Minister Kultury dla wiślickich zabytków.
2012-03-14 14:37:40

Listopadowy nabór wniosków okazał się szczęśliwy dla Wiślicy. Miejscowość ta po raz kolejny uzyskała wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach naboru na program Dziedzictwo kulturowe: Ochrona zabytków przyznano ponad 550 000 zł!


Wiślica może poszczycić się stuprocentową skutecznością gdyż wszystkie złożone wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone przez Ministerstwo. Przekazane środki pozwolą na dokończenie projektu hydroizolacji Domu Długosza jak również na kontynuację pierwszego etapu konserwacji rezerwatu archeologicznego w podziemiach wiślickiej Bazyliki Mniejszej.

Jest to dopiero początek drogi gdyż przywrócenie świetności Wiślicy kosztować będzie
ok. 40 milionów złotych.

wislica_muzeum_podziemia001.jpg 

wislica_muzeum_podziemia002.jpg 

Na konserwację czeka pawilon archeologiczny, kryjący relikty kościółka św. Mikołaja (X/XI w.) i hipotetyczną Misę Chrzcielną (880 r.), dzwonnica fundacji Jana Długosza (1460 r.), elewacja Domu Długosza (1460 r.) oraz Bazylika gdzie priorytetem jest wykonanie hydroizolacji.

Na pieniądze oczekuje również projekt rekonstrukcji wiślickiego grodziska wczesnośredniowiecznego (IX/XI w.) jak również tzw. Regia kryjąca relikty zamku Kazimierza Wielkiego i dwóch pałaców książęcych z przyległymi rotundami (XI w.) – ewenementu w skali Polski.

 

/Wojciech Sołtysiak/

 





https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=11450