swietokrzyskie.info

Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

„Ale to już było…” – pożegnanie klas szóstych (fotoreportaż)

Dodane: apiotrowski Data: 2011-06-27 13:58:04 (czytane: 11480)  Wersja do druku

We wtorek 21 czerwca br. w Publicznej Szkole Podstawowej w Nowym Korczynie odbyło się uroczyste pożegnanie szóstych klas, podczas którego absolwenci wspominali szkolne chwile, dziękowali za trud włożony w wychowanie, a także snuli plany na przyszłość. Nie zabrakło też gratulacji, życzeń oraz łez wzruszenia.

W uroczystości udział wzięli m.in.: wicewojewoda Beata Oczkowicz, wójt gminy Paweł Zagaja, przewodniczący Rady Gminy Paweł Kulik, radny powiatu buskiego Krzysztof Wojtaś, dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice oraz uczniowie.

Tradycyjnie pierwszym punktem programu był polonez w wykonaniu ubranych na galowo uczniów szóstych klas. Czas poświęcony na przygotowania nie poszedł na marne, uczniowie, gorąco oklaskiwani przez rodziców i nauczycieli, zaprezentowali się bowiem znakomicie.

 
zak_6_klas_2011_02.JPG


Następnie odbyła się część artystyczna pt.: „Ale to już było…”, nad przebiegiem której czuwały Barbara Bonar i Danuta Kostka. Uczniowie w humorystyczny sposób wspominali lata spędzone w szkole czyniąc rachunek sumienia. Wbijanie szpilek w krzesło nauczyciela, spanie z książką pod poduszką zamiast jej czytanie, wymowne milczenie podczas odpowiedzi – wszakże milczenie jest złotem, ściąganie na klasówkach – to tylko niektóre z grzeszków, do których przyznali się swoim nauczycielom. A zostać uczniem łatwo nie jest – przekonywała uczennica podając dokładny przepis tworzenia prawdziwego ucznia. Nie może tu zabraknąć takich składników jak: odwagi, nieśmiałości, mnóstwa wyobraźni, wrażliwości, poczucia humoru oraz szczypty złośliwości uformowanej na kształt osła, barana, cielęcia czy papugi. Po upieczeniu w temperaturze, jaką osiąga nauczyciel podczas furii, należy udekorować w miarę artystycznie lizusostwem i obłudą oraz pozorami pilności i stekiem kłamstw. – I w takiej formie oddajemy rodzinie, by się cieszyła i społeczeństwu, by się męczyło – podkreśliła na koniec.

Ewangelię klasową ku przestrodze i pociesze grzesznych serc uczniowskich wygłosił jeden z uczniów wcielając się w role profesora, który przegonił szatana namawiającego do ściągania. Swoim uczniom polecił natomiast, by „zasiedli do ksiąg, póki czas sądu nie nadszedł”.

W kolejnej scenie szóstoklasiści rozważali na temat przyszłości pełnej znaków zapytania. Bo nie wiadomo jeszcze, jak żyć, by żyć godnie i pełnią życia, jak radzić sobie z problemami codzienności. W trudnych chwilach zawsze można jednak liczyć na rodziców. I właśnie za trud wychowania, troskę, przekazane wartości dziękowali swym rodzicom wierszami oraz piosenką „Cudownych rodziców mam”.

zak_6_klas_2011_01.JPG

Absolwenci złożyli także serdeczne podziękowania swym wychowawczyniom, które zawsze cierpliwe i wyrozumiałe uczyły ich i wychowywały, pani dyrektor za troskę i wytrwałe dążenie w tworzeniu lepszych warunków do nauki, nauczycielom poszczególnych przedmiotów, kierując do nich słowa Jana Pawła II, a także księdzu, który przez lata nauki szkolnej prowadził ich drogą prawdy i miłości do Boga i człowieka. Tym wszystkim osobom dedykowana została piosenka „Szczęśliwej drogi już czas…”.   

Uroczyste ślubowanie było kolejnym punktem programu. Powtarzając za panią dyrektor szóstoklasiści ślubowali m.in. zdobytą wiedzę i umiejętności jak najlepiej wykorzystywać w dalszym życiu, a także zawsze sumiennie i uczciwie pracować. Po ślubowaniu nastąpiło przekazanie sztandaru młodszym kolegom z klasy piątej, którzy od tej pory będą najstarszą klasą w szkole, powinni więc godnie reprezentować społeczność uczniowską. „Pieśń pożegnalna” w wykonaniu absolwentów zakończyła ich występ.

zak_6_klas_2011_03.JPG


Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Bogusława Ziętara, która podziękowała uczniom za sześcioletni trud nauki i podkreśliła, że czas płynie nieubłaganie szybko. Wydawać by się mogło, że tak niedawno zaczynali stawiać swoje pierwsze literki, a już opuszczają szkolne mury. Wyraziła także nadzieję, że z łezką w oku uczniowie będą wracać do wspomnień ze swej pierwszej szkoły. Podziękowała również nauczycielom za kolejny rok wytężonej pracy, a także rodzicom za współpracę, zaangażowanie, okazaną życzliwość oraz otwartość na potrzeby szkoły.

Najbardziej oczekiwanym momentem uroczystości było wręczenie uczniom nagród i wyróżnień, a rodzicom – listów gratulacyjnych. Najwyższe średnie ocen w minionym roku szkolnym uzyskali Aneta Kukuła i Dorota Muzyk – 5,36 oraz Paweł Błach – 5,27. Mateusz Kostka natomiast uzyskał najlepszy wynik ze sprawdzianu kompetencji po szkole podstawowej – 36 punktów na 40 możliwych. Ogólnopolskim sukcesem poszczycić się może Aneta Kukuła, która zdobyła tytuł laureata etapu centralnego w Ogólnopolskim Konkursie Tematycznym „Losy Bliskich i losy Dalekich – życie Polaków w latach 1914-1989”.   

zak_6_klas_2011_05.JPG 


Ważnym momentem było także wręczenie Dyplomów Przyjaciela Szkoły, które otrzymali: wicewojewoda Beata Oczkowicz, kierownik zamiejscowego oddziału w Busku Zdroju Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty Grażyna Kozioł oraz wójt gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja.

Na zakończenie dyrektor szkoły pogratulowała uczniom osiągnięcia tak dobrych wyników w nauce i życzyła im dalszych sukcesów w gimnazjum. Podziękowała raz jeszcze wszystkim zebranym życząc spokojnego i bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.

fotoreportaż

Anna Nowak


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry