Dodane: AT Data: 2011-12-29 15:11:16 (czytane: 17066) 
Decyzją Rady Miejskiej Buska-Zdroju rok 2012 ogłoszony został „Rokiem dr Szymona Starkiewicza". 1 stycznia 2012 r. minie 50 lat od śmierci tego wybitnego lekarza i wielkiego społecznika. To właśnie Szymon Starkiewicz zainicjował budowę sanatorium dziecięcego „Górka".
Pomysł założenia tej placówki zrodził się w 1918 roku, kiedy to będąc na leczeniu w Busku-Zdroju miał okazję poznać wartość zdrowotną wód siarczkowych.
Podjął decyzję o przeprowadzce do Buska. Objął w mieście funkcję naczelnego lekarza Zakładu Kąpielowego. Będąc na miejscu mógł bezpośrednio nadzorować budowę sanatorium. Po kilku latach jego starań powstała placówka leczniczo-wychowawcza, w której objął kierownictwo.
Do sanatorium przyjmowane były przede wszystkim dzieci ze schorzeniami gruźlicy kostno-stawowej. Przy placówce powstała także szkoła. Ten wybitny lekarz doskonale wiedział, że dziecko, by powrócić do zdrowia potrzebuje nie tylko rehabilitacji, ale również intelektualnego rozwoju.

Jego działalność nie skupiała się jedynie na leczeniu dzieci. Wiele czasu poświęcał też lokalnej społeczności angażując się w rozwój kultury, gospodarki czy rolnictwa.
Nawet okupacja hitlerowska nie przeszkodziła mu w niesieniu pomocy innym. Podczas wojny pomagał nie tylko jako lekarz, ukrywał też ludzi, którym groziły represje ze strony zaborcy.
Szymon Starkiewicz był człowiekiem niezwykle twórczym i bardzo kreatywnym. Uznawanym za uosobienie dobroci i bezinteresowności nazwywany był „doktorem Judymem".
Zmarł 1 stycznia 1962 roku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju. Sanatorium „Górka" zostało nazwane jego imieniem. Aktualnie nosi nazwę Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno - Rehabilitacyjny „Górka" im. dr Szymona Starkiewicza. Jest znanym i cenionym szpitalem specjalizującym się w leczeniu dzieci z mózgowym porażeniem.
Podjęcie uchwały w sprawie ogłoszenia roku 2012 „Rokiem dr Szymona Starkiewicza" w godny sposób czci pamięć o tym wybitnym człowieku.
Oprac. EHR
Źródło: busko.pl
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (44) |
-sus (2012-01-01 22:01:35)
Myślę ,że sprawy Górki leżą na wyższych szczeblach decyzyjnych tj w Warszawie i NFOZ.Operować dzieci się nie opłaca bo operacje kosztuje a mało się za nią płaci.Za rehabilitację mniej tylko ,ze w większości przypadków, tylko operacja może pomóc
-- (2012-01-01 21:22:36)
Druga Górka powstała również dzięki wielkiemu zaangażowaniu nieżyjącego już Stanisława Grabskiego o tym tez należy przypomnieć.My ludzie Górki wiemy co mówimy bo my tu mieszkamy od dziesięcioleci i nikt nas w maliny nie wpuści. Na naszych oczach wielkie dzieła i idee Starkiewiczów oraz setek działaczy tamtych lat rozmywają się.Co Boskie Bogu a co Cesarskie Cesarzowi.To co należy do chorych dzieciom oddajcie dzieciom
-____ (2012-01-01 18:38:30)
Do P. Wandy
Druga Górka jest placówką oświatową dla dzieci i młodzieży. Skąd zatem pomysł o rehabilitacji dla dorosłych i skąd informacje o wielości wolnych łóżek? Może ma Pani inny pomysł, Ośrodek funkcjonuje i jest przeznaczony dla niepełnosprawnych uczniów. Może i on jest niepotrzebny??? Ma on poza tym jednak ścisły związek z ideą dr Starkiewicza i jego żony.
-mieszkaniec Górki (2012-01-01 16:29:38)
do Wandy masz rację w 100% jak pamiętam to kasę na sprzęt i wszelkie dotacje zbierano na leczenie dzieci tutaj przebywających z myślą o nich i o strasznej chorobie jaka ich dotyka .To dzięki wspaniałym sponsorom ze Szwecji i wielu krajów Górka mogła błyszczeć na Żwirowej Górce .A co teraz ? wykorzystano po chamsku ten cały dorobek dla prywaty i kolesiostwa O TYM TRZEBA GŁOŚNO KRZYCZEĆ BY GODNOŚĆ SKRZYWDZONEGO DZIECKA WRÓCIŁA NA ŻWIROWĄ GÓRKĘ.Potrafisz Pan panie Nowak głośno o tym powiedzieć czy tylko kolejna klapa pod ordery??
--Wanda (2012-01-01 14:21:34)
Takiego 50 lecia doktor Starkiewicz by nie chciał i serce by mu z bólu pękło ,gdyby żył i to widział.To on w bardzo trudnym okresie wyżebrał pieniądze na leczenie chorych dzieci i zbudował im Szpital oraz Szkołę.Polskę przedwojenną było stać na leczenie dzieci kalekich . Dziś gdy tysiące dzieci czeka na operację wprowadza się w to miejsce rehabilitacje dla dorosłych. Ośrodki,które mogą taka rehabilitacje robić są wszędzie i są wolne miejsca a na Górce drogocenny sprzęt specjaliści chirurdzy najwyższej klasy nie są wykorzystani do operowana dzieci.Czy czasem ktoś nie zamierza doprowadzić Górkę do upadku i odkupić ją za psi grosz?. Na drugiej Górce jest wiele wolnych łóżek gdzie można robić rehabilitacje dla dorosłych.
- (2012-01-01 13:37:21)
Brawo Legawiec i Śliwińska. Takiego chamstwa i układów jaki teraz te dwie osoby wprowadzają i tolerują dawno Uzdrowisko nie widziało.
-nauczycielka z Górki (2012-01-01 11:36:49)
Mam pytanie- gdzie były władze województwa miasta, powiatu gdy zabierano Górke dzieciom? Gdzie był pan Starosta pan Poseł gdy nauczyciele z Górki błagali o pomoc dla szpitala i dla szkoły? Teraz mają czelność zasiadac w Społecznej Radzie obchodów roku dr.Starkiewicza? Ludzie którzy maja duze "zasługi" chocby w doprowadzeniu szkoły do takiego stanu w jakim jest obecnie?To obrzydliwy cynizm i obłuda.Panie i Panowie wstydu sobie oszczędżcie .Zniszczono dzielo dr. Starkiewicza a teraz zrekonstruuje sie mapę po co komu i czemu ma to służyc?Oddajcie Górkę dzieciom i to bedzie najpiekniejszy hołd dla Doktora
-- (2012-01-01 11:27:10)
No nie -Przemek ma przewodniczyć zespołowi dot.50 lecia śmierci doktora Starkiewicza .Świat się przewraca do góry nogami! .Przeczytajcie jego wpis poniżej ( przypomnienie,promocja ,monografia,konkursy,mapa fizyczna Polski i ...nic a ni nikt nie jest w stanie rozwiązać problemów Górki ). Przemku Niech problemy Górki rozwiązuję ci którzy je zawiązali a na marginesie ile zarabiają ci co powinni je rozwiązać?
-* gwiazdeczka (2011-12-31 17:59:04)
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że o idei "Górki", jej twórcach i założycielach, o wieloletnich pracownikach i ich heroicznych zmaganiach i wysiłkach, również tych z okresu międzywojennego...dziś chcą mówić ci, którzy na ten temat posiadają znikomą lub " żadną" wiedzę.
Transformacja..transformacją...ale podstawowy cel powołania i utworzenia Szpitala Dziecięcego "Górka" w Busku powinien być zachowany i kontynuowany zgodnie z podstawową idea jego utworzenia.
Zagubiono gdzies w tym bałaganie sprawy i los dzieci......przyszłości naszego narodu...zdrowego narodu.
Szczęśliwego Nowego 2012 Roku zyczę Wszystkim.
-ojciec (2011-12-31 14:54:00)
Pan Nowak pisze:
"(...) celem głownym jest przypomnienie i promocja szlachetnej postaci doktora.(...)"
A po co "promować postać doktora"? Może raczej, jego życiową postawę, nie sądzi Pan? Bo widzi Pan, Panie Nowak... doktor Starkiewicz nie żyje.
I myślę, że daleko lepiej byłoby, gdyby Pan i cała ta Społeczna Rada zajęła się promowaniem DZIEŁA doktora. A raczej obroną przed jego zniweczeniem.
Pisze Pan Nowak dalej tak:
"(...) Inicjatywy zaś są:wystawa plenerowa,monografia,konkursy dla szkól,odtworzenie fizycznej mapy Polski.
(...)"
Brzmi to jak "wizyty w zakładach pracy, wieczorki w klubokawiarniach, pozdrowienia z trybuny". Widać, że od dobrze utrwalonych wzorców trudno się uwolnić, co?
Najbardziej "rozwaliła mnie" inicjatywa odtworzenia fizycznej mapy (dla niewtajemniczonych: plastyczna, plenerowa makieta ukształtowania hipsometrycznego naszego kraju, z przepływającą strumyczkiem Wisłą, zalana asfaltem przez komunę"
Jakoś Panu nie wierzę. Chyba, że w planach macie makietę... makiety.
Więcej wiary dałbym, że niedługo dzieci będą brać siarkowe kąpiele bezpośrednio w tym bajorze na dole w szpitalnym parku (koło dziury w płocie), bo na oddziale zrobicie pokoje dla sześćdziesięciolatków.
Wstydziłby się Pan!
Ciszej nad tą trumną, chciałoby się rzec.
Gratuluję tupetu!
- (2011-12-31 14:05:42)
Gorka powinna pozostać własnością społeczną . Tak jak przed wojną
--Adam- (2011-12-31 12:37:43)
Znam "Górkę" z autopsji. To było wspaniałe miejsce na tej buskiej ziemi. Oaza spokoju, czystości, miejsce, w którym mieszkali wspaniali ludzie: lekarze, pielęgniarki, inżynierowie nauczyciele i wiele innych oddanych "Górce", Uzdrowisku i temu miastu ludzi. Na "Górkę" przyjeżdżali najlepsi w Polsce konsultanci z różnych dziedzin, dotyczących dziecięcych chorób.To co robią władze miasta Buska, Zarząd Uzdrowiska SA od pewnego czasu,świadczy o skrajnej nie kompetencji tych ludzi, braku ich profesjonalizmu. Te działania możnych, nadają się do podania do sądu, za ich niszczycielski charakter dorobku dr Starkiewicza i wielu uczciwych ludzi, często społeczników. A teraz ad rem, do pana Przemysława Nowaka. Drogi panie, jak już podjął się pan tak zaszczytnej funkcji jak przewodniczący Społecznej Rady obchodów roku 2012 - roku dr Sz.Starkiewicza, to nie trzeba liczyć tylko na rozgłos i własną promocję, ale należy pochylić się nad problemem"Górki" i spróbować Jej pomóc.Jako Społeczna Rada, macie duże możliwości, łącznie z reprezentowaniem spraw "Górki" w sądzie.Bardzo liczę na pańską refleksję, jako człowieka inteligentnego, za którego, pana uważam.
- (2011-12-31 11:03:06)
Przemysław Nowak
Cieszę się z tak licznych głosów poparcia dla inicjatywy obchodów Roku Starkiewicza.Społeczna Rada Obchodów uznała,ze celem głownym jest przypomnienie i promocja szlachetnej postaci doktora.Inicjatywy zaś są:wystawa plenerowa,monografia,konkursy dla szkól,odtworzenie fizycznej mapy Polski.Nie mam ochoty na lansowanie swojej osoby,a już na pewno nie na rautach.Nie jestem również władny rozwiązać obecnych problemów Górki/nie wiem czy ktokolwiek jest/.Proszę więc nie mieć o to do mnie pretensji.Wszystkich zaś krytyków i sympatyków zapraszam natomiast do do pracy w Radzie.Jesteśmy bowiem otwarci na każde konstruktywne działanie.Przemysław Nowak.
-roma (2011-12-31 10:04:09)
To może i dobry pomysł przypominać osoby, które kiedyś wykazały się działaniem. Trzeba szukać takich wzorców -społeczników. Tylko co z tego , że ogłosimy sobie rok tego czy tamtego. Oprócz ogłoszenia Roku starkiewicza nie przedstawiając żadnych inicjatyw skończy się na podjęciu uchwały RM i na tym koniec? Bo pewnie takl będzie. Ale nawet gdyby to i tak na razie krok w dobrym kierunku.
Może trzeba też przypominać o innych wspaniałych ludziach z naszego regionu np. Wacław Żelichowski, którego pamiętam z rajdów na Grochowiska. To też był wspaniały człowiek.
-łowca buraków (2011-12-30 20:48:28)
do buszczanina Gratulujesz ,,burmistrzowi"ale czego ?? może że na teren Górki sprowadza się ludzi wykolejonych i nie przystosowanych że w Pawilonach jest siedlisko pijaków i rozpusty że za 1 metr sześcienny ciepłej wody karzą płacić 100zł .Racja tu trzeba gratulować brudem i smrodem alkoholu promujmy dzieło Szymona Starkiewicza.To nie kto inny jak obecny ,,burmistrz obiecał gruszki na wierzbie w sprawie cen a co robi czytaj tu cytat podnosimy cenę wody bo poprzednia władza nie podnosiła cen przez 3 lata itd itd .Zal tylko tego że śp Sz .Starkiewiczem gęby sobie wycierają a z jego dzieła zrobili chlew i siedlisko rozpusty Amen
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.