Dodane: AT Data: 2011-07-28 13:08:42 (czytane: 30475) 
Są różne sposoby na spędzanie wolnego czasu w wakacje, niektórzy uwielbiają poleżeć na plaży i poleniuchować nic nie robiąc, inni preferują zupełnie coś odmiennego i tak było w przypadku piątki przyjaciół rodem z Buska Zdroju.
Arkadiusz Kosałka, Czarek Kaczmarczyk, Przemysław Juśkiewicz, Sebastian Zapart i Wojciech Radej fanatycy dwóch i trzech kółek motocyklowych, na czerech motocyklach i trike ( pojazd z silnikiem VW i przodem motocyklowym) postanowili odwiedzić Hrabiego Drakulę i poznać zakątki tego kolorowego kraju. Pomysł powstał ponad rok temu a 18.07.2011 rozpoczęła się jego realizacja.
Wyprawa ruszyła ok. godziny 7.30 z Buska-Zdroju aby w późnych godzinach wieczornych po przejechaniu Słowacji i Węgier dotrzeć do pierwszego punktu podróży wioski Rimetea.

Rimetea to jedna z najpiękniejszych wiosek w całej Rumunii. Malowniczo położona u stóp imponującej Skały Szeklerów została założona przez węgierskich górników złota, którzy w przeciągu wieków wytworzyli niezwykle ciekawą kulturę materialną. Wioska składa się ze zbudowanych w XVII-XIX w. w stylu wernakularnego baroku, okazałych domów gwarków w których obecnie mieszczą się pensjonaty agroturystyczne. Trud i profesjonalizm mieszkańców wioski w dziele renowacji został uhonorowany prestiżową nagrodą EUROPA NOSTRA zwaną „konserwatorskim Noblem”
Do dnia dzisiejszego wioskę zamieszkują prawie wyłącznie Węgrzy, którzy są wyznania unitariańskiego (znanego w Polsce pod nazwą Braci Polskich).
Po sytej kolacji, wypoczynku i smacznym śniadaniu wyprawa ruszyła dalej do Alba Juli, Sibiu, kończąc dzień na wysokość 2000 m n.p.m. w rejon jeziora Bâlea Lac.
Alba Iulia to historyczna stolica Siedmiogrodu słynąca z bezcennej, zbudowanej w stylu cysterskim (romańsko-gotyckim) katedry rzymskokatolickiej pw. św. Michała w której murach można m.in. zobaczyć grobowce rodu Hunyadich oraz władców księstwa Siedmiogrodu, Izabeli Jagiellońskiej oraz jej syna Jana Zygmunta Zapolya.
W sąsiedztwie katedry wznosi się monumentalny zespół Soboru Koronacyjnego królów rumuńskich wzniesiony na potrzeby koronacji Ferdynanda I. Stare miasto w Alba Iulia od XVIII w. objęte jest potężną twierdzą bastionową, która w stanie niemalże idealnym zachowała się do dnia dzisiejszego.
Sibiu znany również jako Hermanstadt do stolica Saksonii Siedmiogrodzkiej, krainy zasiedlonej w średniowieczu przez osadników niemieckich zwanych Sasami. Miasto, które w 2007 r. było Europejską Stolicą Kultury UNESCO może poszczycić się wspaniałą, malowniczo położoną starówką na którą składają się Dolne i Górne Miasto. Zabytkowa zabudowa placów, wąskie zaułki, wspaniała atmosfera to wszystko sprawia, iż Sibiu należy do najciekawszych miast Europy Środkowej.
Do najcenniejszych zabytków miasta należy jego gotycka fara, będąca obecnie zborem luterańskim, ratusz miejski, XVI-wieczne kamienice z charakterystycznymi, stromymi dachami a także niezwykle rozbudowany system fortyfikacyjny.
Trasa transfogaraska łącząca Transylwanię z Wołoszczyzną została zbudowana w okresie komunistycznym jako droga transportowa jednostek pancernych. Poprowadzona niezwykle śmiało w rejonie najwyższego szczytu Rumunii (Moldoveanu 2544 m n.p.m.) osiąga w kulminacyjnym punkcie wysokość 2043 m n.p.m. Otwarta jedynie w okresie od 15 czerwca do końca września.
I tu miał miejsce drugi nocleg w pięknej scenerii gór, otoczeniu setki owiec, kąpieli w strumieniu, oraz kolacji w gronie innych rodaków ( Marcin i Kinga z Tarnowa) i sympatycznych ludzi ze Słowacji (Paweł z żoną).


Następny cel podróż to oczywiście zamek w Poienari, Vlada Tepesza – bardziej znany jako Drakul, oraz zamek w Branie, następnie zasłużony wypoczynek w uroczym Braszow.
W kolejnym dniu motocykliści dotarli do Viscri i zakończyli dzień w Sighişoara.
Viscri położona daleko od szosy najpiękniejsza wioska saska w Siedmiogrodzie z zachowanym grodem kościelnym wpisanym na Listę UNESCO. W tej wiosce wakacje spędza książę Walii, Karol który posiada tam własny dom.
Sighişoara wpisana na Listę UNESCO uznawana jest za najbardziej malownicze miasto w Rumunii. Stare miasto to brukowane uliczki pnące się w kierunku kościelnego wzgórza oraz wspaniałe zabytki takie jak, gotycka fara ewangelicka, klasztor Franciszkanów czy też wieża zegarowa będąca symbolem całej Saksonii Siedmiogrodzkiej.
Dla fanów Drakuli miejsce szczególne – dom, w którym się urodził najbardziej znany wampir świata (obecnie nocny klub, restauracja i dyskoteka).


Niestety w kolejnym, już czwartym dniu rozpoczął się pierwszy etap powrotu do domu, poprzez Cluj - Napoca i Oradea z między odpoczynkiem w Tokaju, gdzie faktycznie mają dobre wino ;).
W dniu następnym wyprawa, po przejechaniu 2200 km, w godzinach popołudniowych powróciła do Buska-Zdroju, gdzie od razu zaczęły się rodzić pomysły jaki będzie kolejny cel wyjazdu – może Czarnogóra.
A tym czasem pozostało oglądanie zdjęć i wspominki.
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i jak działa?
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (23) |
-Zdzichu (2011-08-14 10:05:01)
Zajefajne fotki.Wielki szacun dla milośnikuw 2 i 3 kulek.
-Radek (2011-08-01 17:33:32)
Kawałek tej stacji Benzina jest przedstawiony w fotoreportażu na zdjęciu nr: 6 i 7. LPG jest tam tankowane z Butli z gazem ustawionej na przyczepce samochodowej. Kradną korki od gazu UWAGA!!!
-Radek (2011-08-01 17:29:30)
Bardzo ładne zdjęcia i pewnie udana wyprawa. Chciałbym ostrzec wszystkich wybierających się na Węgry Rumunię aby nie tankowali na granicy Słowacko => Węgierskiej na stacji Benzina przede wszystkim tankowania LPG, stacja położona po lewej stronie przed samą granica lekko w dole. Po zatankowaniu miałem straszne problemy z autem nie dość ze tankowanie trwało 20min, to tankowano po 1setce gazu na 3sek. Miałem straszne problemy z odpaleniem auta, i nie wkręcało się na wysokie obroty max 4,5tys a na scali mam 7tys. Po zatankowaniu auta w PL wszystko wróciło do normy. Ktoś kto jedzie na Hajduszoboszlo, Debrecen, Kosice, Budapeszt omijajcie tą stacje.
-rolnik (2011-07-31 23:47:41)
mój komentarz został usunięty jak to mówią prawda w oczy koli,
-. (2011-07-30 19:12:58)
a ja słyszałem że jeden z nich to oszust matrymonialny, dużo dziewczyn naciągnął i teraz ma pieniądze
-PAWEŁ (2011-07-30 12:02:03)
i cóż z tego że sie szkołę skończyło i nie tylko ale jak sie nie ma znajomości lub w rodzinie wysokopostawionego to nie ma szan na dobre zarobki bo za 1500zl to na oplaty starcza w busku
-xxx (2011-07-30 07:15:27)
pozazdrościć takiego pomysłu i wyprawy.Niejeden by mógł ale mu się nie chce.
-citgo (2011-07-30 01:46:00)
w jakiej cenie benzyna w rumuni ??
-_ (2011-07-30 00:12:23)
@rolnik, @pawel - trza było się uczyć to i na wakacje by wystarczyło.
-B (2011-07-29 08:59:45)
Odbyłam podobną trasę - i wiem jedno, że warto było. Gratuluję uczestnikom pomysłu na spędzenie wolnego czasu, a Panu Markowi, że przekazuje informacje o ludziach "pozytywnie zakręconych".
Zazdrośnikom życzę, aby kiedyś odwiedzili te miejsca - naprawdę warto. Pozdrawiam.
- (2011-07-29 07:41:37)
I policjantów z łapówek stać
-PAWEŁ (2011-07-29 06:47:39)
a kogo stac w busku na wakacje jedynie osoby ktore maja po kilkadziesiat mieszkan i je wynajmuja bo reszta tyra zeby starczylo na mieszkanie
- (2011-07-28 23:17:09)
A zdjęcie wampirka pokażecie?
-b&b (2011-07-28 20:10:54)
To po H.... tu zagladacie jak wam sie nic nie podoba.Jezdza chlopaki maja fajne zdjecia i wszystko.
-JotKa (2011-07-28 20:04:46)
@OB - więc wyrażaj swoje zachwyty w sposób niedwuznaczny; bo poprzedni wpis miał wydźwięk mało pozytywny jednak. :) sorry, że Cie źle zrozumiałam
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.