swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Spowalniacz na krajówce.

Dodane: AT Data: 2011-10-03 09:38:41 (czytane: 19837)  Wersja do druku

Z lekkim zdziwieniem a zarazem zainteresowaniem obserwowali użytkownicy drogi krajowej 73 rozpoczęcie prac na jezdni na odcinku od Stopnicy – w górę w kierunku Buska. Drogowcy zrywali środkową część jezdni a zaraz potem ekipy rozpoczęły układanie krawężników i kostki brukowej tworząc pas chodnikowy na długości około 700 metrów.

Okazało się, że kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych prowadzi tu prace nad budową spowalniacza ograniczającego jazdę tylko jednym pasem z obu stron tej budowli.

Odcinek ten od górki w Podlasku aż po skrzyżowanie z drogą powiatową w Stopnicy w kierunku Solca Zdroju cieszył się niestety złą sławą ze względu na ponad dwukilometrowy prosty odcinek dobrej po przebudowie jezdni, gdzie kierujący szczególnie jadąc od strony Buska rozwijali prędkości grubo ponad 100 km/godz. To sprawiło iż GDDK postanowiła ograniczyć te szybkościowe zapędy budując ogranicznik w postaci wspomnianego wyżej pasa chodnikowego w środku jezdni.

stopnica_spowalniacz001.jpg 

stopnica_spowalniacz002.jpg 

stopnica_spowalniacz003.jpg 

stopnica_spowalniacz004.jpg 

Z opinii jakie słyszy się od użytkowników tego ciągu komunikacyjnego – jedni chwalą to rozwiązanie inni są sceptyczni. Szczególnie dotyczy to pasa w kierunku od stacji paliw w Stopnicy w kierunku Buska. Jeżeli zdarzy się pojazd przykładowo rolniczy lub inny jadący z prędkością 30 - 40 km/godz. to zaraz utworzy się długi korek gdyż nie ma możliwości przy tym rozwiązaniu wyprzedzania. Może się zdarzyć, że szczególnie jesienią i zimą trzeba mieć więcej miejsca przy śliskości nawierzchni do manewrów i co wówczas – tylko pobocze i rów pozostaje – mówią sceptycznie patrzący na to rozwiązanie kierowcy.

Pomysł na zdyscyplinowanie jadących tą bardzo obciążoną drogą krajową jest już na ukończeniu, wyznaczane są dodatkowo poziome pasy tzw. lewoskrętów – jak sprawdzi się to rozwiązanie w praktyce – zobaczymy.

/Robert Gwóźdź/


 

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (40)
     

-pawełek (2011-10-03 14:22:09)

tylko pasuje zeby ten urzednik ktory to wymyslil jechach za ciagbikiem rolniczym przez 20 km kilka razy w tygodniu polecam glupoty . zamiast umilic to uprzykrzyc zycie polakom .

-katka (2011-10-03 14:14:41)

A na tym pięknym chodniczku proponuję ustawić stoliczki i krzesełka. Co się ma taka ładnie zagospodarowana przestrzeń marnować :).

-czytelnik (2011-10-03 14:12:48)

wprowadzenie takiego rozwiązania ma swoje dobre i złe strony - niestety tych złych jest więcej. Jak już zauważono, jesli któryś z pojazdów (np.ciągnik rolniczy) będzie poruszał się z prędkością 30 km/h to będą tworzyć się korki, no i nie daj Boże jeśli w taki korek wpakuje się karetka pogotowia na sygnale, czy też straż pożarna.

-Glupota (2011-10-03 13:30:55)

Równie dobrze mogli posadzic pas zieleni albo walnać balustrade. Idioci skonczeni.

-Tak jestes zacofana (2011-10-03 13:29:43)

To nie jest chodnik do chodzenia dla ludzi tylko przeszkoda dla kierowców która wyglada jak chodnik

-cd. (2011-10-03 12:52:43)

Środkiem drogi mamy chodzić między jadącymi autami???? no chyba, że jestem zacofana i niewiem po co ten pas chodnikowy:(((

-- (2011-10-03 12:52:13)

Zapewne ten CIĄG KOMUNIKACYJNY zaprojektowali "naukowcy z bierutowic" , na całym świecie staraja sie jak kierowcom ulepszyć warunki drogowe a u nas jak im utrudnić

-monia (2011-10-03 12:47:52)

Wszystko ok:) super to wygląda:) ma się rozumieć że po tym pasie chodnikowym mają chodzić piesi?????tak???? np. po jednej stronie tego pasa jadą TIRy i po drugiej stronie pasa jadą TIRy a po pasie idą piesi???? czy ja czegoś tu nie rozumiem???

-Stowarzyszenie Razem Dzieciom (2011-10-03 10:37:23)

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Razem Dzieciom [url]www.razemdzieciom.busko.pl[/url] oraz na facebook [url]www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Razem-Dzieciom/130893220329143[/url]

-faf (2011-10-03 10:04:36)

naprawde gratulacje za pomysl...sami geniusze, juz nie maja na co pieniedzy wydawac.. haha

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry