Dodane: AT Data: 2011-09-02 11:53:59 (czytane: 15987) 
Skanalizowanie gminy Busko-Zdrój, to największe pod względem zasięgu i finansów zadanie, jakie prowadzone jest obecnie na terenie gminy. Do 2013 roku zostanie zrealizowane pięć etapów, na które podzielona została ta inwestycja.
Celem przedsięwzięcia pod nazwą: „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Busko-Zdrój" jest w 99% zwodociągowanie oraz w 98% skanalizowanie obszaru gminy. By to osiągnąć gmina zostanie wyposażona w zbiorczy system kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej. W ramach tej pierwszej stanie się to za sprawą budowy nowej sieci kanalizacji i przebudowy tych już istniejących oraz remontu miejskiej oczyszczalni ścieków w Siesławicach. W zakresie gospodarki wodnej, inwestycja obejmie budowę sieci wodociągowej oraz remont i przebudowę systemu dystrybucji wody wodociągowej z ujęcia w Szczaworyżu.
W celu dobrej realizacji zadanie zostało podzielone na poszczególne etapy. Realizują je wykonawcy wyłonieni w postępowaniu przetargowym.
Pierwszy etap zadania realizowany jest w Łagiewnikach, Chotelku, Nowym Folwarku, i Mikułowicach. W trzech pierwszych sołectwach budowa kanalizacji dobiegła już końca. W Łagiewnikach i Chotelku trwają przyłączenia kolejnych gospodarstw domowych do wykonanej sieci, a w pozostałych testy i przygotowania do odbioru technicznego i rozruchu kanalizacji. Łącznie położono już ponad 26 km głównej sieci kanalizacyjnej, to ok. 90% całej długości przewidzianej do wykonania na tym etapie.

Budowa kanalizacji sanitarnej w Zbrodzicach, Broninie i Wełczu oraz rozbudowa sieci wodno - kanalizacyjnej w Wełczu i w Busku-Zdroju - w rejonie ul. Jabłoniowej, Wyszyńskiego i Armii Ludowej, obejmuje drugi etap prac.
Najbardziej zaawansowane roboty (ponad 90%) prowadzone są w Busku-Zdroju na odcinkach ulic: Wyszyńskiego i Jabłoniowej oraz w części przemysłowej sołectwa Wełecz. Poszczególne posesje są obecnie przyłączane do sieci kanalizacyjnej.
Kolejna faza prac dotyczy przebudowy i remontu systemu dystrybucji wody wodociągowej z ujęcia w Szczaworyżu. Prace budowlane, instalacyjne oraz montażowe prowadzone są nie tylko przy przebudowie i remoncie tego ujęcia, ale również przy przepompowni wody przy ul. 12-go Stycznia w Busku-Zdroju. Wykonawca rozpoczął również przebudowę magistrali wodociągowej ze Szczaworyża do przepompowni przy ul. 12-go Stycznia.
W dużym stopniu zaawansowania są również prace przy budowie oczyszczalni ścieków w Siesławicach. Wszystko wskazuje na to, że przebudowa i remont tej oczyszczalni, wpisany w ramy czwartego etapu projektu, zakończony zostanie przed terminem.
Kanalizacja sanitarna istniejąca na terenie miasta będzie przebudowana w piątym etapie inwestycji. Zmodernizowano już ok. 4,5 km z 13 km do wykonania. Ten etap prac objął rejon ulic: 12-go Stycznia, Słowackiego, 1-go Maja, Batorego, Konopnickiej, Kilińskiego, Waryńskiego, Legionów Polskich, Kopernika, Bocznej, Kościuszki, Langiewicza oraz osiedla: Świerczewskiego, Gen. Andersa, Pułaskiego Kościuszki, jak i obszar Parku Zdrojowego.
Głównym celem projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Busko-Zdrój" jest nie tylko poprawa jakości dostarczanej wody pitnej, ale również poprawa stanu środowiska i dostosowanie gospodarki wodno-ściekowej gminy do wymogów stawianych przez Unię Europejską. Za realizacją tej inwestycji przemawia jeszcze wiele innych czynników. Po przyłączeniu do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej średni koszt usuwania ścieków spadnie blisko o połowę.
Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2013 roku, a jej koszt wyniesie 128 891 149 zł, z czego dofinansowanie unijne ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko to 88 270 809 zł. Przedsięwzięcie realizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Busku-Zdroju przy udziale Jednostki Realizującej Projekt.
Opracowanie EHR
Źródło: www.busko.pl
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i jak działa?
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (20) |
-marne szkoły kończyłeś smerfie (2011-09-06 20:49:21)
o ile kończyłeś. Wiesława Kużniar - kto to jest? Nie ma takiego nazwiska wśród zajmujących się marketingiem terytorialnym. Co to za bzdura ten cytat o przeorientowywaniu pstaw? Jest jaieś urządzenie służące temu? Do zarządzania marketingowego gmina trzeba uwarunkowań prawnych a nie jakiego przeorientowywania postaw.
I jeszcze jedno: immanentny oznacza właściwy. Bóg jest no immanentny. Pojmujesz? I nie ośmieszaj się rzeszowskim uniwersytetem. To tylko szyld
-smerf (2011-09-06 19:02:43)
a Ty administruj immanentnym umysłem swym:) Trochę świeżości. chociaż tym swoim marudzeniem to mi smerfa OLO przypominasz do złudzenia:D pozdrawiam samouków z wiedzą większą niż wiedza mądrali:)
-smerf wiecznie pijący%%% (2011-09-06 18:59:41)
nie ma z kim dyskutować immanentność Twojego mózgu jest powalająca:D Marketing Terytorialny jest coś takiego czego chyba samouku jeszcze nie odkryłeś:) stara szkoła rozumiem że podręczniki PRL:) zacytuje Ci Wiesławę Kuźniar
Uniwersytet Rzeszowski, Wydział Ekonomii, Katedra Marketingu: "Wdrażanie rozwiązań innowacyjnych na poziomie gminy należy rozpocząć od przeorientowania postaw osób zarządzających, a więc władz gminy. Należy przede wszystkim uzmysłowić sobie, że nie wystarczy już zwykłe administrowanie, a konieczne jest przejęcie roli menagera, umiejętnie zarządzającego daną jednostką".
-chyba jednak piłeś smerfie (2011-09-06 13:17:17)
A które to są miasta wiodące? W czym wiodą? Ilu to nowych inwestorów zauroczonych marką /?/ PONnań* przybyło do grodu nad Wartą by tam lokować swój biznes? A tak na marginesie to Poznań marki o ktorej piszesz nie promuje. Po prostu jeszcze tej marki nie ma. Jest zaledwie znaczek graficzny a to do marki jak stąd do Nowej Zelandii.Czy Grobelny dba o poziom zadowolenia mieszkańców nic mi wiadomym nie jest. Zeby było to faktem należałoby zrobić stosowne badania tzn zapytać samych zainteresowanych a nie urzędników Grobelnego A z tym oddychaniem: nie ma obowiązku więc tych co przestali oddychać nikt nie ściga. Nie rozuniesz tego? Jakieś marne szkoły kończyłeś smerfie. Czas na samokształcenie.
-smerf (2011-09-05 19:36:01)
immanentność Twojej wypowiedzi wynika z zamurowania intelektualnego. Nie dociera do Ciebie chyba nic z zewnątrz. Zatrzymałeś się na karach, obowiązkach, i represjach. Już taki jeden był w magistracie co nic nie mógł zrobić bo miał obowiązek. Spójrz na miasta wiodące a nie rozglądaj się po papierkach bo to jest chyba cecha zdradzająca twą urzędniczą naturę. Poznań promuje markę POZnan* wśród inwestorów polskich i zagranicznych. Budują markę, jeżdżą po targach, zawiązują konsorcjum marki POZnan* i nie robią tego z obowiązku tylko mają prezydenta Grobelnego i ludzi w urzędzie miasta, którzy dbają o dobrobyt i poziom zadowolenia z życia na określonym terytorium mieszkańców. Każdy podręcznik odnoszący się do samorządu ma inne zdanie niż TY ale cóż tak mają obowiązkowi postkomuniści. Protestów organizować nie ma po co bo i tak nikt się na tym nie zna z ludzi którzy pracują tam gdzie nie powinni:) U mnie wszystko w porządku tylko Ty jesteś jakimś PijoRem (Public Relation's) i nie umiejętnie rozumiesz cel działania dla dobra społeczeństwa i mieszkańców miasta i gminy Busko-Zdrój. Człowiek który chcę nie robi nic z obowiązku chyba, że wy nie chcecie nic robić:P Obowiązek, obowiązkiem to że w konstytucji nie zapisano obowiązku oddychania nie oznacza że nie należy tego robić.Troszkę chęci zachęcam Porozumienie Samorządowe i burmistrza Sikorę do pokazania, że coś potrafią...
-uspokoiłeś mnie smerfie (2011-09-05 16:16:55)
uspokoiłeś mnie smerfir ale i zaniepokoiłeś zarazem. Skoro nie woda rozmowna niewiadomego pochodzenia tak zmieszała Twój umysł, to co jest powodem? Czyżby to był cecha immanentna tego umysłu?
Raz jeszcze powtarzam: burmistrz z zastępcami ma jasno określone obowiązki i zadania. Nie ma tam nic o tworzeniu perspektyw ani o kształtowaniu cen ani tez o wpływaniu na lokalny rynek pracy
Nie ma tez nic o obowiązku kreatywnego myślenia. Nie ma tez nic o rozwoju miasta
Polska to wolny kraj. Możesz opuścić Busko. Możesz , chcąc zostać, protestować przeciwko brakowi perspektyw
Proponuję przykuć się łańcuchem gdzieś koło magistratu. Możesz uruchomić kampanię zbierania podpisów w sprawie referendum o odwołanie burmistrza. Wreszcie możesz targnąc się na krok ostateczny: ogłosić strajk głodowy
O kampanii ulotkowej nie wspomnę. Musisz zapytac tych co walczyli za obecny ład czy nie maja gdzies / może w Młynach / zakopanego powielacza? Znasz tych naszych bohaterów, zwróć się do nich.
-smerf (2011-09-05 12:13:41)
Co do spożywanych alkoholi to muszę Cię kolego poniżej zasmucić nie pijam dziwnego pochodzenia trucizn:) Czyste lubelskie wytwory najlepsze w tym kraju:) Po tonie Twojej wypowiedzi wywnioskować można, że jesteś osobą żerującą na podatnikach. My nie chcemy gwiazdki z nieba tylko normalności i jakiejkolwiek perspektywy na przyszłość. To co się dzieje, z tym miastem to strasznie smutna sprawa, emigracja, brak perspektyw, marny rynek pracy, drożyzna, banda uwych i unych podobnych do Ciebie doprowadziła swoim nieróbstwem i brakiem kreatywnego myślenia miasto Busko nad przepaść. Zobaczymy czy będziesz taki mądry w doborze trunków jak starsze pokolenie w naturalny sposób zacznie odchodzić z tego świata a nie będzie miał kto ich zastąpić:) Rozwój gospodarczy i turystyczny my nie chcemy nic co więcej. Wystarczą miejsca pracy i marketingowe podejście do zarządzania miastem. Preferencyjne podatki, dla biznesu, uzbrojony teren i rzeczywiste zmiany a nie pudrowanie noska jakąś pseudo-rewitalizacją i innymi bzdurami. Już nie dużo czasu zostało na wyprowadzenia miasta ze stanu Agonia-Zdrój. Plan władz: wychowaj się i uciekaj bo na miejscu nie ma nic do zaproponowania... Bardzo smutne urbaniści z Langiewicza miasto rozwija się na zachód.....
-smerf, piłeś coś nieznanego pochodzenia? (2011-09-05 02:13:15)
Będziesz mendził i czekał aż ci władza buska życie urządzi? Zreformuje? Zmian
chcesz? To znaczy oni / w języku tubylców ,,une,,/ mają się wziąć i wszystko zmienić, a Ty pokibicujesz? Jak znam życie będziesz niezadowolony.
Kupuj legalną gorzałkę, bo ta od ruskich lasuje Ci tą część ciała gdzie czapeczkę nosisz.Po tej czpeczce masz wskażnik poziomu oleju. Sprawdż
-smerf (2011-09-04 23:55:58)
Najlepiej to rozkopać, podłożyć niewybuch i jeszcze węża ale pod urzędowy matrix który nie ma pojęcia o bożym świecie a tym bardziej o życiu mieszkańców Buska. Panie w urzędzie i panowie wielce zdziwieni że papierki się zgadzają a lud ciągle nieszczęśliwy. Nie po to wybrano nowe władze żeby nic się nie zmieniło. Ale nowy burmistrz i jego świta zrozumieją że Busko potrzebuję reformy i mentalnej rewolucji postkomunistycznych układów, albo odleci ze swoją bandą jak fajerwerki znad Zenitu. To miasto potrzebuje reanimacji a nie głaskania po główkach... Chcemy zmian i sprawnego działania. Jak nie wiecie jak to zrobić to znajdźcie jakąś dobrze prosperująca miejscowość turystyczną i zgapapiajcie to chyba lepsze niż buski brak koncepcji i świeżych pomysłów:P
- (2011-09-04 21:02:39)
a to nie rewitalizacja tak miasto rozkopała???
-NL... (2011-09-04 19:51:02)
Dobry komentarz... Balagan :))) Szczera prawda...
-Balagan (2011-09-03 13:09:44)
W miescie jest jeden wielki rozpier... Ludzie nawet nie maja gdzie stanac autem a babcie za tymi busami i autobusami to nie maja juz sily latac z tymi torbami po tych dziurach.Hu.. Wi gdzie one sie wkoncu zatrzymuja . Burdel jak nigdzie zero zorganizwania wstydz sie Panie Burmistrzu !! Brakuje tylko kur.... I szczura a takto wszystko jest
- (2011-09-03 11:17:14)
Jak by na ul. Armii Ludowej(dawna Rolna) miały działki lub apartamentowce lekarze,radni-bezradni i inne vipy to by była już dawno zkanalizowana ,podłączony gaz ,położony asfalt.Ul. jeszcze z czsow przedwojennych leżąca na terenie uzdrowiska a czas tam się zatrzymał na komunie.Najpierw robi się dla siebie i bliskich nie dla ogółu,nie dla przyjezdnych bo dzięki nim Busko zipie.Najpierw robi się ścieżki na zadłupiu a tam gdzie potrzebna droga to środkow brak.Puknijcie się w miejsce pod beretem ci którzy decydujecie co kiedy ma być robione aby to miasto funkcjonowało i przyciągalo młodych bo jak widać to niedługo zostaną tylko emeryci i renciści.
-dandi (2011-09-02 23:42:09)
Te remonty to komizm jedna firma robi kanał i układa asfalt a następna rwie asfalt bo tżeba połączyć kanały i trzeci wchodzi co konserwuje kanały.
Cała ten remont to dziwny układ i tylko bałagan w mieście.
Przez ten brak koordynacji nad remontami wiele firm zawiesiło lub upadło w busku.
komu dziekować za taki bałagan i brak kontroli nad robotami, kto to widział aby uliće batorego rwać trzy razy bo jeden robi kanał następny go łączy a innny konserwuje.
Wielki smutek bo padły sklepy i kuracjusze wyjechali.
Szkoda gadać nad brakiem ... w starostwie.
-do Opracowanie EHR (2011-09-02 23:08:32)
Z ul. Armii Ludowej to tylko 3 domy reszta właścicieli która miała projekt oddany do U.G przed właścicielami ulic Jabłoniowej i Wyszyńskiego jest nierealizowany autora opracowania EHR proszę o nierozpowszechnianiu tego kłamstwa i pisaniu poraz enty czegoś co nie jest realizowane.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.