swietokrzyskie.info

Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

Sprawozdanie z XII Sesji Rady Gminy w Nowym Korczynie

Dodane: apiotrowski Data: 2011-07-22 13:16:46 (czytane: 10764)  Wersja do druku

XII Sesja Rady Gminy odbyła się w dniu 18 lipca 2011r. na Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy przy ul. Buskiej, uczestniczyli w niej radni,  sołtysi jak  również zaproszeni goście: Pan Wójt Paweł Zagaja, Pani Skarbnik Gminy Joanna Parlak, Pan p.o. Dyrektor ZGK Czesław Bednarski, Pan Komendant Straży Gminnej Zbigniew Percik oraz mieszkańcy.

Obrady rozpoczęły o godz. 13:10, a zakończyły o 16:55 i przewodniczył im Pan Przewodniczący Rady Gminy Paweł Kulik.

srg_XII_2011_001.JPG

Po przyjęciu przez radnych porządku obrad oraz  protokółu z poprzedniej sesji głos zabrał Pan Wójt Paweł Zagaja. Zanim przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności między sesjami przeprosił sołtysów za to, że nie byli oni zaproszenie na nadzwyczajną XI Sesję, ale wynikało to z z konieczności natychmiastowego podjęcia przez Radę Gminy  dwóch uchwał, które niezwłocznie musiały być dostarczone do Starostwa. Następnie poinformował m.in. o ogłoszeniu przetargu na sprzedaż lokalu po przedszkolu w Domu Nauczyciela w Brzostkowie oraz budynku po szkole w Piasku Wielkim i starej szkole w Ostrowcach, o zmianie dotychczasowej koncepcji rewitalizacji Nowego Korczyna na bardziej związaną z Rynkiem, o wysyłaniu informacji do mieszkańców o warunkach,  na jakich można uczestniczyć w projekcie instalacji „solarów”, o podpisaniu 117 umów na budowę przydomowych oczyszczalni. Pan Wójt oznajmił także o podpisaniu aktów notarialnych na sprzedaż mieszkań w Domu Nauczyciela w Brzostkowie oraz umowy na remont dróg powodziowych. Pan Wójt poinformował o rozstrzygnięciu konkurs na stanowisko Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oraz o realizacji projektu mającego na celu indywidualizację nauczania w klasach I-III.

srg_XII_2011_002.JPG



Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad po wysłuchaniu sprawozdania Pana Wójta radni zgłaszali interpelacje, prosili m.in. o sprawdzenie czy oznakowanie poziome na drodze Busko-Zdrój – Nowy Korczyn jest właściwe w szczególności linie ciągłe, które uniemożliwiają zjazd na posesje oraz o zamontowanie lustra przy niezwykle niebezpiecznym zakręcie na drodze wojewódzkiej  w Strożyskach. Wnioskowali także o kruszywo na drogi gminne, o wykoszenie poboczy, o oczyszczenie z grysiku ul. Stopnickiej i Rynku, o odmulenie rowów. Radni pytali również Pana Wójta o skład komisji przetargowej, o zakres prac remontowych w Publicznym Przedszkolu w  Nowym Korczynie.  

Następnie radni rozpatrzyli projekty i podjęli uchwały w sprawie uchwalenia zmian w budżecie gminy Nowy Korczyn na 2011 rok, zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy na lata 2011-2012,  ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla Zakładu Gospodarki Komunalnej w Nowym Korczynie,  zmiany uchwały Nr XXXII/141/2006 Rady Gminy w Nowym Korczynie z dnia 7 marca 2006r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Nowy Korczyn, zmienionej uchwałą nr XXVII/148/2009 Rady Gminy w Nowym Korczynie z dnia 20 lutego 2009r., powołania zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławników sądowych na kadencję 2012-2015,  ustalenia stawek zwrotu kosztów podróży służbowej radnych Rady Gminy w Nowym Korczynie, upoważnienia wiceprzewodniczących Rady Gminy do wystawiania delegacji Przewodniczącemu Rady Gminy, upoważnienia Wójta Gminy Nowy Korczyn do złożenia wspólnie  z Powiatem Buskim i Pińczowskim oraz Gminami Gnojno i Wiślica wniosku o dofinansowanie w formie dotacji w ramach III Konkursu programu priorytetowego NFOŚiGW p.t. „ System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme) Część 1) Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej” przedsięwzięcia pn. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Powiatu Buskiego i Powiatu Pińczowskiego", wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości komunalnych w drodze przetargu w Grotnikach Dużych,  ustalenia wysokości opłat za korzystanie z szaletu gminnego, wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości komunalnej w drodze przetargowej w Brzostkowie.

srg_XII_2011_004.JPG



Najbardziej burzliwa dyskusja miała miejsce przy uchwalaniu zmian w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na trenie Gminy Nowy Korczyn, polegających na ustaleniu maksymalnych stawek oraz częstotliwość odbioru śmieci. Zgodnie z obowiązująca tzw. ustawą „śmieciową” oznacza to, że Zakład Gospodarki Komunalnej lub inny przedsiębiorca świadczący tego typu usługi nie może pobierać opłat wyższych niż te uchwalone przez Radę Gminy. Wprowadzone zmiany powodują, że koszty ponoszone przez mieszkańców uzależnione są od ilości osób zameldowanych, co sprawi, że osoby samotne i rodziny dwuosobowe zapłacą mniej. Przy opracowywaniu Regulaminu wzięto pod uwagę, że gospodarstwa, w których zamieszkuje wiele osób produkują więcej śmieci, zatem zasadne jest przydzielenie im  większej ilości worków, co skutkuje zwiększeniem opłaty za ich odbiór w porównaniu z gospodarstwami jedno- lub dwuosobowymi. Przy rozpatrywaniu przedmiotowego projektu uchwały podkreślano, że wprowadzone zmiany mają zachęcić mieszkańców do zawierania umów na odbiór śmieci i w konsekwencji zlikwidować dzikie wysypiska.   

W wolnych wnioskach omawiano m.in. działania jakie będzie podejmować Straż Gminna związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach oraz utrzymaniem porządku na terenie Gminy Nowy Korczyn. Na zakończenie obrad pan Wójt poprosił radnych i sołtysów  o poinformowanie mieszkańców o obowiązku zgłaszania do Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Busku Zdroju uboju zwierząt na użytek własny oraz o bezpłatnych badaniach mammograficznych i cytologicznych w dniu 29 lipca i 1 sierpnia br.

 

                                                                                                                     Obsługa Rady Gminy

                                                                                                                        Monika Kulczyk

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry