swietokrzyskie.info


Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

2012 rok ''Rokiem dr Szymona Starkiewicza''.

Dodane: AT Data: 2011-12-29 15:11:16 (czytane: 17066)  Wersja do druku

Decyzją Rady Miejskiej Buska-Zdroju rok 2012 ogłoszony został „Rokiem dr Szymona Starkiewicza". 1 stycznia 2012 r. minie 50 lat od śmierci tego wybitnego lekarza i wielkiego społecznika. To właśnie Szymon Starkiewicz zainicjował budowę sanatorium dziecięcego „Górka".

Pomysł założenia tej placówki zrodził się w 1918 roku, kiedy to będąc na leczeniu w Busku-Zdroju miał okazję poznać wartość zdrowotną wód siarczkowych.

Podjął decyzję o przeprowadzce do Buska. Objął w mieście funkcję naczelnego lekarza Zakładu Kąpielowego. Będąc na miejscu mógł bezpośrednio nadzorować budowę sanatorium. Po kilku latach jego starań powstała placówka leczniczo-wychowawcza, w której objął kierownictwo.

Do sanatorium przyjmowane były przede wszystkim dzieci ze schorzeniami gruźlicy kostno-stawowej. Przy placówce powstała także szkoła. Ten wybitny lekarz doskonale wiedział, że dziecko, by powrócić do zdrowia potrzebuje nie tylko rehabilitacji, ale również intelektualnego rozwoju.

szymon_starkiewicz.png



Jego działalność nie skupiała się jedynie na leczeniu dzieci. Wiele czasu poświęcał też lokalnej społeczności angażując się w rozwój kultury, gospodarki czy rolnictwa.

Nawet okupacja hitlerowska nie przeszkodziła mu w niesieniu pomocy innym. Podczas wojny pomagał nie tylko jako lekarz, ukrywał też ludzi, którym groziły represje ze strony zaborcy.

Szymon Starkiewicz był człowiekiem niezwykle twórczym i bardzo kreatywnym. Uznawanym za uosobienie dobroci i bezinteresowności nazwywany był „doktorem Judymem".

Zmarł 1 stycznia 1962 roku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju. Sanatorium „Górka" zostało nazwane jego imieniem. Aktualnie nosi nazwę Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno - Rehabilitacyjny „Górka" im. dr Szymona Starkiewicza. Jest znanym i cenionym szpitalem specjalizującym się w leczeniu dzieci z mózgowym porażeniem.

Podjęcie uchwały w sprawie ogłoszenia roku 2012 „Rokiem dr Szymona Starkiewicza" w godny sposób czci pamięć o tym wybitnym człowieku.

Oprac. EHR
Źródło: busko.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (44)
     

-sus (2012-01-01 22:01:35)

Myślę ,że sprawy Górki leżą na wyższych szczeblach decyzyjnych tj w Warszawie i NFOZ.Operować dzieci się nie opłaca bo operacje kosztuje a mało się za nią płaci.Za rehabilitację mniej tylko ,ze w większości przypadków, tylko operacja może pomóc

-- (2012-01-01 21:22:36)

Druga Górka powstała również dzięki wielkiemu zaangażowaniu nieżyjącego już Stanisława Grabskiego o tym tez należy przypomnieć.My ludzie Górki wiemy co mówimy bo my tu mieszkamy od dziesięcioleci i nikt nas w maliny nie wpuści. Na naszych oczach wielkie dzieła i idee Starkiewiczów oraz setek działaczy tamtych lat rozmywają się.Co Boskie Bogu a co Cesarskie Cesarzowi.To co należy do chorych dzieciom oddajcie dzieciom

-____ (2012-01-01 18:38:30)

Do P. Wandy
Druga Górka jest placówką oświatową dla dzieci i młodzieży. Skąd zatem pomysł o rehabilitacji dla dorosłych i skąd informacje o wielości wolnych łóżek? Może ma Pani inny pomysł, Ośrodek funkcjonuje i jest przeznaczony dla niepełnosprawnych uczniów. Może i on jest niepotrzebny??? Ma on poza tym jednak ścisły związek z ideą dr Starkiewicza i jego żony.

-mieszkaniec Górki (2012-01-01 16:29:38)

do Wandy masz rację w 100% jak pamiętam to kasę na sprzęt i wszelkie dotacje zbierano na leczenie dzieci tutaj przebywających z myślą o nich i o strasznej chorobie jaka ich dotyka .To dzięki wspaniałym sponsorom ze Szwecji i wielu krajów Górka mogła błyszczeć na Żwirowej Górce .A co teraz ? wykorzystano po chamsku ten cały dorobek dla prywaty i kolesiostwa O TYM TRZEBA GŁOŚNO KRZYCZEĆ BY GODNOŚĆ SKRZYWDZONEGO DZIECKA WRÓCIŁA NA ŻWIROWĄ GÓRKĘ.Potrafisz Pan panie Nowak głośno o tym powiedzieć czy tylko kolejna klapa pod ordery??

--Wanda (2012-01-01 14:21:34)

Takiego 50 lecia doktor Starkiewicz by nie chciał i serce by mu z bólu pękło ,gdyby żył i to widział.To on w bardzo trudnym okresie wyżebrał pieniądze na leczenie chorych dzieci i zbudował im Szpital oraz Szkołę.Polskę przedwojenną było stać na leczenie dzieci kalekich . Dziś gdy tysiące dzieci czeka na operację wprowadza się w to miejsce rehabilitacje dla dorosłych. Ośrodki,które mogą taka rehabilitacje robić są wszędzie i są wolne miejsca a na Górce drogocenny sprzęt specjaliści chirurdzy najwyższej klasy nie są wykorzystani do operowana dzieci.Czy czasem ktoś nie zamierza doprowadzić Górkę do upadku i odkupić ją za psi grosz?. Na drugiej Górce jest wiele wolnych łóżek gdzie można robić rehabilitacje dla dorosłych.

- (2012-01-01 13:37:21)

Brawo Legawiec i Śliwińska. Takiego chamstwa i układów jaki teraz te dwie osoby wprowadzają i tolerują dawno Uzdrowisko nie widziało.

-nauczycielka z Górki (2012-01-01 11:36:49)

Mam pytanie- gdzie były władze województwa miasta, powiatu gdy zabierano Górke dzieciom? Gdzie był pan Starosta pan Poseł gdy nauczyciele z Górki błagali o pomoc dla szpitala i dla szkoły? Teraz mają czelność zasiadac w Społecznej Radzie obchodów roku dr.Starkiewicza? Ludzie którzy maja duze "zasługi" chocby w doprowadzeniu szkoły do takiego stanu w jakim jest obecnie?To obrzydliwy cynizm i obłuda.Panie i Panowie wstydu sobie oszczędżcie .Zniszczono dzielo dr. Starkiewicza a teraz zrekonstruuje sie mapę po co komu i czemu ma to służyc?Oddajcie Górkę dzieciom i to bedzie najpiekniejszy hołd dla Doktora

-- (2012-01-01 11:27:10)

No nie -Przemek ma przewodniczyć zespołowi dot.50 lecia śmierci doktora Starkiewicza .Świat się przewraca do góry nogami! .Przeczytajcie jego wpis poniżej ( przypomnienie,promocja ,monografia,konkursy,mapa fizyczna Polski i ...nic a ni nikt nie jest w stanie rozwiązać problemów Górki ). Przemku Niech problemy Górki rozwiązuję ci którzy je zawiązali a na marginesie ile zarabiają ci co powinni je rozwiązać?

-* gwiazdeczka (2011-12-31 17:59:04)

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że o idei "Górki", jej twórcach i założycielach, o wieloletnich pracownikach i ich heroicznych zmaganiach i wysiłkach, również tych z okresu międzywojennego...dziś chcą mówić ci, którzy na ten temat posiadają znikomą lub " żadną" wiedzę.
Transformacja..transformacją...ale podstawowy cel powołania i utworzenia Szpitala Dziecięcego "Górka" w Busku powinien być zachowany i kontynuowany zgodnie z podstawową idea jego utworzenia.
Zagubiono gdzies w tym bałaganie sprawy i los dzieci......przyszłości naszego narodu...zdrowego narodu.
Szczęśliwego Nowego 2012 Roku zyczę Wszystkim.

-ojciec (2011-12-31 14:54:00)

Pan Nowak pisze:

"(...) celem głownym jest przypomnienie i promocja szlachetnej postaci doktora.(...)"

A po co "promować postać doktora"? Może raczej, jego życiową postawę, nie sądzi Pan? Bo widzi Pan, Panie Nowak... doktor Starkiewicz nie żyje.
I myślę, że daleko lepiej byłoby, gdyby Pan i cała ta Społeczna Rada zajęła się promowaniem DZIEŁA doktora. A raczej obroną przed jego zniweczeniem.

Pisze Pan Nowak dalej tak:

"(...) Inicjatywy zaś są:wystawa plenerowa,monografia,konkursy dla szkól,odtworzenie fizycznej mapy Polski.
(...)"

Brzmi to jak "wizyty w zakładach pracy, wieczorki w klubokawiarniach, pozdrowienia z trybuny". Widać, że od dobrze utrwalonych wzorców trudno się uwolnić, co?
Najbardziej "rozwaliła mnie" inicjatywa odtworzenia fizycznej mapy (dla niewtajemniczonych: plastyczna, plenerowa makieta ukształtowania hipsometrycznego naszego kraju, z przepływającą strumyczkiem Wisłą, zalana asfaltem przez komunę"

Jakoś Panu nie wierzę. Chyba, że w planach macie makietę... makiety.

Więcej wiary dałbym, że niedługo dzieci będą brać siarkowe kąpiele bezpośrednio w tym bajorze na dole w szpitalnym parku (koło dziury w płocie), bo na oddziale zrobicie pokoje dla sześćdziesięciolatków.

Wstydziłby się Pan!
Ciszej nad tą trumną, chciałoby się rzec.
Gratuluję tupetu!

- (2011-12-31 14:05:42)

Gorka powinna pozostać własnością społeczną . Tak jak przed wojną

--Adam- (2011-12-31 12:37:43)

Znam "Górkę" z autopsji. To było wspaniałe miejsce na tej buskiej ziemi. Oaza spokoju, czystości, miejsce, w którym mieszkali wspaniali ludzie: lekarze, pielęgniarki, inżynierowie nauczyciele i wiele innych oddanych "Górce", Uzdrowisku i temu miastu ludzi. Na "Górkę" przyjeżdżali najlepsi w Polsce konsultanci z różnych dziedzin, dotyczących dziecięcych chorób.To co robią władze miasta Buska, Zarząd Uzdrowiska SA od pewnego czasu,świadczy o skrajnej nie kompetencji tych ludzi, braku ich profesjonalizmu. Te działania możnych, nadają się do podania do sądu, za ich niszczycielski charakter dorobku dr Starkiewicza i wielu uczciwych ludzi, często społeczników. A teraz ad rem, do pana Przemysława Nowaka. Drogi panie, jak już podjął się pan tak zaszczytnej funkcji jak przewodniczący Społecznej Rady obchodów roku 2012 - roku dr Sz.Starkiewicza, to nie trzeba liczyć tylko na rozgłos i własną promocję, ale należy pochylić się nad problemem"Górki" i spróbować Jej pomóc.Jako Społeczna Rada, macie duże możliwości, łącznie z reprezentowaniem spraw "Górki" w sądzie.Bardzo liczę na pańską refleksję, jako człowieka inteligentnego, za którego, pana uważam.

- (2011-12-31 11:03:06)

Przemysław Nowak
Cieszę się z tak licznych głosów poparcia dla inicjatywy obchodów Roku Starkiewicza.Społeczna Rada Obchodów uznała,ze celem głownym jest przypomnienie i promocja szlachetnej postaci doktora.Inicjatywy zaś są:wystawa plenerowa,monografia,konkursy dla szkól,odtworzenie fizycznej mapy Polski.Nie mam ochoty na lansowanie swojej osoby,a już na pewno nie na rautach.Nie jestem również władny rozwiązać obecnych problemów Górki/nie wiem czy ktokolwiek jest/.Proszę więc nie mieć o to do mnie pretensji.Wszystkich zaś krytyków i sympatyków zapraszam natomiast do do pracy w Radzie.Jesteśmy bowiem otwarci na każde konstruktywne działanie.Przemysław Nowak.

-roma (2011-12-31 10:04:09)

To może i dobry pomysł przypominać osoby, które kiedyś wykazały się działaniem. Trzeba szukać takich wzorców -społeczników. Tylko co z tego , że ogłosimy sobie rok tego czy tamtego. Oprócz ogłoszenia Roku starkiewicza nie przedstawiając żadnych inicjatyw skończy się na podjęciu uchwały RM i na tym koniec? Bo pewnie takl będzie. Ale nawet gdyby to i tak na razie krok w dobrym kierunku.
Może trzeba też przypominać o innych wspaniałych ludziach z naszego regionu np. Wacław Żelichowski, którego pamiętam z rajdów na Grochowiska. To też był wspaniały człowiek.

-łowca buraków (2011-12-30 20:48:28)

do buszczanina Gratulujesz ,,burmistrzowi"ale czego ?? może że na teren Górki sprowadza się ludzi wykolejonych i nie przystosowanych że w Pawilonach jest siedlisko pijaków i rozpusty że za 1 metr sześcienny ciepłej wody karzą płacić 100zł .Racja tu trzeba gratulować brudem i smrodem alkoholu promujmy dzieło Szymona Starkiewicza.To nie kto inny jak obecny ,,burmistrz obiecał gruszki na wierzbie w sprawie cen a co robi czytaj tu cytat podnosimy cenę wody bo poprzednia władza nie podnosiła cen przez 3 lata itd itd .Zal tylko tego że śp Sz .Starkiewiczem gęby sobie wycierają a z jego dzieła zrobili chlew i siedlisko rozpusty Amen

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry