swietokrzyskie.info


Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

Mistrzowska pasja.

Dodane: lkobos Data: 2011-08-22 11:36:10 (czytane: 14190)  Wersja do druku

Nie byle jakimi osiągnięciami sportowymi może poszczycić się mieszkaniec Piasku Małego – Michał Nowocień. Ten 19-letni uczeń III klasy Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju ma już na swoim koncie wiele tytułów mistrzowskich w downhill – najbardziej ekstremalnej odmianie kolarstwa górskiego polegającej na jak najszybszym zjeździe po naturalnej trasie (łącznie z przeszkodami terenowymi) ze szczytu w dół.

Na rowerze, jak większość, Michał jeździ od dziecka, a pasją kolarstwa górskiego zaraził go trzy lata termu kolega ze szkolnej ławy. W tym przypadku w pełni uzasadnione jest powiedzenie, że uczeń przerósł mistrza. A zaczynał Michał niewinnie- na magierowskich górkach, w leśnych ostępach. Później było forum pasjonatów kolarstwa górskiego, zawody mniejszej rangi, a w końcu Puchar Polski.

260344_10150210378600899_63781680898_7563897_6732492_n.jpg

 

Pierwszy publiczny występ Michała odbył się 2 lata temu w Myślenicach. Zajął wtedy 28 miejsce (na 80 zawodników). W tym samym roku zajął też 13 miejsce w Wiśle, 8 w Szklarskiej Porębie i 4 w Zakopanem na koniec swojego pierwszego sezonu. Taka zwyżka formy i coraz lepsze osiągnięcia zachęciły Michała do dalszych treningów i startów w zawodach w następnym sezonie. Dla downhillowców zaczyna się on praktycznie po zejściu śniegów, co w górach ma miejsce na przełomie kwietnia i maja. Drugi sezon to już pasmo samych sukcesów:

  • II miejsce w Wiśle (do Pucharu Polski)

  • I miejsce w Siennej (najtrudniejszy tor zjazdowy w Polsce)

  • I miejsce w Międzybrodziu Bialskim

  • IV miejsce w Szczawnicy z Palenicy (mimo zaliczonej wywrotki)

  • I miejsce w Mistrzostwach Polski w Siennej (ten najtrudniejszy tor najwyraźniej mu służy)

  • I miejsce w Iwoniczu-Zdroju i

  • I miejsce w Myślenicach.

Obecny sezon zaczął się fatalnie. Wywrotka na torze w Wiśle, stłuczone kolano i złamana ręka w nadgarstku. Michał jednak nie poddaje się. Trzy dni po zdjęciu gipsu, jeszcze z obolałą ręką startuje znów w Wiśle i zajmuje III miejsce. Później jest III miejsce w Wierchomli i II miejsce na Mistrzostwach Polski w Szczyrku (zjazd ze Skrzycznego). W tym roku w planach ma jeszcze Szklarską Porębę, Koninki, Zakopane i Międzybrodzie Bialskie w ostatni weekend września na zakończenie sezonu. Na razie od września zaczyna się szkoła. Michał nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość, ale jednego jest pewien – będzie jeździł na rowerze. I to ma nadzieję, że na coraz lepszym.



Pierwszy rower sfinansowała mu mama. Kosztował 1200 zł i Michałowi wydawało się, że jest najlepszy na świecie. Teraz ma już swój 3 rower. Ten ostatni, najbardziej profesjonalny, kosztował 6 tysięcy złotych (taki sam tylko nowy kosztuje 15 tysięcy zł.) i jest systematycznie przez Michała udoskonalany. Nowy rower pozwolił mu na przejście z kategorii Hobby Hardtail do najbardziej zaawansowanej kategorii Hobby Full. W tym przypadku start w danej kategorii uzależniony jest nie od samych umiejętności zawodnika, ale od roweru na jakim startuje. Zawodnicy startują praktycznie w dwóch kategoriach wiekowych – juniorzy do 18 roku życia i seniorzy powyżej (bez ograniczeń – startują nawet 40-letni pasjonaci).

DSC06670.jpg

Zawodnicy muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo, a sędziowie niejednokrotnie przed zawodami sprawdzają sprzęt i wyposażenie downhillowców w niezbędne akcesoria. Jest to przecież bardzo kontuzjogenny sport. Wybite barki, pęknięte nadgarstki są tu na porządku dziennym. Dlatego też jeździ się w kasku z zabudowaną szczęką (jak w motokrosie), ochraniaczach na piszczele i kolana, zbroi na kręgosłup, ręce i klatkę piersiową. Wszystko to ma chronić zawodnika w razie upadku. A i tak, jak pokazuje przykład Michała, wywrotka może skończyć się złamaniem. Ale cóż począć – tak już jest w sportach ekstremalnych. Michał śmieje się, że czasem oczekująca na mecie rodzina w ogóle nie może rozpoznać zjeżdżającego zawodnika, taki jest oblepiony błotem od stóp do głów. Od tego roku Michał na zawody jeździ już sam. Ma prawo jazdy, a samochodu użycza mu mama. Na tylną klapę doczepia rower i w drogę. Wyjazdy są przeważnie dwudniowe sobotnio-niedzielne. W sobotę treningi, a w niedzielę eliminacje i finał. W kategorii Michała tj. Hobby Full zgłasza się do eliminacji przeważnie około stu zawodników, do finału przechodzi 25 najlepszych i to oni konkurują między sobą.

IS_image195.jpg

Nie wiem czego zwyczajowo życzy się downhillowcom, może żeby nigdy nie stracili kontaktu ze swoim rowerem. Michałowi życzymy bezwypadkowych startów, zero kontuzji i najwyższych miejsc na podium.

(mpm)

 



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (11)
     

-Słoneczko. (2011-08-24 22:10:08)

jesteś idealny! bądź ojcem moich dzieci aaaa<pisk młodej dziewczyny>
kocham <333


xd

-wujek Sam (2011-08-24 02:38:34)

proponuje otworzyc konto i wplaca mu kase na nowy rower ,jak starosta i burmistrz nie chce pomoc chlopakowi.


-znający historię (2011-08-23 20:16:43)

Ani Wójt, ani Starosta nie zamierzają zasponsorować chłopaka, już obietnice od nich były, ale jak to urzędasy tylko obiecywać potrafią, a potem się wycofują. Starosta woli dać stypendium sportowe dla swoich "kolesi" od moczenia kijaszka - wędkarzom - bo to przecież pasjonujący sport te rybki, a jaki dynamiczny :/ Żal nawet o tych politycznych krasomówcach wypowiadać się. Szkoda na nich prądu. Chłopak ma zacięcie i wielkie serce nie tylko do rywalizacji, bo niegdy nie odmawia pomocy innym, nawet rywalom. Mało takich ludzi jak on, a jeszcze mniej co ich szanują i doceniają. Wszycho.

-stary grzyb (2011-08-23 13:06:07)

A może władze pomogłyby znaleźć sponsorów na nowy rower 15 tys to nie aż tak dużo. Niech się chłopak rozwija i zaraża innych swą pasją.

-do - (2011-08-23 10:16:47)

Najbardziej zaawansowaną amatorsko :)

-x (2011-08-23 09:42:26)

szacun dla kolesia

- (2011-08-23 08:19:23)

hobby full nie jest najbardziej zaawansowaną kategorią:)

-jj (2011-08-22 22:58:01)

I super! Gratulujemy! Życzymy samych sukcesów;)

-Busczanin (2011-08-22 18:54:26)

Gratulacje

-bis (2011-08-22 17:50:22)

Gratulacje Michal, tak trzymaj, bo kolarstwo w kazdej dyscyplinie jest piekne.Powodzenia i sukcesow.

-mex (2011-08-22 13:10:30)

trza by chłopakowi stypendium ufundowc docencie go jest niezły.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry