swietokrzyskie.info

Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

BOŻE CIAŁO - PROCESJA W BUSKU-ZDROJU.

Dodane: AT Data: 2011-06-27 11:16:12 (czytane: 21998)  Wersja do druku

Uroczyste procesje wiernych przeszły ulicami całego kraju. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało jest jednym z głównych świąt w Kościele katolickim. Święto upamiętnia ustanowienie Najświętszego Sakramentu i jest obchodzone w czwartek, po uroczystości Trójcy Świętej.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej stanowi dla chrześcijan publiczne wyznanie wiary w rzeczywistą obecność Jezusa, pod postacią chleba. Modlitwie towarzyszy procesja eucharystyczna.

Tegoroczne obchody Bożego Ciała miały szczególny wymiar. Przypadły niespełna dwa miesiące po beatyfikacji Papieża Jana Pawła II, uważanego za największy autorytet moralny Polaków.

 

boze_cialo001.JPG

boze_cialo002.JPG

 


CZTERY OŁTARZE

Tradycyjnie, jak co roku procesja odbyła się w parafii Świętego Brata Alberta, w zdrojowej części kurortu, rozpoczęła się uroczysta msza, a po eucharystii wierni ruszyli z procesją.

Jej trasa wiodła ulicami Lipową, Waryńskiego, 1-go Maja. W kolumnie szły dziewczęta i chłopcy, w białych ubrankach od Pierwszej Komunii, dziewczynki sypały z koszyczków na asfalt płatki kwiatów. Zgodnie z wielowiekową tradycją wierni śpiewali Ewangelię przy czterech ołtarzach. 

 

boze_cialo003.JPG

boze_cialo004.JPG



SAKRAMENT I EWANGELIA

Święto Bożego Ciała ustanowił w 1264 roku papież Urban IV. Papieską bulię z nim związaną ogłosił 70 lat później Jan XXII. Podczas procesji eucharystycznych niesiony jest krzyż z Najświętszym Sakramentem, a przy czterech ołtarzach polowych wierni śpiewają Ewangelię.

 Więcej zdjęć na: www.tmb.busko.net.pl

 


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (15)
     

-@x (2011-06-28 17:17:50)

nie jestem uprzedzony do księży. Znam historię kościła. Jest to nakrwawsza
instytucja jak kiedykolwiek istniała.
Na dowód tych słów taki przykład,.

W okresie między 14 a 18 wiekiem z inicjatywy kościoła , pod jego sztandarami i wezwaniami wymordowano około 40 mln mieszkańców ameryki południowej iśrodkowej. Od połowy 18 wieku do końca 19 wieku pod hasłem walki z niewiernymi wymorsowano blisko 30 mln indian płnocnoamerykańskich. Zatem tradycja niezwykle krwawa. Jeśli dodać do tego okres krucjat i terroru
katolickiego w Europie w okrsie 14 - 16 wieku dochodzi następne kilkanaście milionów, lekko licząc

Kościół jest także instytucja o zakłamanej tożsamości historycznej. Uznaję on bowiem kilkudziesięciu papieży jako męczenników wiary, tym samym świętych. Ajak się dobrze przyjrzeć byli wśród nich papieże otrci, zmarki z chorób i epidemii, zamordowani

Jest wreszcie kościół historycznie nietolerancyjny , antysemicki. Początek jest w Ewangelii św Jana gdzie żydów określa się jako dzieci szatana

Jest kościł historycznie awanturniczą i instytucją wspominając choćby eskapady zwane wyprawami krzyżowymi

Jest kościł najbardziej nietolerancyjną historycznie instytucja. Przykład to walka z przeciwnikami na podstawie komentarza do bulli zatytułowanego,, młot na czarownice,, Ten komentarz wyprawiła na tamten swiat w ciągu półtora wieku około 2 mln kobiet, głównie w Hiszpanii i Niemczech

-do "do @x" (2011-06-28 15:54:21)

Po części się z Tobą zgadzam, ale mimo wszystko myślę, że jesteś trochę nazbyt uprzedzony do Kościoła, który przecież nie składa się jedynie z nieuczciwych księży, niesprawiedliwych, bogatych biskupów i starszych osób. Ja też nieraz nie mogę patrzeć na wybryki księży (np. ostatnio głosny temat pedofilii wsród irlandzkich księży), ale ja nie prdzychodzę do koscioła w odwiedziny do księży tylko do Boga( co dla ateistów zabrzmi jak wyznanie pięciolatka) i nie zwracam większej uwagi na zachowanie księdza, lecz na jego słowa, które zazwyczaj nikogo nie obrażają i nie są irracjonalne. Nie ma obowiązku chodzenia do koscioła, a sam Kosciół obecnie nie ingeruje w znacznym stopniu w życie polityczne państwa. Można tu jedynie wspomniec o obowiązku nauczania religii w polskich szkołach, obecnosci krzyża w instytucjach państwowych i zapłodnieniu in vitro, które to w żaden sposób nie szkodzą człowiekowi, a czasem i wręcz przeciwnie ( zdanie Koscioła w sprawie zapłodnienia in vitro i aborcji).

Jesli zas chodzi o sprawę kieleckich Żydów, to mimo wszystko decyzja Koscioła wydaje się byc w tym przypadku całkiem racjonalna. Kosciół broniący Żydów to w Polsce istne samobójstwo. Już obecnie możemy dostrzec, że poparcie dla Koscioła wciąż maleje, a kiedy przeminie starsze pokolenie będzie ono bliskie zeru. Stanie się dokładnie to, co stało się w Hiszpanii. Dlatego własnie potrzebna jest nowa ewangelizacja. Te same słowa powtarzane przez księzy co niedzielę stały się dla ludzi już nudne, a wierzcie mi - Kosciół wcale nie musi byc nudny, a jego nauka niepotrzebna i niedzisiejsza. Proponuje przeczytac dzieło Tomasz a Kempisa - "O nasladowaniu Chrystusa", które zostało napisane na przełomie XIV i XVw., a jego słowa nadal są aktualne i mają zastosowanie w życiu codziennym. Dlatego książka ta przyczyniła się do nawrócenia ogromnej liczby osób. Podobnie jest z książka sw. Josemaria Escrivy pt. "Droga", a są one napisane w oparciu o Pismo Św. i komentarze swiętych filozofów chrzescijanstwa.

Nie każdy duchowny jest łasy na pieniądze - np. wiekową tradycją Zakonu Braci Mniejszych jest kwesta i nie potrzebują oni wiele do utrzymania się. Nie będę tu wspominał o zakonach o surowszej regule - np. o Kartuzach czy Kamedułach.
Oczywiście w obecnych czasach księża w małym stopniu przypominają kapłanów z pierwszych lat istnienia Kościoła, ale jak to mówią bezzębne babki - "Ksiądz tyż człowiek", więc zamiast atakować duchownych o byle co, uszanujmy ich posługę, a nikt przecież nas nie zmusza do utrzymywania księży. To że Jezus mówi, że nie należy dbać o dobra doczesne nie oznacza jeszcze, że mamy odrzucić wszystkie dobra materialne czy umierać z głodu. Nawet Jezus i apostołowie mieli pewne fundusze ;)

Pisząc to starałem się być obiektywny i nie miałem też zamiaru nikogo obrazic.
Mojego rozmówcę pozdrawiam i podziwiam za sporą wiedzę. Tym bardziej, że w pewnych kwestiach się z nim całkowicie zgadzam ;)

-do "do @x" (2011-06-28 15:54:20)

Po części się z Tobą zgadzam, ale mimo wszystko myślę, że jesteś trochę nazbyt uprzedzony do Kościoła, który przecież nie składa się jedynie z nieuczciwych księży, niesprawiedliwych, bogatych biskupów i starszych osób. Ja też nieraz nie mogę patrzeć na wybryki księży (np. ostatnio głosny temat pedofilii wsród irlandzkich księży), ale ja nie prdzychodzę do koscioła w odwiedziny do księży tylko do Boga( co dla ateistów zabrzmi jak wyznanie pięciolatka) i nie zwracam większej uwagi na zachowanie księdza, lecz na jego słowa, które zazwyczaj nikogo nie obrażają i nie są irracjonalne. Nie ma obowiązku chodzenia do koscioła, a sam Kosciół obecnie nie ingeruje w znacznym stopniu w życie polityczne państwa. Można tu jedynie wspomniec o obowiązku nauczania religii w polskich szkołach, obecnosci krzyża w instytucjach państwowych i zapłodnieniu in vitro, które to w żaden sposób nie szkodzą człowiekowi, a czasem i wręcz przeciwnie ( zdanie Koscioła w sprawie zapłodnienia in vitro i aborcji).

Jesli zas chodzi o sprawę kieleckich Żydów, to mimo wszystko decyzja Koscioła wydaje się byc w tym przypadku całkiem racjonalna. Kosciół broniący Żydów to w Polsce istne samobójstwo. Już obecnie możemy dostrzec, że poparcie dla Koscioła wciąż maleje, a kiedy przeminie starsze pokolenie będzie ono bliskie zeru. Stanie się dokładnie to, co stało się w Hiszpanii. Dlatego własnie potrzebna jest nowa ewangelizacja. Te same słowa powtarzane przez księzy co niedzielę stały się dla ludzi już nudne, a wierzcie mi - Kosciół wcale nie musi byc nudny, a jego nauka niepotrzebna i niedzisiejsza. Proponuje przeczytac dzieło Tomasz a Kempisa - "O nasladowaniu Chrystusa", które zostało napisane na przełomie XIV i XVw., a jego słowa nadal są aktualne i mają zastosowanie w życiu codziennym. Dlatego książka ta przyczyniła się do nawrócenia ogromnej liczby osób. Podobnie jest z książka sw. Josemaria Escrivy pt. "Droga", a są one napisane w oparciu o Pismo Św. i komentarze swiętych filozofów chrzescijanstwa.

Nie każdy duchowny jest łasy na pieniądze - np. wiekową tradycją Zakonu Braci Mniejszych jest kwesta i nie potrzebują oni wiele do utrzymania się. Nie będę tu wspominał o zakonach o surowszej regule - np. o Kartuzach czy Kamedułach.
Oczywiście w obecnych czasach księża w małym stopniu przypominają kapłanów z pierwszych lat istnienia Kościoła, ale jak to mówią bezzębne babki - "Ksiądz tyż człowiek", więc zamiast atakować duchownych o byle co, uszanujmy ich posługę, a nikt przecież nas nie zmusza do utrzymywania księży. To że Jezus mówi, że nie należy dbać o dobra doczesne nie oznacza jeszcze, że mamy odrzucić wszystkie dobra materialne czy umierać z głodu. Nawet Jezus i apostołowie mieli pewne fundusze ;)

Pisząc to starałem się być obiektywny i nie miałem też zamiaru nikogo obrazic.
Mojego rozmówcę pozdrawiam i podziwiam za sporą wiedzę. Tym bardziej, że w pewnych kwestiach się z nim całkowicie zgadzam ;)

-do @x (2011-06-28 14:45:02)

tradycja jest głupia i mądra, pożyteczna i szkodliwa, prymityna i postępowa. Sam fakt, że coś jest tradycja nie nadaje temu czemuś warto ści dodatniej.Swoją kultywowaną latami tradycją kościół zbudował negatywny stereotyp Zyda, jako sprawcy ukrzyżowania. Zgodnie z tradycja tą bzdurę kultywowano aż skutek odniosła podczas ostatniej wojny. Tradycją kościła była tez kultywowana niechęć do innych wyznań. Ponoć gorszych. No i w związku z tym trzeba było ich wyznawców siłą nawracać. Pamiętaja tą tradycje mieszkańcy przedwojennych kresów wschodnich. Na złej tradycji kościoła bazuje fenomen Rydzyka zwanego ojcem.
I ilu ma zwolenników nie tylko wśród babć mocherowych.Złą tradycją kościoła było wtrącanie się do władz świeckich
Oczywiście wtrącanie się w interesie hierarchii a nie doktryny wiary. Stały numer judzić i podpuszczać otumaniony motłoch. Wypadki kieleckie z agresją do
Zydów ujawniają kulisy takich działań. Dzień wcześniej delegacja kieleckich zydów była u biskupa z prośbą o pomoc. Nakazał coś księżaom? Oczywiście że nie.
Pazerność urzędników Pana Boga w tzw odzyskiwaniu utraconych dóbr przekroczyła wszelkie granice. I co?

Oczywiście że są księża uczciwi, przyzwoici. Ale są w mniejszości. O seksualnych i nie tylko wyczynach tej kasty nietykalnych jest głosno. I co? Ksiundz tyz cłowiek mówią bezzębne babki koscielne.Cwanie wrzucono na barki państwa utrzymanie tysi ecy księży. Kapelani są a jednostki wojskowe polikwidowane. Rwią ile mogą z dóbr doczesnych. Przecież nie zabiorą ich do nieba, a rwią. Czyżby byli świadomi że niebo nie istnieje a jedynie ten byt ziemski jest ważny?

-Podziekowanie (2011-06-28 00:01:47)

Pragne podziekowac ks. Proboszczowi, oraz dyr. Uzdrowiska, ze po raz pierwszy w historii naszego miasta-uzdrowiska moglismy sie modlic w jego centrum przed sanatorium Oblegorek.

-@x (2011-06-27 23:01:24)

A słyszałeś o czymś takim jak tradycja? Pewne rzeczy się po prostu kultywuje i tyle. Zresztą wielkiej szkody Ci nie narobili. Najwyżej miałeś utrudniony dojazd. Jeśli nie jesteś zwolennikiem takich procesji, to po prostu nie przychodź i tyle. A poza tym lepiej patrzeć na dobre strony życia ( jak mówi piosenka "Always Look on the bright side of life"), a nie jak my, Polacy - zadręczać się jak mi to źle i niedobrze. Dla przykładu - dzieci obsypały ulice kwiatami, a jechać przez tak kolorowe, udekorowane ulice to czysta przyjemność.

A ludzi, którzy widzą w Kościele samo zło, pedofilie itp. mogę śmiało nazwać żałosnymi. Owszem, są księża, którzy swoim zachowaniem przynoszą wstyd Kościołowi, ale znaczną cześć stanowią księża, którym woda sodowa nie uderzyła do głowy. Dla przykładu - ks. Przemysław z parafii pw. NP NMP. Do Kościoła warto przyjść choćby po to żeby wysłuchać jego kazania, które potrafi znacznie wpłynąć na człowieka, a nie jest tylko komentarzem do niedzielnej Ewangelii. Ale oczywiście ja nie mam racji, bo jestem tylko głupi, zacofanym katolikiem, który wymyślił sobie Boga i którego w tym kraju trzeba tępić. I można by tu zacząć polemikę na temat egzystencji Boga, ale ten temat problem nie znajdzie rozwiązania, bo na istnienie Boga nie ma dowodów( jak też i nie ma dowodów na nieistnienie Boga), ale ja przynajmniej wiem, że choć moje życie może być krótkie i przeciętne, to i tak mam po co żyć i dla Boga coś znaczę i nigdy się Boga nie wyprę, bo zostałem wychowany przez moich wspaniałych rodziców w szacunku do ludzi i wartości religijnych. Szkoda, że kojarzycie Kościół jedynie ze starszymi osobami (skoro słuchają Radia Maryja i chodzą na różaniec, to trzeba ich wytępić), bo Kościół to też młode osoby,które są naprawdę bardzo wartościowe.

Z pewnością zaraz znajdzie się jakiś "x" albo jeszcze mądrzejszy osobnik, który swoją ciętą ripostą będzie próbował zniszczyć Kościół Katolicki w Polsce, ale wierzcie mi nie warto. Trochę szacunku do siebie i do innych (także tych wierzących), bo pod względem tolerancji jesteśmy na tle światowym daleko w tyle( dla porównania - przed II Wojną Światową w Polsce mieszkało sporo Żydów i ludzi innych wyznań, teraz nawet Żyd nie może spokojnie ulicą przejść, bo jakiś łysy, napakowany, dresiarz przejęty nazistowską ideologią będzie próbował go pobić. Jakie to wszystko przykre...

-x (2011-06-27 19:39:41)

do "@x": to oni przy okazji tej procesji obrazaja uczucia religijne innych ludzi, obnoszac sie ze swoja religia w miejscach publicznych, ingerujac w cudze zycie (halasowanie, smiecenie na ulicach, wstrzymywanie ruchu)

- (2011-06-27 14:24:55)

Do tak niskiego poziomu na jakim był i jest Kościół Rzymsko-katolicki nie warto się zniżać!!! Bóg tak ale bez Kościoła Rzymskokatolickiego bo ten kościól i jego funkcjonariusze to najwięksi i njgorsi obłudnicy(pedofilia,pedalstwo,posiadanie koczanek,utrzymanek i dzieci,pijaństwo,pławienie sie w luksusie-limuzyny,hazard,wycieczki,drogie trunki itp,itd)!!!To prawdziwe oblicze Kościoła Rzymskokatolickiego!!! Jak by dziś stąpił Chrystus tak jak 2000 lat temu i zaczął wytykać to wszystko bezeceństwo księżom tak jak wtedy wytykał faryzeuszom to by Go jeszcze szybciej ukrzyżowano niż wtedy.

-* (2011-06-27 13:58:46)

Nie zniżę się do reprezentowanego tu poziomu i nie umieszczę swojego komentarza... nie warto

-Paweł (2011-06-27 13:52:14)

Witam Potrzebne głosy www.nivea.pl na plac zabaw dla dzieci Solec-Zdrój ul. Leśna (Busko nie bierze udziału) Z góry dzięki. To dla dzieci głosujcie codziennie

-7 (2011-06-27 13:10:29)

Jako osoba, która nie dostąpiła łaski wiary, dziwuję się po co ta procesja?
Po co wstrzymywanie ruchu? Demonstracja siły? Przecież wiara jest bardzo indywidualna sprawą, relacja człowieka z Bogiem. Czyms bardzo subtelnym.Trzeba to na ulicach tłumnie czynić? Drze się codziennie ksiądz za pomocą głośnika na cały park. Czy nie można w skupieniu, ciszy? Po co takie targowisko próżności
z jednej strony alejki ludzie klękaja ponoć w uniesieniu, z drugiej strony unoszą szklanki piwa do ust.

-miszczu (2011-06-27 12:03:10)

A czy x kogoś obraził? Wyraził tylko swoje zdziwienie.

-@x (2011-06-27 11:35:08)

To że nie jesteś wierzący nie daje ci jeszcze pozwolenia na obrażanie uczuć religijnych tych ludzi. Dorośnij wreszcie!

-ktoś (2011-06-27 11:33:57)

Ludzie... Kor wypisuje takie bzdury?? Wierni nie śpiewają ewangelii- Ewangelie czyta lub śpiewa kapłan...

-x (2011-06-27 11:19:25)

Ile ludzi. To jeszcze az tylu nie uswiadomiono ze bog nie istnieje?

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry