Dodane: AT Data: 2011-12-29 15:11:16 (czytane: 17068) 
Decyzją Rady Miejskiej Buska-Zdroju rok 2012 ogłoszony został „Rokiem dr Szymona Starkiewicza". 1 stycznia 2012 r. minie 50 lat od śmierci tego wybitnego lekarza i wielkiego społecznika. To właśnie Szymon Starkiewicz zainicjował budowę sanatorium dziecięcego „Górka".
Pomysł założenia tej placówki zrodził się w 1918 roku, kiedy to będąc na leczeniu w Busku-Zdroju miał okazję poznać wartość zdrowotną wód siarczkowych.
Podjął decyzję o przeprowadzce do Buska. Objął w mieście funkcję naczelnego lekarza Zakładu Kąpielowego. Będąc na miejscu mógł bezpośrednio nadzorować budowę sanatorium. Po kilku latach jego starań powstała placówka leczniczo-wychowawcza, w której objął kierownictwo.
Do sanatorium przyjmowane były przede wszystkim dzieci ze schorzeniami gruźlicy kostno-stawowej. Przy placówce powstała także szkoła. Ten wybitny lekarz doskonale wiedział, że dziecko, by powrócić do zdrowia potrzebuje nie tylko rehabilitacji, ale również intelektualnego rozwoju.

Jego działalność nie skupiała się jedynie na leczeniu dzieci. Wiele czasu poświęcał też lokalnej społeczności angażując się w rozwój kultury, gospodarki czy rolnictwa.
Nawet okupacja hitlerowska nie przeszkodziła mu w niesieniu pomocy innym. Podczas wojny pomagał nie tylko jako lekarz, ukrywał też ludzi, którym groziły represje ze strony zaborcy.
Szymon Starkiewicz był człowiekiem niezwykle twórczym i bardzo kreatywnym. Uznawanym za uosobienie dobroci i bezinteresowności nazwywany był „doktorem Judymem".
Zmarł 1 stycznia 1962 roku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju. Sanatorium „Górka" zostało nazwane jego imieniem. Aktualnie nosi nazwę Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno - Rehabilitacyjny „Górka" im. dr Szymona Starkiewicza. Jest znanym i cenionym szpitalem specjalizującym się w leczeniu dzieci z mózgowym porażeniem.
Podjęcie uchwały w sprawie ogłoszenia roku 2012 „Rokiem dr Szymona Starkiewicza" w godny sposób czci pamięć o tym wybitnym człowieku.
Oprac. EHR
Źródło: busko.pl
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (44) |
-wanda (2011-12-30 19:55:24)
Starkiewicz przewraca się w grobie na to co dzieje się z Górką więc teraz zobaczymy czy autorzy Roku Starkiewicza (w tym jeden z inicjatorów - pewien dyrektor szkoły) będą bierni (to znaczy polansujemy się trochę za pomocą zacnej postaci, zrobimy se wystawę, kilka rautów) czy rzeczywiście się wykażą jakimkolwiek działaniem i będą robić wszystko żeby Górka była miejscem dla dzieciaków - czyli to co przyświecało Starkiewiczowi.
-ojciec (2011-12-30 18:05:52)
A może właśnie to trzeba wykorzystać?!
Może taki ROK, jako dość długo trwający "event" mógłby być dobrym wektorem, nośnikiem manifestu ludzi, którym to miejsce jest nieobojętne.
Moje dziecko zdążyło. Dobrzy ludzie dali mu szansę. Chodzi. Ale z utrwalaniem tej zdolności, przy takiej polityce (choć może trafniej byłoby nazywać rzeczy po imieniu...) mogą być spore problemy. A co z wszystkimi tymi dzieciakami, które miałyby szansę radykalnie poprawić swój los, swoje możliwości ruchowe, ale właśnie teraz są odprawiane z kwitkiem. Za to tłumek pod gabinetem doktora Podeska rośnie z turnusu na turnus.
Na moich oczach dokonuje się dzieło destrukcji, upycha się po przedziwnych pomieszczeniach wyposażenie, sprzęt, który mógłby służyć tym najbardziej potrzebującym. Widziałem, ile pomocy naukowych "wyfrunęło" z sal szkoły. Jak skurczyło się najbardziej magiczne miejsce: Pracownia Terapii Zajęciowej!
LUDZIE!! Samorządy w wielu miastach dotują takie inicjatywy, choć w porównaniu z "Górką", to ledwie namiastki.
Tam kompleksowość działania, np. po zabiegu operacyjnym (basen, rehabilitacja, zajęciówka, masaże, siarka wreszcie) była czymś, co cudownie działało.
Teraz ktoś postanowił to zniweczyć, rozbić. Po "szkole" wałęsają się "dziane" dziadki, średnia wieku w basenie rośnie lawinowo, a bywa, że i wanny do siarki są zbyt mało pojemne, na niektóre zacne tusze.
Oczywiście nie można przemilczeć LUDZKIEGO podejścia lekarzy, którzy tak często oprócz ortopedii, odnajdują się w dziedzinie psyche!
Czy nasze bezbronne dzieci mają jakąś szansę?
Co robicie?? Dlaczego tak?
Bo dziecko najłatwiej uderzyć?
Jeszcze słowo do lekarzy, do personelu, do ludzi takich, jak doktor Stanisław, Przemysław, Adam...
Dlaczego nie zabieracie głosu? Dlaczego nie walczycie? Nie, nie o miejsce pracy (tę w Waszym fachu znajdziecie zawsze, biodro jest biodro, większe czy mniejsze...), ale o dzieciaki. O ideały. Znam Was. I nie mogę się nadziwić Waszemu milczeniu. Bierności.
Tak, wiem, czasem bardziej honorowo jest "przestać być" dyrektorem. Ale czy to wystarczy?
Wracam do myśli z początku.
Wołam, do wszystkich, którym zależy na "Górce". Do rodziców, do dorosłych pacjentów, do dzieciaków.
Piszmy, działajmy, nieśmy petycje. Na taki przekręt nie ma przyzwolenia.
-Wojtek (2011-12-30 14:18:39)
Gdzie są senatorowie,posłowie i radni, których wybieraliśmy? Szanowni Państwo, dlaczego nic nie działacie w obronie Szpitala "Górka", który znany jest w całej Polsce. Boicie się, czy minęła wam werwa do działania wraz z ogłoszeniem list??????????????
-Adam (2011-12-30 14:05:42)
Może wreszcie ktoś się przyjrzy co tam się wyprawia!!!
-Pacjentka i uczennica "Górki" (2011-12-30 11:35:06)
Niestety, nowy Zarząd zniszczył ideę dr Szymona Starkiewicza. Zmieniają profil leczenia z dziecięcego na dorosłych (przy nie pełnym obłożeniu w miejscowych sanatoriach), szkołę przenieśli na świetlice oddziałów. Słyszałam,że od 2012 oddział IV zostanie "obłożony" starcami.To jest nasza kochana Polska, szkoda gadać. Pacjentka, uczennica Szpital "Górka".
P.S. Ciekawe czy jeszcze "Górka"?
-- (2011-12-29 20:47:27)
Nikt w Busku i dla Buska nie zrobił tyle co rodzina Starkiewiczów.Postać Starkiewicza łączy wszystkich; lewicę prawicę,wierzących i nie wierzących pokolenie starych i młodych.Starkiewicz pozostawił po sobie wielki majątek i nikomu pod żadnym pozorem nie wolno go przekazać sprzedać,oddać w wilcze gardła, złodziejskie ręce.Ten majątek na zawsze powinien stanowić własność miasta i niech nikt nie wmawia nam ,ze nie potrafimy go zagospodarować bo udowodnilibyśmy ,że jesteśmy nie udolni i mamy przedstawicielstwa do d
- (2011-12-29 20:33:51)
a ktory to z radnych tak zna historie gorki ktora miala sluzyc dzieciom a sluzy do robienia innych interesow o ktorych wszscy wiemy wstyd obchodzic ten jubileusz gorynski starkiewicz w grobach sie przewracaja bo gorka juz niebawem nie bedzie leczyla malych pacjentow dla ktorych byla stworzona moze pan szydlowski i pani nurek mogli by sie wypowiedziec naten temat
-do buszczanin (2011-12-29 20:32:30)
Dodaj jeszcze ,że komuniści rozwiązali Komunistyczną Partie Polski i ,że Stalin cyklicznie mordował swych komunistycznych przeciwników tysiącami gnano ich na sybir.Dodaj jeszcze ,że Starkiewicz był członkiem Polskej Partii Socjalistycznej i leczył bojowców PPS i że był lewicowcem i sympatykiem socjalistów w Dąbrowie Górniczej w Busku zawsze i wszędzie.Stare powiedzenie klasyka brzmi ,,kto nie był lewicowcem za młodu na starość jest skur.....nem. Dodaj jeszcze ,że .....no dodaj coś
- (2011-12-29 20:04:57)
wstyd obchodzic ten jubileusz bo co zrobili nasi rzadzacy wola o pomste do nieba i chyba sam dr.starkiewicz przewrocil sie w grobie
-gabi (2011-12-29 19:41:18)
nnnoooooooooooo a czemu ten zacny i dobry człowiek -JUDYM tyle lat czekał żeby WŁADCY naszego miasta uczcili jego pamięć za jego dobroć,bezinteresowność i poświęcenie bez granic????????????
-xx (2011-12-29 19:27:20)
Starkiewicz budował a Legawiec niszczy ale on jest PSL wiec wszystko jest OK
-buszczanin (2011-12-29 16:12:58)
To dobra wiadomosc, ze miasto Busko szanuje dr Starkiewicza.
Gratulacje dla Burmistrza.
Pamietam dr Starkiewicza z Jego ostatnich lat, budzil w sobie zaufanie i chetnie rozmawial z dzieciakami w parku. Ale wladza komunistyczna odsunela dr. od Jego ukochanej "Gorki" ktora wybudowal dla chorych dzieci.
Moze kiedys dowiemy sie z akt UB - dlaczego?
Pozniej jako 12-latek nioslem poduszke z orderem na Jego pogrzebie.
-oo7 (2011-12-29 15:36:42)
Powinien teraz straszyć tych którzy są odpowiedzialni za obecny stan szpotala.
-pola (2011-12-29 15:32:16)
Jak pan Starkiewicz widzi co się na jego ukochanej Górce dzieje to się w grobie przewraca.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.