swietokrzyskie.info

Sobota, 25 kwietnia 2026, Do końca roku 250 dni Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Wiadomosci

Urokliwe Pęczelice: Lekcja smaków i historii dla SOSW w Broninie

Dodane: Marta Data: 2024-06-07 10:05:18 (czytane: 10482)  Wersja do druku

W środę, 5 czerwca uczniowie SOSW w Broninie wybrali się na wycieczkę do Pęczelic koło Buska-Zdroju. Odwiedzili Farmę Zdrowia Jabusko.pl i Pasiekę Pęczelice, gdzie poznali tajniki ekologicznego rolnictwa i pszczelarstwa oraz spotkali pasjonatów kultywujących tradycje przodków.

W wycieczce do Pęczelic, Farmy Zdrowia Jabusko.pl i Pasieki Janusza Gębicza wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej z SOSW w Broninie (kl. IIa, IIIa, VIc, VIIa, VIIIb).

Pan Jerzy Misch, właściciel Farmy Zdrowia, oprowadził uczniów po swoim cudownym sadzie pełnym zapachów, tradycyjnych smaków i magicznych kolorów. Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych „Kuracje Czereśniowe”, podczas których sami zbierali owoce i degustowali je. W prezencie otrzymali kubełki pełne soczystych, przepysznych czereśni. Dowiedzieli się także wielu ciekawostek na temat rosnących tu owoców oraz właściwości leczniczego rokitnika.

 Zobacz

Zobacz

W samym sercu Farmy Zdrowia czekała na uczestników miła niespodzianka - spotkanie z dziadkiem właściciela Farmy Zdrowia, panem Danielem Pytlem, autorem książki pełnej wspomnień „Pęczelice – Moje Życie – Wspomnienia”. Pan Pytel z pasją opowiedział o prawdziwym życiu, jakie doświadczało pokolenie naszych dziadków i ojców. Spotkanie z 97-letnim autorem dostarczyło młodemu pokoleniu niezapomnianych wrażeń i było cudowną lekcją historii.

Z pięknego sadu pana Jerzego Mischa, wyruszono do świata pszczół, kolejnego urokliwego zakątka, jakim jest Pasieka Janusza Gębicza. Uczniowie założyli kapelusze z siatką, aby zajrzeć do świata tych pracowitych, pożytecznych owadów. Zobaczyli pracę pszczelarza i posmakowali miodu prosto z ula. Na koniec wycieczki dostali pyszny miodek, aby delektować się tym smakiem jeszcze przez długi czas.

Zobacz

 Zobacz

Uczniowie wrócili z wycieczki zachwyceni i bardzo zrelaksowani. SOSW w Broninie dziękuje za możliwość spotkania z ludźmi pełnymi pasji, zamiłowania do tradycji, zdrowej żywności, zakochanymi w swojej małej ojczyźnie. Każdy powinien zobaczyć te urokliwe zakątki naszego regionu.

Autor tekstu: Agnieszka Bucka
Autor zdjęć: Iwona Sobik, Agnieszka Bucka

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Nasz patronat

Data: 2026-05-08, godz: 12:00 - 18:00

Piknik 'Bezpieczny Senior' w Parku Zdrojowym

W piątek, 8 maja, w godzinach 12:00-18:00, w malowniczej scenerii Parku Zdrojowego odbędzie się wydarzenie skierowane do seniorów - 'Festyn Bezpieczny Senior'.



Wróć do góry