swietokrzyskie.info

Niedziela, 21 kwietnia 2024, Do końca roku 255 dni Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy

Wiadomosci

Wystawa 'Powstanie Styczniowe na Ponidziu': Wielka historia z lokalnymi wątkami! (foto)

Dodane: Marta Data: 2024-02-17 10:10:16 (czytane: 4562)  Wersja do druku

W piątek, 16 lutego Muzeum Regionalne w Pińczowie oficjalnie powitało swoich gości podczas uroczystego wernisażu wystawy "Powstanie Styczniowe na Ponidziu".

Zobacz

O Powstaniu Styczniowym, największym zrywie niepodległościowym XIX wieku, słyszał chyba każdy. Wystawa „Powstanie Styczniowe na Ponidziu” skupia się na historii lat 1863-1864 w rejonie Gór Świętokrzyskich i Ponidzia. Natężenie walk było tam wyjątkowo duże. Spośród tysięcy bohaterów tamtych wydarzeń opisano wybranych przywódców insurekcji, dowódców partyzanckich oddziałów czy zwykłych żołnierzy. Marian Langiewicz, Henryka Pustowójtówna, Dionizy Czachowski, Zygmunt Sierakowski czy ks. Stanisław Brzóska to bohaterowie, którzy trwale zapisali się na kartach Polskiej historii.

Zobacz

Wystawa „Powstanie Styczniowe na Ponidziu” została przygotowana z okazji obchodów 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na planszach, przygotowanych przez Muzeum Historii Polski, przedstawiono podobizny i życiorysy osób walczących w Powstaniu Styczniowym oraz ikoniczne przedstawienia scen walki z lat 1863-1864. Uzupełniają je moduły multimedialne i filmy. Zaprezentowano także nieznane dotąd eksponaty wypożyczone z Muzeum Historii Kielc, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie i od prywatnych kolekcjonerów: Janusza Głombińskiego, Przemysława Schab, Roberta Osińskiego, Jolanty i Marka Michniewskich,  Dariusza Greń i Henryka Gawłowskiego.

Wystawa opowiada o losach Powstania Styczniowego i o jego bohaterach kładąc nacisk na perspektywę Ponidzia. To w tym regionie rozegrała się jedna z najważniejszych bitew powstania: 18 marca 1863 na polach pod Grochowiskami Polacy pokonali Rosjan. Na ziemi świętokrzyskiej pamięć o powstańczych walkach jest wyjątkowo silna. Broń powstańcza, sztandary, biżuteria, ubiór żałobny, mundury powstańcze to tylko niektóre z unikalnych pamiątek po Powstaniu Styczniowym, prezentowanych w Muzeum Regionalnym w Pińczowie.

Zobacz

W II Rzeczpospolitej powstańcy styczniowi zyskali status weteranów, przysługiwały im wojskowe honory, a przez rodaków byli uważani za „żywe pomniki” walki o wolność. My dziś, świętując 160. rocznicę zakończenia Powstania Styczniowego, wspominamy waleczność i odwagę tych, którzy chwycili wtedy za broń i tych, którzy wtedy ich wspierali nie bacząc na konsekwencje. Dwuletnie obchody, w które wpisuje się wystawa „Powstanie Styczniowe na Ponidziu”, to hołd dla bohaterów tamtych walk. Hasła przewodnie wystawy nawiązują do wartości, w o które walczyli m.in.: wolność, równość, niepodległość, braterstwo.

W Muzeum Regionalnym w Pińczowie można podziwiać unikalne pamiątki po Powstaniu Styczniowym, takie jak broń powstańcza, sztandary, biżuteria, ubiór żałobny czy mundury powstańcze. Wystawa jest nie tylko hołdem dla bohaterów tamtych walk, ale także przypomnieniem o wartościach, o które walczyli – wolności, równości, niepodległości i braterstwie.

Zobacz

Wystawa będzie czynna  do 31 października 2024 roku. Można ją oglądać w głównym budynku Muzeum Regionalnego przy ul. Piłsudskiego 2 a w Pińczowie. Kuratorami wystawy są: Justyna Dziadek, Dariusz Greń, Wojciech Kalwat i Sebastian Pawlina. Współorganizatorami są Biuro „Niepodległa” oraz Muzeum Historii Polski. Partnerzy to Muzeum Historii Kielc i Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów. (niepodlegla.gov.pl)

Zdjęcia: Krzysztof Kuza

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2024-05-25, godz:

  16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

  Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.  Wróć do góry