swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Prezentacja wyników badań potencjału turystycznego miasta i gminy Busko-Zdrój. (audio)

Dodane: AT Data: 2011-11-04 15:03:08 (czytane: 18792)  Wersja do druku

Kolejnym etapem realizacji projektu 'Opracowanie Strategi Rozwoju Turystyki dla Miasta i Gminy Busko-Zdrój na lata 2011-2020' było przeprowadzenie II Sesji Strategicznej z udziałem interesariuszy projektu – liderów lokalnej społeczności. Tematem spotkania była: Prezentacja wyników badań potencjału turystycznego miasta i gminy Busko-Zdrój.

Spotkanie, którego organizatorem jest firma Smit i Smit Consulting odbyło się 4 listopada 2011 w auli Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, w Busku-Zdroju, przy ul. Mickiewicza 22.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz: miasta i gminy, powiatu, przedstawiciele; sołectw, podmiotów uzdrowiskowych, placówek oświatowych, organizacji pozarządowych; przedsiębiorców i lokalne media.

Na sesji podsumowano również wyniki spotkania warsztatowego, poświęconego zagadnieniom wizerunku i tożsamości Buska-Zdroju i okolic.


strategia_uzdrowiska.jpg


 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania z II Sesji Strategicznej, która odbyła się 4 listopada 2011r..

Część 1. Kliknij i słuchaj (mp3): 



Część 2. Kliknij i słuchaj (mp3): 





 

Zapraszamy również do wysłuchania nagrania ze spotkania warsztatowego poświęconego zagadnieniom wizerunku i tożsamości Buska-Zdroju i okolic, które odbyło się w ramach projektu "Opracowanie Strategi Rozwoju Turystyki dla Miasta i Gminy Busko-Zdrój na lata 2011-2020"

Część 1. Kliknij i słuchaj (mp3): 



Część 2. Kliknij i słuchaj (mp3): 


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (46)
     

-gosc (2011-11-05 18:44:39)

turysci w sezonie letnim ? hmm nawet w miescie uzdrowiskowym letniego basenu nie ma ... WSTYD !!!

-xyz (2011-11-05 15:23:16)

i przejdżmy do konkretów. Oto przyjezdża na letni wypoczynek rodzina z dziećmi np do Dobrowody. Dla tej rodziny np 4 osobowej potrzeba 2 pokojowego conajmniej pomieszczenia z łazienka i miejscem przebywania np podczas deszczu. Dla dzieciaków konieczny jest ogrodzony i wyposażony plac zabaw coby się w gnojówce nie potopiły. Wieczorem rodzina poszłaby do kawiarni czy restauracji, jak w miejscowościach turystycznych, Ile trzeba wpakować w Dobrowodę aby taki podstawowy standard pobytowy uzyskać?
Walor turystyczny to zespół elementów środowiska naturalnego oraz elementów pozaprzyrodniczych czyli recepcyjnych
Która miejscowośc w gminie ma choć podstawowe walory turystyczne mogące zainteresować i / to ważne / skłonić do
przyjazdu?

Skąd miałoby przybyć do Buska te szacunkowe 2 tysiące turystów? Kraków i okolice odpadaja. Maja obok siebie wspaniałe tereny. Warszawa ma tyle samo nad jeziora mazurskie. Katowice nie będą się tu pchały bo maja lepsze tereny. Skąd wziąć tych potencjalnych turustów co to będą mieli do wydania
tysiąc złotych w Dobrowodzie, Piaskach czy inny Szańcu? Jakich użyć argumentów
by przyjechali do Buska a nie np na Węgry czy do Słowacji?

Rodzi się więc pytanie: na jakich podstawach przyjęto zlecenie opracowania strategii rozwoju / w zasadzie zbudowania / turystyki w gminie? Czy ktoś widział takie analizy, szacunki,pomysły? Na podstawie chciejstwa? Tu się ma wydawać publiczne pieniądze.

-Waldemarze (2011-11-05 13:42:05)

Ja też bym oddał głos ale Panu Waldemarowi, a nie Waldemarze Sikorze:DD Co za entelegent rozpoczął to spotkanie?

-xyz (2011-11-05 12:07:40)

najpierw trzeba zrobic porządna symulację ekonomiczna przedsięwzięcia. Tzn czy jest szansa aby np w sezonie letnim przyjechało do miasta i gminy np dodatkowo 2 tysiące osób i by każda z nich zostawiła tu 1 tysiąc zł co by dało
łacznie 2 mln przychodu a zysku oczywiście część z tego. Zeby tak się stało trzeba się zastanowić ile trzeba zainwestować w ten interes i skąd wziąc pieniądze. A zainwestowac trzeba np w
- 2 tysiące dodatkowych miejsc noclegowych o przyzwoitym standardzie
- 2 tysiące dodatkowych miejsc gastronomicznych o przyzwoitym standardzie
- kilkanaście parkingów itd itd

No i najważniejsze, co tym ludziom zaproponujemy aby tu ponownie przyjechali?

Pytanie końcowe: za jaki czas można będzie osiągnąć zakładane przychody?

Taka analiza powinna być zrobiona w urzędzie przez kilku rozsądniejszych
ludzi bez potrzeby angażowania firm zewnętrznych. Opracowując taka analizę warto uwzględnić fakt, że np wynajęcie domku letniskowego w Toskanii dla 4 osób przez tydzień kosztuje łącznie 1200zł.Domek z dwoma sypialniami, łazienką, salonikiem, klimatyzacja.
Tymczasem urząd firmowany przez burmistrza zabiera się do sprawy od zadniej strony. Już chce robić strategię
rozwoju czegoś co powstać nie może. Już się zabierze za promocję, ale czego?
Tydzień pobytu w Egipcie kosztuje około 1200zł.Jest gwarancja ładnej pogody, kapieli, zwiedzania naprawdę atrakcyjnych miejsc. Tydzień lub dwa pobytu w Mikułowicach nieczego nie gwarantuje, bo tam nic nie ma. Oczywiście koszt niższy niż Egipt ale czy o to chodzi?

-niby tak olo (2011-11-05 11:28:31)

ale..
moim zdaniem to może byc dobry pomysł, gleby w gminie w wielu miejscach średnie, przemysł nie ma szans. Turystyka może być źródłem dochodu dla wielu ludzi i to bez dewastowania różnych walorów. Chodzi np o gospodarstwa agroturystyczne, ekologiczne, ogrody...Przeciez to przyciągnie kuracjuszy i bedzie z korzyścią dla uzdrowiska.

- (2011-11-05 10:19:54)

Ten z tym mikrofonem kto to bo niewiadomo o co chodzi jak mówi.

-do poniżej (2011-11-05 00:28:54)

nikt nie jest w stanie wytłumaczyć kilku facetom,że turyści żadni tu nie przyjadą gromadnie. Bo brak takich walorow, bo brak odpowiedniej infrastruktury, bo brak pomyslunku na ta turystykę. Przy najlepszym układzie i deszczu pieniędzy unijnych / co mało
realne / jakies tam zaplecze turystyczne działające przez wakacje może i powstanie. Za jakieś dziesięc lat
inwestowania i promocji. Ale na turystyce się zarabia. Tzn mozna zarabiać na robieniu szumu wokół turystyki w mieście i okolicach. Zdaje się też,że dział promocji miasta jest tylko na taka organizację przygotowany/ Czyli nieważne co będzie ważne by ino szum był

-a po co do was jechac czyli polska wschodnia w defensywie. (2011-11-04 23:14:05)

z warszawy do buska jest przeszlo 200 km. mniej wiecej tyle samo jest na mazury gdzie jest infrastruktura i nieporownywalne walory krajobrazowe z buskiem czy sronidziem. mazury to cud natury a wy ? barbaria i psl

- (2011-11-04 22:56:53)

Busko już wystarczająco zniszczono poprzez niewłaściwe zagospodarowanie przestrzenne, niekontrolowane zanieczyszczenie, nieład wizualny, zły stan sanitarno higieniczny, ograniczenie komunikacji itp. Teraz
dołożą się do tego szalone pomysły , tak sądzę kilku osób które wymyśliły sobie turystykę tam gdzie powinna być zakazana!

- (2011-11-04 22:55:08)

120000

- (2011-11-04 21:47:11)

Ile nas kosztują te mądrości ?

- (2011-11-04 13:33:16)

"Jak się nie ma dużej kasy to trzeba starannie projektować gdzie wydana przyniesie szybkie zyski. W uzdrowisku
można szybko zwiększyć ilość i jakośc usług. Turystyki w gminie nie uda się zrobić a już napewno nie dwa grzybki w barszczu czyli i turyści i kuracjusz"

-do olo (2011-11-04 13:29:24)

Będą zachęcać turystów w przedziale 35-50 lat - tylko do czego?

-olo jeszcze raz do ok (2011-10-22 17:27:11)

- przeszło cztery lata temu miałem nadzieję,ze Wąsowicz / humanista / nada buskiej władzy inny wymiar. Przed wyborami nawet go zapytałem co jest celem jego ewentualnego burmistrzowania. Opowiedział mi wówczas o drogach, mostach, szkołach podczas gdy powinien ten cel określić jako uzyskiwanie satysfakcji mieszkańców z bycia buskowianami. Było to pierwsze ostrzeżenie ,że facet nie bardzo wie po co ma być burmistrzem. Bo dla jednych ważna jest droga a dla innych godziny pracy urzędu

- kilka miesięcy po jego wyborze napisałem tu ,ze warto by zrobić cykl spotkań z byłymi mieszkańcami miasta, dziś żyjącymi w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi czy Warszawie. Spotkanie nie w celu napicia się gorzały a podyskutowaniu o buskich sprawach i zaangażoeamia tych osób w te sprawy. Bo wśród potencjalnych uczestników spotkań byliby i naukowcy, biznesmeni, dziennikarze, ludzie z kontaktami itp. Sami byśmy to sobie sfinansowali/ Temat został przez Wąsowicza zlekceważony. Nie zainteresował się nim Gradzik , nikt z radnych. Był to dla mnie ostateczny sygnał że nic się nie ruszy

- tenże Wasowicz wtdawał bez pomysłu pieniądze na promocje. Dał na marny serial który miał promować Busko ale chyba scenariusza nie czytał, bo jaka to promocja. Podobnie, tak przypuszczam, utopił inne pieniądze. Pisałem o tym. Za wspomożźenie serialu na którym ktoś kasę robił można było
dobrą stronę internetową miasta uzdrowiskowego zrobić

- najgorsze w tym,że mieszkańcy miasta są zupełnie obojętni wobec tych spraw
Spią jak niedżwiedzie a świat wokół walczy o wizerunki, marObojętne czy to prawnik czy lekarz czy nauczyciel dokładnie to sobie odpuszczają w myśl chłopskiej zasady: moje tylko do płota. To rozzuchwala władze do bezmyślności, obsadzania stanowisk niekompetentnymi, do robienia sobie spektakli ze spraw poważnych. Taki spektakl jest anonsowany na 4 listopada i nazywa się ,,sesja strategiczna z udziałem interesariuszy i liderów lokalnej społeczności,, Jacy liderzy? Kiedy się ujawnili? Czym się pokazali? Zbierze się urzędników w godzinach pracy i po spektaklu. Problem w tym że znowu przepadną cztery lata gdzie miasto powinno walczyć na rynku

- gdyby taki styl sprawowania władzy dotyczył Chmielnika czy Staszowa, pal licho. To dotyczy miasta uzdrowiskowego znanego w skali Polski. Taki styl nie dość ,ze nie wspiera waloru uzdrowiskowości to jeszcze niszczy czego dowodem będzie buska turystyka ktorej pogodzić w aktualnych warunkach z funkcjami uzdrowiskowymi nie sposób

-ok (2011-10-22 13:04:14)

Olo zgadzam się z tobą masz racje. Ale na twoje pytania ja niestety nie jestem wstanie, udzielić Ci odpowiedzi, zresztą gdyby było to łatwe w Busku żyłoby się znacznie lepiej. Mogę napisać tylko tyle, że świetne jest to, że rozpoczynasz dysekuje na takie tematy. Mam nadzieje, że zakończą się one wyraźnym wzrostem świadomości mieszkańców Buska. Moim zdaniem należy się zorganizować, założyć stowarzyszenie lub związek, produkować bibułę oraz informować ludzi w naszym mieście jak wyglądają sprawy. Trzeba punktować wszystkie błędy naszych władz, ich nieprzemyślane decyzje i reformy. Mi tego w Busku właśnie najbardziej brakuje. Masz dobre pomysły na temat tego jak powinno wyglądać nasze miasto. Dlatego zawsze z przyjemnością czytam twoje posty i komentarze. Wiem, że na pewno wielu ludzi myśli podobnie do ciebie. Jednak, jeśli będziesz je wygłaszał tylko przez Internet, to do nikogo one nie trafią, a w urzędzie pan burmistrz będzie robił to, co robili jego poprzednicy, czyli trwali do następnej kadencji po to by tylko trwać. W takim mieście jak Busko, każdy przyszły kandydat na stanowisko burmistrza powinien zaprezentować mieszkańcom swoją wizję rozwoju miasta. Szczegółowa wizję. To powinno być oczywiste. Niestety takich dyskusji w Busku jest jak na lekarstwo. A później są tego efekty w postaci wyrzuconych w błoto pieniędzy, które tak trafnie skądinąd opisujesz. I to chyba tyle.
Pozdrawiam

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry