swietokrzyskie.info


Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

CIĄG DALSZY AFERY OGÓRKOWEJ - pikieta pod Urzędem Marszałkowskim!

Dodane: AT Data: 2011-11-11 15:01:12 (czytane: 43762)  Wersja do druku

W dniu 14.11.2011 r. w godzinach od 11.00 do 12.00 pod Urzędem Marszałkowskim w Kielcach odbędzie się pikieta rolników – producentów ogórków gruntowych z województwa świętokrzyskiego.

Z kilku miejscowości województwa świętokrzyskiego przygotowane są wyjazdy zbiorowe rolników. Uprzejmie proszę osoby chcące wziąć udział w pikiecie i organizowanie się w grupy w swoich miejscowościach oraz szybką informację w tej sprawie celem rezerwacji autokaru.


Pikieta ta jest m.in. odpowiedzią na dokument, jaki otrzymali rolnicy z Agencji Rynku Rolnego w Kielcach, który jest odpowiedzią na pismo złożone w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie w dniu 4.10.2011r. (a nie jak podano w piśmie 04.09.2011 r.)

Pismo złożone w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

arrr_pismo_do_ministerstwa.jpg
Kliknij na zdjęcie aby otworzyć całe pismo w wersji pdf

 

Odpowiedź Ministerstwa na powyższe pismo:

pismo_agencja_rynku_rolnego.jpg

Kliknij na zdjęcie aby otworzyć całe pismo w wersji pdf


Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 601- 463 - 077

/Irena Romanowska/



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (49)
     

- (2011-11-20 11:19:16)

Zawsze są problemu jak się kasę rozdaje lub coś komuś refunduje. Ja prowadzę działalność gosp i nikt mi do niczego nie dokłada, jeszcze mam OBOWIĄZEK płacić minimum 1000 PLN ZUS za siebie i nikt mi się nie pyta czy mam na to , czy nie, czy moja firemka jednoosobowa akurat w danym miesiącu zarobiła tyle że wystarczy na obowiązkowe daniny i na życie. Dlatego uważam rolników za grupę mocno uprzywilejowaną, zawsze jest problem bo albo za duży urodzaj albo za mały, dopłaty do paliw, państwo czyli my płacimy za rolników większość składek na ichniejszy KRUS, a który rolnik płaci jakikolwiek podatek od dochodu przecież z tego utrzymują się urzędy, szkoły i służby z których chłopi również korzystają. Wiem że zaraz będzie oburzenie jak to jest ciężko na wsi ja odpowiadam że nigdzie lekko nie jest. Na wsi również mieszkałem i mam rodzinę do dziś i wiem jak to wygląda. Małżeństwo około 50 lat już na rentach - pobiera się kasę co miesiąc, gospodarstwo przepisane na syna - pobiera się wszelkie dopłaty + młody dodatkowo na czarno pracuje więc gdzie tu sprawiedliwość i zaznaczam że produkcja w w/w gospodarstwie jest dość spora jakieś 200-250 tuczników/rok + mleko + usługi sprzętem dla ludzi i tego ani grosza do budżetu państwa, żadnej kasy fiskalnej itd. I gdzie tu sprawiedliwość społeczna ???

-W odp.Pana Ministra Butry (2011-11-17 14:58:36)

,Według Pana Ministra wynika że ,odszkodowania nam się nie należą ,należą się natomiast ,,rolmikom,, ,którzy nie koniecznie musieli mieć w tym okresie ogórków w polu wystarczy że były na papierze.Kontrole wyślijcie w teren to zobaczycie jaka jest prawda .Czy rolnik w Tym Kraju niema prawa obrony .To nie jest żadna akcja polityczna ,tu już nie chodzi o pieniądze ale o zwykłą uczciwość Urzę dnika Polityka.Panowie <<Gdzie Bóg Gdzie Honor a Gdzie Ojczyzna>>

-rolnicy (2011-11-16 15:22:29)

Będzie pozew zbiorowy przeciwko ARR...?
poniedziałek, 14 listopada 2011 19:04
Więcej na temat: warzywa, rolnictwo, ARR, wnioski, rolnik, UE, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, szkody, plantacja, straty, termin, pieniądze, odszkodowania, rekompensaty, plantatorzy, pozew, zbiorowy, szklarnie, tunele foliowe, gruntowe,
Unijne rekompensaty dla producentów warzyw za straty wywołane epidemią E-coli stały się cierniem w oku zarówno dla tych poszkodowanych, jak i ARR. Świętokrzyscy rolnicy wylali swoje żale podczas pikiety przed Urzędem Marszałkowskim w Kielcach. Twierdzą oni, że w urzędach gmin i u sołtysów nie było szczegółowych informacji nt. rekompensat.
Będzie pozew zbiorowy przeciwko ARR...?

Ok. 150 producentów ogórków z województwa świętokrzyskiego demonstrowało przed Urzędem Marszałkowskim w Kielcach. Rolnicy uważają, że nie uzyskali od Agencji Rynku Rolnego właściwej informacji nt. ubiegania się o rekompensaty za swoje straty.

W pikiecie wzięli udział rolnicy z powiatów: buskiego, kazimierskiego, pińczowskiego i sandomierskiego. Trzymali biało-czerwone flagi i transparenty z hasłami: "Panie Marszałku, dość obłudy, żądamy konkretów" oraz "Dość okradania rolników". Sprawa dotyczy wypłaty odszkodowań za straty poniesione od 26 maja do 30 czerwca. W tym okresie konsumenci, obawiając się o swoje zdrowie w związku z epidemią E-coli, wstrzymywali się z zakupem warzyw, przez co producenci nie mogli sprzedać swojej produkcji. Z tego powodu najwięcej strat w Polsce ponieśli producenci pomidorów i ogórków.

Świętokrzyscy rolnicy twierdzą, że w urzędach gmin i u sołtysów nie było szczegółowych informacji dotyczących możliwości ubiegania się o rekompensaty. Większość producentów sądziła, że odszkodowania należą się tylko tym, którzy warzywa uprawiali w szklarniach i tunelach foliowych. Dopiero dwa dni przed ostatecznym terminem składania wniosków "pocztą pantoflową" dowiedzieli się, że o odszkodowania mogą ubiegać się także uprawiający warzywa gruntowe.

W Świętokrzyskiem zebrano skargi na działalność ARR od ponad 3 tys. rolników. Dokumenty razem z pismem przewodnim zostały wysłane do Komisji Europejskiej. Równolegle zbierano nowe wnioski o wypłatę odszkodowań, które zostały przekazane Ministerstwu Rolnictwa.

We wrześniu marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas skierował do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego prośbę o sprawdzenie sposobu przekazywania informacji przez ARR. Z kontroli przeprowadzonej przez resort rolnictwa w Agencji wynika, że rolnicy byli prawidłowo informowani o możliwości uzyskania rekompensaty.

Pełnomocnik poszkodowanych Irena Romanowska powiedziała w poniedziałek PAP, że wyniki kontroli nie są zaskakujące, bo ewentualne nieprawidłowości wskazałyby także na odpowiedzialność resortu rolnictwa, któremu podlega Agencja.

"Czujemy się poszkodowani i żądamy zadośćuczynienia. Wiemy, że marszałek nie ma wpływu na Agencję, ale reprezentuje tę samą opcję polityczną co ta instytucja i Ministerstwo Rolnictwa, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe. Jeżeli będą coś chcieli zrobić dla rolnika, to mogą to zrobić razem" - tłumaczyła Romanowska.

Protestujący nie wykluczają pozwu zbiorowego w tej sprawie przeciw ARR i resortowi rolnictwa. Chcą także ujawnienia nazwisk plantatorów, którzy uzyskali odszkodowania.

Z pikietującymi spotkał się sekretarz województwa Bernard Antos. "Marszałek zgłosił sprawę do Najwyższej Izby Kontroli, która poinformowała przed dwoma tygodniami, że wszczęła kontrolę w tej sprawie" - tłumaczył zgromadzonym.

Zdaniem wiceministra rolnictwa Andrzeja Butry, z którym w czwartek rozmawiała PAP, pretensje rolników były w dużym stopniu "nakręcone" przez opozycyjnych polityków podczas ostatniej kampanii wyborczej. "Przekonywano ich wówczas, że powinni się starać o unijne środki, mimo że nie spełniali warunków, by taką rekompensatę otrzymać" - mówił Butra.

Z kontroli resortu rolnictwa wynika, że Agencja w dostatecznym stopniu i właściwie poinformowała o rekompensatach. Informacje zostały rozesłane do ponad 300 różnych instytucji, m.in. do samorządów gminnych i powiatowych, izb rolniczych, ośrodków doradztwa rolniczego, do ogólnopolskich i lokalnych mediów.

Wiceminister przypomniał, że zasady uzyskania takiej rekompensaty wyznaczyła Komisja Europejska. Ustaliła także terminy składania wniosków. Takie dokumenty trzeba było dostarczyć najpóźniej do 11 lipca br. Obecnie sprawa rekompensat jest już zamknięta i "nie ma co łudzić rolników, że coś jeszcze dostaną" - podkreślił.

Polska na rekompensaty otrzymała 46 mln euro. ARR wypłaciła pieniądze, zgodnie z terminem - do połowy października, prawie 4,8 tys. gospodarstw, w tym 30 proc. środków trafiło do rolników z woj. świętokrzyskiego. (PAP)

- (2011-11-16 10:01:33)

ja osobiście dzwoniłam do ARR i zostałam poinformowana że pieniądze nalezą się tylko plantatorom ogórka szklarniowego i tunelowego.Jak większośc rolnikó zostałam wprowadzona w błąd to jest szczera prawda że pracownicy agencji w zywe oczy kłamali.Tylko teraz niema kto za to ponieśc konsekwencji.A najbardziej zostali pokrzywdzeni rolnicy

-rolnicy (2011-11-14 20:27:45)

Głośny protest świętokrzyskich rolników
Artykuł dodany: 2011-11-14 12:18:06, ostatnia aktualizacja: 2011-11-14 16:35:24
Około 200 producentów ogórków gruntowych z powiatów: buskiego, pińczowskiego, sandomierskiego i kazimierskiego pikietowało przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Manifestacja była bardzo głośna i barwna. Rolnicy protestowali przeciwko nieudolności urzędników rejonowego oddziału Agencji Rynku Rolnego.
Pikieta była skierowana również przeciwko marszałkowi województwa Adamowi Jarubasowi, który w zakończonej niedawno kampanii wyborczej obiecał interwencję w Ministerstwie Rolnictwa i Najwyższej Izbie Kontroli. "Panie marszałku chciałeś mieć teczkę, możesz mieć taczki'' - brzmiało hasło na jednym z transparentów. Marszałka nie było jednak w urzędzie. Po kilkunastu minutach do protestujących rolników wyszedł sekretarz województwa Bernard Antos, który poinformował, że NIK rozpoczęła kontrolę Agencji Rynku Rolnego.
Pikietujący rolnicy nie otrzymali rekompensaty za straty poniesione w następstwie E.coli. Nie złożyli wniosków, bo &#8211; jak twierdzą &#8211; Agencja Rynku Rolnego wprowadziła ich w błąd, informując, że unijne wsparcie przysługuje tylko uprawiającym ogórki w szklarniach i tunelach foliowych. Tymczasem ci producenci ogórków gruntowych, którzy złożyli wnioski, otrzymali rekompensatę .
Przebywający w ubiegłym tygodniu w Kielcach zastępca prezesa Agencji Rynku Rolnego Artur Brzózka poinformował, że kontrola specjalnej komisji Ministerstwa Rolnictwa nie potwierdziła tych zarzutów.

M. Pirosz z relacji E. Okońskiej

-do pitu (2011-11-12 22:59:25)

jak rolnik ogórki zbiera to się odszkodowanie nie należy.... wszyscy poczuli lekką kasę i chcą wyrwać ile się da..

-pitu (2011-11-07 10:19:30)

Oj durne.

- (2011-11-06 21:57:37)

No i co durne chłopki,PSL zrobił z wami co chciał a wy dalej na nich głosujecie?. Powinni wam teraz pokazać gest Kozakiewicza a w Kielcach pogonić na cztery wiatry.

- (2011-11-06 21:50:49)

Jeżeli chcecie coś osiągnąć to do Kielc trzeba jechać bo przy najbliższej takiej sprawie agancja wydyma was jeszcze gorzej.

-niedoinformowany (2011-11-06 20:40:55)

I co robimy z tymi odszkodowaniami,ja jestem producentem warzyw pod tunelami w gminie pacanów ,informacji zero na czas ,sołtys dowiedział sie odemnie po terminie o możliwośći składania wniosków .Widać musimy się skrzyknąć przez internet i działać ,co Wy na to???????????????????????????

-X Y Z (2011-11-06 20:32:10)

Jadę do Kielc po to ,aby przypomnieć Marszałkowi treść wywiadu udzielonego tuż przed wyborami,jeżeli były to obietnice wyborcze to tym gorzej dla niego.Ma wielkie aspiracje,a gdzie PSL ma chłopów to co jakiś czas się okazuje.

-zosia (2011-11-06 10:48:49)

Śmiechu warte...

- (2011-11-05 13:45:42)

w tygodniku ponidzie jest napisane ze starosta buski nie otrzymal wiadomosci o zkladaniu wnioskow o odszkodowanie ale w gminnie stopnica zlozylo ich 80%rolnikow , w gminnie wislica wojt nie wiedzial tez o odszkodowania a w gminnie pinczow otrzymano informacje dopiero 2 miesiace po

- (2011-11-05 12:18:46)

Sami sobie takich sołtysów wybraliście. I jeżeli jesteście tacy zwarci i zdeterminowani to dlaczego nie wybierzecie nowych ? Najwyższy czas pokazać że sołtys nie tylko jest od podatków.

-pitu (2011-11-05 11:59:02)

pitu masz racje w wymowie ale coz od rolnikow masz plusa a od panstwa wpier ,,,,l

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry