swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Żeby Polska była Wolna!!!

Dodane: MC Data: 2011-11-11 11:40:37 (czytane: 14232)  Wersja do druku

11 listopada przypada jedno z najważniejszych Świąt Narodowych, Święto odzyskania Niepodległości po 123 latach niewoli. Tego dnia roku 1918 nastąpiło przekazanie przez Radę Regencyjną władzy nad podległym jej wojskiem marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Tegoż dnia 93 lat temu, po pertraktacjach Marszałka z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły się wycofywać z Królestwa Polskiego. Odzyskanie Niepodległości było procesem stopniowym a nie jednorazowym wydarzeniem, a data 11 listopada nie oznaczała jeszcze prawnego istnienia Polski.

Cały proces odzyskiwania wymarzonej przez Polaków Niepodległości związany był z wielkimi postaciami tamtych czasów m. in. Piłsudskim, Paderewskim, Daszyńskim, Witosem, Narutowiczem.

niepodleglosc.jpg


Rok 1918: zbliżająca się nieuchronnie klęska Austro-Węgier i Niemiec nasila przygotowania do utworzenia na ziemiach polskich własnej administracji państwowej. I tak w październiku powstaje Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie, a na jej czele staje Wincenty Witos, w listopadzie powstaje Naczelna Rada Ludowa, a w nocy z 6 na 7 listopada Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie z Ignacym Daszewskim. Ten ostatni organ dostanie od marszałka Piłsudskiego – który zwolniony z więzienia w Magdeburgu 10 listopada wraca do Warszawy – misję stworzenia pierwszego rządu II RP.

11 listopada oficjalnie kończy się konflikt, któremu historia nadała miano I wojny światowej; tego też dnia Rada Regencyjna przekazuje Marszałkowi naczelne dowództwo na Wojskiem Polskim. Jednak to dopiero początek.

Trzy dni później 14 listopada 1918 roku rozwiązuje się Rada Regencyjna całą władze w przekazuje Piłsudskiemu, który ma już pełnię władzy; 22 listopada mianowany zostaje Tymczasowym Naczelnikiem Państwa, a także podpisany zostaje dekret o podstawach ustrojowych państwa polskiego. Jednakże Marszałek wie, że być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Dlatego największą troskę przykłada do armii, przewidując jakby wydarzenia roku 1919...

Dobrze klimat tamtego czasu oddaje Jan Pietrzak pisząc:

(…Wtedy, kiedy los nieznany
Rozsypywał nas po kątach,
Kiedy obce wiatry gnały,
Obce orły na proporcach.
Przy ogniskach wybuchała
Niezmożona nuta swojska:

Żeby Polska, żeby Polska,
Żeby Polska była Polską …

Zrzucał uczeń portret cara,
Ksiądz Ściegienny wznosił modły,

Opatrywał wóz Drzymała,
Dumne wiersze pisał Norwid.
I kto szable mógł utrzymać,
Ten formował legion w wojsko:

Żeby Polska, żeby Polska,

Żeby Polska była Polską …

Na dobre 11 listopada został ustanowiony Świętem Narodowym dopiero w kwietniu 1937 roku i do wybuchu II wojny światowej obchodzony był tylko dwa razy w 1937 i 1938 roku. Podczas okupacji hitlerowskiej obchody tego Święta, jak i inne przejawy polskości były niemożliwe. Po ’45 roku świętowano podpisanie manifestu PKWN i dzień 22 lipca jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski – jak dodają ludzie pamiętający tamte czasy Narodowe Święto Odrodzenia Polski pod Sowiecką Kuratelą, czyli ciąg dalszy niewoli i braku suwerenności, kiedy manifestacje patriotyczne pacyfikowane były przez milicję a ich uczestnicy aresztowani przez SB. Dopiero w 1989 r. podczas obrad Okrągłego Stołu, Sejm IX kadencji przywrócił 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (11)
     

-xyz (2011-11-14 11:50:51)

bzdurny tekst zamieścił admin , pewnie niestarannie przepisany z jakiejs ulotki
IPN owskiej czy podobnego opracowania
- był rząd Ignacego Daszyńskiego a nie Daszewskiego

- nad jakim wojskiem polskim przekazała rada regencyjna dowództwo Piłsudskiemu?

- co znaczy na dobre 11 listopada ustanowiony został Świętem Narodowym?
Dlaczego przez blisko 20 lat drugiej RP
nikt na taki pomysł nie wpadł?

-co za bzdura z stwierdzeniem,że podczas okupacji niemieckiej obchody 11 listopada były niemożliwe. A jakie
obchody państwowe były wówczas możliwe?

- po 1944 roku obchodzono 22 lipca ale
to było i tu autor tego bzdurnego tekstu
wykazał się pisząc wielkimi literami o
Sowieckiej Kurateli. Jak to w końcu jest
Nie obchodzenie 11 listopada w latach międzywojennych to w porządku a po 1945 to objaw zniewolenia?

- oczywiście fałszerzowi historii nie wpadnie do głowy napisać że Sejm PRL przywrócił to święto lecz kamufluje to jakimś okresem okrągłego stołu

- czytam w tym wziosłym tekscie że bojownicy wszystkich krajów i narodów są naszymi braćmi. To dlaczego praliśmy się z Ukraińcami walczącymi o swoja

- łże autor notatki że umiemy oddać hołd wszelkiej myśli w jakimkolwiek języku się zrodziła. Nie jesteśmy
tacy tolerancyjni o czym świadczy nasz stosunek do mniejszości, do niewierzących, do wolnomyslicieli, do ateistów, cyganów, żydów in dziesiatków inaczej myslacych

- znacza częśc tego tekstu jest nieprawdziwa, nie obiektywna, nierzetelna. Kiedyś takie teksty zamieszczał Kalendarz Robotniczy potem Zołnierz Wolności. Oczywiście fałszując w drugą stronę

-olo (2011-11-13 00:44:03)

doprecyzuję swoją wypowiedż bo wśród znawxów historii precyzja wypowiedzi to ważna sprawa. Otóz napisałem bzdurę
którą się powszechnie powtarza że 11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna. W rzeczywistości tego dnia podpisano jedynie rozejm czyli zawieszenie broni. Stan wojny istniał jeszcze kilka miesięcy. Formalnie zakończenie wojny to traktat wersalski i inne związanie z nim traktaty

-do Olo: 11.11.1918 zakończyła się też I. WŚ (2011-11-12 11:20:02)

Drogi Olo, czasami piszesz mądrze, a czasami pieprzysz 3po3, tak jak np w temacie daty 11.11.1918. Stwierdzając: 'Co oznacza data 11 listopada. Ano historycznie nic ważnego.' pokazujesz swoje luki w wiedzy.

Rocznica 11.11.1918 jest obchodzona w bardzo wielu krajach i uważam, że dla nas Polaków jest tym bardziej godna czci, czy ktoś lubi Piłsudskiego czy nie.

- (2011-11-12 10:15:33)

Polska nie jest krajem niepodległym to jest państwo policyjne z jednej strony okrada nas rząd z drugiej mamy wymuszenia policyjne na szeroką skalę.
A pieniądze idą na dodatki zachłannych polityków co litości nie mają.
[b]Walczmy o niepodległość!!![/b]

-,,, (2011-11-11 19:13:35)

flagę KSZO ostrowiec ma, 2 flagi w plecy w 2 tyg AKS JABOL SKŁAD HOOLIGANS

-kropek (2011-11-11 17:55:16)

a gdzie flagi >?? jakos malo swiatecznie

-olo (2011-11-11 17:39:56)

11 listopada Polska żadnej niepodległości ani faktycznie ani formalnie nie uzyskała. Natomiast w tym dniu Rada Regencyjna swoim dekretem
mianowała osobę prywatną czyli Piłsudskiego ministrem i naczelnym dowódcą. I w kraju niewiele się działo
Była Rada Regencyjna, była niemiecka komendantura miasta.

Natomiast w Europie 11 listopada formalnie zakończono I wojnę. I to jest szczególne wydarzenie do którego dopisano polski wątek. Trzeba także pamiętać że Niemcy uwolnili internowanego Piłsudskiego nie z myślą o Polsce lecz o własnych interesach
Napisałem że tego święta przed wojną w zasadzie nie obchodzono. Drobne słowo ,, w zasadzie,, wynika z faktu uchwalenia a nie obchodzenia.To drobiazg taki Mit marszałka budowany min takimi datami za dwa lata legł w gruzach. A spadkobiercy i depozytariusze tego mitu ledwo się od
kryminału wywinęli

-hieronim (2011-11-11 16:20:53)

i jeszcze powstanie nk

-:( (2011-11-11 14:49:39)

Czy ktoś słuchał kazania podczas mszy za ojczyzną w kościele NMP?

- (2011-11-11 13:45:58)

Ciekawa lekcja historii,ale gdyby świeto uchwalił obóz piłsudczykowski ważniejszą datą byłby przyjazd Piłsudskiego do Warszawy 10 listopada.Wybor 11 listopada był wiec kompromisem między sanacja a endecją.1937 rok poza tym to chyba jeszcze było przed wojną?Chyba,że ta wybuchła w 1936,a nie w 1939

-olo (2011-11-11 12:26:56)

Jest święto 11 listopada i O.K. Warto wiedzieć że przed wojna takiego świeta
w zasadzie nie obchodzono. Powołał je
obóz piłsudczykowski w 1937 ku chwale własnej i mitu marszałka. Co oznacza data 11 listopada. Ano historycznie nic ważnego. Tego dnia Rada Regencyjna formalnie przekazała Piłsudskiemu władzę wojskową na wojskiem jeszcze nie istniejącym. Ważniejsze historycznie daty z tamtego okresu to np 12 listopada, 14 listopada czy 15 listopada kiedy pojawiła się oficjalnie nazwa państwa. PPS przed wojna obchodził 7 listopada jako rocznicę utworzenia pierwszego rządu tzw ludowego

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry