swietokrzyskie.info

Niedziela, 23 czerwca 2024, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki

www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

XXIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie: Urok Święta Plonów

Dodane: Marta Data: 2023-09-02 10:24:30 (czytane: 5618)  Wersja do druku

Nadchodzi czas, kiedy mieszkańcy województwa świętokrzyskiego uczczą pracę rolników i przypomną nasze korzenie kulturowe. XXIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w malowniczym Parku Etnograficznym w Tokarni, powiecie kieleckim, w niedzielę, 10 września.

Uroczystości dożynkowe rozpocznie o godzinie 11.00 polowa msza święta przy zabytkowym kościele z Rogowa, koncelebrowana przez księdza kanonika Łukasza Zygmunta, dyrektora Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej oraz księdza Jacka Dąbka, proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego w Wolicy – Tokarni.

Zobacz
/zdj.PIK/

Po nabożeństwie wszystkie wieńce zostaną poświęcone, a barwny korowód z uczestnikami dożynek przejdzie pod scenę na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni, gdzie będzie miał miejsce obrzęd dożynkowy. Zaprezentowane będą piękne dożynkowe wieńce, które ośpiewają i obtańczą zespoły ludowe. Rozstrzygnięty zostanie także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy XXIII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich. Jego celem jest kultywowanie oraz popularyzacja najbardziej wartościowych, kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, popularyzacja wiedzy o dawnych zwyczajach dożynkowych oraz o roli wieńca, jako głównego rekwizytu obchodów, prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy i promocja dorobku kulturowego polskiej wsi. Każdy powiat z województwa świętokrzyskiego prezentować będzie jeden wieniec. Najpiękniejszy będzie reprezentować nasze województwa podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie 24 września br.

Od godz. 15.00 uczestnicy dożynek mogą liczyć na koncerty ulubionych zespołów śpiewaczych i kapel ludowych z terenu województwa świętokrzyskiego  - m.in. "Echa Łysicy", "Wierna Rzeka", kapeli "Jędrusie".

Starostami tegorocznych dożynek są Bożena Zapała z miejscowości Serbinów w gminie Mniów oraz Dariusz Przemyski z miejscowości Stara Słupia w gminie Nowa Słupia.

Dożynkom tradycyjnie towarzyszyć będzie wystawa maszyn i sprzętu rolniczego, stoiska jednostek samorządowych, stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi.

Organizatorem uroczystości jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wspólnie z Powiatem Kieleckim i Gminą i Miastem Chęciny. Ponadto w realizacji tego przedsięwzięcia aktywnie uczestniczy Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Dożynki przygotuje Muzeum Wsi Kieleckiej.

Źródło: PIK

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2024-06-22, godz: 19:00

Sobótki 2024 w Nowym Korczynie

Nowy Korczyn zaprasza na tradycyjne Sobótki, które odbędą się w sobotę, 22 czerwca, o godzinie 19:00 nad Nidą przy Molo. To wyjątkowe wydarzenie to doskonała okazja, aby wspólnie przeżywać magiczną Noc Kupały, pełną pląsów przy ogniskach, zapachu ziół oraz kolorowych wianków rzucanych przez panny do wody.
Wróć do góry