swietokrzyskie.info

Czwartek, 28 września 2023, Do końca roku 94 dni Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Wiadomosci

Nawałnica w Wiślicy: Uszkodzony dach zabytkowej kolegiaty

Dodane: Marta Data: 2023-08-31 10:35:30 (czytane: 2874)  Wersja do druku

Niedawna nawałnica, która przeszła nad naszym regionem, pozostawiła po sobie widoczne zniszczenia. Zabytkowa kolegiata w Wiślicy oraz okoliczne drzewa ucierpiały w wyniku gwałtownych podmuchów wiatru i intensywnych opadów. Szkody dotknęły także tamtejsze Muzeum Archeologiczne oraz Dom Długosza.

"Nawałnica, która przeszła we wtorek wieczorem przez Wiślicę trwała niespełna 15 minut, ale niestety wyrządziła szkody" - powiedział w środę PAP ks. Andrzej Waligórski, proboszcz parafii w Wiślicy.

"Wiatr zerwał część pokrycia dachowego nad prezbiterium kolegiaty. W wyniku podmuchów wiatru rozszczelniły i odkształciły się także okna witrażowe i woda dostała się do środka" – dodał.

 Zobacz
/zdj.archiwum/

Dodatkowo uszkodzone zostały drzewa wokół bazyliki. Szkody zostały także wyrządzone w należącym do parafii kościele w Gorysławicach. Tam wybite zostały okna witrażowe. Silny wiatr przewrócił również kilka drzew na parafialnym cmentarzu.

Straż interweniowała także w związku z zalaniem recepcji w Muzeum Archeologicznym, woda dostała się także do podziemi Domu Długosza. "Niestety, w krótkim czasie wiele się wydarzyło. Teraz czekają nas remonty. Wszystkie prace przy bazylice będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Czekamy na ekspertów, którzy ocenią, jak duże są to uszkodzenia" – dodał duchowny.

Usuwając skutki nawałnicy, świętokrzyscy strażacy interweniowali we wtorek 57 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie buskim (31) i staszowskim (9). Jedna z interwencji dotyczyła napowietrzania chlewni na terenie powiatu buskiego, w związku z przerwą w dostawie prądu.

(PAP)

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2023-09-29, godz:

  Terminarz Kina 'Zdrój'

  Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.
  Wróć do góry