swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Pikieta rolników pod Urzędem Marszałkowskim.

Dodane: AT Data: 2011-11-16 14:58:32 (czytane: 20504)  Wersja do druku

W dniu 14.11.2011 r. (poniedziałek) od godziny 11.00 do 12.00 pod Urzędem Marszałkowskim w Kielcach odbyła się pikieta rolników - producentów ogórków gruntowych z powiatów: buskiego, kazimierskiego, pińczowskiego i sandomierskiego.

Pikieta pod hasłem „Błąd urzędnika  - wina rolnika” była  protestem rolników przeciwko Agencji Rynku Rolnego w Kielcach, która wprowadziła ich w błąd, informując, że unijne wsparcie przysługuje tylko uprawiającym ogórki w szklarniach i tunelach foliowych. Tymczasem inni producenci ogórków gruntowych, którzy złożyli wnioski, otrzymali rekompensatę.

Protest także wymierzony był przeciwko marszałkowi województwa świętokrzyskiego Adamowi Jarubasowi, który przed wyborami parlamentarnymi obiecywał pomoc w tej sprawie.

Szczególne niezadowolenie rolników wzbudziła informacja, o wynikach kontroli resortowej w ARR, która stwierdzała, iż ARR nie popełniła żadnych nieprawidłowości.

Z dużą dezaprobatą przyjęto też niektóre wypowiedzi W-ce Ministra Rolnictwa Pana Andrzeja Butry, który całą sytuację skwitował następującymi słowami: „Aby się czegoś dowiedzieć, trzeba się interesować”, oraz słowa „iż protesty rolników były w dużym stopniu nakręcane przez opozycyjnych polityków podczas ostatniej kampanii wyborczej”.

pikieta_ogorkowa001.jpg 

pikieta_ogorkowa002.jpg 

pikieta_ogorkowa003.jpg 


Podczas protestu rolnicy domagali się ponownie zajęcia się ich sprawą  przez Marszałka województwa Pana Adama Jarubasa. Pytano też dlaczego lista osób, które otrzymały rekompensatę jest w dalszym ciągu utajniona. Jeżeli wyniki kontroli resortowej nie wykazały żadnych nieprawidłowości, to taką listę należałoby jak najszybciej podać do publicznej wiadomości.


W demonstracji udział wzięło ponad 200 rolników, a organizatorem pikiety jej był  Świętokrzyski Związek Rolników KiOR.

/Irena Romanowska/

Zobacz więcej na: www.farmer.pl, oraz na www.echodnia.eu

 

 



 



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (19)
     

-pola (2011-11-29 15:29:16)

jak czytam te wypowiedzi to nasówa mi się jedno jak by nie praca rolnika to barany niemieli byscie co jesc

-do 007 (2011-11-17 18:34:43)

007 gdzie mozna otrzymac te 2000zł bo ja sprzedal krowe mimo ze unia daje 410zł dotacji i sie ma większą dotacje do łąk ale ja mam gdzieś dotacje żeby tylko snierdziec chlewem i jeszcze byc na czas nigdzie nie mozna wyjechac bo jest krowa ,ale jak dostaje sie wedlug ciebie 2000zł to ja kupie krowe bo bedzie mnie kosztowac 1500zl rownowartosc byczka 6 tyg

-oo7 (2011-11-17 17:37:59)

Jak juz mówilem, jak interes nie idzie to sie go likwiduje. Ja zmieniłem zawód kilka lat temu i nie żałuje. Nikt nie karze chłopu być rolnikiem, można mieszkać na wsi i nie pracować w polu.Od mrozu i innych rzeczy za parę złotych rocznie można się ubezpieczyć,na każdą krowe unia daje ok 2 tys złotych, na inne rzeczy tez mozna dostać, a że trzeba na to zapracować? No cóż, coś za coś, nie ma nic za darmo.

-do 007 (2011-11-17 16:48:45)

ty tez sie jeb...j a co maja powiedziec tez sadownicy jak na wiosne mroz przypali kwiat pozniej pojdzie grad , maja zwinac interes i co dalej na ulice pod lidla zebrac , a co do ogorkow wez najmij ludzi opryski zrob kop nawoz nasiona plewienie i sprzedaj po 30 gr zaplac dniowke 70zł czlowiekowi ktory a co dalej ropa i to wszystko co opisalem zbierze 400kg . wsadz zimniaki i sprzedaj je teraz po 15-40gr za kg a naklad pracy ,a ty sie smiejesz bo robisz od 8 do 15 stej i bierzesz co miesiadz wyplate a jak rolnikow padnie krowa za 3500zł to jeszcze mosi zaplacic za utylizacje i za badania , pobadz torche 007 z x na wsi i zobaczcie jak rolnik zapierdziela na kromke chleba a tu jeszcze urzedniki go olewaja

-x (2011-11-17 16:02:37)

do 'do x': nikt ich nie zmusza by byli rolnikami, inni przedsiębiorcy też ciężko pracują. No chyba że jako typowy etatowiec wychodzisz z założenia, że ktoś kto ma własną firmę automatycznie ma tyle pieniędzy że wręcz nie ma co z nimi robić.

-ewry (2011-11-17 14:52:11)

żondamy ójawnienia kto ile i za co dostal

- (2011-11-17 13:54:43)

Rolnicy ktorzy otrzymali dotacje powinni byc podani do publicznej wiadomosci ile otrzymali i za co . To nie jest tajemnica chyba ze otrzymali Ci co nie powinni!

-oo7 (2011-11-17 09:14:30)

A kto ci kaze byc rolnikiem? Jak interes nie idzie to sie go likwiduje i myśli o czyms innym, a nie marudzi ze ogórki po 3 gr.

-do x (2011-11-17 09:03:17)

podwin rekawy i zabierdzielaj od switu do dachodu slonca lub dluzej piecz dupe na sloncu zbierajac ogorki i sprzedaj po 3ogr za kg i jeszcze szukaj kto kupi , pozniej oprysk zastosuj idz do bydla jakie posiadasz i zjedz kolacje o 23 lub wcale , kup nawoz kup rope kup material siewny zobaczymy co ci te dotacje dadza bo przez te dotacje mamy wszystko drogie a zbyt tani a jak ktos gowno pozostawia na drodze to masz przeciez telefon i zadzwon na 997 naucza sprzatania po sobie

-do cycu (2011-11-17 08:13:18)

jak widze takie wypowiedzi to wiem że jesteś wieśniakiem

-x (2011-11-17 08:11:55)

Normalny przedsiebiorca placi pelny ZUS nawet majac straty.
Jak to jest ze do polskich rolnikow dokladam, dostaja doplaty, placa KRUS zamiast ZUS, blokuja drogi swoimi traktorami, wjezdzajac z pola nie myja kol tylko rozrzucaja bezkarnie gowno po jezdni a pozniej idac na bazar okazuje sie ze polskie ziemniaki prosto od rolnika sa 2x drozsze od tych sprowadzonych z Ameryki Poludniowej?

-cycu (2011-11-16 22:56:46)

jak patrze na tych ludzi od razu wiem ze sa ze wsi

-klops (2011-11-16 21:16:31)

ludzie nie mam nic wspolnego z rolnictwem ale jestem z wami to co robia to juz lekka przesada.Idzcie na calosc i piszcie az do sztrasburga w tym kraju g.... mozna.

-oo7 (2011-11-16 20:21:35)

I dlatego że mają małe dochody to mają płacic mniejszy ZUS?

- (2011-11-16 19:03:29)

chcieliscie PO oraz PSL to macie!!!!!

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry