swietokrzyskie.info


Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

72 rocznica wybuchu II wojny światowej.

Dodane: AT Data: 2011-09-07 15:31:24 (czytane: 14008)  Wersja do druku

Przypadająca w dniu 1 września 72 rocznica wybuchu II wojny światowej skłania do refleksji nad wydarzeniami lat 1939-1945.

1 września minęła 72 rocznica wybuchu II wojny światowej. Największego w dziejach świata konfliktu zbrojnego.

1_wrzesnia07.jpg


Hołd Bohaterom Września oddano także w Busku - Zdroju. O godzinie 4.40 wystawiono flagi państwowe oraz złożono pierwsze kwiaty pod pomnikiem - Bohaterów Poległych w latach 1939-1945, przy BSCK w Busku - Zdroju.

Po godzinie 18.00 zgromadzeni przy pomniku mieszkańcy miasta zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich poległych i pomordowanych bohaterów wojny.

1_wrzesnia01.jpg 

1_wrzesnia02.jpg 

1_wrzesnia03.jpg 

1_wrzesnia04.jpg 

W ciągu dnia zapalono też symboliczne znicze przy pomnikach w Broninie i przy Galerii Zielonej.

 

1_wrzesnia05.jpg

1_wrzesnia06.jpg

 

1_wrzesnia09.jpg 

 

1_wrzesnia08.jpg

Uroczystość rocznicową przygotowali: Przewodniczący Komitetu Odnowy Pomników Walki i Męczeństwa Pułkownik Stanisław Kozioł i Przewodnicząca Rady Powiatowej SLD Irena Romanowska.

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (20)
     

-xyz (2011-09-10 15:45:37)

pomnik tzn jego forma i treść nie mogą
dzielić czy łączyć, bo sa zgodne z prawdą historyczną.Natomiast oszołomstwo
nie uznaje prawdy historycznej, lecz prawdę własną. Jest w Busku trochę miejsca aby niezadowoleni zbudowali sobie własny pomnik.Może być z krzyżem , Matką Boską i symbolami np WiN
NSZ i podobnych. Wystarczy zrobić zbiórkę, resztę dołoży władza i będą
dwa pomniki.

-kirek (2011-09-10 12:28:35)

Na szefa takiego zespołu już proponuję pułkownika Kozioła on jest od ochrony pomników walk i męczeństwa.

-- (2011-09-10 12:25:04)

Bardzo sanuje Pana Burmistrza Sikorę i czekam na jego głos i decyzje w sprawie pomnika. Ten obelisk może łączyć a nie dzielić. Wystarczy rozpocząć dyskusje. Nie chcecie gwiazdy zamieńcie ją np na słoneczko nikt się nie obrazi weterani lewica i prawica to zaakceptuje. Nie chcecie gwiazdy zamieńcie ją np na kotwicę symbol Polski Walczącej .Na ścianach pomnika można zamontować różne tablice pamiątkowe poświęcone bohaterskim czynom i osobom z powiatu buskiego AK,BCH,AL itp. Szukajmy porozumienia nad podziałami bo to Waldemarze jest twoja rola a nie tylko posłusznie robić to co nie zawsze życzliwi okazjonalni radcy ci doradzą.Powołaj zespół r różnych sił politycznych a wypracują ci koncepcie rozwiązania problemu.

- (2011-09-09 14:06:37)

Co do umiejetnosci!!! nuczycieli to zgadzam sie z OLO- dziwnym sposobem po kilku platnych korepetycjach- uczen zalicza, polrocze itp. egzamin.

-- (2011-09-09 08:08:23)

Olo ciągle przekonuje nas o sile internetu, więc ma okazję to udowodnić.

-7 do poniżej (2011-09-08 22:51:23)

nie przesadzaj ,ze któregoś z kandydatów na posła to interesuje. Przecież nie wyborcy decydują o jego posłowaniu a szef partii. Wyborcy jedynie w mniejszej czy wi ększej grupie zachęceni gadkami o obywatelskich powinnosciach, na zasadzie tradycji pójdą i zagłosują.
I na tym zakończy się czas wdzięczenia się kandydatów do tzw elektoratu. Obiektem wdzięczenia stanie się szef partii bo stamtąd bije jasność wielka no i spodziewane profity. Do elektoratu wpadnie się raz na jakiś czas, szczególnie jeśli powód będzie medialny.

-Olo, twój pomysł (2011-09-08 21:46:11)

jest słuszny choć nie nowy. Dziś jest dobry czas by przekonać kandydatów na posłów by twoją propozycję włączyli do programów wyborczych swich partii. Weź się więc do pracy, bo samo pisanie na forum to za mało!

-olo (2011-09-08 21:39:31)

temat zszedl na sprawy nauczania i wychowania. Tym dyrektorom szkół nikt z władz buskich nie uświadomił jaką szkodę
w kształtowaniu świadomości historycznej i obywatelskiej robią unikając demonstracyjnego czczenia
pamięci 1 września 1939.Winię tu osoby którym dyrektorzy szkół podlegaja. mNiezrozumiałe jest brak np wart harcerskich przy pomnikach czy grobach żołnierzy września. Myślę, że w kraju na zachód od Odry z tego powodu nikt nie rozpacza. Jeszcze kilka lat takiego wyciszenia naszej największej tragedii XX wieku i młode pokolenie o 2 wojnie
w tym jej okrucieństwach zapomni.
A o tym 50 letnim nauczycielu WF bzdur nie opowiadaj. Albo potrafi uczyć i ma wyniki , albo nie. Ten nauczyciel nie musi umieć biegać czy skakać. Górski oraz Sztamm czynnymi sportowcami nie byli, ale mieli wyniki.A jak zmuszać leniwych uczniów do nauki , to temat inny. Twierdzę ,że tzw leniwy uczeń , to produkt marnego nauczyciela a nie skutek zakażenia jakimś wirusem.

- (2011-09-08 17:09:19)

Ta kolejna niezależna instytucja do czegoś tam. Może już tych instytucji gdzie lądują rodziny lub znajomi będących przy korytach wystarczy. Niech każdy odpowiada za siebie, nie chce się uczyć - to i lepiej bo dla moich dzieci będzie mniejsza konkurencja hi hi

- (2011-09-08 17:06:46)

Olo mądralo to co nauczyciela wychowania fizycznego w wieku 50 lat wyślesz na emeryturę bo będzie za wolno biegał lub nie stanie na głowie ? Co do wspomnianego kontraktu to niech będzie zaznaczone że ów uczeń ma w domu przynajmniej 3 godziny dziennie się uczyć i niech go nagrywa w tym czasie kamera by był dowód jak będziesz weryfikować pracę nauczyciela - bo kto się chce uczyć to i ma wyniki a komu do szkoły pod górkę to i Alcybiades nie pomoże.

-olo (2011-09-08 16:11:20)

ja twierdzę ,że zarabiają stosownie do wyników pracy. Jest ranking ogólnopolski liceów ogólnokształcących. Buskie LO nawet do setki najlepszych się nie zbliżyło. Mam pytanie czy nauczyciele tych pierwszych np 20 liceów otrzymują ekstra wynagrodzenie, czy takie jak w Busku?Na stanowisko nauczyciela powinien być konkurs a nie nabór jak kiedyś do służby wojskowej.
Taki konkurs gwarantowałby pracę na czas określony np 5 lat. Warunkiem
przedłużenia kontraktu byłyby wyniki nauczania, sprawdzane przez niezależną od szkoły instytucję. Natomiast z rodzicem ucznia idącego po raz pierwszy do szkoły, dyrekcja tejże podpisywałaby kontrakt do czego się zobowiazuje i jakich warunków wymaga od rodziców. I tak za opuszczenie bez usprawiedkiwienia lekcji rodzice winni płacić karę. Bo szkoła zapłaciła za ten czas pobytu ucznia, niestety uczeń to olał. Ponadto uczniowie wyrażnie odstający w dół od średniej klasowej powinni być pod opieką psychologa. Bo są bardzo różne powody słabych wyników Nie tylko te tłumaczone przez nauczycieli że ,,nie uczy się,, Często jest to efekt marnej pracy samego nauczyciela. Opinia psychologa powinna posłużć min do oceny także nauczyciela

-7 (2011-09-08 12:27:35)

czy zmienił się program nauczania i wychowania w buskich szkołach? Nie dośc że są to średniej jakości szkoły to jeszcze rocznicę września nie potrafiły zaznaczyć swoja obecnościa np pod któryms pomnikiem. Nie mam pretensji do młodzieży ale do ich nauczycieli a w tym dyrekcje tych szkół. Nie dziwcie się że marnie się wam będzie płacić. Za taką pracę niewiele się nalezy. Są daty w kalendarzu szczególnie istotne w kształceniu postaw patriotycznych i obywatelskich.

- (2011-09-08 09:24:01)

Jestem Polakiem zwykłym człowiekiem patriotą ,muszę przyznać że fakt iż nikt z władz gminnych ani powiatowych nie pamietał już o rocznicy II wojny światowej-co się dzieje? ,czy to jeszcze Polska czy już może .........

-a może? (2011-09-07 22:18:03)

a może kandydaci na posłów złożyli gdzieś wiązanki ? Może poseł Miodowicz
wykonał jakis gest związany z upamiętnieniem rocznicy 1 września?
Szanty może sobie robić ale jeśli w sprawie tej rocznicy zachował się
tzn nie zachował się, warto o tym pamiętać

- (2011-09-07 21:55:45)

Pytam ,gdzie lokalne władze,gdzie harcerze czy organizacje.Do szkoły g...y.Z tego wynika że 2 wojna światowa sprowadza się do kolejnej rocznicy katyńskiej,nie liczy się Westerplatte,Oświęcim czy Monte Cassino?Kolejna władza ma problem tożsamości,gdzie składać kwiaty?Pod Kościuszką w tym przypadku nie bardzo,więc lepiej nigdzie. pod pomnikiem przy BSCK -nie ze strachu przed radnymi PIS.na wystawę kontrowersyjną oSmoleńsku jednak burmistrz zezwolił,a gdzie był 1 września??? NARODY BUDUJĄ SWOIM BOHATEROM POMNIKI A NISZCZĄ JE POLITYCY.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry