swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Trwa porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Busko-Zdrój.

Dodane: AT Data: 2011-11-18 10:51:42 (czytane: 16471)  Wersja do druku

Blisko 129 milionów wart jest projekt dotyczący uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta i gminy Busko-Zdrój. To jeden z największych projektów województwa świętokrzyskiego. O tym, że jest on realizowany z dużym powodzeniem świadczy fakt, że stopień zaawansowania prac, w zależności od etapu przedsięwzięcia, sięga blisko 70, a nawet 90 procent.

Projekt pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta i gminy Busko-Zdrój" podzielony został na tzw. VI kontraktów.

I tak, w ramach I kontraktu prowadzone są prace instalacyjne związane z uruchomieniem przepompowni do nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej w miejscowości Chotelek i Nowy Folwark. W tych miejscowościach oraz w Łagiewnikach, gdzie sieć kanalizacyjna została dopuszczona już do użytku, prowadzone są prace porządkowe. W Mikułowicach zaś trwają intensywne już prace ziemne. Łącznie wykonano ponad 30 km głównej i 9 km bocznej sieci kanalizacyjnej, co stanowi 98% długości przewidzianych w kontrakcie.


W II kontrakcie najbardziej zaawansowane były prace w części przemysłowej miejscowości Wełecz oraz w samym mieście, w rejonie ulic Wyszyńskiego i Jabłoniowej, gdzie po odbiorach technicznych instalacji kanalizacyjnej i wodociągowej kontynuowane są podłączenia mieszkańców do wybudowanej sieci. Zrealizowano łącznie blisko 18 km głównej i 5 km bocznej sieci kanalizacyjnej oraz 3 km sieci wodociągowej, co stanowi prawie 70% zaawansowania prac przewidzianych w kontrakcie.

kanalizacja_prace.jpg



Kontrakt III obejmuje swym zasięgiem prace przy modernizacji magistrali wodociągowej ze Szczaworyża oraz przy przebudowie i remoncie ujęcia wody w tej miejscowości, jak i przepompowni przy ul. 12-go Stycznia w Busku-Zdroju. Do połowy października zmodernizowano łącznie 4 km magistrali wodociągowej, czyli ok. 67% długości przewidzianej w kontrakcie. Warto dodać, że prace przy przepompowni na ul. 12-go Stycznia oraz przy ujęciu wody w Szczaworyżu weszły już w etap końcowy.

IV kontrakt dotyczy dokumentacji projektowej inwestycji.

Z kolei w ramach V kontraktu na terenie oczyszczalni trwają roboty budowlane przy budynku technicznym i sieciach wewnętrznych oraz przy przebudowie osadników wtórnych na reaktory wielofunkcyjne. Jednocześnie prowadzone są przygotowania do remontu kolejnych obiektów.

W VI kontrakcie zdecydowana większość prac wykonywanych w oparciu o tzw. metodę wykopową została już zakończona. Pozostał jedynie niewielki element sieci kanalizacyjnej w ul. Kościuszki oraz modernizacja w obszarze ulic: Topolowa, Langiewicza, Wieniawskiego, 1-go Maja, Bohaterów Warszawy, Kopernika i os. Legionów. Łącznie zmodernizowano 10 km sieci kanalizacyjnej, co stanowi ponad 80% długości przewidzianej w kontrakcie.

Inwestycja porządkująca gospodarkę wodno-ściekową gminy przyniesie wiele wymiernych korzyści dla jej mieszkańców. Przede wszystkim wpłynie na poprawę jakości ich życia. Ma także proekologiczne aspekty, m.in. przyczyni się do zredukowania ilości zanieczyszczeń odprowadzanych ze ściekami do wód i ziemi, co polepszy z kolei jakość wody pitnej oraz wód powierzchniowych na terenie gminy.

Oprac. EHR
Źródło:  www.busko.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (24)
     

-xxxx (2011-11-23 21:40:38)

no tak wlasnie jak plotki niosa R.G zostaje mistrzem!!!!!

- (2011-11-23 15:25:58)

Wystarczy wejść na stronę MPGK w Busku,potem kierownictwo i kierownictwo działów.Bez problemu można zlokalizować tegoż kierownika R.G...

-Love boy (2011-11-22 20:57:26)

Tak a Wieniawskiego to asfalt tylko wysypali i tyle.
Zapraszam na Wieniawskiego taka wiocha i tandeta jak nigdy nie było.Kto tak robi drogi w XXI wieku, Mieszko pierwszy by ten trakt zrobił lepiej.

- (2011-11-22 16:39:37)

Czy ten fachowiec to Robercik ???


-Maria (2011-11-22 16:26:55)

A kto z Kierownikow zatrudnionych w Komunalce jest fachowcem ????
Jest tylko jeden <<Pan R.G << ktory zamiast fachowosci ktora powinien posiadac znany jest tylko z jednego tj. wulgaryzmu oraz mobingu wobec podleglych mu pracownikow.
Ale tak wlasnie sie dzieje gdy zamiast wyksztalconych ludzi zatrudnia sie OSOBY ktore byly i sa zaangazowane w WYBORY NASZEGO BURMISTRZA

-smerf (2011-11-22 11:43:28)

Panie Wąsowicz nie wstyd panu??? Co pan wymyślił w tej swojej pseudointeligenckiej główce:) Takie badziewia i nędznego tempa prac nigdy nie widziałem. To powinno dziać się dynamicznie a nie 2 lata 20 osobowa ekipka sobie powolutku miasto wykańcza i to dosłownie bo upadają sklepy itd. A cop Ty byczoka to już szczyt pana błyskotliwości kostka szara nędzna nic nie różniąca się od poprzedniej. Zamiast zająć się estetyką nasadzić kwiatów zadbać o małą architekturę a za pieniądze na rewitalizację utworzyć strefę ekonomiczną dla inwestorów żeby ludzie mieli pracę ale dopieścić Zdrój bo to są zyski to pan wywali 30 milionów w błoto. Nie wstyd panu pytam??? Ekolodzy jak patrzą na ten pana sarkofag na byczoku to nie wierzą że można coś tak pustego zrobić. Pytam ile miejsc pracy powstanie dzięki rewitalizacji??? Skończcie się władzę pierdołami zajmować tylko weźcie się za poprawienie warunków życia mieszkańców i poziom dobrobytu miasta, które zdycha z każdym dniem...niestety

-* (2011-11-22 01:54:28)

Niech was diabli wezma za ta rewitalizacje "Byczej Gory".
Co za idiota to zaplanowal, a drugi idiota zatwierdził takiego bubla.
Faktycznie ile betonu i stali tam jest ładowane, a wyglądu żadnego, ani teraz ani na planszach projektowych.

-Ireneusz (2011-11-21 09:13:59)

Roboty muszą zostać wykonane i odebrane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

A WTWiOR określają jasno pewne kwestie (jak również Dz. U. i PN). Protokoły odbioru też muszą być. Nadzór autorski i jego odpowiedzialność jest jasna i określona w PB.
Bardzo mnie interesuje co na to wszystko nadzór budowy.Brak przestrzegania elementarnych zasad Bhp i budowlanych. Brak koordynacji. Pamiętajmy, że to są PIENIĄDZE PUBLICZNE.

-Wrobel (2011-11-20 20:59:42)

Ja mysle ze ta sprawa nadaje sie do Tvn jak i wiele innych,niech mieszczkanscy wybiora wreszcie kogos na burmistrza kto byl gdzies za granica widzial co sie dzieje na swiecie. W Busku smiedzi komuna i kumoterstwiem!!!!

-z (2011-11-20 20:31:27)

Widziałem wiele spartolonych robót, ale to co się wyrabia w Busku to już przechodzi jakiekolwiek normy fuszerki. I to na wszystkich możliwych frontach. Nikt nad tym nie panuje. Te firmy robią co chcą i to tak jak za czsów głębokiego PRLu.
Najpierw odkopywali i zasypywali i tak kilka razy, potem gdy już położyli chodniki i kostkę to wygląda to gorzej niż przedtem.
Co za idiota wymyślił żeby jako podsypki pod kostkę i chodniki użyć kamienia z rozwalonego bycoka. nie trzeba być geologiem żeby wiedzieć że gdy to nasiąknie wodą z tego będzie niezłe bagienko. gwarantuje więc że na wiosnę będziemy mieć na chodnikach fale Dunaju. Co to za firmy? Czy ktoś to będzie odbierał? Wiadomo rewitalizacja, remonty muszą być niedogodności ale jeżeli tak to ma wyglądać to ja dziękuje.
Żeby władze miasta zachowały twarz niech już teraz oddadzą te firmy do prokuratury.

-obserwator (2011-11-20 18:34:21)

Faktycznie jakość kostki, robót i estetyka pod psem.Nie na miarę naszego uzdrowiska. Zastanówcie się. Myślę, że lepiej mniej a pożądnie?

-Kompromitacja (2011-11-20 08:44:06)

Burmistrz sie skompromitowal. Zonie w Sawie nie zabral koncesji na alkohol a innym sklepom zabral. Policja sie za to wziela.

-wrobel (2011-11-19 23:42:15)

jak sikora zostanie wybrany na druga kadencje tzn ze ludzie w busku to debile!!!!

-stefan (2011-11-19 23:38:59)

Booskopol wziol i dal w lape i wszyscy udaja ze jest ok i super idzie :)

- (2011-11-19 22:33:29)

To wina PiSu i Ziobrystów

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry