swietokrzyskie.info

Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

Kanalizacja w pięciu etapach.

Dodane: AT Data: 2011-09-02 11:53:59 (czytane: 15988)  Wersja do druku

Skanalizowanie gminy Busko-Zdrój, to największe pod względem zasięgu i finansów zadanie, jakie prowadzone jest obecnie na terenie gminy. Do 2013 roku zostanie zrealizowane pięć etapów, na które podzielona została ta inwestycja.

Celem przedsięwzięcia pod nazwą: „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Busko-Zdrój" jest w 99% zwodociągowanie oraz w 98% skanalizowanie obszaru gminy. By to osiągnąć gmina zostanie wyposażona w zbiorczy system kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej. W ramach tej pierwszej stanie się to za sprawą budowy nowej sieci kanalizacji i przebudowy tych już istniejących oraz remontu miejskiej oczyszczalni ścieków w Siesławicach. W zakresie gospodarki wodnej, inwestycja obejmie budowę sieci wodociągowej oraz remont i przebudowę systemu dystrybucji wody wodociągowej z ujęcia w Szczaworyżu.

W celu dobrej realizacji zadanie zostało podzielone na poszczególne etapy. Realizują je wykonawcy wyłonieni w postępowaniu przetargowym.

Pierwszy etap zadania realizowany jest w Łagiewnikach, Chotelku, Nowym Folwarku, i Mikułowicach. W trzech pierwszych sołectwach budowa kanalizacji dobiegła już końca. W Łagiewnikach i Chotelku trwają przyłączenia kolejnych gospodarstw domowych do wykonanej sieci, a w pozostałych testy i przygotowania do odbioru technicznego i rozruchu kanalizacji. Łącznie położono już ponad 26 km głównej sieci kanalizacyjnej, to ok. 90% całej długości przewidzianej do wykonania na tym etapie.

 

roboty_kanalizacja.jpg


Budowa kanalizacji sanitarnej w Zbrodzicach, Broninie i Wełczu oraz rozbudowa sieci wodno - kanalizacyjnej w Wełczu i w Busku-Zdroju - w rejonie ul. Jabłoniowej, Wyszyńskiego i Armii Ludowej, obejmuje drugi etap prac.

Najbardziej zaawansowane roboty (ponad 90%) prowadzone są w Busku-Zdroju na odcinkach ulic: Wyszyńskiego i Jabłoniowej oraz w części przemysłowej sołectwa Wełecz. Poszczególne posesje są obecnie przyłączane do sieci kanalizacyjnej.

Kolejna faza prac dotyczy przebudowy i remontu systemu dystrybucji wody wodociągowej z ujęcia w Szczaworyżu. Prace budowlane, instalacyjne oraz montażowe prowadzone są nie tylko przy przebudowie i remoncie tego ujęcia, ale również przy przepompowni wody przy ul. 12-go Stycznia w Busku-Zdroju. Wykonawca rozpoczął również przebudowę magistrali wodociągowej ze Szczaworyża do przepompowni przy ul. 12-go Stycznia.

W dużym stopniu zaawansowania są również prace przy budowie oczyszczalni ścieków w Siesławicach. Wszystko wskazuje na to, że przebudowa i remont tej oczyszczalni, wpisany w ramy czwartego etapu projektu, zakończony zostanie przed terminem.

Kanalizacja sanitarna istniejąca na terenie miasta będzie przebudowana w piątym etapie inwestycji. Zmodernizowano już ok. 4,5 km z 13 km do wykonania. Ten etap prac objął rejon ulic: 12-go Stycznia, Słowackiego, 1-go Maja, Batorego, Konopnickiej, Kilińskiego, Waryńskiego, Legionów Polskich, Kopernika, Bocznej, Kościuszki, Langiewicza oraz osiedla: Świerczewskiego, Gen. Andersa, Pułaskiego Kościuszki, jak i obszar Parku Zdrojowego.

Głównym celem projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Busko-Zdrój" jest nie tylko poprawa jakości dostarczanej wody pitnej, ale również poprawa stanu środowiska i dostosowanie gospodarki wodno-ściekowej gminy do wymogów stawianych przez Unię Europejską. Za realizacją tej inwestycji przemawia jeszcze wiele innych czynników. Po przyłączeniu do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej średni koszt usuwania ścieków spadnie blisko o połowę.

Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2013 roku, a jej koszt wyniesie 128 891 149 zł, z czego dofinansowanie unijne ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko to 88 270 809 zł. Przedsięwzięcie realizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Busku-Zdroju przy udziale Jednostki Realizującej Projekt.

Opracowanie EHR
Źródło: www.busko.pl

 


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (20)
     

- (2011-09-02 21:09:03)

Michal ladnie sie prezentujesz hehe

-lucek (2011-09-02 20:51:02)

Ecocanwod firma z nowego korczyna qrwa takie dziady patałachy i buraki ze większych nie widziałem robią kanalizacje welecz zbrodzice itp kradna po kilkadziesiat litrow ropy z koparek wiecznie sie opierdlalaja wogole brak słow

- (2011-09-02 19:55:54)

tak wlasnie w Chotelku juz koncza kanalizacje ale tylko w polowie wsi ,gdyz tu mieszka pan MARZEC a reszta wsi tzn.HORAKOWA jest poza planem radny wie gdzie ona lezy ,przychodzi tylko przed wyborami prosic -tak bylo z wodociagiem tak jest i teraz-DZIEKUJEMY,

- (2011-09-02 14:52:31)

kaufland pozazdrościł bomby w mieście i pewnie sami go podłożyli

- (2011-09-02 12:19:09)

Czytajcie artykuł poniżej- wąż w kauflandzie.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry