Dodane: AT Data: 2011-07-27 14:08:33 (czytane: 18220) 
W dniu 26 lipca 2011 r. o godzinie 12, 00 przed Sanatorium „Marconi” spotkała się grupa ludzi w celu uczestniczenia w ważnym zdarzeniu. Pan Władysław Zachariasiewicz blisko stuletni senior waszyngtońskiej Polonii urodzony w Krakowie w dniu 7 listopada 1911 r. na prośbę Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju wsadził swoje pamiątkowe drzewo i nazwał go „WŁADYSŁAW”.
Wsadzone drzewo nazywa się Buk pospolity "Red Obelisk", jest to kolumnowa odmiana buka o barwnych liściach. Dorasta do 15 m wys., przy szer. 3 m. Liście ciemnoczerwone, powcinane, błyszczące, jesienią przebarwiające się na jasnobrązowo.
~ed~
Źródło: www.tmb.busko.pl
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i jak działa?
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (27) |
-SOS (2011-08-03 11:55:44)
Coś się musiało stać bo przestali sadzić. Jakaś długa przerwa nastąpiła. ???
-olo (2011-07-30 12:13:26)
nie jest to moja pierwsza interwencja w sprawach buskich u wojewódzkich lub centralnych władz. Każda z nich zakończyła się pozytywnie. Konserwator tez ma swoich przełozonych i ewentualny artykuł o zawłaszczaniu zabytkowego parku przez burmistrza mógłby narobić i jemu wiele kłopotów. Napisałem przez burmistrza, ponieważ w ostatnich trzech nasadzeniach albo burmistrz albo jego reprezentant zostali udokumentowani ma fotografi. Taki artykuł, jako stateczność, zachowuje sobie na przyszłość.W sprawie tego ,,krematorium,, pierwszy raz rozmawiałem z p. Cedro, kilka lat temu.
Umówiliśmy się że podejmie działania
niwelujące fatalny skutek dominacji obcej bryły nad Marconim. Ja to określam jako chamska architekturę. Przypomniałem wczoraj . Obiecał rozmowy nt umieszczenia tzw łamaczy światła. Problem w tym, że ktoś to musi sfinansowaćJak by nie było gargamel architektoniczny stoi, wnetrza tez przasne i prymitywne.
Nie dokumentuje rozmów tego typu nagraniami czy potwierdzeniami. Przeciez nie pójdę do sądu. Natomiast jeśli moja cierpliwośc w tych sprawach zostanie przeciągnięta ponad miarę,
potrafię sprawę nagłośnic.
-Do OLO (2011-07-30 10:51:14)
Drogi Przyjacielu, nie obiecuj sobie jednak zbyt wiele po rozmowie z naszym wiekce szanownym Panem Konserwatorem. Odrobina dystansu do tego problemu jest potrzebana. Jednak uważam, że informowanie go o łamaniu prawa jest standardem. Najlepsze są maile z potwierdzeniem odbioru lub nagryawne rozmowy :-))). Za urzędnikiem nigdy nie trafisz. Sprawy, o których piszesz wygladają trochę inaczej. Na temat uzdrowiskowego " transformatora" każdy ma swoją wersję broniacą jego doopę. Prawda jest zakopana głęboko pod ziemią.
-c.d. (2011-07-29 17:30:31)
Podaję adres do przekazania konserwatorowi dokumentacji fotograficznej
wojewódzki urząd ochrony zabytków w Kielcach Pan Janusz Cedro
e-mail; zabkielce@onet.pl
lub
e-mail; wkz@kielce.zo-uw.gov.pl
-olo do SOS (2011-07-29 17:22:22)
Nie byłem pewien na ile parkt jest pod opieka konserwatorską i w tym celu odbyłem rozmowę z konserwatorem wojewódzkim. Faktycznie już wiedział o sprawie i jak pisałem, obiecał interwencję. A przy okazji pogadaliśmy o dewastacji krajobrazu uzdrowiska min zabudowa ulicy 1 Maja. Potwierdziłem również w tej rozmowie sprawę dobudówki do Marconiego. Poprzedni dyrektor uzdrowiska pośredni sprawca tego monstrum był ana sugestie urzędu konserwatorskiego bardzo oporny. Konserwator wystąpi do obecnego dyrektora w sprawie pewnych zmian na elewacji budynku min zieleń pnąca aby nie dominował nad zabytkiem. Proponuje słac na adres internetowy konserwatora teksty i fotografie z tego portalu obrazujące jak ,, pewna grupa,, uprawia sobie prywatę dokonując nielegalnych nasadzeń.
- (2011-07-29 14:00:43)
TWA - Towarzystwo Wzajemnej Adoracji.
-Ewa (2011-07-29 07:27:09)
Patrząc na zdjęcia z " sadzenia drzewek " nachodzi mnie taka refleksja,jak teraz fajnie i dobrze jest w Uzdrowisku !.W godzinach pracy można drzewko sadzić ,do zdjęcia pozować ,pospacerować ,pogościć się ,wypić kawę na zapleczu sali koncertowej.I jeszcze za to zapłacą.A ,że w tym czasie pacjenci pozostają bez opieki to już inna sprawa.
-SOS (2011-07-29 02:00:03)
Widzę, że kolega OLO przyspał odrobinę. Wojewódzki Konserwator Zabytków jest powiadamiany każdorazowo od samego początku o wybrykach bojówki TMB. Pani zajmująca się parkami i ogrodami wraca z urlopu dopiero w poniedziałek. To ona ma się tą sprawą zająć. Pan Burmistrz, jego zastępca i jeden z naczelników wydziału UMiG własnoręcznie sadzili drzewa łamiąć prawo. Widać ich na zdjęciach na stronie TMB. Jestem zdziwiony, że administrator portalu nie usunął jeszcze tych wiadomości o bezprawnym zadrzewianu parku.
-oo7 (2011-07-28 19:40:15)
Jestem pewien ze "prezes" Gadawski tu zagląda, może by sam się wypowiedział na temat tej samowolki? No chyba ze nie ma odwagi.
Nowa właścicielka okraglaka miała:)
-olo (2011-07-28 13:46:14)
to co robi TMB / bo to jak rozumiem inicjator i pomusłodawca / jest szkodnictwem. Park buski jest pod opieka konserwatora i bez uzgodnień z tym urzędem żadnych nasadzeń robić nie wolno. Prawdopodobnie plamę da autor tego nieszczęsnego pomysłu, bo trzeba będzie to drzewko przesadzić. Podobnie jak drzewko rodziny Jamroz. W tej sprawie odbyłem dzis sympatyczna rozmowę telefoniczna z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Podzielił moje zdanie i obiecał interwencję. Dodam że władnym powstrzymania dewastatorów buskiego parku jest burmistrz. To na Pana konto Panie Burmistrzu idzie. Natomiast inicjator / nazwiska nie wspomnę / przedsięwzięcia może zajmie się czymś innym. A i to trzeba mu patrzeć na ręce aby czegoś podobnego lecz w innej formie nie zmalował.
----- (2011-07-28 12:09:46)
Brawo!!!! Wielu osobom to się nie podoba, ale czy można to ukrócić??????Zakryją drzewkami cały Marconi.... Głupota ludzka nie zna granic...
-qq (2011-07-28 10:42:22)
gdyby głupota mogła fruwać to członkowie TMB fruuuuuwaliby niczym gołebice!!!!
-Nie róbcie dżungli przed Marconim (2011-07-28 10:24:10)
Sadzenie drzew - jak najbardziej, ale we włąsciwym miejscu! Akcja z drzewkami pod Marconim to bezmyślna samowolka, która zachwaszcza oryginalny układ parku i dobór roślin zaprojektowany przez Marconiego i Hanusza.
Te nasadzenia kojarzą się z dowcipem o Wąchocku - dlaczego autobusy tamtejsze są szersze niż dłuższe - bo każdy chce siedzieć przy kierowcy.
Właściwym miejscem dla tych drzew jest nowy park. I dobrze by było gdyby to robione było wg. jakiegoś ustlonego planu, składało się na określoną, całość.
Warto też zadać pytanie czy nasadzenia mają wkomponowywać się w park, czy być bezładnym zbiorowiskiem drzewek różnej maści.
------ (2011-07-28 07:09:33)
zasadzić to można... kopniaka
-& do S0S (2011-07-28 01:13:38)
i tak trzymać. Jak będą jakieś problemy napisz
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.