swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Trwa porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Busko-Zdrój.

Dodane: AT Data: 2011-11-18 10:51:42 (czytane: 16470)  Wersja do druku

Blisko 129 milionów wart jest projekt dotyczący uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta i gminy Busko-Zdrój. To jeden z największych projektów województwa świętokrzyskiego. O tym, że jest on realizowany z dużym powodzeniem świadczy fakt, że stopień zaawansowania prac, w zależności od etapu przedsięwzięcia, sięga blisko 70, a nawet 90 procent.

Projekt pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta i gminy Busko-Zdrój" podzielony został na tzw. VI kontraktów.

I tak, w ramach I kontraktu prowadzone są prace instalacyjne związane z uruchomieniem przepompowni do nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej w miejscowości Chotelek i Nowy Folwark. W tych miejscowościach oraz w Łagiewnikach, gdzie sieć kanalizacyjna została dopuszczona już do użytku, prowadzone są prace porządkowe. W Mikułowicach zaś trwają intensywne już prace ziemne. Łącznie wykonano ponad 30 km głównej i 9 km bocznej sieci kanalizacyjnej, co stanowi 98% długości przewidzianych w kontrakcie.


W II kontrakcie najbardziej zaawansowane były prace w części przemysłowej miejscowości Wełecz oraz w samym mieście, w rejonie ulic Wyszyńskiego i Jabłoniowej, gdzie po odbiorach technicznych instalacji kanalizacyjnej i wodociągowej kontynuowane są podłączenia mieszkańców do wybudowanej sieci. Zrealizowano łącznie blisko 18 km głównej i 5 km bocznej sieci kanalizacyjnej oraz 3 km sieci wodociągowej, co stanowi prawie 70% zaawansowania prac przewidzianych w kontrakcie.

kanalizacja_prace.jpg



Kontrakt III obejmuje swym zasięgiem prace przy modernizacji magistrali wodociągowej ze Szczaworyża oraz przy przebudowie i remoncie ujęcia wody w tej miejscowości, jak i przepompowni przy ul. 12-go Stycznia w Busku-Zdroju. Do połowy października zmodernizowano łącznie 4 km magistrali wodociągowej, czyli ok. 67% długości przewidzianej w kontrakcie. Warto dodać, że prace przy przepompowni na ul. 12-go Stycznia oraz przy ujęciu wody w Szczaworyżu weszły już w etap końcowy.

IV kontrakt dotyczy dokumentacji projektowej inwestycji.

Z kolei w ramach V kontraktu na terenie oczyszczalni trwają roboty budowlane przy budynku technicznym i sieciach wewnętrznych oraz przy przebudowie osadników wtórnych na reaktory wielofunkcyjne. Jednocześnie prowadzone są przygotowania do remontu kolejnych obiektów.

W VI kontrakcie zdecydowana większość prac wykonywanych w oparciu o tzw. metodę wykopową została już zakończona. Pozostał jedynie niewielki element sieci kanalizacyjnej w ul. Kościuszki oraz modernizacja w obszarze ulic: Topolowa, Langiewicza, Wieniawskiego, 1-go Maja, Bohaterów Warszawy, Kopernika i os. Legionów. Łącznie zmodernizowano 10 km sieci kanalizacyjnej, co stanowi ponad 80% długości przewidzianej w kontrakcie.

Inwestycja porządkująca gospodarkę wodno-ściekową gminy przyniesie wiele wymiernych korzyści dla jej mieszkańców. Przede wszystkim wpłynie na poprawę jakości ich życia. Ma także proekologiczne aspekty, m.in. przyczyni się do zredukowania ilości zanieczyszczeń odprowadzanych ze ściekami do wód i ziemi, co polepszy z kolei jakość wody pitnej oraz wód powierzchniowych na terenie gminy.

Oprac. EHR
Źródło:  www.busko.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (24)
     

-rykowisko (2011-11-19 15:22:29)

jak widze ile betonu jest pakowane w byczaka i stali to mnie krew zalewa za ta kase mozna było chocby oswitleniea porobic rowy pokopac poprawic poglebic bo znowu po zimie bedzie wszystkich zalewać.

- (2011-11-19 12:12:17)

Na ulicy Kilińskiego to jakś firma dopiero uczy się gospodarki wodno-ściekowej, bo juz trzeci raz w trakcie obecnego remontu ta ulica jest bebeszona?

-? (2011-11-19 10:00:04)

Zbrodzice i Broninę robią za darmo (w ramach promocji) gdyż nie doczytałem tego w kontraktach.

- (2011-11-18 22:08:52)

jak snieg spadnie to biore wasowicza za ryja i ciagne go po mickiewicza na powrózku za samochodem nich zobaczy jaki remont w busku zaplanował

- (2011-11-18 19:33:02)

wszystko ładnie pięknie a oczyszczalnia nie była modernizowana od X lat, zaczynaja robote od konca, a scieki płyna dalej

-kompromitacja burmistrza (2011-11-18 17:27:13)

Wąsowicz i jego ekipa przygotowała wszystko, a pan Sikora wyraźnie sobie z tym nie radzi, choć trafiło mu się to wszystko jak ślepej kurze ziarno.

- (2011-11-18 14:14:03)

GORSZEGO partactwa nie było w Busku NIGDY!!! A buskopol popisał sie na całego puszczając nierobów na osiedla i ulice, niedokonczona robota, kupa gruzu, nieuzupelniony asfalt, chodniki poprawiono po wykopach masakrycznie, i tak to na zime zostanie, w PRLU lepiej pracowano, popatrzcie na tą robotę, masakra!

- (2011-11-18 13:48:21)

DO P.BURMISTRZA P WALDEMARZE SIKORA TO CO FIRMY ROBIĄ NA TERENIE BUSKA TO JEST NAJWIĘKSZĄ FUSZERKĄ W POLSCE A PRZEKONACIE SIĘ PAŃSTWO W NIEDALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI TE INSTALACJE KTÓRE WYKONYWAŁA FIRMA W KTÓREJ PRACOWAŁEM NIE WYTRZYMAJĄ 5 LAT CHODNIKI Z NAJTAŃSZEJ KOSTKI BĘDĄ POZAPADANE JUŻ NA WIOSNĘ NIE MÓWIĄC O NAWIERZCHNI KTÓRA JEST POŁOŻONA NA NIE UBITYM PODŁOŻU PO WYKOPACH

-Adam (2011-11-18 12:24:51)

Gdzie jest PIP (zabezpieczenia wykopów, elementy zabezpieczenia indywidualnego itp.).
Czy tak się wykonuje roboty budowlane?
Co na to Inspektor Nadzoru?
Zrobiono z miasta plac budowy po którym każdy chodzi jak chce.
Ciekawe jak wyglądają sprawy odbiorowe (dokumentacja, koordynacja).

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry