swietokrzyskie.info


Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

Piknik Rodzinny 'Pomagam Hospicjum'.

Dodane: AT Data: 2011-08-08 10:12:08 (czytane: 20401)  Wersja do druku

W dniu 7 sierpnia od godziny 15 w parku uzdrowiskowym w Busku-Zdroju odbywał się piknik rodzinny 'Pomagam Hospicjum'. Organizatorem imprezy byli: Stowarzyszenie Dom Nadziei, Wspólnota św. Brata Alberta i Wolontariusze.

Dobra muzyka, pyszne domowe ciasto, bigos, grochówka, loteria fantowa, zabawy dla dzieci, kiermasz salonu sprzedaży: http://www.newmen.eu, którego siedziba w Busku-Zdroju jest zlokalizowana przy ul. Objazdowej, obok ronda, to były atrakcje pikniku.

 

piknik_hospicjum001.JPG



Wystąpiły zespoły: Revers - Band z Jędrzejowa, Orkiestra Zdrojowa z Buska Zdroju, Orkiestra i Chór z Pełczysk.

Organizatorzy prosili o przynoszenie używanych lub nowych telefonów komórkowych. Stowarzyszenie odsprzeda te aparaty telefoniczne, a uzyskane pieniądze przeznaczy na budowę Hospicjum. Każdy, kto wziął udział w loterii fantowej, bądź dokonał zakupu za min. 50zł, albo przyniósł 5 telefonów komórkowych wziął udział w losowaniu nagród o każdej pełnej godzinie.

piknik_hospicjum002.JPG 

piknik_hospicjum003.JPG 

Prowadząca imprezę Pani Maria Mazur poddała propozycję dodatkowego konkursu p.t. „Taniec z Burmistrzem MiG w Busku-Zdroju Henrykiem Radoszem, chętnych pań do tańca nie brakowało.

Około godziny 18 odbyło się losowanie nagrody głównej – roweru.


Patronat nad Piknikiem objął Burmistrz M i G Busko-Zdrój.


Patronat medialny: Radio Kielce, Niedziela Kielecka, www.busko.com.pl, www.tmb.busko.pl, www.hotelura.eu   

 

 Źródło: www.tmb.busko.net.pl

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (43)
     

-olo (2011-08-14 19:22:53)

Jest jeszcze inny poważny problem. Chodzi o osoby niepełnosprawne umysłowo pozostające pod opieką rodziców. Współczesna medycyna wydłuża wiek tych osób i dla starzejących się rodziców zaczyna to stanowić nielada problem. Co robić z tymi osobami np w przypadku śmierci rodziców czy ich poważnej choroby? Jest jakiś pomysł? Pisałem kiedys o systemie opieki nad takimi osobami w Austrii. Może warto temat podjąc w Busku?

-7 (2011-08-13 20:00:24)

Kto działa w tym stowarzyszeniu? To ważne bo w BZ wszyscy się znają. Czy Stowarzyszenie występowało do burmistrza o dotację ? A może występowało o taką dotację do Starosty?
Czy w Stowarzyszeniu udziela się jakiś lekarz? A może emerytowana pielęgniarka zaproponowała wam swoja pomoc?

- (2011-08-13 19:02:18)

Stowarzyszenie Dom Nadziei, powstało aby wspierać budowę hospicjum stacjonarnego. W planach jest uruchomienie hospicjum domowego.
Strona niebawem będzie.
~ Obejmujemy w miarę naszych skromnych środków,systematyczną opieką osoby które zwracają się do nas o pomoc
~ wypożyczamy sprzęt: koncentratory tlenu, materace p/odleżynowe,ssak,wózek itp.
~Przez cztery lata systematycznie prowadzone były w szkołach prelekcje na temat hospicjum i wolontariatu.
~ konkurs literacko-plastyczny o tematyce hospicyjnej w szkołach podst, gimnazjach i średnich. Nagrodzone prace drukowane były w książce- 4 edycje.
~ akcja "Podziel się swoim szczęściem" zamiast kwiatów zbiórka pieniędzy.
~ uruchomienie i prowadzenie MYJNI samochodowej.ZAPRASZAMY
~w ubiegłym roku byliśmy współorganizatorem 3x H. Hip-Hop dla Hospicjum
~mecze piłki halowej
~sprzedaż baranków wielkanocnych
~obecnie zbiórka starych tel. komórkowych
Jak docieramy do świadomości?
~Udział w audycjach radiowych
~art. w prasie lokalnej, internecie
~plakaty, ulotki
Ostatnie wydarzenie - piknik
Zapraszam chętnych do współpracy


-7 (2011-08-13 13:41:37)

napisz kilka słw o tym tajemniczym stowarzyszeniu. Piszę tajemniczym , bo nie słyszałam o nim wcześniej. To nie ludzie sa mało aktywni ale często brak jest podstawowej informacji, czego jesteśmy przykładem. Macie swoją stronę internetowa? Napiszcie coś o sobie tak by to zostało podwieszone na dłużej

- (2011-08-13 13:28:55)

wszystkich chcących pomóc i mających pomysły, które później będą wspólnie z nami realizowali zapraszam: Stowarzyszenie Dom Nadziei, Busko-Zdrój, ul. Partyzantów 22

-olo (2011-08-13 12:54:28)

- proponuję zamiast podpierania się Duchem Bożym, jasno zdefiniować co oznacza opieka w hospicjum. To znaczy co się w tym pojęciu zawiera. A zawierają się kwestie obojętne choremu jak zapewnienie łóżka, pomieszczenia, sprzatania, obsługi księgowej i wielu innych zapewne waznych spraw. Ale nie
nazywałbym je ,,opieka całodobową,,
Szpitale tez zapewniaja opiekę całodobową, a jak jest, każdy widzi

-mnie nie interesują hospicja w innych miastach np w Krakowie czy w Amsterdamie
Mnie interesuje stan opieki terminalnej w konkretnym miescie czyli w Busku Zdroju.! Ten stan jest fatalny a czekanie na budynek który problem rozwiąże, jest po prostu wmawianiem nieprawdy

- powtarzam: hospicjum to nie budynek. To stan wrażliwości społecznej oraz społecznego zorganizowania.Tu nie chodzi
o to by oddać dziadka po pokój jego jest potrzebny wnuczkowi. Tu chodzi o
zorganizowanie się. Chodzi o racjinalne i mądre wydawanie przeznaczonych na to pieniędzy oraz pozyskiwanie ludzi dobrej woli. mNiekoniecznie pod przewodnictwem Ducha Swiętego. Chodzi także o społeczny sprzeciw wobec stanu jaki w tych sprawach aktualnie w Busku panuje

-truizmy, że chory ma dostęp do psychologa świadczą że piszący nie wie na czym konkretnie ten dostęp polega. Zeby miał rzeczywiście pozytywny skutek
hospicjum musiałoby zatrudniac na cały etat kilku psychologów , wąskiej specjalności. Dostęp dp psychologa w praktyce to zatrudnienie mgr psychologii
A to zupełnie różne sprawy

- żeby umiejętnie leczyć ból fizyczny trzeba lekarzy specjalistów. Takich nie ma. Obowiązuje wśród lekarzy pogląd: skoro chory, musi boleć. Jest to jedno z największych nieporozumień. Nie musi boleć. Ale żeby to sprawić trzeba się na tym znać a nie dawkować coraz mocniejsze leki

- nie mam nic przeciwko hospicjom stacjonarnym ale nie w naszym wydaniu
Są osoby samotne, obłożnie chore dla których to jedyne rozwiązanie, Jednak dla większości wystarczy hospicjum domowe. To hospicjum oprócz opieki wydukuje rodzinę, uwrażliwi ja na cierpienie bliskiego, przygotuje do rozstania się z bliską osoba. W takiej formir z chorym jest zawsze ktoś i to jest całodobowa opieka.

- widziałem hospicjum dla dzieci.Dziwne
że ich rodzice do końca bronią się przed oddaniem dziecka do hospicjum stacjinarnego. Inaczej z babcią czy dziadkeim. Pytanie: dlaczego?

- (2011-08-13 08:33:44)

Tak pięknie pan pisał, że aż uwierzyłem,że zna pan życie jakie toczy się w hospicjum.Hospicjum, to LUDZIE,którzy maja w sobie Ducha Bożego i wiedzą, że umierający jest człowiekiem do końca i potrzebuje nie tylko środków p/b, jedzenia/kroplówki,czystej pościeli, ale przede wszystkim ukojenia w cierpieniu. A cierpienie jest nie tylko fizyczne. W hospicjum, które znam od dziecka, tworzy się nie tylko kadrę medyczną. Wolontariusze, którzy przychodzą do chorych, to wybrani o wielkich sercach i wrażliwości. Mam wrażenie, że myli pan opiekę w ZOL-u z hospicyjną. Podam panu przykład: wolontariusz wybiera sobie podopiecznego (muszą się zaakceptować) poznają się, nawiązuje kontakt z rodziną. Ustalają dni i godz. w których wol.przychodzi, grafik znany jest zespołowi, koordynatorowi i pielęgniarkom. Pielęgniarki nie siedzą pozamykane w pokoju piel,ale w tzw.gnieździe. Chorzy mają dostęp do psychologa.Uczestniczą (jeśli jeszcze są sprawni) w zajęciach w świetlicy, słuchają koncertów na żywo, wyprowadzani są do ogrodu,modlą się w kaplicy przywożeni na wózkach, łóżkach lub pozostając w pokojach,przyjmują gości. Cały czas ktoś przy nich jest. A jeśli stan jest b. ciężki,to gwarantuję panu, że najważniejsze jest,żeby nie bolało, żeby uszanowali umieranie,żeby był ktoś, kto pomilczy, potrzyma za rękę w tych ostatnich chwilach. Ktoś, kto będzie towarzyszył w tej pięknej, prowadzącej do prawdziwego DOMU drodze.

-olo (2011-08-12 21:53:43)

Temat ciekawy ale zaraz zniknie wyparty przez niezwyle ,,ważne,, informacje że
ktos wjechał beemwicą w chałupę. Ale odpowiadając na ta całodobową opiekę zapytam: co oznacza słowo opieka w takim ośrodku? Otóż pod tym pojęciem kryje się wiele spraw mało istotnych dla samego chorego, który ma niewiele czasu. Bo według definicji opieka to nic innego jak prawo do pewnego zestawu usług. Prawo to nie znaczy zapewnienie
Chodzi o usługi medyczne i pielęgniarskie. Jakośc tej opieki nie jest ani badana ani oceniana jeśli o punkt widzenia chorego idzie. Bada się kwestie dla chorego mało ważne jak przygotowanie lekarza, pielęgniarki, wyposażenie placówki, jej wielkośc, budżet, koszty opieki itp. Tu nie ma miejsca na ocenę samopoczucia chorego, pomoc mu w walce ze stresem z depresją
Tu się nikt nie zapyta o apetyt i kilka spraw istotnych dla człowieka odchodzącego. Nikt nie pyta bo tak jest ta opieka zorganizowana. Bo nikt nie potrafi z chorym terminalnie rozmawiaćNikt w tym fatalnym zorganizowaniu tych placówek nie ma czasu na rozmowę z chorym. Ta ,, opika,, to podanie choremu leków przeciwbólowych oraz umycie od czasu do czasu. Więc jeśli porównujemy opiekę w domu czy w istniejącym modelu hospicjum
niestety porównywać trudno. Opieka szpitalna tez istnieje tylko że bez wkładu rodzuny w tą opiekę jej skutki bywają opłakane. Powodów jest wiele. Reasumując : jak mi ktoś mówi o stałej opiece w hospicjum, wiem ,że nie ma zielonego o tym pojęcia.

-do Olo (2011-08-12 21:12:14)

Z całym szacunkiem, ale ośmielę się z panem nie zgodzić. W Hospicjum opieka jest całodobowa. Zapraszam do odwiedzenia takie ośrodka w Krakowie. Pozdrawiam.

-do weterana (2011-08-12 12:58:31)

Jesteś w wieku w którym nie bardzo się kontaktuje. Tu nikt nie jest przeciwko hospicjum. Tu są głosy że władza niewiele robi aby już taką opiekę zorganizować. Tu się wypowiadają ludzie którym bezczynnośc buskich władz wobec ntego problemu nie odpowiada.

-olo (2011-08-12 12:55:07)

1/ z czego może lub powinno się utrzymywać hospicjum domowe? Z dotacji urzędu, starostwa, wpłat od darczyńców instytucjonalnych i indywidualnych, zbiórek publicznych, wpłat odpisu 1%
jeśli jest org pożytku publicznego.
Do wykorzystania sa pieniądze z funduszy UE / projekty- podstrona41 / , fundusz norweski i parę jeszcze innych.
Trzeba to ogarnąć i się tym zająć. Tylko kto ma to robić?

2/ Hospicjum domowe może zawierać kontrakty z NFZ. Oczywiście powinno być zorganizowane żeby dostać zasilanie finansowe. Wymagania NFZ nie są wygórowane. Trzeba lekarza medycyny paliatywnej lub lekarza po takim kursie a nawet w trakcie takiego kursu. Podobnie pielęgniarki. Czy to skomplilpwane i w miejscowości uzdrowiskowej niemożliwe?

3/hospicjum domowe a hospicjum stacjonarne. Jedno nie wyklucza drugiego.Tylko póki co obiektu nie ma na stacjonarne, choć starosta mógłby takie miejsca w szpitalu zorganizować. Mógłby ale nie wiadomo dlaczego nie zorganizował. Do czasu zbudowania obiektu i jego wykończenia rodziny chorych maja poczekać, wziąć urlop?
Powiedzieć podopiecznym aby poczekali?

4/Ruch hospicyjny to pewien stan wrażliwości i zorganizowania się społeczności wobec ludzkiego cierpienia
Tego zorganizowania nie zastąpi budowa
obiektu. Nawet w najlepiej wyposażonym obiekcie, jeśli wrażliwość ludzi będzie mała, nie będzie żadnego hospicjum lecz jedynie umieralnia. Nie jest prawdą że w takim hospicjum chory będzie otoczony całodobową opieką. Dlatego ,że taką opieką nie jest otoczony nawet w szpitalu. Pojęcie całodobowej opieki to slogan bez pokrycia. Mogą taką zapewnić jedynie najbliżsi. I tym ludziom trzeba szybko pomóc a nie czekać aż się obiekt zbuduje

-weteran (2011-08-12 12:39:53)

Tym co negatywnie wypowiadają się o HOSPICJUM życzę doczekania takiej chwili kiedy sami będą musieli opiekować się umierającym ciężko chorym człowiekiem i nie będą mieli żadnej pomocy.

-iz (2011-08-12 12:31:52)

Po co krzyczeć wielkie halo. Czy nie można pomieszczenia w których miały być sale katechetyczne a ich nie ma,na plebanii parafii św. brata Alberta zaadoptować na potrzeby hospicjum? Poddaje pod rozwage.Pozdrawiam.

-:) (2011-08-12 08:52:16)

Żeby HOSPICJUM DOMOWE zaczęło funkcjonować, ale było finansowane przez NFZ,musi być przez NFZ zarejestrowane. Wymagania funduszu są b. rozległe:personel ze specjalizacją z opieki paliatywnej, hospicyjnej,sprzęt, samochód,lokal,tel.dla pacjentów, wyszkoleni wolontariusze. NIE MUSI być zarejestrowane, ale wtedy fundusze musi zdobywać samo, albo personel(lekarz, pielęgniarki) działa nie pobierając wynagrodzenia.
HOSPICJUM DOMOWE- (pacjent pozostaje w domu) nie rozwiązuje jednak do końca problemu chorych i ich rodzin. W hosp. stacjonarnym pacjent otoczony jest profesjonalną opieką przez całą dobę co nie wyklucza obecności rodziny, przyjaciół. Ważną kwestią jest wspieranie członków rodziny umierającego, bo "chorują" również najbliżsi. Wkracza wtedy psycholog, duchowny i przygotowana do tego celu grupa wolontariuszy. Często w ośrodkach hospicyjnych zbierane są fundusze z przeznaczeniem na pomoc osieroconym dzieciom,obchodzone są wspólnie święta, urodziny i rocznice odejścia najbliższej osoby. Jednak najważniejszym powodem, aby hospicjum powstało jest konieczność ulżenia w cierpieniu, bólu choremu.Przeprowadzenie go przez proces choroby bez poniżenia, bezosobowo, bezdusznie.Często jest to ból nie tylko fizyczny, ale również duchowy i psychiczny. W hospicjum często ludzie zaczynają ŻYĆ

-7 (2011-08-11 16:36:40)

pomagamy hospicjum? Raczej budowie obiektu. Pomoc hospicyjna domowa może być uruchamiana. Tej formie opieki trzeba pomagać. Powinni się nad tym zastanowić jak to zrobic burmistrz, przew rady, dyrektor ZOZ i jeszcza pare osób. Powinni oni wymysleć organizację yakiej formy hospicjum. Budynek to sprawa dalsza. Co z tego budynku jeśli nie będzie działała pomoc hospicyjna?
Znowu kolejne ptwarcie, przecinanie wstęgi. mowy mądrę i mniej mądre. Jest w radzie komisja zdrowia. To też dla tej komisji zadanie. Na dzień dzisiejszy rodzina dotknięta nieszczęściem ciężkiej choroby kigoś z jej członków pozostaje z problemem sama
Jak ma kasę wynajmie pielęgniarkę. wizyty lekarskie opłaci nawet umieści babcię czy dziadka w szpitalu. A jak kasy brak? A co w sytuacji wieloletniich zmagań się z chorobą? Jesteśmy z Busku zadupiem cywilizacyjnym jeśli o te sprawy idzie. Wyobrażmy sobie obłożnie chorego , któremu potrzebna jest pomoc stomatologiczna, Więc panie wiceburmistrzu zamiast robić za tańcora
niech Pan z tej strony na sprawę spojrzy.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry