880 r.), dzwonnica fundacji Jana Długosza (1460 r.), elewacja Domu Długosza (1460 r.) oraz Bazylika gdzie priorytetem jest wykonanie hydroizolacji.

Na pieniądze oczekuje również projekt rekonstrukcji wiślickiego grodziska wczesnośredniowiecznego (IX/XI w.) jak również tzw. Regia kryjąca relikty zamku Kazimierza Wielkiego i dwóch pałaców książęcych z przyległymi rotundami (XI w.) – ewenementu w skali Polski.

 

/Wojciech Sołtysiak/

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (6)
     

-KWADRAT (2012-03-17 08:05:54)

a gdzie zdiecie szkoly podstawowej .to tez ZABYTEK!!!!!!!!

- (2012-03-15 10:41:25)

Bałtów im w głowie, a zabytki niech giną.

-Machorkowa (2012-03-15 06:32:17)

Prastare zabytki w gminie Nowy Korczyn czy doczekają się pomocy.Kościoły,Synagoga,Zbór Ariański,Dom Długosza i wiele innych o promie to szkoda gadać.Je Wojewoda,Marszałek są posły wprawdzie rezygnujące a problemy wiszą .Dzięki wielkie za Wiślicę ale to za mało

-*** (2012-03-15 03:50:09)

Powodzenia Pani Gabrysiu i Panie Wojtku!!!!

-Pani tytoniarzowa (2012-03-14 22:38:53)

Ho, ho, nie w kij dmuchał! Ministerstwo obficie sypnęło groszem na ratowanie wiślickich zabytków! Równowartość premii dla pupila PO, pilotującego budowę najdroższego bubla w Europie, czyli Stadionu Narodowego.
Akurat wystarczy na waciki.

-k-sss (2012-03-14 20:21:29)

Brawo Gabi Brawo Wojtek Tak Trzymać!!!

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry