swietokrzyskie.info

Niedziela, 23 czerwca 2024, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Nowy rozkład połączeń kolejowych i nowe przystanki na linii Kielce - Busko-Zdrój

Dodane: Marta Data: 2024-06-07 10:45:34 (czytane: 2867)  Wersja do druku

Nowe przystanki kolejowe będą dostępne dla podróżnych na linii Kielce - Busko-Zdrój - przekazała w piątek spółka PKP PLK. Od niedzieli pociągi będą się zatrzymywać w Nidzie i Stawianach Pińczowskich.

Nowy peron w Nidzie zlokalizowano w sąsiedztwie ul. Kolejowej, przy linii, którą poruszają się pociągi, jadące w kierunku Kielc lub Buska-Zdroju. Kilkanaście kilometrów dalej na południe, na tej samej linii kolejowej, wybudowano peron w Stawianach Pińczowskich.

W obydwu lokalizacjach wybudowaliśmy perony zgodnie z najnowszymi standardami. Wyposażone są w wiaty, ławki, tablice informacyjne i nagłośnienie. Dzięki podwyższonej nawierzchni o zróżnicowanej strukturze oraz ścieżkom naprowadzającym po przystanku łatwiej poruszać się będzie osobom o ograniczonej mobilności” – przekazał Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK.

pociag.jpg


Dodał, że w ramach projektu wyremontowane zostały drogi w bezpośrednim sąsiedztwie nowych przystanków. Powstały miejsce postojowe dla samochodów i rowerów. Teren został oświetlony, będzie też monitorowany. Koszt inwestycji w Nidzie to niemal 4 mln zł, a w Stawianach Pińczowskich przeszło 3 mln zł.

W ramach programu przystankowego w regionie świętokrzyskim powstały już nowe perony w Małogoszczu, Dębskiej Woli, Włoszczowicach, Rykoszynie, Grochowiskach, czy Kijach. W fazie przygotowania do budowy są obiekty m.in. w Mnichowie, Podchojnach i Piekoszowie.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.

W skali całego kraju w ramach programu przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł. (PAP)

W zawiązku z powyższym zmienia się rozkład jazdy pociągów PKP na trasie Busko-Zdrój - Kielce.

Zobacz

Zobacz


Nowy rozkład ważny od 9 czerwca do 31 sierpnia 2024r. dostępny jest w pliku pdf pod linkiem: https://polregio.pl/

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (3)
     

Łukasz Nowak (2024-06-12 15:16:56)

Za dworzec w Siesławicach podziękujcie (bez)radnym, którzy na początku XXI w. wyrzucili z MPZP istniejącą w nim rezerwę pod przedłużenie kolei do miasta, dzięki czemu została radośnie zabudowana. Jeden z byłych radnych ma działki tuż obok... To w znacznej mierze obecni wielokadencyjni radni.
Radni poprzedniej (czyli w większości też obecnej) kadencji byli także przeciwni mojemu wnioskowi o przejęcie przez Gminę parkingu przy dworcu PKP, by mogli na nim parkować podróżni, a nie był najęty nauce jazdy.

marianie (2024-06-08 18:00:11)

dzięki kolei zbudowano pół Siesławic i nie tylko.

marian (2024-06-08 16:51:08)

Pociągnijcie tory do Buska, bo dworzec PKP w Sieslawicach, to niewypał.

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2024-06-21, godz: 21:00

  Noc Świętojańska: Plenerowy Spektakl w Młynach i przy BSCK

  Przed nami Noc Świętojańska - słowiańskie święto ludowe obchodzone podczas przesilenia letniego, gdy noc jest najkrótsza. To święto witalności, płodności i miłości, pełne pradawnych rytuałów i magicznych obrzędów. W tym wyjątkowym czasie będziemy mieli okazję przenieść się w świat dawnych tradycji dzięki plenerowemu spektaklowi teatralnemu 'Świętojańska Noc Czerwcowa'.  Wróć do góry