swietokrzyskie.info

Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

Transylwania, Palinka i Tokaj z Tokaju. (fotoreportaż)

Dodane: AT Data: 2011-07-28 13:08:42 (czytane: 30474)  Wersja do druku

Są różne sposoby na spędzanie wolnego czasu w wakacje, niektórzy uwielbiają poleżeć na plaży i poleniuchować nic nie robiąc, inni preferują zupełnie coś odmiennego i tak było w przypadku piątki przyjaciół rodem z Buska Zdroju.

Arkadiusz Kosałka, Czarek Kaczmarczyk, Przemysław Juśkiewicz, Sebastian Zapart i Wojciech Radej fanatycy dwóch i trzech kółek motocyklowych, na czerech motocyklach i trike ( pojazd z silnikiem VW i przodem motocyklowym) postanowili odwiedzić Hrabiego Drakulę i poznać zakątki tego kolorowego kraju. Pomysł powstał ponad rok temu a 18.07.2011 rozpoczęła się jego realizacja.


Wyprawa ruszyła ok. godziny 7.30 z Buska-Zdroju aby w późnych godzinach wieczornych po przejechaniu Słowacji i Węgier dotrzeć do pierwszego punktu podróży wioski Rimetea.

 transylwania001.jpg

transylwania002.jpg 


Rimetea to jedna z najpiękniejszych wiosek w całej Rumunii. Malowniczo położona u stóp imponującej Skały Szeklerów została założona przez węgierskich górników złota, którzy w przeciągu wieków wytworzyli niezwykle ciekawą kulturę materialną. Wioska składa się ze zbudowanych w XVII-XIX w. w stylu wernakularnego baroku, okazałych domów gwarków w których obecnie mieszczą się pensjonaty agroturystyczne. Trud i profesjonalizm mieszkańców wioski w dziele renowacji został uhonorowany prestiżową nagrodą EUROPA NOSTRA zwaną „konserwatorskim Noblem”


Do dnia dzisiejszego wioskę zamieszkują prawie wyłącznie Węgrzy, którzy są wyznania unitariańskiego (znanego w Polsce pod nazwą Braci Polskich).

Po sytej kolacji, wypoczynku i smacznym śniadaniu wyprawa ruszyła dalej do Alba Juli, Sibiu, kończąc dzień na wysokość 2000 m n.p.m. w rejon jeziora Bâlea Lac.

transylwania003.jpg 

transylwania004.jpg 


Alba Iulia to historyczna stolica Siedmiogrodu słynąca z bezcennej, zbudowanej w stylu cysterskim (romańsko-gotyckim) katedry rzymskokatolickiej pw. św. Michała w której murach można m.in. zobaczyć grobowce rodu Hunyadich oraz władców księstwa Siedmiogrodu, Izabeli Jagiellońskiej oraz jej syna Jana Zygmunta Zapolya.

W sąsiedztwie katedry wznosi się monumentalny zespół Soboru Koronacyjnego królów rumuńskich wzniesiony na potrzeby koronacji Ferdynanda I. Stare miasto w Alba Iulia od XVIII w. objęte jest potężną twierdzą bastionową, która w stanie niemalże idealnym zachowała się do dnia dzisiejszego.


Sibiu znany również jako Hermanstadt do stolica Saksonii Siedmiogrodzkiej, krainy zasiedlonej w średniowieczu przez osadników niemieckich zwanych Sasami. Miasto, które w 2007 r. było Europejską Stolicą Kultury UNESCO może poszczycić się wspaniałą, malowniczo położoną starówką na którą składają się Dolne i Górne Miasto. Zabytkowa zabudowa placów, wąskie zaułki, wspaniała atmosfera to wszystko sprawia, iż Sibiu należy do najciekawszych miast Europy Środkowej.

Do najcenniejszych zabytków miasta należy jego gotycka fara, będąca obecnie zborem luterańskim, ratusz miejski, XVI-wieczne kamienice z charakterystycznymi, stromymi dachami a także niezwykle rozbudowany system fortyfikacyjny.


Trasa transfogaraska łącząca Transylwanię z Wołoszczyzną została zbudowana w okresie komunistycznym jako droga transportowa jednostek pancernych. Poprowadzona niezwykle śmiało w rejonie najwyższego szczytu Rumunii (Moldoveanu 2544 m n.p.m.) osiąga w kulminacyjnym punkcie wysokość 2043 m n.p.m. Otwarta jedynie w okresie od 15 czerwca do końca września.

I tu miał miejsce drugi nocleg w pięknej scenerii gór, otoczeniu setki owiec, kąpieli w strumieniu, oraz kolacji w gronie innych rodaków ( Marcin i Kinga z Tarnowa) i sympatycznych  ludzi ze Słowacji (Paweł z żoną).

 

transylwania005.jpg

transylwania006.jpg



Następny cel podróż to oczywiście zamek w Poienari, Vlada Tepesza – bardziej znany jako Drakul, oraz zamek w Branie, następnie zasłużony wypoczynek w uroczym Braszow.

W kolejnym dniu motocykliści dotarli do Viscri i zakończyli dzień w Sighişoara.


Viscri położona daleko od szosy najpiękniejsza wioska saska w Siedmiogrodzie z zachowanym grodem kościelnym wpisanym na Listę UNESCO. W tej wiosce wakacje spędza książę Walii, Karol który posiada tam własny dom.

Sighişoara wpisana na Listę UNESCO uznawana jest za najbardziej malownicze miasto w Rumunii. Stare miasto to brukowane uliczki pnące się w kierunku kościelnego wzgórza oraz wspaniałe zabytki takie jak, gotycka fara ewangelicka, klasztor Franciszkanów czy też wieża zegarowa będąca symbolem całej Saksonii Siedmiogrodzkiej.

Dla fanów Drakuli miejsce szczególne – dom, w którym się urodził najbardziej znany wampir świata (obecnie nocny klub, restauracja i dyskoteka).

 

transylwania007.jpg

transylwania008.jpg


Niestety w kolejnym, już czwartym dniu rozpoczął się pierwszy etap powrotu do domu, poprzez Cluj - Napoca i Oradea z między odpoczynkiem w Tokaju, gdzie faktycznie mają dobre wino ;).

W dniu następnym wyprawa, po przejechaniu 2200 km, w godzinach popołudniowych powróciła do Buska-Zdroju, gdzie od razu zaczęły się rodzić pomysły jaki będzie kolejny cel wyjazdu – może Czarnogóra.

A tym czasem pozostało oglądanie zdjęć i wspominki.

 

 fotoreportaż

 



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (23)
     

-cbr_wojtek (2011-07-28 20:01:54)

Wiecie, jedno jest pewne czy tu się pisze o zeszłorocznym śniegu czy o ciekawym sposobie spędzania wolnego czasu lub o wyborach to są komentarze pozytywne, negatywne i takie zupełnie bez sensu taka widać natura ludzka. Niemniej jednak po co być złośliwym i "szukać dziury w całym"?? Może lepiej skopać babci ogródek-pewnie się ucieszy.
Pozdrowienia dla młodych bobasków z Old Bikers :))))).

-OB (2011-07-28 18:42:49)

JoTka co się burzysz, przecież mnie też się podoba taki sposób spędzania wolnego czasu:)

-JotKa (2011-07-28 18:24:19)

Wpios Old Bikers - "Cłopcy chcieli sie pokazać" - już nic głupszego nie można powiedzieć o ludziach, ktorzy zamiast siedzieć w buskich pubach i nad zalewem w Radzanowie z butelka pyfffka - dziela sie wrażeniami z pieknej wycieczki.
A wpis -"na tym portalu" - też jakaś głupawka: a od czego są takie portale? Od ogłoszeń typu "szukam pani...."?

-p. (2011-07-28 17:16:30)

wczoraj wrocilem z wiednia ;] i co tam chce ktos poogladac fotki ?;]

-suzuki (2011-07-28 16:37:49)

A gdzie ten co kreci lody?

-MC (2011-07-28 15:57:24)

Jak zwykle komentarze.. :)
Jak będziecie na fajnych wakacjach w ciekawych miejscach i zrobicie fajny materiał - to bardzo chętnie zamieścimy.
Pozdrawiam.
M.Ciszewski

-Old Bikers (2011-07-28 15:54:19)

Chłopcy chcieli się pokazać, może troszkę poszpanować, a Wy od razu robicie problem.Więcej wyrozumiałości dla dużych bobasków;)

- (2011-07-28 14:40:17)

To na tym portalu można teraz chwalić się gdzie się było na wakacjach i umieszczać swoje zdjęcia .
Czekamy na zdjęcia innych mieszkańców Buska-chetnie obejrzymy.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry