swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Spowalniacz na krajówce.

Dodane: AT Data: 2011-10-03 09:38:41 (czytane: 19835)  Wersja do druku

Z lekkim zdziwieniem a zarazem zainteresowaniem obserwowali użytkownicy drogi krajowej 73 rozpoczęcie prac na jezdni na odcinku od Stopnicy – w górę w kierunku Buska. Drogowcy zrywali środkową część jezdni a zaraz potem ekipy rozpoczęły układanie krawężników i kostki brukowej tworząc pas chodnikowy na długości około 700 metrów.

Okazało się, że kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych prowadzi tu prace nad budową spowalniacza ograniczającego jazdę tylko jednym pasem z obu stron tej budowli.

Odcinek ten od górki w Podlasku aż po skrzyżowanie z drogą powiatową w Stopnicy w kierunku Solca Zdroju cieszył się niestety złą sławą ze względu na ponad dwukilometrowy prosty odcinek dobrej po przebudowie jezdni, gdzie kierujący szczególnie jadąc od strony Buska rozwijali prędkości grubo ponad 100 km/godz. To sprawiło iż GDDK postanowiła ograniczyć te szybkościowe zapędy budując ogranicznik w postaci wspomnianego wyżej pasa chodnikowego w środku jezdni.

stopnica_spowalniacz001.jpg 

stopnica_spowalniacz002.jpg 

stopnica_spowalniacz003.jpg 

stopnica_spowalniacz004.jpg 

Z opinii jakie słyszy się od użytkowników tego ciągu komunikacyjnego – jedni chwalą to rozwiązanie inni są sceptyczni. Szczególnie dotyczy to pasa w kierunku od stacji paliw w Stopnicy w kierunku Buska. Jeżeli zdarzy się pojazd przykładowo rolniczy lub inny jadący z prędkością 30 - 40 km/godz. to zaraz utworzy się długi korek gdyż nie ma możliwości przy tym rozwiązaniu wyprzedzania. Może się zdarzyć, że szczególnie jesienią i zimą trzeba mieć więcej miejsca przy śliskości nawierzchni do manewrów i co wówczas – tylko pobocze i rów pozostaje – mówią sceptycznie patrzący na to rozwiązanie kierowcy.

Pomysł na zdyscyplinowanie jadących tą bardzo obciążoną drogą krajową jest już na ukończeniu, wyznaczane są dodatkowo poziome pasy tzw. lewoskrętów – jak sprawdzi się to rozwiązanie w praktyce – zobaczymy.

/Robert Gwóźdź/


 

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (40)
     

-Przejazdem (2011-10-03 20:53:19)

Ciekawe co teraz z handlem przy drodze bedzie skoro Stopnica to zagłębie czereśni i brzoskwiń:P Hmm... wiem rozłożą sie teraz na tym pasie chodnikowym;) Jaki koreczek się zrobi jak bedziemy chcieli sobie coś kupić hahaha..

- (2011-10-03 20:47:27)

a skrzyzowania na Boh. Warszawy i Witosa to nikt nie moze ogarnac, tylko robi się coś, co nikomiu nie służy :/

-Mieszkaniec Buska (2011-10-03 20:25:02)

Wystarczy że gmina Busko spowolniła w ostatnim roku i jeszcze Stopnicę chcą spowolnić.

-FAKT (2011-10-03 20:13:16)

na cholerę ten trotuar na środku jezdni - dajmy zarobić adwokatom, grabarzom etc.
Kto pierwszy położy na szalę swoje życie??? A matki??? To może dziecka swojego???

O teściową nie pytam... ;)

-he he (2011-10-03 20:04:36)

dobre rozwiązanie dla bezmózgich kierowców.
jak komuś autostrady w niemczech imponują - zna drogę...

-rex (2011-10-03 19:27:12)

najpierw trzeba było robic ta wysepke a potem asfalt kłaść. Po co pieniadze wydawac na setki m2 asfaltu potem go ździerać i kostkę kłaść gdzie logika kto za to odpowiada???????????

-zainteresowana (2011-10-03 19:22:02)

A nie taniej było wstawić fotoradar?
Ciekawe ile ta inwestycja kosztowała?

- (2011-10-03 17:32:23)

bardzo dobre rozwiązanie tam aż strach skręcać w lewo ci co nazywają się kierowcami zawodowymi "tirowcy" nie zważają na nic tylko do przodu aby prędzej bo 100 na godz. to dla nich za mało a jak nie zjedziesz to jadą na trzeciego nie martwią się o życie innych

- (2011-10-03 17:23:59)

POLSKA RZECZYWISTOŚĆ!!!!!!!!!!!!!!!!NA ZACHODZIE AUTOSTRADY 4-5-6 I WIĘCEJ PASÓW A POLSKA DROGA KRAJOWA SZEROKOŚĆ JAK NA FURMANKĘ Z GNOJEM.................I TO NIE ZA WIELKĄ!!!!!PARANOJA..........

-Pani tytoniarzowa. (2011-10-03 16:48:00)

A nie taniej wyszłoby zaorać asfalt od Szczaworyża do Mietla w ramach troski o kierowców? Ja już nie chcę wymieniać komu to nowatorskie rozwiązanie w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowrgo zawdzięczamy i kto bez opamiętania szasta bezmyślnie pieniędzmi podatników-sami wiecie.
Jechałam tam wczoraj, różne warianty brałam pod uwagę, ale za cholerę nie przyszłoby mi do głowy, że to "inwestycja" dla poprawy bezpieczeństwa.

-mobil (2011-10-03 15:25:18)

Jadę jutro złapać tam kapcia.

-m (2011-10-03 15:21:39)

Bardzo dobry pomysł na nie myślących pseudokierowców.
A propos jazda samochodem ma być przede wszystkim dla wszystkich uczestników BEZPIECZNA, a nie miła i przyjemna.
W Polsce (dla polskich kierowców) jazda/podróżowanie samochodem nie może być i miłe i bezpieczne.
Niestety nie mamy (niektórzy) wewnętrznego wentyla bezpieczeństwa, dlatego muszą być "chodniki" na środku jezdni.

-Jakosc (2011-10-03 14:55:06)

Na zdjeciach widac jak to jest polozone. Miedzy krawedzia asfaltu a betonem jest luka. Bedzie podchodzic woda i wyplukiwAC A w zimie zamarznie i rozsadzi asfalt. Moge sie zalozyc ze za rok beda dziury i droga do remontu. Powodzenia błazny drogowe.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry