Dodane: AT Data: 2011-11-22 15:22:18 (czytane: 15498) 
Buscy kryminalni zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 20 i 24 lat, podejrzewanych o posiadanie znacznych ilości środków odurzających i psychotropowych. Funkcjonariusze znaleźli przy jednym z nich biały proszek i susz roślinny.
Wstępnie przeprowadzone badania, pozwoliły określić zabezpieczone substancje, jako narkotyki. Za takie przestępstwo, może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Policjanci od pewnego czasu przypuszczali, że dwaj mieszkańcy Buska-Zdroju mogą posiadać narkotyki. Wczoraj popołudniu potwierdzili swoje przypuszczenia. Mężczyzn zatrzymano na jednej z ulic miasta. Stróże prawa znaleźli przy jednym z nich dwie torebki foliowe z suszem roślinnym i białym proszkiem. Łącznie policjanci zabezpieczyli około 46 gramów białego proszku i 46 gramów suszu roślinnego. Funkcjonariusze substancje te wstępnie zidentyfikowali jako amfetaminę i marihuanę. Obaj zatrzymani noc spędzili w policyjnym areszcie. Dzisiaj złożą wyjaśnienia. Sprawa ma charakter rozwojowy, a śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
Za posiadanie znacznej ilości środków odurzających i psychotropowych grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Źródło: www.busko-zdroj.swietokrzyska.policja.gov.pl
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (31) |
- (2011-11-28 17:34:14)
ćwir, ćwir... fiu, fiu...
-abr (2011-11-24 11:53:10)
wazne by nie sprzedawac dupy jak edyta herbus!
- (2011-11-24 11:30:04)
w tym momencie trzeba zaczac chyba dawac nazwiskami "policjantow" ktorzy jaraja i wachaja... nanjlepiej jest zrobic zrzut wszystkich filmikow ludzi z buska z cpajaca policja i wyslac do TV
- (2011-11-24 10:32:23)
24.11.2011
Cukierki z barwnikiem działającym na dzieci odurzająco są całkowicie legalne. Nie ma sposobu, by karać ich producentów i sprzedawców.
W niektórych szkołach w Polsce pojawiły się cukierki zawierające substancje psychoaktywne. Chodzi tu o kilka barwników, które powodują, że dzieci są pobudzone i rozkojarzone. Swoim działaniem słodycze przypominają zatem dopalacze. Okazuje się jednak, że zarówno policja, jak i sanepid mają związane ręce. Szkodliwe barwniki są całkowicie legalne.
– Dlatego cukierki z odurzającymi substancjami można wciąż kupić w wielu szkołach – mówi Barbara Sawa-Wojtanowicz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, gdzie nauczyciele jako pierwsi zauważyli, że dzieci stały się dziwnie nadpobudliwe.
Ustawowa tabela bez barwników
Co zaskakujące, do tej sytuacji nie można zastosować ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która w zeszłym roku została nowelizowana pod hasłem walki z dopalaczami. Nowe przepisy miały być elastyczne i umożliwić sanepidom reagowanie, gdy na rynku pojawi się nowa substancja psychoaktywna. Na przykładzie cukierków widać, że tak nie będzie.
– Barwniki, które działają pobudzająco na dzieci, nie zostały wymienione w ustawowej tabeli substancji zakazanych – zauważa Barbara Sawa-Wojtanowicz. Tabela nie pomaga też walczyć z dopiero wprowadzanymi na rynek niebezpiecznymi specyfikami.
– Cała logika listy substancji zakazanych polega na tym, że nie uwzględnia ona środków nowych. Tę listę trzeba za to bez przerwy aktualizować – komentuje dr Mateusz Klinowski z Katedry Teorii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodaje jednak, że politycy robią to bardzo chętnie. Na liście zakazanych środków znalazły się już nawet rośliny ozdobne. W konkretnym przypadku cukierków tabela nie ma jednak zastosowania.
Barwniki o właściwościach odurzających
Definicja „dopalacza” nie działa
Nie można też powołać się na definicję środka zastępczego, czyli dopalacza. Cukierki spożyte przez dzieci w nadmiernej ilości co prawda przypominają działaniem tzw. środki kolekcjonerskie, które stały się powodem zeszłorocznej batalii rządu z dopalaczami. Jednak to jeszcze za mało, by ich zakazać. Środek zastępczy zgodnie z definicją służy do odurzania, ale wprowadzanie go do obrotu nie może być uregulowane w żadnej innej ustawie. I tu pojawia się problem. Kwestia wprowadzania barwników do obrotu jest bowiem szczegółowo uregulowana w przepisach prawa polskiego oraz europejskiego.
– Tę sprawę reguluje polskie rozporządzenie w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych stosowanych w żywności oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie dodatków do żywności – wyjaśnia Barbara Sawa-Wojtanowicz. Te przepisy precyzują, do jakich artykułów spożywczych barwniki mogą być dodane i w jakiej ilości. Substancje te, pod tymi warunkami, są zupełnie legalne, chociaż ich dodatkowe, niepożądane właściwości są znane od dawna.
Cukierki bez obowiązkowej etykiety
Na gruncie obowiązujących przepisów sanepid może karać tylko za brak odpowiedniego oznaczenia produktów, które zawierają barwniki psychoaktywne. Takie artykuły spożywcze powinny bowiem mieć na opakowaniu ostrzeżenie: „Produkt może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci”. W praktyce w większości przypadków, kiedy etykietki brakuje, sanepid ma związane ręce. Zgodnie też z unijnym rozporządzeniem regulacje o oznaczeniu dotyczą tylko tych produktów, które zostały wprowadzone do obrotu po 20 lipca 2010 roku.
– Tymczasem z naszych wstępnych ustaleń wynika, że duża część tych nieoznaczonych wyrobów została wprowadzona na rynek przed tą datą – wyjaśnia Barbara Sawa-Wojtanowicz.
Co gorsza, produkty bez etykietek nie znikną z rynku z dnia na dzień. Słodycze mają często długą datę ważności. Karani będą zatem tylko przedsiębiorcy, którzy wprowadzili do obrotu słodycze z odurzającymi barwnikami bez ostrzeżenia na opakowaniu po 20 lipca 2010 roku. Zgodnie z przepisami rozporządzenia kara może stanowić pięciokrotność wartości wprowadzonych do sprzedaży produktów.
-wacek (2011-11-24 09:01:26)
słuchaj koles masz troche racji z policja ale nie mieszaj sie w gang kolombA hehe żuliki pod sklepami byli i zawsze beda ty czy inny tez tak moze skończyć wiec niema sie z czego śmiać.
-buska policja (2011-11-24 07:43:29)
nie umie nawet lumpow spod sklepu na plaskiego wygonic a co dopiero dilerke zlikwidowac pozatym tak jest latwiej jak przyjdzie jakis wacek i sprzeda pojechac na akcje na pewniaka a lumpy maja widocznie twarde argumenty bo stoja tam rok i zieja z policji jak sie tylko da a colombo kocha cie jak irlandie baciarku hahahaa !!
-wacek (2011-11-23 21:17:37)
pozamykać powinni tych narkomatów moze z trawa macie racje ale białe i te inne syfy wypalają wam mózgi barany a policja powinna siedziec i śledzić wasze I.P w takiej chwili i mądrego hakera i za 5 min zastukać do waszych drzwi.A WSPOMINAJĄC CZY NORMALNE JEST SPÓSZCZENIE ŚMIETNIKA ULICĄ GROTTA ???NARKOMATY PIER....!!!
-paweł (2011-11-23 20:10:46)
tak jak super markety ukladaja specjalnie towar na polkach i wystruj oraz dzwiek ktory sklania do nieswiadomego kupowania tak samo dilerzy narkotykowi uzalezniaja poprzez dodawanie anfetaminy do marihuany zeby szybciej klijenta miec a wiec sam sie zastanow. zobacz sobie w necie ile supermarkety wydaly na same licencje
- (2011-11-23 18:40:27)
dresie z buska urodziles sie chyba po 96 roku...malo jeszcze wiesz.. alko v marycha 1:0 dla alko....poczytaj sobie jakas literature na ten temat... moze ci sie troszke jeszcze w tej glowie pouklada.....ale nie recze za ciebie.. a marycha to jako lek ale w latach 1960 dizlala.. teraz technika poszla troszke do przodu....sa inne sposoby na lecznie...mamy XXI...
---- (2011-11-23 18:14:59)
hahah gdzie trawa z kolumbi w polsce, a ten bialy proszek to za drogi dla naszych dillerow ! zastanow sie co piszesz Pawle
-paweł (2011-11-23 17:47:49)
nie pamiętam już tytułu filmu dokumentalnego o marihuanie ale poszukajcie sobie go na necie zanim wezniecie to swinstwo do ust jak mafia kolubijska uzaleznia ludzi od palenia marihuany dodajac bialy proszek . wesołych świąt
-dres ze scalara (2011-11-23 15:30:16)
Pawelku Ty z ta igla to tak na powaznie ? Za duzo Amerykanskich filmow sie naogladales naprawde... Alko robi duzo wieksze spustoszenie niz ganja tylko wszyscy to maja w dupie i szukaja winy w narkotykach . Ci nad nami o tym nie mowia bo jest hajs z akcyzy to samo jesli chodzi o fajki. Kilka lat i zalegalizuja miekkie narkotyki bo beda szukac kasy .Kwestia czasu i zobaczycie ze beda wtedy mowili ze marycha jest lecznicza :) Zgadzam sie jednak z tym ze nie ma teraz naturki jest sqn ale to dlatego ze nikt nie wychyli nosa zeby zasadzic sobie naturke tylko woli kupic sztuke od dila ktora ch... wie czym jest pryskana bo tak jest bezpieczeniej.Koniec dyskusji bo kumateria z Buska wie najlepeij co i jak... Pozdro dla normalnych
-g (2011-11-23 15:03:32)
zalegalizowac trawe i po klopocie ja pale juz 20 lat i jest spoko znaki i kosze rozwalaja mlodzi po alkoholu a nie po trawie jak i wiekszosc przestepw popelnianych jest nie po marysce talko po tanich mozgo***h ta jest dopiero szkodliwych dodatkow te dopiero piora mozg
-i pawle (2011-11-23 14:24:19)
rzeczywiscie ludzie palą teraz gówno. ale to wina tego że nikt nie może sobie uprawiać nawet 1 krzaczka na własny użytek i niczym go nie podlewać. gdyby to się zmieniło nikt nie musiałby kupować gandzi z niewiadomych źródel gdzie maryśka podlewana jest chemikaliami czy coś, pomyśl troche i poczytaj zanim głupoty napiszesz to lepiej wyjdziesz na tym ty i twoje dzieci
-wacku i pawle (2011-11-23 14:21:13)
lepiej chrońcie swoje dzieci przed alkoholem. pije sie na weselach???pije sie na imieninach???pije sie na święta???może nie??coo??? to tez droga do uzaleznienia. alkohol i papierosy są duuużo groźniejsze niż marichuana i nie można mówic ze on tego sie zaczyna a na tym kończy bo teraz wszyscy byśmy siedzieli na odwyku. wszystko jest dla ludzi tylko z głową. a zakazami nic nie wskórasz. Wolisz zeby gangi narkotykowe toczyły wojny obok twojego dziecka?? bo jak narazie prohibicja do tego prowadzi
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.