Dodane: Marta Data: 2024-10-30 11:07:05 (czytane: 3020)
Podczas Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Turystyki, które po raz 26. odbyły się w Kielcach, uhonorowano osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla rozwoju turystyki w regionie świętokrzyskim. Wśród wyróżnionych znalazły się Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie oraz Gmina Pińczów, uznana za wiodącą gminę turystyczną.
W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyły się uroczystości związane z Wojewódzkimi Obchodami Światowego Dnia Turystyki, podczas których po raz 26. uhonorowano osoby i instytucje działające na rzecz rozwoju turystyki w regionie świętokrzyskim. Uroczystość stała się okazją do wręczenia prestiżowych nagród Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, znanych jako „Wędrowiec Świętokrzyski,” które przyznano osobom, organizacjom, samorządom i przedsiębiorcom wyróżniającym się zaangażowaniem na polu turystyki. Nagrodzonym gratulowała m.in. marszałek województwa Renata Janik oraz prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Anita Koniusz.
Światowy Dzień Turystyki, ustanowiony przez Światową Organizację Turystyki ONZ w 1979 roku, przypomina o znaczeniu turystyki jako kluczowego elementu gospodarki oraz sposobu promocji kultury i przyrody. Marszałek Renata Janik podkreśliła wkład województwa w rozwój zrównoważonej turystyki, która nie tylko generuje miejsca pracy, ale także promuje unikalną historię i kulturę regionu.
„Wędrowiec Świętokrzyski” to wyraz uznania dla osób, które kształtują turystykę w naszym regionie. Promujemy w ten sposób wyjątkowe zaangażowanie i innowacyjność naszych laureatów – zaznaczyła Anita Koniusz, prezes ROT Województwa Świętokrzyskiego.
Statuetki „Wędrowiec Świętokrzyski” trafiły do:
W kategorii Przedsiębiorstwo turystyczne – Żywe Muzeum Bombki w Staszowie
Żywe Muzeum Bombki w Staszowie zostało oficjalnie otwarte dla zwiedzających w 2023 r. Znajduje się przy GMC Fabryce Bombek. W ofercie muzeum znajduje się prezentacja procesu wyrobu szklanej ozdoby na choinkę oraz ścieżka edukacyjna, która składa się z sali edukacyjnej wraz z czterema salami wrażeń. Oferta muzeum jest skierowana do każdej grupy wiekowej. Żywe Muzeum Bombki w Staszowie to magiczne miejsce gdzie spotykają się ze sobą historia, sztuka i tradycja. Muzeum Bombki to również tradycja i sztuka, która jest kultywowana oraz rozwijana od wielu lat. Jest miejscem, które w kreatywny sposób pragnie przybliżyć każdemu proces projektowania i powstawania bombki.
W kategorii Osobowość turystyczna – Magdalena Weber
Absolwentka kierunku turystyka i rekreacja Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Od 15 lat pracownik Centrum Informacji Turystycznej w Końskich. Na co dzień służy pomocą turystom w Końskich i odpoczywającym w kąpielisku w Sielpi oraz przybliża ciekawostki regionu młodzieży szkolnej odwiedzającej Bibliotekę i CIT. Od blisko 20 lat członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w którym od 2017 r. pełni funkcję członka Zarządu Oddziału PTTK w Końskich. Prezes Klubu Turystyki Aktywnej PTTK PASAT w Końskich, stanowiącego główną siłę organizacyjną imprez turystyki aktywnej na Ziemi Koneckiej, na które do Sielpi i Końskich przyjeżdżają uczestnicy z całej Polski. Przewodnik świętokrzyski, prowadząc wycieczki piesze popularyzuje zdobywanie odznak krajoznawczych i wędrówki po szlakach turystycznych odwiedzając znane i nieznane miejsca w regionie. Autorka i współautorka wydawnictw o charakterze promocyjnym oraz gry terenowej “Odkoduj bohatera” prowadzącej uczestników ulicami Końskich i przybliżającej sylwetki osób zasłużonych dla historii ziemi koneckiej. Zawodowo i społecznie popularyzuje walory turystyczne regionu świętokrzyskiego aktualizując strony internetowe, służąc komentarzem do programów telewizji regionalnej i podcastów radiowych.
W kategorii Atrakcja turystyczna – Świętokrzyska Zagroda Kultury „Harmonia”
Świętokrzyska Zagroda Kultury Harmonia oficjalnie otwarta została dla zwiedzających 22 kwietnia br. U podnóża Łysej Góry znajduje się ośrodek, prezentujący dorobek XIX-wiecznej wsi świętokrzyskiej, jej zwyczaje, tradycje i całoroczny rytm wiejskiego życia. Motywem przewodnim ekspozycji są cztery pory roku. Prezentacja została przygotowana zarówno w formie wystawy, jak i elementów multimedialnych. Goście mogą aktywnie uczestniczyć w odtworzonym życiu wsi. Spacerując pomiędzy czterema salami, zwiedzający mają okazję wkraczać w świat przypisany konkretnej porze roku – nie tylko dzięki eksponatom, ale także zapachom np. świeżego siana, czy jesiennego sadu. Na wystawie znalazły się interaktywne gry. Dzięki kodom QR zwiedzający mogą sami wybrać elementy ekspozycji, które ich interesują, wysłuchać gawęd czy zobaczyć wnętrza dawnych wiejski chat.
W kategorii Gmina turystyczna – Miasto i Gmina Pińczów
Pińczów położony jest nad brzegiem Nidy płynącej pośród rozległych łąk do Wisły, a mijającej po drodze sławną Wiślicę i królewski Nowy Korczyn. Historia dała miastu barwną przeszłość, którą poświadczają liczne i wartościowe zabytki architektury, wśród nich zespoły klasztorne paulinów i reformatów, renesansowa kaplica św. Anny, takaż drukarnia ariańska, pałac margrabiów Wielopolskich oraz niezwykle cenna synagoga. W dniu 5 sierpnia br. Rada Ministrów podjęła decyzję o nadaniu statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej części miasta Pińczów oraz wybranym sołectwom gminy. Jest to efekt kilkuletniej pracy i zaangażowania samorządu oraz lokalnych społeczności. Dodatkowo w ostatnich latach dokonano wielu ważnych z punktu widzenia turysty inwestycji: przebudowa dworca, poprawa bezpieczeństwa pieszych, przystosowanie obiektów turystycznych dla osób niepełnosprawnych, budowa ścieżek rowerowych.
W kategorii Organizacja Turystyczna – Stowarzyszenie „Sandomierski Szlak Jabłkowy”
Sandomierski Szlak Jabłkowy jest marką turystyczną zarządzaną przez założone w 2008 roku Stowarzyszenie “Sandomierski Szlak Jabłkowy”. Celem działań Stowarzyszenia jest promocja różnych form wypoczynku na terenach wiejskich, zwłaszcza w gospodarstwach rolnych lub innych miejscach odpowiednio przystosowanych do aktywności turystycznej. Dodatkowo aktywnie promuje gospodarstwa agroturystyczne i angażuje się w różne formy działalności marketingowej, aby przyciągnąć turystów do regionu. Stowarzyszenie zajęło I miejsce w konkursie na najciekawszy pakiet turystyki wiejskiej podczas VIII Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki „AGROTRAVEL” w Kielcach w 2016 roku.
Statuetka „SUPER WĘDROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI” – Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka to innowacyjna instytucja kultury, znajdująca się w Pacanowie. Instytucja prowadzi działalność kulturalną, skierowaną do dzieci, rodziców i osób starszych od 2010 roku. Nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt oferuje wiele ciekawych baśniowych ekspozycji, Bibliotekę Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej z czytelnią i księgarnią, Kino „Szkatułka” na 50 miejsc, salę teatralną dla 150 widzów, dwie sale warsztatowe, które mogą być połączone w jedną wielką warsztatowo-wystawienniczą, a także administracyjną.
Według badań dotyczących ruchu turystycznego zrealizowanych przez Departament Turystyki, Sportu i Spraw Zagranicznych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie co roku odwiedza średnio 200 tys. osób. Ten wynik sprawia, że obiekt jest co roku w TOP 10 najpopularniejszych atrakcji w województwie świętokrzyskim.
Spotkanie zorganizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki 2024 umilił recital w wykonaniu śpiewaczki Renaty Drozd, której towarzyszył pianista Artur Jaroń.
Źródło: swietokrzyskie.pro
Prawo jazdy dla siedemnastolatków - nowe przepisy i zasady
Figurki sów w Pińczowie - nowa atrakcja turystyczna miasta
Adam Jarubas wzywa do opracowania Planu Działań na rzecz Zdrowia Psychicznego w erze cyfrowej
Listopad: Miesiąc męskiego zdrowia i profilaktyki
Fałszywy wnuczek próbował wyłudzić 250 000 zł - policja udostępniła nagranie
Pomoc dla osób bezdomnych: Wykaz noclegowni
Pomoc dla Justyny Wilk - walka o godne życie
2 listopada: Dzień Zaduszny w polskiej kulturze i wierzeniach
Pościg i strzały przy cmentarzu w gminie Stopnica: Agresywny mężczyzna obezwładniony
Halloween, czyli zjawy, upiory, wampiry, czarownice i kostuchy
Prawo jazdy dla siedemnastolatków - nowe przepisy i zasady
Pomoc dla osób bezdomnych: Wykaz noclegowni
Pomoc dla Justyny Wilk - walka o godne życie
Laureaci Nagrody 'Czyste Serce' 2024 uhonorowani za bezinteresowną pomoc
Zmiana czasu na zimowy - będziemy spać o godzinę dłużej
Co nowego w ZUS? Zwolnienie z opłacania składek - wakacje składkowe
Kopał zaparkowane BMW, a później zasnął w środku
Kiedy warto zdecydować się na wynajem kontenera?
XII Bieg na Grochowiska im. Andrzeja Dziubińskiego
Święto boksu w Kielcach: Międzynarodowy Turniej im. Feliksa Stamma, Forum i Targi Bokserskie
Wyjazdowy mecz AKS 1947 Busko-Zdrój vs Sparta Kazimierza Wielka - zapis Transmisji LIVE
5. Skoki Amatorów w Ruczynowie rozpoczęte! (foto/video)
III Edycja Półmaratonu Buskiego - zapisy do 27 sierpnia
Nowe zajęcia sportowe w ramach programu Aktywna Szkoła - budżet do dyspozycji szkół czeka
Busko-Zdrój po raz pierwszy na mapie MTBCross Maraton
Bartosz Tomala z Połańca nagrodzony za wybitne osiągnięcia sportowe
Halloween, czyli zjawy, upiory, wampiry, czarownice i kostuchy
Święto Młodego Wina w Olejarni Zagłoby
Świętokrzyskie Nagrody Kultury 2024 wręczone (foto)
Magia bajek w Pacanowie: 15. Zjazd Postaci Bajkowych za nami (foto)
Jesień Organowa 2024: Wyjątkowe koncerty w Busku-Zdroju, Skalbmierzu i Miechowie
XXXIX Przegląd Plastyki 'Ponidzie 2024' - Wystawa w Galerii Antresola
11. Przegląd Twórczości Ludowej 'Jesień z folklorem, czyli muzyka łączy pokolenia' (foto)
Posłuchaj nowego singla Magdy Paradziej 'Mój Świat'
Archeologiczne badania pod Kliszowem: poszukiwania śladów bitwy z 1702 roku
11. Świętokrzyski Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej w Pacanowie
Adam Jarubas wzywa do opracowania Planu Działań na rzecz Zdrowia Psychicznego w erze cyfrowej
Anna Krupka wybrana na szefową świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości
Sprawdź kto uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego
W okręgu 10: PiS - 44,05 proc., KO - 26,96 proc., Konfederacja - 14,14 proc
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: Lista kandydatów
Wystartował 'Latarnik wyborczy' przed wyborami do Parlamentu Europejskiego
Wybrano nowe władze województwa: Marszałkiem została Renata Janik
Wprowadzenie Ustawy Kaucyjnej: krok ku zrównoważonemu środowisku
Komentarze (0) |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na otwarcie XXXIX Przeglądu Plastyki 'Ponidzie 2024', które odbędzie się 18 października 2024 roku o godzinie 17:00 w Galerii Antresola. Wystawa ta jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w regionie, mającym na celu promocję twórczości artystów związanych z Ponidziem.